مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
الفبای زناشویی
1394/12/11 15:05

با خانواده شوهر چگونه رفتار کنید؟-1

 این یکی از سوالات رایج شما نوعروسان است:

با خانواده شوهر چگونه رفتار کنم؟

 

این مقاله برای تازه عروس‌ها نوشته شده است. البته تازه عروس‌های تحصیلکرده و مدرن امروزی. تنوع فرهنگی در ایران بسیار زیاد است و این نوشته برای خانم‌هایی است که در جامعه فعال هستند، مورد احترام می‌باشند ولی خانواده شوهرشان با آنها رفتار بدی دارد و این مطلب اعتماد به نفسشان را تخریب می‌کند.

 

در جوامع مردسالارانه و کشاورزی، خانواده داماد به پدر عروس پول می‌دهد و عروس را به خانه خانواده داماد می‌آورند. این پول تحت عنوان شیربها پرداخته می‌شود. عروس به عنوان زیردست و کارگر مادرشوهر و خواهر شوهر به خانواده داماد وارد می‌شود. او وظیفه دارد علاوه بر شوهرداری از پدرشوهر و مادرشوهر مراقبت کند و حتماً فرزند پسری برای خانواده به دنیا بیاورد. در جوامع مردسالارانه و کشاورزی، وظیفه اصلی زن همین دو تاست:

 

  • جلب رضایت خانواده شوهر
  • زاییدن فرزند پسر

 

اگر او در انجام هر کدام کوتاهی کند، عاقبت خوبی ندارد.

 

الان قرن بیست و یکم است، به ظاهر سطح سواد و تحصیلات بسیاری از خانواده‌ها بالا رفته. صحبت‌هایی در مورد برابری و زن و مرد بر سر زبانهاست و جامعه ما اصلاً جامعه کشاورزی نیست. اما...

 

اما طرز تفکر درصد بالایی از افراد جامعه ما همان طرز تفکری است که در بالا نوشتم. فقیر و غنی، بی سواد و باسواد ندارد. بسیاری از افراد جامعه ما همین طرز تفکر را دارند. به همین دلیل متاسفانه بسیاری از مادرشوهرها و خواهرشوهرها باور دارند، عروس، برای کارگری و خدمت به آنها، آفریده شده است. متاسفانه بسیاری از مردان ایرانی باور دارند احساسات مادرشان از احساسات همسرشان مهم‌تر است. متاسفانه بسیاری از مردان ایرانی براحتی برای مادر و خواهر و برادرشان پول خرج می‌کنند، ولی برای همسرشان خسیس هستند.

 

 وقتی مردی به این شکل با همسرش رفتار می‌کند، طبیعی است، زن، برای دریافت حمایت به خانواده خودش متمایل می‌شود. متاسفانه بسیاری از خانواده‌های ایرانی، خانواده هسته‌ای نیستند، بلکه زیرمجموعه‌ای از خانواده شوهر به حساب می‌آیند.

 

خانواده هسته‌ای چیست؟ خانواده مدرن، خانواده هسته‌ای است. یعنی زن و شوهر، همراه یکدیگر هسته اصلی خانواده را تشکیل می‌دهند. زن و شوهر برای همدیگر مهمترین افراد روی زمین هستند و بقیه افراد در درجه بعدی اهمیت قرار دارند. متاسفانه چنین چیزی در ایران کم است، زیرا جامعه ما بسیار سنتی است.

 

برای داشتن خانواده هسته‌ای لازم است از نظر مالی هیچ وابستگی به خانواده خود نداشته باشید. اگر در خانه پدرشوهر زندگی می‌کنید، همسرتان در شرکت یا مغازه پدرش کار می‌کند و یا بدتر از آن، خرج زندگی‌تان را از خانواده شوهر دریافت می‌کنید، نمی‌توانید خانواده هسته‌ای داشته باشید. بنابراین قبل از هرکاری لازم است خانواده شما از نظر مالی از خانواده شوهرتان مستقل شود. اگر چنین چیزی برای شما ممکن نیست، شما دارید سنتی زندگی می‌کنید، پس توقع خود را کم کنید و به شیوه سنتی خو بگیرید. دست کم تا وقتی که از نظر مالی مستقل شوید.

 

به سؤال اول این پست برمی گردم: با خانواده شوهر چگونه رفتار کنید؟

 

با توجه به این که بسیاری از خانواده تصور می‌کنند، عروس زیر دست و کارگر است، شما با خانواده شوهر، با احتیاط رفتار کنید.

احترام بگذارید، ولی انتظار احترام متقابل را داشته باشید.

زیاد خوش خدمتی نکنید، چون باور کارگر بودن را تقویت می‌کنید.

تصور نکنید، مادرشوهرتان، مادر شماست.

انتظار نداشته باشید او مثل دخترش شما را دوست داشته باشد.

تصور نکنید با خواندن چند جمله عربی شما و مادرشوهرتان به مادر و دختر تبدیل شوید و یا شما و خواهرشوهرتان به دو خواهر تبدیل شوید.

 

خلاصه می‌کنم:

  • مؤدب باشید
  • محترم باشید
  • با محبت باشید
  • در عین حال انتظار  داشته باشید با شما با احترام رفتار شود و در محبت کردن، جانفشانی نکنید

 

ظرف چند ماه خانواده همسرتان نشان خواهند داد چگونه آدمهایی هستند. اگر خدای نکرده، سطح فکری پایینی داشته باشند، شما احترام و فاصله خود را حفظ می‌کنید، بی آن که دلخوری پیش بیاید. اگر خوش شانس باشید و خانواده شوهرتان سطح فکری بالا داشته باشند، کم کم محبتی واقعی بین شما شکل می‌گیرد. من عروسها و مادرشوهرهایی را می‌شناسم که مثل مادر و دختر هستند، بلکه بهتر.

 

یادتان باشد مردسالاری و رفتار ناشایست نسبت به عروس به  دست ما خانمها شکل گرفته و قرار است به دست ما خانمها از بین برود.

 

ادامه دارد...

 

 

 

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

Mina azizi

سلام خانم دكتر عزيزم

اين مقاله حكم طلا داره و اگه يه نوعروس احترام بگذاره هيچوقت پشيمون نميشه بي احترامي خيلي مخربه . تو اين رابطه صبر مهمه و يه گوش شنوا كه اين پند شما هميشه يادش بمونه.ممنون

پاسخ
nilpar

سلام خانم دکتر عزیز کاش این مطالب رو چندین سال پیش و توی دوران عقد میدونستم ...اما بعد از چند سال با انجام اشتباهات فراوان وکسب تجربه، به این مطالبی که شما نوشتین رسیدم . تازه ما از روز اول خانواده هسته ای بودیم

پاسخ
sahara57

سلام
من این جملات رو آویزه گوشم می کنم تا در آینده نزدیک رابطه خوبی با خانواده همسر داشته باشم
لبخند

پاسخ
گیس گلابتون

انشاالله

پاسخ
masg

آخ دلمگریه
البته دیگه گذشته ها گذشتهچشمک

پاسخ
بهنوش

ممنون از اینکه این پست رو نوشتید... موافقم و البته از طرف خونواده همسر هم برای اونها هم یه چالش هست که یک نفر جدید و متفاوت با خودشون رو توی جمعشون می بینند به عنوان صمیمی ترین فرد به پسرشون ... کاش کلا هر دو طرف قضیه -هم عروس خانم و هم خونواده پسر- خرده شیشه نداشته باشن چشمک

پاسخ
bn_65

سلام
من می خوام به جنبه دیگه این مسئله اشاره کنم. متاسفانه خیلی از دخترهای تحصیل کرده جامعه ماهمچنان باورهای قدیمی که از مادر و مادربزرگ بهشون رسیده، در مورد خانواده شوهر به دوش میکشن. در حالی از عدم دخالت خانواده همسر صحبت می کنن که به شدت وابسته به خانواده خودشون بوده و گهگاه می بینی جزئی ترین مسائل زندگی مشترک رو با آنها در میون میزارن. بین دوستام بارها اینو شنیدم که میگن مامان من که خیرمون رو می خواد مثل مادرشوهرم نیست که!!! خوبه که هر دو طرف منصف باشند و آنچه برای خود می خوان برای طرف مقابل هم بخوان.

پاسخ
گیس گلابتون

بله با شما موافقم
در واقع خیلی از ما (چه خانم و چه آقا) فقط ادعا میکنیم مدرن هستیم در حالیکه در واقع تفکر سنتی داریم

پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه