مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
الفبای زناشویی
1394/03/03 11:55

پنج زبان عشق

سایت آمازون را دوست دارم. مدام زیر و رویش می‌کنم تا با جدیدترین و پرفروش‌ترین کتاب‌ها آشنا شوم. امروز به بخش کتاب‌های مربوط به ازدواج سر می‌زنم و می‌بینم باز هم کتاب "پنج زبان عشق" نوشته گری چاپمن برترین و پرفروش‌ترین کتاب در این زمینه است.

 

این کتاب توسط مترجمین مختلفی به زبان فارسی ترجمه شده است و من همه شما خانم‌ها و آقایان متأهل را به خواندن آن دعوت می‌کنم.

 

گری چاپمن یک کشیش پروتستان است. همانطور که می دانید کشیش‌های پروتستان برخلاف کشیش‌های کاتولیک موظف هستند ازدواج کنند. مارتین لوتر، بنیانگزار پروتستان، معتقد است تجرد و رهبانیت با طبع بشری مخالف است. مرد خدا یا زن خدا باید زندگی متاهلانه شاد و صمیمانه ای داشته باشد. کسی که نمی‌تواند با یک آدم دیگر با آرامش و عشق زیر یک سقف زندگی کند، هرگز نمی‌تواند بشارت دهنده عشق و محبت روی زمین باشد.

 

مارتین لوتر، کشیش و مجرد بود. زمانی که کلیسای کاتولیک شروع به فروش زمین‌های بهشت به مردم کرد، لوتر تقاضای خرید "جهنم" را نمود و پاپ "جهنم" را به لوتر فروخت. پس از آن لوتر اعلام کرد: ای مردم! من جهنم را خریده‌ام و هیچکس را به آن راه نمی‌دهم. نگران رفتن به جهنم نباشید. بیایید زندگی روی این زمین را به بهشت تبدیل کنید.

 

او از کلیسای کاتولیک خارج شد و فرقه ای تازه به نام "پروتستان" به معنای معترضین، تأسیس کرد. سپس جنگ‌های خونین میان کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها آغاز شد. لوتر، کشیش مجرد با یک راهبه به نام کاترین ازدواج کرد. آن‌ها صاحب سه پسر و سه دختر شدند.

 

بگذریم. گری چاپمن، یک کشیش پروتستان است و مثل همه کشیش‌های پروتستان متأهل. در ابتدای کتاب پنج زبان عشق، او به صراحت اعتراف می‌کند سالهای اول زندگی زناشویی‌اش بسیار دردناک بوده است. او بقدری از ازدواج خود سرخورده بوده که یک روز به درگاه خدا شکایت می‌کند:

 

خدایا! من به شدت مأیوس و نومیدم. ازدواج من یک جهنم واقعی است. من با این همه غصه و نومیدی نمی‌توانم هفته ای یک بار در کلیسا مردم را موعظه کنم که به رحمت خداوند امید داشته باشید. این دورویی و تزویر است.

نمی‌توانم طلاق بگیرم، چون اگر طلاق بگیرم به عنوان یک مرد خدا و دکتر الهیات باید با شغلم خداحافظی کنم.

نمی‌توانم خودکشی کنم، چون باورهای مذهبی‌ام مرا از این کار منع می‌کند.

نمی‌توانم تمام عمرم در آتش خشم بسوزم و در منجلاب نومیدی فرو بروم.

خدایا! چه بکنم؟ مرا راهنمایی کن!

 

پس از این نیایش خالصانه، انگار پرده ای از جلوی چشمان دکتر گری چاپمن کنار می‌رود. یکباره متوجه می‌شود در زندگی زناشویی‌اش، مردی خودکامه و خودمحور است. او در زندگی زناشویی‌اش برخلاف موعظه‌هایش به عشق ورزیدن بدون چشمداشت و خدمت به خلق، فقط به دنبال تأمین نیازها و منافع شخصی‌اش است. به دنبال این خودآگاهی، بشدت گریه می‌کند و سپس تصمیم می‌گیرد روشی تازه برای ساختن زندگی زناشویی خود در پیش بگیرد.

 

من همه کتاب‌های دکتر گری چاپمن را خوانده‌ام. او به عشق بدون چشمداشت معتقد است. من در این مسئله با او موافق نیستم. شاید او کشیش است و می‌تواند چنین دیدگاهی داشته باشد، بهرحال او مرد خداست. ولی برای ما آدم‌های معمولی، شیوه او طاقت فرساست. با این وجود، خواندن کتاب‌های او، بویژه کتاب "پنج زبان عشق" قلب آدم را جلا می‌دهد و راه‌های جالبی برای رفع اختلافات زناشویی ارائه می‌کند.

 

پنج زبان عشق عبارتند از:

·         کلام محبت آمیز

·         نوازش

·         خدمت

·         هدیه

·         وقت گذراندن با یکدیگر

 

اگر امکان شرکت در دوره زندگی مثل عسل را ندارید، پیشنهاد می‌کنم این کتاب زیبا را بخوانید. سپس روزی پنج هزارتومان پس انداز کنید و ​سی روز بعد در دوره زندگی مثل عسل شرکت نمایید. زیرا این کتاب به تنهایی زندگی زناشویی شما را بهبود نخواهد داد. دوره زندگی مثل عسل مطالب کامل تر و جامع‌تری دارد. البته انتخاب با شماست و شما تصمیم گیرنده برای زندگی‌تان هستید.

 

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
سارانگ1

دلم آب افتاد واسه این دوره «زندگی مثل عسل»... دوست دارم زودتر ازدواج کنم و تمرین هاش رو انجام بدم.

پاسخ
گیس گلابتون

نیشخند انشاالله

پاسخ
آیلین _س

این کتاب پنج زبان عشق همون فایو لاو انگویج فر سینگل هستش؟

پاسخ
گیس گلابتون

متشکرم
منظورم 5 love languages است. یکی از ورژن ها برای مجردهاست... راستش جندان مفید نیست. بعضی از پیشنهاداتش خوبه ولی نه همه آنها

به نظر من بهترین کتاب ایشان همان کتاب اولیه یعنی پنج زبان عشق است. بفقیه ورژن ها، تکرار همان مطالب است

پاسخ
آیلین _س

کاش یه قسمت برا ویرایش بود !
منظورم همون فایو لاو لنگویج فور سینگل بود.

پاسخ
ماه گل
http://yekboreshzendegi.blogsky.com

وای که شیرین و نرم عشق و زندگی رو تو رگهای آدم به جریان میندازین ممنون خیلی خیلی زیاد .

پاسخ
nilpar

سلام گیس گلابتون عزیز ،ممنون که این کتاب را معرفی کردید لبخند

پاسخ
دختر دریا

سلام گیس گلابتون عزیز
ممنون بابت معرفی کتاب
سپاس سپاس سپاس

پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه