مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
الفبای زناشویی
1397/10/01 18:40

با شوهر خسیس چه کنم؟

یکی از سؤالات رایج خانم‌ها این است: شوهر من خسیس است. از خساست او خسته شده‌ام. چه کار کنم؟

 

اجازه بدهید مبحث شوهر خسیس را قدری باز کنم. وقتی می‌گوییم: «شوهر من خسیس است»، ممکن است چند حالت وجود داشته باشد:

  • 1-شوهر بی‌پول یا کم‌پول است
  • 2-خانم ولخرج است
  • 3-زن و شوهر در مورد اولویت خرج‌ها باهم توافق ندارند
  • 4-شوهر به‌راستی خسیس است

 

 

یک) شوهر بی‌پول یا کم‌پول است، به همین دلیل حساب‌وکتاب هر چیزی را دارد

وقتی به‌راستی شوهرتان درآمد ناکافی دارد، بجای برچسب زدن به او، آستین بالا بزنید و کاری بکنید. قرن بیست و یکم است. قرار نیست ما خانم‌ها منتظر بنشینیم تا یک آقا، خرجی کف دستمان بگذارد. اگر شوهر شما آدم تنبل و لشی نیست، دارد کار می‌کند، ولی درآمد خوبی ندارد، شما هم کار کنید و قدری درآمد بسازید. لازم نیست شغل تمام‌وقت داشته باشید. می‌توانید شغل پاره‌وقت داشته باشید. حتی لازم نیست از خانه خارج بشوید، بعضی کارها را می‌توانید در خانه انجام بدهید و درآمد خوبی داشته باشید.

 

از طرفی توجه داشته باشید برای داشتن امنیت مالی، داشتن درآمد بالا کافی نیست. باید هزینه‌ها به‌خوبی مدیریت شود. اگر همسر شما درآمد خوبی ندارد، ولی حواسش به هزینه‌هاست، این ویژگی خوب است. با این خصوصیت همسرتان دچار بحران بی‌پولی نمی‌شوید. چون او همیشه قدری پول ذخیره دارد و زندگی خانواده لنگ نمی ماند.

 

 

دو) خانم ولخرج است و دوست دارد بیش از این‌ها خرج کند

گاهی اوقات مرد خسیس نیست، بلکه خانم ولخرج است. خانم دوست دارد از جیب شوهرش بی‌حساب‌وکتاب خرج کند. شوهر از او می‌پرسد: چی خریدی؟ یا چرا خریدی؟ خانم بهش برمی‌خورد و به شوهر می‌گوید: تو خسیس هستی.

 

خانمی اصرار دارد خانه‌شان را اجاره بدهند و در منطقه بهتری یک خانه رهن کنند. شوهرش با این کار مخالف است. شوهر برچسب خسیس می‌خورد.

 

خانم کارت‌بانکی شوهر را برمی‌دارد و به فروشگاه می‌رود و خداتا لباس می‌خرد. شوهر می‌پرسد چی خریدی؟ چرا این همه خریدی؟ شوهر برچسب خسیس می‌خورد.

 

خانم می‌خواهد سرویس مبلمان خانه را عوض کند. مبل‌های خانه کهنه نیستند و این روزها وضعیت اقتصادی بر پایه‌های لرزان قرار گرفته است. شوهر موافق تغییر مبلمان خانه نیست و برچسب خسیس می‌خورد.

 

اگر فکر می‌کنید همسرتان خسیس است، کلاهتان را قاضی کنید، آیا تقاضاهای شما با جیب همسرتان هماهنگی دارد؟ نگویید: شوهر خواهرم یا شوهر همسایه بیش از این خرج می‌کند. ممکن است درآمد شوهر شما با درآمد شوهر خواهر یا شوهر همسایه در یک سطح نباشد. اگر شما شوهر پولدار می‌خواستید از ابتدا باید با مرد پولدار ازدواج می‌کردید. بنابراین بعضی خانم‌ها از خساست شوهر شکایت دارند، در حالیکه توقعاتشان زیاد است.

 

 

سه) تفاوت دیدگاه در الویت بندی مخارج

ممکن است زن و شوهر در مورد اولویت خرج‌ها باهم توافق نداشته باشند. برای مثال یکی فکر می‌کند الان وقت مسافرت رفتن است، ولی دیگری خریدن یک دست مبل را ضروری‌تر می‌داند. به همین دلیل هر کدام دیگری را به خساست متهم می‌کند. به جای برچسب زدن به یکدیگر و جنگ‌ودعوا، با هم مذاکره کنید. بارها مذاکره کنید و البته مصالحه کنید. فن مذاکره را یاد بگیرید. بدون عصبانیت و گریه و قهر و توهین مذاکره کنید. به خاطر داشته باشید در هر مذاکره‌ای باید نفع و خواسته هر دو طرف در نظر گرفته شود. وقتی مثل دو تا آدم متمدن مذاکره می‌کنیم، ممکن است به همه خواسته‌های خود نرسیم و لازم باشد به نفع دیگری کوتاه بیاییم. مذاکره کردن را یاد بگیرید چون یکی از مهارت‌های اصلی یک آدم متمدن و فهمیده است. تصور نکنید مذاکره فقط برای محیط‌های کاری و تجاری و سیاسی است. خیر! ما به عنوان یک آدم متمدن باید ز گهواره تا گور با سایر مردم مذاکره کنیم. ارتباط سالم میان انسان‌ها با مذاکره کردن شکل می‌گیرد، نه با داد زدن، قلدری کردن، یا گریه کردن و مظلوم‌نمایی.

 

 

چهار) شوهر براستی خسیس است

خسیس فردی است که نمی‌خواهد از پول کافی خود، برای لذت خودش، زنش و بچه‌اش خرج کند. جانش بالا می‌آید دو قران خرج کند.

 

خب... زندگی با چنین فردی براستی دشوار است. قبل از ازدواج با شش ماه رفت‌وآمد می‌توانید متوجه شوید همسر آینده‌تان خسیس است یا خیر. حالا اگر به هر دلیلی قبل از ازدواج متوجه این موضوع نشدید، چاره‌ای نیست غیر از بکار بردن بعضی ترفندها تا زندگی با یک آدم خسیس قدری برای شما آسان‌تر شود.

 

  • حتماً از خود درآمد داشته باشید
  • لازم نیست همسرتان از رقم واقعی درآمد شما باخبر شود
  • حتماً پس‌انداز شخصی و مخفی داشته باشید
  • لازم نیست همسرتان از ریزبه‌ریز خرج‌های شما خبردار شود. شما می‌توانید یواشکی‌هایی برای خودتان داشته باشید
  • وقتی انتظار دارید همسرتان خرجی انجام بدهد، با خوش‌اخلاقی و شیرین‌زبانی درخواست کنید. بگویید چنین چیزی را می‌خواهید، ولی نگویید همین الان می‌خواهم. صبر داشته باشید تا همسرتان خودش خرج کند.
  • تفاوت بین نیاز و خواسته را بدانید. نیاز، یعنی خرج ضروری، مثل غذا، دارو، پوشاک در حد اعتدال و اجاره خانه. خواسته، خرجی است که اگر اجرا نشود، زندگی لنگ نمی‌ماند و اگر انجام شود، زندگی شیرین‌تر خواهد شد. روی نیازهای خود محکم بایستید و انتظار داشته باشید نیازها به موقع برطرف شود، خواسته‌ها می‌توانند صبر کنند.

 

خساست جزو صفاتی است که اگر قبل از ازدواج متوجه وجود آن در همسر آینده‌تان شدید، دو پا دارید، دو پا دیگر قرض کرده و فرار کنید. زندگی با مرد خسیس سخت است. از خدا برای شما طلب صبر می‌کنم.

 

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

positive mind

چه خوب این مقوله رو تفکیک کردید،، مرسی ازتون گل

پاسخ
گیس گلابتون

سپاسگزارمقلب

پاسخ
شهناز 2

سلام علیکم .ان شا الله که زمستان پر از خبرهای خوب به همراه تن سالم رو داشته باشین.وقتی داشتم این مقاله رو می خوندم لذت می بردم از این همه قدرت تجزیه و تحلیل موضوعات خوشحالم که شما رو دارم

پاسخ
گیس گلابتون

متشکرم. شما لطف داریدگل

پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه