مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
الفبای زناشویی
1394/12/08 11:20

خانم‌های متاهل! چگونه استرس نوروز را مدیریت کنید؟

عید دارد نزدیک می‌شود. معمولاً نزدیک عید همه از زیبایی بهار، فرخنده بودن عید نوروز و لزوم دل تکانی و خانه تکانی صبحت می‌کنند، ولی من خیال دارم در مورد استرس دوران تعطیلات عید بنویسم. بله! تعطیلات عید استرس فراوانی را به شما وارد می‌کند. اگر این فشار و استرس بخوبی مدیریت نشود، جسم و روح شما صدمه می‌بیند.

 

وقتی شوهر ندارید، یک مسئله دارید، وقتی شوهر دارید، صد تا! من با ازدواج موافق هستم و معتقدم ازدواج خوب بسیاری از نیازهای روحی و عاطفی و اجتماعی ما را برطرف می‌کند. حتی ازدواج معمولی بهتر از مجرد ماندن است. ولی ازدواج کردن (چه خوب و چه متوسط و چه بد) شرایط ما را بکلی تغییر می‌دهد. ازدواج، مسئولیت‌های ما را افزایش می‌دهد. افزایش مسئولیت یعنی استرس و فشار بیشتر. اگر مدیریت استرس و  خشم را بلد نباشیم، زندگی بشدت تلخ می‌شود.

 

در جوامع سنتی ازدواج بین دو آدم اتفاق نمی‌افتد، بلکه بین دو خانواده و حتی دو خاندان رخ می‌دهد. مدیریت این همه روابط جورواجور، استرس سنگینی به افراد متأهل وارد می‌کند. من از درد دل خانم‌های متأهل می گویم چون زیاد پای درددلشان نشسته‌ام. وگرنه آقایان هم استرس‌های مشابه را تجربه می‌کنند.

 

در دوران تعطیلی عید معمولاً دو تا مشکل برای خانم‌های متأهل پیش می‌آید:

 • 1-رفت و آمدهای اجباری با افراد ناسازگار خانواده خود یا همسر

  تاکید می‌کنم افراد ناسازگار و خانواده خود یا همسر

   

  رفت و آمد و مهمانی کار شیرینی است. بیشتر آدمها رفت و آمد را دوست دارند. آنچه ما را ناراحت می‌کند رفتار نادرست بعضی افراد است. این افراد فقط به خانواده شوهر تعلق ندارند، بعضی از ناسازگارترین و بدقلق‌ترین افراد از خانواده خود ما هستند. منصف باشید. الان فهرستی از آدمهایی که دیدن آنها کفاره دارد، تهیه بفرمایید. چند تا از آنها جزو خانواده شما هستند؟ اگر منصف باشید قبول می‌کنید تعدادی افراد ناسازگار در خانواده شما وجود دارند.

   

  پیشنهاد من این است: فهرستی از افرادی که هر سال از آنها عیددیدنی می‌کنید، تهیه بفرمایید. از کدام بازدید لذت می‌برید و از کدامیک رنج می‌برید؟ بازدیدهای لذتبخش که سرجای شان هستند. به سراغ بازدیدهای رنج آور بروید. از خود بپرسید چرا به دیدن آن‌ها می‌روید؟ گاهی اوقات دیدن این افراد ناسازگار منفعتی برای شما دارد و شما مجبور هستید به خاطر آن منفعت خاص، چند دقیقه‌ای رنج دیدار آنها را تحمل کنید. گاهی اوقات به این دیدارها تن می‌دهید چون ... اصلاً نمی‌دانید چرا به دیدن این افراد بدرفتار می‌روید! از خودتان بپرسید: چرا من به دیدن این افراد می‌روم؟

   

  اگر چندان از مادرزن، پدرزن، مادرشوهر و پدرشوهر ​دل خوشی ندارید، مهارت مدیریت خشم را بیاموزید و سپس به دیدن آنها بروید. خودتان را برایشان هلاک نکنید و تا جایی که ممکن است دیدار را کوتاه کنید.

   

 • 2-دعواهای زن و شوهری در دوران تعطیلی

آمار نشان می‌دهد میزان دعواهای زن و شوهری، کتک کاری و خشونت‌های خانگی در ایام تعطیل بالا می‌رود. این آمار در همه جای دنیا صادق است. دوستان عزیز پزشک که این سایت را می‌خوانند بخوبی می‌دانند زن کتک خورده از شوهر، یکی از شایع‌ترین مراجعین اورژانس در ایام تعطیلات است. چرا اینطور است؟ چرا در ایران، بهار زیبا با خشونت خانگی آغاز می‌شود؟

 

زیرا افرادی که مشکل خشم دارند، در ایام تعطیل فرصت خوبی دارند همه اطرافیان خود را به خاک و خون بکشند. حال آنها خوب نیست، پر از احساس حقارت و کمبود هستند. طاقت ندارند خوشی دیگران را ببینند. هرجور شده حال دیگران را می‌گیرند. مبادا صدای خنده به گوششان برسد. مبادا لبی خندان دور و برشان باشد. توجه کنید خشونت فقط به صورت جسمانی تظاهر نمی‌کند، بلکه خشونت کلامی به اندازه خشونت جسمانی تخریبگر است. وقتی از کسی انتقادی بیجا می‌کنید، فقط متلک میگویید، وقتی روی نقطه ضعف یک نفر دست می‌گذارید، دارید مرتکب خشونت می‌شوید.

 

آیا شما اینطور هستید یا همسرتان؟ و شاید هم هر دو اینطوری هستید؟ من نمی‌دانم. شما با خود صادق باشید و جواب را به خودتان بگویید.

 

من همه آدمها را دوست دارم، ولی اگر از یک دسته آدمها بدم بیاید، مردانی است که همسران خود را کتک می‌زنند. از آنها بدم می‌آید. اگر همسر شما جزو این دسته است، علایم اولیه خشم او را بشناسید و زود اقدام کنید. اقدام کردن، قوز کردن  و منتظر کتک خوردن نیست. خیر! اقدام کردن یعنی محکم جلوی ظالم ایستادن. مردانی که همسرشان را کتک می‌زنند، ضعیف و بدبخت هستند. باد و بروت الکی دارند. همه جا سرشان کلاه گذاشته می‌شود، همه جا زور می‌شنوند و فقط زورشان به یک زن می‌رسد. زنی که از نظر قدرت بدنی خیلی ضعیف‌تر از آنهاست. پس خیالشان راحت است که کتک نمی‌خورند. آن‌ها پهلوان پنبه هستند. پفشان زود می‌خوابد. در صورت نیاز به اقدام فوری لطفاً این پست را مطالعه کنید.

 

بیشتر اوقات مسئله کتک کاری نیست، زیرا خشونت فقط به شکل جسمی اجرا نمی‌شود. خشونت ممکن است عاطفی و کلامی باشد. مورد خشونت گرفتن دردناک و تحقیرکننده است. وقتی یک نفر انتقاد بیجا و ایراد بیجا می‌گیرید، به عواطف دیگران آسیب می زند. به همین دلیل من محصول ارزشمند خداحافظ خشم را برای شب عید آماده کردم. تا فرصت داشته باشید خود را برای تعطیلات عید آماده نمایید.

 

همه مردم دنیا در زمان عید، دور هم جمع می‌شوند، به دیدار هم می‌روند و جشن می‌گیرند. عید شکرگزاری، عید کریسمس، عید هالی هندی‌ها، عید تت ویتنامی‌ها و عید نوروز. آنچه عید را ناخوشایند می‌کند دید و بازدید نیست. دید و بازدید سالانه رابطه آدمها را مستحکم می‌کند. ما موجوداتی اجتماعی هستیم و از دیدن عزیزانمان خوشحال می‌شویم. آنچه این رسم را ناگوار می‌کند، ندانستن مدیریت خشم است.

 

چرا خشم و دلخوری بوجود می‌آید؟

 • زیرا گاهی اوقات ما توقعات زیادی از دیگران داریم.
 • و گاهی اوقات آن‌ها آدم‌های ناسازگاری هستند.

 

در هر دو صورت، قرار نیست ما کنترل احساسات و حال و روزمان را به دست دیگران بدهیم. ما مسئول تجربه‌های خود از زندگی هستیم. تجربه خوبی داریم یا تجربه بدی؟ ما مسئول هستیم. هرگاه احساس کردید، در موقعیتی گیر افتاده‌اید و هیچ کاری از دستتان برنمی آید، بدانید که در اشتباه هستید. همیشه راه حلی هست. بسیاری از اوقات ما فقط یکی دو راه حل را تکرار می‌کنیم. راه حلهایی که به نتیجه دلخواه منجر نمی‌شود.

 

برای مثال خانمی از من پرسید: من دوست دارم به دیدن والدینم بروم، ولی همسرم دیدن آنها را دوست ندارد. من هر راهی را امتحان کردم. نشد که نشد. پرسیدم:

 • چه راه‌هایی را امتحان کردی؟
 • من به دیدن مادرشوهرم می‌روم.
 • دیگر چه راهی را امتحان کردی؟
 • همین دیگه. من همیشه به دیدن مادرشوهرم می‌روم.
 • این که فقط یک راه است. شما فکر می‌کنید اگر به دیدن مادرشوهرتان بروید، همسرتان خجالتزده می‌شود و به دیدن والدین شما می‌آید. این فقط یک راه حل است.

آن خانم براستی تصور می‌کرد "هرکاری" را امتحان کرده است.

 

خلاصه می‌کنم: مشکلات خانم‌های متأهل در دوران ایام تعطیل به دو دسته تقسیم می‌شود:

 • 1-رفت و آمدهای اجباری با افراد ناسازگار خانواده خود یا همسر
 • 2-دعواهای زن و شوهری در ایام تعطیلی

درمان هردوی اینها آموختن مهارت مدیریت خشم است. تعطیلات خوبی داشته باشید.

 

 

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

atussa

اول از همه این پست هزار تا لایک دارد
دوم اینکه من از رفتن به خانه خواهران همسرم (که ماشالا 3تا هم هستند)‌بیزارررررم
چرا چون همگی انسانهای خودشیفته ای هستند که احترام گذاشتن را بلد نیستند....من هم آدم گرم و صمیمی هستم و واقعا از قرار گرفتن در محیط سرد و غیر مودبانه آنها حالم را به هم میزند.....اما همسرم خواهرانش را دوست دارد و اصلا عیب آنها را نمی بیند....با اینکه خودش اصلا شبیه آنها نیست....که اگر بودتا حالا کار به جدایی می کشید.....اما می گوید آنها از اول همینطوری بودن منظوری ندارند...قصد ناراحت کردن تورا ندارند...اما من بیشتر دوست دارم اژدهای دو سر را ببینم تا خواهرشوهرانم را

پاسخ
گیس گلابتون

بله... بخشی از خداحافظ خشم در مورد همین جور آدمهاست که فقط دیدن آنها کفاره دارد. به کمک خداحافظ خشم یاد میگیرید با اینجور آدمها چگونه مقابله کنید

پاسخ
danger

خیلی ممنون که انقدر دلسوزانه وبی دریغ دانسته هاتون را باهمه شریک میشید امیدوارم چندین برابرش به خودتون برگرده که حتما هم همینطور است .
راستش نمیدونستم کجا باید بگم ولی انتخاب شما رو به عنوان برترین مدرس سال خیلی خیلی تبریک میگم الحق که برازنده شما است.گلقلبگل

پاسخ
گیس گلابتون

سپاسگزارمقلب

پاسخ
sudi

گیسوی عزیز ممنون بابت پست کاربردی و مطالب مفید..تو لیست من تعدادی افراد هست و هرسال بخاطر همسرم یا بخاطر مامانم مجبورم ببینمشون در حالی که ادمهای تلخ و پر از حسادتی هستند..دیدن پدر بزرگ و مادربزرگ خودم وبرادر همسر که مورد احترام همه فامیل همسرم است. چه کار کنم؟

پاسخ
گیس گلابتون

محصول خداحافظ خشم را تهیه و تمرین کنید.

پاسخ
بهار

برترین مدرس سال؟!!!وای چرا من خبرنداشتم واقعا تبریک میگم و انتخاب بی نهایت شایسته ای ست.برای همه آموزشهاتون ممنونم شما الگوی منید وتوی لحظه های سخت تو ذهنمید. سلام آرامش رو خریدم بسیار عالی وکاربردیست.بعد از مدیریت زمان در شش روز ونصفی وآموزش های ازدواج که باعث ازدواج خوبم شد عاشق محصول خداحافظ خشم سلام آرامشم.گیسگلابتون عزیزم. آرزو میکنم از راهی عالی یه روز ببینمتون.

پاسخ
گیس گلابتون

ممنونم بهار جان، آن سال "برترین مدرس سال" شدم. و ممنونم برای تبریک شما. خوشحالم این آموزشها زندگی شما را بهتر کرده است. خدا را شکر

پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه