مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
الفبای زناشویی
1399/07/27 11:54

چهار سوار آخرالزمان

در انجیل و در مکاشفات یوحنا، آخرالزمان، زمانی که این دنیا به پایان می‌رسد، به‌تفصیل بیان شده است. در این مکاشفه آمده که اولین نشانه ظهور آخرالزمان، تاخت‌وتاز چهار اسب‌سوار است. سوارهایی سوار بر بر اسب‌های سفید و سرخ، سیاه و سبز.

 • سوار بر اسب سفید نشانه شیوع بیماری‌ها
 • سوار بر اسب سرخ نشانه شروع جنگ‌های خانمانسوز
 • سوار بر اسب سیاه نشانه قحطی و گرسنگی
 • سوار بر اسب سبز نشانه مرگ و نیستی

 

دکتر جان گاتمن، روانشناس و متخصص ازدواج معتقد است همان‌طور که چهار سوار آخرالزمان، نشان می‌دهد به‌زودی دنیا به پایان خواهد رسید، حضور چهار رفتار مخرب در ازدواج، نشان می‌دهد آن ازدواج رو به پایان است.

 • انتقاد
 • تحقیر (توهین و تمسخر)
 • جبهه‌گیری
 • سکوت

 

انتقاد و تحقیر و جبهه‌گیری و سکوت چهار سوار آخرالزمان ازدواج است. ما با این رفتارهای مخرب سعی می‌کنیم طرف مقابل را تغییر بدهیم و او را وادار کنیم مطابق میل ما رفتار کند.

 

پستی در اینستاگرام قرار دادم و درباره مخرب بودن انتقاد نوشتم. یکی از دوستان پرسید:

 • اگر انتقاد نکنیم، چطور به همسرمان بگوییم از رفتارهایش ناراحت هستیم؟

   

  سؤال جالبی است و نشان می‌دهد ما درباره روابط سالم چقدر اندک می‌دانیم. ده‌ها راه برای بیان نظر و خواسته و نیازها وجود دارد و انتقاد کردن قطعاً یکی از بدترین و مخرب‌ترین روش است. شما روش‌های بیان خواسته و نیاز و نظر را در این دو محصول آموزشی می‌آموزید:

   

  زندگی مثل عسل

   

  خداحافظ خشم

   

  متأسفانه ما از انتقاد شروع می‌کنیم و به تحقیر می‌رسیم. انتقاد و تحقیر، قلب آدم را می‌شکند و اعتماد را از بین می‌برد، پس در حالت دفاعی فرومی‌رویم و طرف مقابل را دشمن فرض می‌کنیم. انگار انتظار داریم هرلحظه موردحمله قرار بگیریم. هر رفتاری را به بدترین شکل تفسیر می‌کنیم و طرف مقابل را مسئول همه اتفاقات ناخوشایند زندگی‌مان می‌دانیم. تلاش مذبوحانه ما برای تغییر دادن همسرمان به نتیجه نمی‌رسد و نومید می‌شویم. عاقبت دست از حرف زدن و برقراری ارتباط برمی‌داریم و در سکوت فرومی‌رویم.

  در خانه زوج‌هایی که به سکوت پناه برده‌اند، اگر خوب گوش کنید می‌توانید صدای یورتمه چهار سوار آخرالزمان را بشنوید:

  تالاپ تالاپ تالاپ تولوپ تالاپ تالاپ تالاپ تولوپ تالاپ تالاپ تالاپ تولوپ تالاپ تالاپ تالاپ تولوپ تالاپ تالاپ تالاپ تولوپ تولوپ تالاپ تالاپ تالاپ تولوپ تولوپ تالاپ تالاپ تالاپ تولوپ

   

   

  اگر صدای پاهای اسب یکی یا حتی چهار سوار آخرالزمان در خانه شما پیچیده است، بدانید که لازم است کاری انجام بدهید، زیرا که پایان نزدیک است.

  و خوشبختانه اگر آگاه باشید و اگر مصمم باشید و اگر اطلاعات مناسب در دسترستان باشد، می‌توانید چهار سوار آخرالزمان را از خانه‌تان بیرون کنید.

  و همچنین بدانید اگر همسرتان حاضر نیست همراه شما به مشاور مراجعه کند، شما به‌تنهایی می‌توانید ازدواجتان را سروسامان بدهید. مطالعات دکتر جان گاتمن نشان داده در 70 درصد موارد خانم‌ها تصمیم می‌گیرند به‌تنهایی ازدواجشان را بهبود بدهند و در این مسیر بشدت موفق هستند.

  در سه مورد زیر توصیه نمی‌شود اصرار به اصلاح ازدواجتان داشته باشید:

 • 1-همسری که کتک می‌زند.
 • 2-همسری که معتاد است.
 • 3-همسری که به‌کرات خیانت می‌کند.

   

  در سه مورد بالا، بهتر است به مشاور مراجعه کنید تا بیاموزید چگونه یک طلاق موفق داشته باشید. طلاق موفق طلاقی است که پس از رخ دادن، وضعیت روحی فرد بهتر شود و ازنظر مالی و اجتماعی به‌زحمت و دردسر نیفتد.

   

  اگر سه مورد بالا در ازدواجتان نیست، بدانید که به‌احتمال‌زیاد امکان نجات دادن ازدواجتان وجود دارد و همچنین به‌احتمال‌زیاد شما به‌تنهایی می‌توانید آن را سروسامان بدهید.

   

  در همه ازدواج‌ها دلخوری‌ها و اختلافات نظر وجود دارد. در یک ازدواج سالم، به ازای هر نکته منفی، دست‌کم پنج نکته مثبت وجود دارد. یعنی اگر قرار باشد نکات مثبت و منفی ازدواجتان را بنویسید، در برابر هر شکایت، دست‌کم پنج نکته مثبت هم می‌نویسید.

  اختلاف‌نظر بین شما و همسرتان ممکن است قابل‌حل باشد و یا غیرقابل‌حل. ممکن است تصور کنید یک زوج خوشبخت و صمیمی می‌توانند همه اختلافات خود را در آرامش و به شکلی مؤثر حل‌وفصل کنند! این‌طور نیست! بعضی اختلافات دائمی است و هرگز حل نمی‌شود. یک زوج صمیمی می‌دانند چگونه روی موارد مشترک متمرکز شوند و به اختلافات توجه نکنند. بعضی‌ها هیچ‌وقت درباره این اختلافات صحبت نمی‌کنند و برخی دیگر هرازگاهی بابتش دادوبیداد راه می‌اندازند و حتی قهر می‌کنند، ولی در فاز سکوت باقی نمی‌مانند. پس از چند ساعت دلشان برای همدیگر تنگ می‌شود و یک‌جوری سر صحبت را باز می‌کنند و محبتشان را به یکدیگر نشان می‌دهند.

   

  چگونه مهارت‌های همسرداری خود را بالا ببرید؟ با آموزش دیدن. من سه محصول آموزشی برای همسرداری تهیه کرده‌ام و امیدوارم همه خانم‌های تحصیل‌کرده و دانا از آن‌ها استفاده کنند:

 • 1-زندگی مثل عسل
 • 2-خداحافظ خشم
 • 3-زن، مرد پول

   

  اولی، برای خانم‌ها تدوین شده، و دوتای بعدی برای همه افراد قابل‌استفاده است. یادتان باشد هرچه برای بهبود ازدواجتان وقت و پول صرف کنید، هزینه نیست، بلکه سرمایه‌گذاری ارزشمندی است که از نتیجه آن هم خودتان بهره‌مند  می‌شوید و هم همسرتان و فرزندانتان و خیلی‌های دیگر. طلاق نه‌تنها خود افراد را درگیر می‌کند، بلکه برای والدینشان و حتی خواهران و برادران هم گرفتاری به بار می‌آورد.

 

حالا نوبت شماست:

 • وضعیت ازدواج شما چگونه است؟
 • در برابر هر یک شکایت چند نکته مثبت پیدا می‌کنید؟
 • آیا یکی یا چهار سوار آخرالزمان در خانه شما جولان می‌دهد؟
 • چه تصمیمی برای ازدواجتان دارید؟

 

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه