مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
الفبای زناشویی
1390/08/20 00:00

مشاوره قبل از ازدواج-1

خواهش می کنم خواهش می کنم خواهش می کنم وقتی خواستگار دارید، همان جلسه اول- دوم به او نگویید که اول باید برویم پیش مشاور ازدواج تا ببینیم آیا برای هم مناسب هستیم یا خیر! این حرف برای آقایان مثل فحش خواهر و مادر است!

خوشتان می آید که مردی به شما بگوید: "اول باید مامانم تو را ببینه و بگه تو بدرد ازدواج می خوری، بعد بگم باهات ازدواج می کنم یا نه؟!"

می بینم که عصبانی شده اید!

وقتی به مردی بگویید اول باید یک غریبه در مورد او اظهار نظر کند و او بررسی کند تا شما بتوانید به او دل ببندید، او را بسیار ناراحت و عصبی می کنید. غرور او را خدشه دار می کنید.

با خواستگار خود رفت و آمد کنید. جواب مثبت ندهید تا خوب در مورد او اطلاعات جمع کنید. آنگاه یافته های خود را بررسی کنید. اگر تردید دارید، با یک آدم بی طرف که به قضاوت او اعتماد دارید، مشورت کنید. یا تنها پیش مشاور بروید تا برای حلاجی مطلب به شما کمک کند.

من و همسرم قبل از ازدواج پیش سه تا مشاور مختلف رفتیم. تست شخصیت دادیم. فکر کردیم خیلی داریم درست و اصولی پیش می رویم، ولی بیست روز بعد از عقد داشتیم کله همدیگر را می کندیم و از غلطی که کرده بودیم، پشیمان شده بودیم!

من نمی دانم تست شخصیت چه فایده ای دارد. شاید اگر آدمی از نظر شخصیتی نامتعادل باشد و ما آنقدر خودمان را به کری و کوری زده باشیم باشیم که نفهمیده باشیم، مشاور با ما هشدار بدهد. نمی دانم. ولی برای آدمهای معمولی که مشکلات شخصیتی حادی ندارند، دانستن این که شما چند درصد درونگرا یا برونگرا هستید و یا شما قدری شکاک قدری مضطرب قدری منفی باف هستید، چه کمک حالی هست؟ نمی دانم. اگر کسی می داند ممنون می شوم برای ما توضیح بدهد چون من که سر در نیاوردم.

فکر نکنید که اگر قبل از ازدواج پیش مشاور بروید، مسئولیت انتخاب از گردن تان ساقط می شود. این زندگی شماست. شما باید با این مرد (یا با این زن) تا آخر عمر سر کنید و نه مشاور! هیچکس بهتر از شما نمی تواند تصمیم بگیرد که تصمیم قاطع دارید این ازدواج را به ثمر برسانید یا خیر.

از نظر من وظیفه مشاوران این است که قبل از ازدواج به زن و مرد مسائلی را آموزش بدهند که من قصد دارم در این وبسایت تحت عنوان زندگی مثل عسل به شما بیاموزم. انجام یک تست روتین کمکی به زوج جوان نخواهد کرد.

 

ادامه دارد...

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
مري گلي

ما اخراش يه جلسه رفتيم پيش يه خانم مشاور.ما سر مهريه اختلاف نظر داشتيم البته همسرم قبل از مشاوره نظر منو قبول كرده بود. رفتيم مشاور واسه اينكه مطمئن باشيم.بعد خانمه پرسيد مثلا شما تا حالا تو چه موردي اختلاف نظر داشتيد ما گفتيم مهريه. كه البته حل شده. خانمه كلا داشت قضيه حل شده رو تبديل به مشكل دوباره ميكرد!‌ كلا ازش بدم اومد و احساس كردم گاهي خود دو نفر اگه منطقي برخورد كنن خيلي نتيجه ش از مشاوره با يه ادم اينجوري بيشتره.البته گاهي هم مشاوره لازمه ولي با يه مشاوري كه قبلش پيشش رفته باشيد و يا بدونيد چه حور ادميه

پاسخ
فاطمه

وای چقدر خوب و کامل گفتی

پاسخ
ترنم

من متوجه شدم که اکثرا برای گرفتن تائید پیش مشاور می روند و اگر خلاف میلشان گفت می گویند چیزی سرش نمی شد.

پاسخ
حوری

منتظر پست بعدی هستم گیس گلابتون جان :))

پاسخ
خانمی

هوم حق باتوست ...

پاسخ
سمیه

این تست ها فقط به این کمک می کنه که بدونی شخصیت طرف مقابت چطوریه و بر اساس اون باهاش رفتار کنی

پاسخ
مارال

كار بزرگي ميكني گلي جون باور كن هيچ مرجع مناسبي براي اين كار در دسترس نيست بسياري از منابع خارجي است كه با توجه به فرهنگ ما مواردي بايد بهش اضافه بشه. اي كاش در 20 سالگي همچين نكاتي رو مي دونستم

پاسخ
نرگس

من هم موافقم كه بعد از اينكه به يك شناخت نسبي رسيديم وقت مراجعه به مشاور است اما مشاوره براي من خيلي مفيد بود مشاور ما از همون اول گفت كه جاي ما تصميم نمي گيره و فقط بهمون گفت كه در مورد چه مسايلي باهم حرف بزنيم و به توافق اوليه برسيم كه بعدها به مشكل نخوريم و يك جاهايي هم كه خيلي باهم فرق داشتيم رو مشخص كرد تا فكر كنيم ببينيم مي تونيم باهاش كنار بيايم يا نه. كلا حرفش اين بود كه من دست انداز هاي جاده زندگي مشتركتون رو بهتون گوشزد مي كنم تا وقتي بهشون مي رسيد سرعتتون رو كم كنيد كه اسيب نبينيد البته اين رو هم بگم كه به نظر همسرم حرفاش تكراري بود و خيلي به شناختش از من كمك نكرده بود

پاسخ
پسر شجاع

به عنوان یک پسر دم بخت 100 درصد تایید میکنم.در ضمن به جای اینکه اول برید مشاوره،راه بهتر اینه که برید تو جمع های دوستانه پسر مورد علاقه یا خواستگارتون! اتفاقات و صجبتها و... در جمع دوستانش خیلی از مشاور، بهتر شما راهنمایی خواهند کرد.

پاسخ
بهنوش

قربان معرفت شما گیس گلابتون جان :-* مرسی که دانسته هاتو تقسیم میکنی با خواننده هات

پاسخ
نرجس

سلام، ممنون که این پست و گذاشتین خانم دکتر، من خلافش فکر می کردم

پاسخ
حمید

با سلام نظر مشاور: "تیپ شخصیتی اهمیتی در مقابل میزان درک و شعور نامزدین نداره". نظر من: دونستن تیپ شخصیتی به ایجاد رابطه ای هرچه بهتر کمک می کنه و نیازی نیست هر دو فرد شخصیتی از پیش تعیین شده در مقابل شخصیت طرف مقابلشون داشته باشن. من وقتی که تیپ شخصیتی طرف مقابل رو می ذونم درکم نسبت به اون بیشتر میشه و توقعات بیجا و بی موقع نخواهم داشت. در کل میزان درک و شعور و آدم بودن اهمیت داره.

پاسخ
Dwayne

We could've done with that inisght early on.

پاسخ
Dwayne

We could've done with that inisght early on.

پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه