مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
الفبای زناشویی
1390/08/20 00:00

الفبای زناشویی-3

بخش اول را اینجا بخوانید

بخش دوم را اینجا بخوانید

 

ازدواج مثل آب خوردن آسان است!  ولی عروسی کردن و بله گفتن فقط یک گام از راه زندگی مشترک است. از فردای روز عقد می بینید که دنیا وارونه شده است. زندگی تغییر می کند. نقش ها و مسئولیت ها عوض می شود. اگر برای این تغییر آماده نباشید به زحمت و دردسر می افتید. از ازدواج کردن پشیمان می شوید و می گویید پس این همه انتظار کشیدم که عروسی کنم. حالا که چی؟! زندگی مجردی کسالت آور و یکنواخت بود ولی دست کم جنگ اعصاب نداشت. به قول یک وبلاگنویس، حالا باید حکایت های بعد از هزار و یک شب شهرزاد قصه گو را بشنوید.

 

حیف و صد حیف که از دوران کودکی، آرزوی عروس شدن و لباس سفید عروسی و تور و تاج عروس را دل ما کاشته اند، ولی به قدر سرسوزنی ما را برای زندگی مشترک آماده نکرده اند. گویا با خواندن چند جمله عربی و پرسیدن وکیلم وکیلم و گفتن یک بله با ناز و اطوار، به یکباره ما صاحب دانش وخرد "مدیریت زندگی مشترک" می شویم. کاش اینطور بود، ولی بیخودی دل خودتان را خوش نکنید. اینطور نیست!

 

اگر بهترین همسر دنیا را جذب کنید، وقت و انرژی بگذارید و او را خوب بشناسید و بهترین انتخاب را هم که بکنید، ولی ندانید پس از شب هزار و یکم و پس از خطبه عقد چگونه رفتار کنید، به چشم بهم زدنی رابطه خراب می شود. زندگی بهتر که نمی شود، بدتر و بدتر می شود.

 

دخترانی که فکر می کنند خیلی عاقل هستند و زندگی مستقلی دارند، از ازدواج فراری هستند. زیرا دیده اند دوستان شان با چه امید و آرزوهایی ازدواج کردند و به چه وضع فلاکت باری دچار شده اند. این دسته از دختران، به جای یافتن راه حل، صورت مسئله پاک کرده اند.

 

ازدواج خوب است. ازدواج به ما کمک می کند از نظر روحی و شخصیتی رشد کنیم. اگر ما می خواهیم به همه دنیا عشق را هدیه کنیم، باید اول با خودمان در صلح و صفا باشیم. اگر خودمان را دوست داشته باشیم، دوست داشتن اطرافیان ساده تر می شود. اگر ادعا می کنیم آدم منطقی و فهمیده و صبوری هستیم، در زندگی مشترک معلوم می شود که چند مرده حلاجیم.


وقتی مجرد بودم، تنها هر وقت می خواستم می خوردم و هر وقت می خواستم می خوابیدم، هرچه می خواستم می خریدم، پول نداشتم، سماق می مکیدم، اگر از کسی خوشم نمی آمد، دیگر تف به صورتش نمی کردم و بدون هیچ توضیحی رابطه را قطع می کردم. صد البته که مدعی می شدم در مقابل عقیده متفاوت، سعه صدر دارم! راستی راستی هم فکر می کردم خیلی منطقی و صبور و انعطاف پذیر هستم! البته فقط فکر می کردم!

 

وقتی شوهر می کنید هم به خودتان و هم به همه دنیا ثابت می شود که ما فقط فکر می کردیم کارمان درست است! ولی حالا حالا ها باید نرمش داشتن و انعطاف پذیری را بیاموزیم.

 

یادمان باشد اگر ما برای جامعه مان آرزوی صلح، شادی، پیشرفت و حضور عقاید مختلف را داریم، باید این ویژگی را در تک تک افراد جامعه داشته باشیم. اگر من با فرزندم در تضاد و کشمکش هستم، به جای سنگ جامعه را به سینه زدن، اول دور و برم را آکنده از عشق و صفا کنم. از کوزه همان برون تراود که در اوست.

 

هم زن و هم مرد لازم است قبل از ازدواج الفبای زناشویی را بیاموزند و پس از ازدواج هم بدانند هر روز با وضعیت جدیدی روبرو می شوند و قرار است راه حلی برای آن پیدا کنند. بیایید به جای آه و ناله، رشد کنیم و بزرگ شویم. زندگی همین است. ما به دنیا آمده ایم که آدم بهتری شویم و دنیا را نیز به جای بهتری تبدیل کنیم.

 

اگر نادان به دنیا بیاییم و نادان از دنیا برویم که هدفی در این آفرینش نبوده است. زندگی کلاس درس است. شاگرد خوبی باشیم.

 

 این مباحث به صورت کامل در دوره زندگی مثل عسل عرضه شده است.

 

 

ادامه دارد...

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

گیس گلابتون

فرشته جون، ازدواج کردن آسان است! ولی پس از جشن عروسی، هر روز باید تصمیم بگیری و عزم کنی که زندگی مشترک خوبی داشته باشی. و هر دو طرف باید از خودتان مایه بگذارید. / فاطمه بهار جون، هنر زندگی را با زندگی کردن یاد می گیری. نه با فرار کردن از آن. مثل هر هنر دیگری. فقط بدان که می شود زندگی خوبی داشت و وظیفه ماست که آن را برای خود بسازیم

پاسخ
فاطمه بهار

گیس گلابتون عزیز با نظرت کاملن موافقم. مخصوصا اونجایی که گفتی دخترانی که فکر میکنند عاقل هستند .....صورت مسئله ..... واقعا برای من همینطور بوده همیشه فکر میکردم و البته میکنم این همه دوستام ، همشون به امید خوشبخت شدن ازدواج کردند ولی حالا واقعا چند درصدشون خوشبختند. هی برای خودم اما و اگر می اوردم که اگر این کارو می کردند و ... ولی گیس گلابتون عزیز در نهایت من مغلوب شدم و به قول تو دارم صورت مسئله رو ....؟ البته واقعا به این هم فکر کردم که ما باید هنر زندگی رو یاد بگیریم اما چه جوری؟!

پاسخ
ساميه

دوست دارم خيلي خيلي بيشتر در رابطه با الفباي زناشويي بدونم ... تا به الان من هم مثه دوران مجردي شما بودم ولي از حالا ميخوام در ذهن خودم رشد بدم همه خوبي ها رو .. كه در آينده در كنار شريك زندگيم به مشكلي بر نخورم انشاا... ممنون گيس گلابتونم كه اين مطالب و در اختيار ما ميزاريد . يـ احق

پاسخ
فرشته

با این حساب چرا تبلیغ ازدواج رو میکنین گیس گلابتون . چرا میگین ازدواج راحت هست . هر ازدواجی که ازدواج نمیشه ؟

پاسخ
مهدیه

چقدر حرفاتون برام آرامش بخش بود.من در شرف ازدواجم.مرد بی نهایت صبور و مهربانی دارم ولی خب مشکلاتی هم باهم داریم.ازاین سایت به اون مشاوره دنبال راه حلم.اون بنده خدا هم از این اوضاع خسته شده.با فکر و احساس توام رفتیم جلو و خیلی به هم علاقه داریم.اصلا دوست ندارم این مسائل کوچیک رابطه قشنگمون رو خراب کنه:(

پاسخ
نوشین

مطالبی که گفتین برام قابل لمس بود. منم زمان مجردیم فکر میکردم انعطاف دارم و منطقی رفتار میکنم.... اما بعد از ازدواج تازه فهمیدم چه خبره.... خب دو سال اول زندگی هم یه جورایی به سختی گذشت اما حدود یکسالی است که معنای واقعی صبوری و انعطاف و گذشت و منطق را دارم لمس میکنم....

پاسخ
پوران

آی گفتی. جانا سخن از زبان ما میگویی. آی دخترا ازدواج اصلن هم آش دهان سوزی نیست. اگر تحمل خودخواهیهای مردان را ندارید ازدواج نکنید

پاسخ
تمشک خانوم

منم وقتی میخواستم ازدواج کنم فکر میکردم همین که ازدواج کنم دیگه همه چیز تمومه و به خوشبختیه کامل رسیدم . اما بعد از عقد خیلی چیزا تموم شد . دیگه اون عشق داغ کم کم سرد شد و تبدیل شد به دوست داشتن . دیگه مثل قبل همه چیز تازگی نداشت و تازه روی واقعیمون رو به هم نشون دادیم .ازدواج خیلی سخته و متاسفانه توی مدارس و حتی دانشگاه هیچ واحدی به عنوان همسر داری نداریم . فقط تنظیم خانواده داریم که اونم چیز خاصی بهمون یاد نمیده . متاسفانه

پاسخ
جهان سادات

خیلی از مطالبتون استفاده میکنم کلی روحیه میگیرم .اون قسمتی که نوشتید پس از ازدواج هر روز با وضعیت جدیدی روبرو هستید باعث شد از خواب خرگوشی بیدار بشم.دوستون دارم و ممنون.

پاسخ
ونوس

سلام دوست عزیز دوست خوبم اعظم برای ارتباط با شما مشکل داره(مثل اینکه ایمیلها ارسال ویا دریافت نمیشه)بنا به درخواست ایشان درصورت امکان با ایمیل من مکاتبه کنید.ممنون

پاسخ
nazila15

احسنت به شما چقدرکلی ذهنمون داره باز میشه کاش منم قبل از ازدواجم با شما اشنا میشدم می بوسمتون

nazila15
پاسخ
آرزو

ممنونم...

پاسخ
گیس گلابتون

ونوس جون، ممنونم که داری دو تا دوست قدیمی را به هم می رسانی. من دو بار به اعظم و یک بار به تو ایمیل داده ام و هنوز جوابی نگرفته ام.

پاسخ
بهار

حرفاتون تکان دهنده است. دوسشون دارم. زنده باشید.

پاسخ
خوابگرد

از این جمله خیلی خوشم اومد به جای آه و ناله رشد کنیم و بزرگ شویم ...زندگی کلاس درس است شاگرد خوبی باشیم :) کاش تند تر بنویسی :) اینقدر که با خواندن این ها امیدوار به زندگی میشوم با هیچ چیز نمیشوم .... برایت آرزو میکنم همیشه شاد باشی ایزد بانوی عشق:)

پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه