مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
الفبای زناشویی
1390/08/20 00:00

الفبای زناشویی: منظومه زناشویی-2

بخش اول را اینجا بخوانید

 

 مهم ترین و اساسی ترین مطلب مدیریت زندگی مشترک در روزگار کنونی، درک منظومه زناشویی است. منظومه زناشویی چیست؟

مجموعه زن- شوهر مثل تخم مرغ است. سپیده و زرده با هم تخم مرغ را می سازند، ولی با هم قاطی نیستند و هرکدام هویت جداگانه خود را دارند. بعلاوه پوسته ای محکم آنها را از محیط جدا می کند. اگر این پوسته سوراخ شود، تخم مرغ می گندد.

یعنی زن و شوهر یک کل را تشکیل می دهند، در عین حال باید بخاطر داشته باشند هرکدام فرد جداگانه ای هستند. هرکدام حق دارند خصوصیات اخلاقی ویژه خود، سلیقه متفاوت و علایق خاص خود را داشته باشند. این داستانها را رها کنید که عاشق ومعشوق یکی هستند. این حرفها در مورد خدا و عارف گفته شده است و ربطی به زندگی زناشویی ندارد.  لیلی و مجنون هم زن و شوهر نبودند! در آخر داستان هم یکی دیوانه شد و در کوه و صحرا سرگردان ماند، دیگری هم در تنهایی و بی کسی مرد! عاشق و معشوق، زن و مرد، هر کدام هویت مستقلی دارند و با عشق و احترام، هویت مستقل شریک زندگی شان را قبول می کنند.

در زمان تجرد، ما 80% حریم خصوصی و 20% حریم مشترک با دوستان و افراد خانواده داریم. یعنی ما در 80% موارد خودمان برای خودمان تصمیم می گیریم و کارمان به دیگران مربوط نیست.

پس از ازدواج باز هم زن و شوهر حریم خصوصی دارند، ولی این بار جای زمین و آسمان عوض می شود. افراد متاهل 20% حریم خصوصی و 80% حریم مشترک دارند.

موبایل، لپ تاپ، کیف پول، کیف دستی، دفترچه خاطرات، نحوه آرایش صورت و مو و لباس پوشیدن، نوع رابطه با دوستان یا افراد خانواده خودتان، رمز آدرس ایمیل یا عابربانک همگی و همگی حریم خصوصی است. کسی حق ندارد موبایل همسرش را چک کند، یا اصرار کند همسرش شغلش را تغییر دهد، یا با دوستش قطع رابطه کند، یا برعکس با عمه اش آشتی کند. همه اینها حریم خصوصی است. لازم است ما همسرمان را به عنوان یک انسان، محترم بدانیم و اصرار نکنیم سر وریشش را به خاطر ما تغییر بدهد، یا فوتبال تماشا نکند و یا رنگ سبز را دوست داشته باشد.

حریم مشترک، تصمیماتی است که لازم است زن- شوهر با هم اتخاذ کنند. دعوت مهمان، قبول دعوت مهمانی، نحوه گذراندن تعطیلات، محل سکونت، سرمایه گزاری های کلان، رابطه جنسی، مسافرت، مهاجرت و ....

برای مثال وقتی به مهمانی دعوت می شوید، پیش از پاسخ دادن، با همسرتان مشورت کنید. وقتی می خواهید مهمان دعوت کنید (حتی یک نفر) با همسرتان هماهنگ کنید. بسیاری از دعواها سر همین مطلب کوچک شروع می شود. بعضی ها نمی دانند که خانه هم به زن تعلق دارد و هم به مرد. گویا خانه فقط مال زن است و  او می تواند مهمان دعوت کند و نقش مرد، پرداخت هزینه است. یا گویا خانه فقط مال مرد است و زن فقط کارگر است.

تا اینجا معنای جدا بودن سپیده و زرده و در عین حال یکی بودن تخم مرغ را توضیح دادم. می رسیم به پوسته تخم مرغ.

 

ادامه دارد...

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

زری

عالی بود مثل همیشه
مشتاقانه منتظر ادامه هستیم

پاسخ
مارال

عالي بود عالي
اي كاش همه مردان و زنان سرزمينم اين مطالب رو ميخوندن
ممنونم

پاسخ
فرشته

یعنی خدا خیر دنیا و اخرت نصیبت کنه دختر که تو نور میتابونی و انرژی ساطع میکنی.

پاسخ
حوری

خیلی مثال جالب و متفاوتی بود. خیلی زحمت کشیدی برای این پست. لذت بردم از شیوه نوشتنت گیس گلابتون عزیز . مثل همیشه عالی و تاثیرگذار بود و منتظر ادامه رهنمودهات هستم خانوم دکتر عزیز ماچ

پاسخ
شهناز

بسیار عالی. واقعا توضیحی به این روانی و سادگی در مورد رابطه زوجین نخونده بودم.
گلماچ

پاسخ
گلابتون

چقد قشنگ توضیح دادی این مثال تخم مرغ هم خیلی خوب بود!گل

پاسخ
مینا گلی

چه کوتاه و پر معنا.گل

پاسخ
نسترن

مثل همیشه عالی و کاربردی متشکرم خانم دکتر مهربان

پاسخ
مريم

ممنون مطالب خيلي مهمي كه حيلي ها نمي دونند و باعث بدترين دعواها ميشه رو حيلي قشنك توضيح دادين . أي كأش كتابش رو زودتر منتشر كنيد كه عده ي بيشتري استفاده كنند

پاسخ
خانمی

خیلی خوب!
گیس گلابتون میگما ، من از ریش سیبیل بدم میاد چه کنم!نگراننیشخند

پاسخ
پریسا

منم همه اونایی که بقیه گفتند.... مرسیچشمکلبخند

پاسخ
فاطمه

سلام گیس عزیز. اما من فکر میکنم زن و شوهر می تونن روی ظاهر هم نظر بدن. یه جورایی حقشونه و توی جذابیتشون واسه هم اثرگذاره. البته تا حدی که معقول باشه.

پاسخ
عاشقانهـ ای آرامـ ..ـــ

عااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالی بود گیس گلابتون :*

پاسخ
دخترخاك

jaleb bod

mer30

پاسخ
مریم

خیلی خوب مثال زدی عالی بود

پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه