مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
الفبای زناشویی
1395/04/09 09:56

تاهل و دوست داشتن خود

در مورد ازدواج باورهای غلطی دز ذهن ما کاشته اند. ما به غلط تصور می کنیم که وقتی متاهل می شویم قرار است همسرمان همه آرزوها و خواسته های ما را برآورده کند. هم زنها و هم مردها این خیالات خام را به سر دارند. اشتباه است اشتباه.

 

ما تصور می کنیم  به عنوان یک همسر فداکار باید از همه آرزوها و خوشی های خود صرف نظر کنیم و همه توجه و تلاش خود را معطوف به همسرمان کنیم. در عوض همسرمان قرار است همه کارهای ما را انجام دهد و همه آرزوهای ما را برآورده کند و قلب ما را لبریز از شادی و خوشحالی کند. وقتی این تصورات خام را از ازدواج داشته باشیم، البته که یکی دو ماه پس از عروسی، خود را فریب خورده احساس می کنیم.

 

اولین درس الفبای زندگی زناشویی این است:

پس از ازدواج، درست مثل قبل از ازدواج، باید خودمان را دوست داشته باشیم، مسئولیت شادی و خوشبختی خودمان را به عهده بگیریم و آرزوها و اهداف خود را دنبال کنیم.

 

ازدواج کردن مثل خانه ساختن است. خانه ای که ستون هایش، زن و مرد هستند . هر کدام از آنها که سست و ضعیف باشند سقف خانه فرو خواهد ریخت. پس باید از نظر روانی سالم باشیم. اگر افسرده هستیم، مضطرب هستیم یا اعتماد به نفس نداریم، فکر نکنیم با ازدواج کردن به نحو معجزه آسایی شاد و مطمئن و آرام خواهیم شد.

 

ازدواج یک تغییر بزرگ در زندگی است. استرس بالایی ایجاد می کند. مسئولیت بالایی ایجاد می کند. اگر ما از نظر شخصیتی محکم نباشیم پس از ازدواج از هم می پاشیم.

 

اگر ما خودمان با خودمان در صلح نباشیم، اگر خود را دوست نداشته باشیم وهدف معناداری برای زندگی نداشته باشیم، اگر همسرمان یک فرشته هم باشد، ما خوشبخت نخواهیم بود. هر وقت از زندگی زناشویی خود ناراضی هستید، به درون برگردید و از خود بپرسید: "آیا سایر جنبه های زندگی من، شاد و سالم است؟ آیا از خود و زندگی ام راضی هستم؟ کجای زندگی ام لنگ می زند؟ برای شاد کردن و لذت بخش کردن زندگی خودم چه می توانم بکنم؟"

 

به عبارت دیگر، اگر از زندگی زناشویی خود ناراضی هستید، شاید دارید مشکلات درونی خود را به گردن همسر خود می اندازید. شاید ایراد گرفتن از دیگری و انتظار داشتن از دیگری که شما را خوشحال و خوشبخت کند، آسان تر است. با خود صادق باشیم.

 

اولین درس من در زندگی مشترک این بود که خودم را دوست بدارم. به خودم احترام بگذارم. بخاطر داشته باشم، اولویت اول زندگی زناشویی، خود من هستم و شادی و رضایت خود من. تنها کسی که مسئول شادی و رضایت من است، خود من هستم. به یاد داشته باشیم که دوست داشتن خود یعنی ارج نهادن به بخش الهی وجودمان. دوست داشتن خود، خودخواهی و غرور نیست.


 

پیشنهاد می‌کنم در دوره بهترین سال زندگی شما ثبت نام کنید. درسهای بهترین سال زندگی، درسهای مهارت‌های زندگی است. کمک می‌کند عزت نفس شما بالا برود، احترام به خودتان بالا برود و مثبت اندیش شوید.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

آنا

سلام. برای متاهل ها قبلا یک اشاره ای در مورد غر نزدن و یکبار مطرح کردن خواسته کردید و قرار بود بگین وقتی خواسته مون رو گفتیم ولی همسر توجه نکرد و به شیوه خودش ادامه داد چکار باید کرد, یا اگر صراحتا گفت که نمیخواد خواسته مون رو انجام بده. جز تکرار کردن درخواست و اعتراض کردن که به غر زدن هم منجر میشه چه کار میشه کرد؟

پاسخ
گیس گلابتون

آناجون هی غر بزنی و هی او بگوید انجام بدهد چه فایده ای دارد جز دلخوری و کشمکش؟ سایر مسائل هم تحت تاثیر قرار می گیرد. یادتان می دهم. کم کم. درس اول: صبر داشته باش. از همینجا شروع کن و در مورد من صبر داشته باش. تا سر فرصت موضوع را بپرورانم و عرضه کنم.

پاسخ
مري گلي

خيلي مفيدو آموزنده بود. ولي انجامش در عمل خيلي سخته

پاسخ
آنا

چشم. صبر میکنم . درضمن همیشه نوشته های خوبتون رو دنبال میکنم ولی اکثرا خاموش.

پاسخ
مري گلي

همسر منم تازگيا به من ميگه: تو خيلي غر ميزني.انگار هر حرفي بزنم غر محسوب ميشه.حتا اگه مثلا ماه رمضونه بگم تشنمه ميگه چقد غر ميزني. اصلا غر شامل چه چيزاييه؟ هرچي كه جنبه منفي داشته باشه؟

پاسخ
تمشک خانوم

تمرین من خودمو دوس دارم برای خانومای متاهلم مفیده گلابتون جان ؟

پاسخ
گیس گلابتون

مری گلی هر حرف منفی بویژه اگر تکرار شود غر است و مثل میخ در کله آدمی که می شنود کوبیده می شود. من شنبه اول وقت برای تو یک مطلبی می نویسم. یادت باشد که بخوانی.

پاسخ
گیس گلابتون

تمشک خانومی تمرینات دوست داشتن خود برای زن و مرد و متاهل و مجرد مفید است. همه ما لازم است خودمان را دوست داشته باشیم.

پاسخ
مري گلي

مرسي گلي جون. چشم حتما ميام با دقت ميخونم

پاسخ
shabnam

Midunin khanum doctor baraks man hamishe tarsidam az inke ezdevaj konam va joloye pishraftam gerefte she,mikham pule bishtari dar aram,danesh bishtari peyda konam,honar behtari biamuzam,vali hamash mitarsam tarafe moghabelam joloye arezuhamo begire,...

پاسخ
marzi11

سلام خانم دکتر عزیز
مطالب ساییتون خیلی خیلی عالی هست.من یسوال در مورد این موضوع شما دارم البته درست نمیدونم ربط داشته باشه یا نه؟
من خواهرم 5 سال ازدواج کرده قبل از ازدواج دختر خیلی شاد و سرحا ل و اهل بگو بخن بود و خیلی کد بانو خوبی توی خونه بود ولی وقتی ازدواج کرد بلافاصله بعد از عقد کردن اصلا ورق برگشت اون ندا شاد و سر حال تبدیل شد به یک دختر افسرده،غمگین،تنبل که حال هیچ کاری را ندارهو همیشه مادرم و خواهرم میگن مقصر شوهرت و مادر شوهرت و کلا خانواده شوهرت هستن،البته خانوده شوهر ش از نظر سطح اجتماعی و بقیه موارد یکم از ما پایین تر هستن ولی من فکر نمی کنم این دلیل افسردگیش باشهو از وقتی هم که بچه دار شده بدتر شده همش نگران،استرس نداره نگرانی بابت بچه اش که مبادا اتفاقی براش بیفته و ...
ولی من میگم خواهر خودش باید روی خودش کار کنه و شوهر و ... تقصیری ندارند.
لطف کنید منا راهنمایی کنید

پاسخ
گیس گلابتون

ممنونم. استرس ها و رفتار بد سایرین، حال ما را خراب می کنند، ولی شادی و خوشبختی ما به دست خود ماست. کاش خواهر شما مهارت های زندگی را بیاموزد.

پاسخ
marzi11

سلام
خانم دکتر عزیز من احساس میکنم خودم هم مثل خواهرم مهارت های زندگی را بلد نیستم.این مهارت های که فرمودید تو کدوم قسمت سایت تون میتونم پیدا کنم.
سپاس گزارم از لطف شما

پاسخ
gladmari

سلام. منم همیشه فکر میکردم بعد از ازدواج هیچ معجزه ای اتفاق نمیافته و اگر یه نفر قبل از ازدواج اعتماد به نفس نداشته یا شاد نبوده بعد از ازدواج هم به همین شکل می مونه.
اما در اطرافم فراون میبینم دوستاییم رو که ازدواج براشون معجزه کرده.قبل ازدواج افسرده و ناشاد بودن یا اعتماد به نفس نداشتن و حتی با صدای ضیف حرف میزدن.هیچ هدفی برا زندگیشون نداشتن و همش منتظر بودن یکی بیاد خوشبختشون کنه. اما به محضی که ازدواج کردن تبدیل شدن به یه آدم دیگه شاد و سرحال و هدفمند. رفتن کار پیدا کردن یا ادامه تحصیل دادن. بیشتر موفقیتشون مال بعد از ازدواجشونه. اعتماد به نفس از سر و صورتشون میباره. حتی تن صداشون هم محکم و رسا شده.
من الان دیگه با دیدن این موارد فکر میکنم واقعا ازدواج معجزه میکنه.

پاسخ
nazigh

چقدر این مقاله عالی بود. الان میفهمم که علت برخی از ترس ها و پایین بودن اعتماد به نفس در من خودم بودم.‌اینکه برای بالا بردن کیفیت زندگیم اونجوری که‌ باید تلاش نکردم، نگاه نکردم ببینم کجای زندگیم لنگ میزنه تا اصلاحش کنم چون‌ فکر نمیکردم علت ضعفام این موارد باشه گریه و بیشتر دیگران رو ‌مقصر میدونستم (خانواده و بعد همسر). خیلی ممنونم که منو متوجه اشکالم کردید گلقلب

پاسخ
FARZANEH-M

سلان خانوم دکتر.حالتون خوبه؟
خواستم ببینم دوره ی بهترین سال زندگی رو کی دوباره میذارید تو سایت؟ میخواستم توی این دوره شرکت کنم.

پاسخ
گیس گلابتون

خانم مهندس عزیز، همان طور که دو سه دفعه به شما پاسخ دادم: منتظرم فروشگاه جدید بازگشایی شود.

پاسخ
m3.vatankhahan

با سلام من دوره بهترین سال زندگی را خریداری کردم اما اصلا نمیدونم چطور باید استفاده کرد . فایلها کی میاد و ...
لطفا راهنماییم کنید

پاسخ
گیس گلابتون

ایمیل و راهنما و همه چیز برای شما ارسال شده. اگر مشکلی دارید لطفا با ایمیل gisgolabetoon0@gmail.com مکاتبه کنید

پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه