زندگی من مثل همه مردم، مجموعه‌ای از تلخ و شیرین است، ولی من انتخاب کرده‌ام شیرینی‌های زندگی‌ام را با شما سهیم شوم. هرگز خیال ندارم وانمود کنم هیچ مشکلی در زندگی ندارم و یا هیچ عیبی در رفتار و کردارم نیست. من یک آدم معمولی هستم. اگر بتوانم لحظه‌ای در روز، نور شادی و امید را به قلب شما بتابانم، وظیفه‌ام را در این دنیای زیبا انجام داده‌ام. ریختن چرک آب زندگی بر سر خواننده‌ها، کار ناشایستی است. به نظر من نویسنده‌ای هنرمند است که بتواند امید و شادی را به قلب مردم هدیه کند، وگرنه گله و شکایت از زندگی، کار ساده‌ای است.

مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
دفترچه خاطرات گیس گلابتون
1394/05/14 21:56

گیاهخواری، آری یا نه؟-2

گیاهخواری، آری یا نه؟-1 را میتوانید اینجا بخوانید


 

زمانی که تصمیم جدی گرفتم ازدواج کنم، متوجه شدم گیاهخوار بودنم باعث کلی سوتفاهم و مشکل می‌شود. درست نمی‌دانم چرا، ولی انگار آقایان وحشت می‌کردند مبادا برایشان غذای گوشتی نپزم و آن‌ها را مجبور کنم گیاهخوار شوند، به همین دلیل چقدر جرو بحث الکی با آقایان داشتم.

   

در واقع رفتار اطرافیانم، مرا بیشتر آزار میداد، تا ضعف بنیه، کم خونی، پژمردگی‌ام.

 

الان که سال‌ها از آن زمان گذشته و من از نظر شخصیتی آن آدم توسری خور سابق نیستم، می‌فهمم خودم اجازه می‌دادم سایرین مرا اذیت کنند. اگر بخواهم دوباره گیاهخوار مطلق بشوم، بخوبی می‌توانم رفتار دیگران را مدیریت کنم.ولی من دیگر گیاهخوار مطلق نخواهم شد.

 

 الان من جسم و تنم را بسیار دوست دارم و تصمیم دارم بخوبی از آن مراقبت کنم.

 

من تا به حال پنج بار بهترین سال زندگی را از اول تا به انتها انجام داده‌ام و الان دوره ششم را آغاز کرده‌ام. تمرینات خدا بیامرز دبی فورد باعث شده، من جسمم را دوست داشته باشم، جاه طلبی‌ها و کمال طلبی‌هایم را نیز دوست داشته باشم. اصلاً خودم را با همه عیب‌ها و نقص‌هایم دوست داشته باشم. پس خیال ندارم گیاهخوار مطلق بشوم.

 

هرچند که با گیاهخواری خیلی حال می‌کنم. ولی اگر چند روز پشت سر هم گوشت نخورم، ضعف را در بدنم حس می‌کنم. توانم کم می‌شود.

 

من دوستان گیاهخوار زیادی دارم، شاید حدود پنجاه نفر. همه آن‌ها، مسائل مرا دارند. البته همانطور من سابقاً از این عوارض شکایتی نداشتم، آن‌ها هم شکایتی ندارند، ولی در عمل از زندگی طبیعی دست کشیده اند و به کنج خانه‌هایش پناه برده‌اند.

 

آن‌ها از شغل‌هایشان استعفا داده‌اند، ضعیف و رنگ پریده‌اند، ورزش نمی‌کنند و استعدادهای شگفت انگیزشان سرکوب شده است. آن‌ها پیش از گیاهخوار شدن، زنانی بسیار جسور و بی پروا بودند و افت و خیزهای شدیدی را در زندگی تجربه کرده‌اند. آن‌ها  احساس می‌کنند، با گیاهخواری به آرامش رسیده‌اند. انشالله همینطور باشد. هر کسی می‌تواند شیوه زندگی خودش را داشته باشد، البته به شرطی که به دیگران صدمه نزدند. گیاهخواری به دیگران صدمه نمی‌زند و گیاهخواران، معمولاً آدم‌های بسیار بی آزاری هستند. البته عرض کردم معمولا، چون شما بهتر از میدانید که هیتلر، گیاهخوار بود.

 

من این اشخاص را کاملاً از نزدیک می‌شناسم و از عاداتشان خبر دارم.

 

البته دو سه نفر که من آن‌ها را بخوبی نمی‌شناسم، مدعی هستند ده‌ها سال است گیاهخوار هستند و کاملاً پرانژی وسرحالند. من از صحت ادعای آن‌ها خبر ندارم.

 

چند سال پیش، کتاب گیاهخواری صادق هدایت را پیش خواندم و از گیاهخوار بودنم خجالت کشیدم. از بس که صادق هدایت به مرم غیرگیاهخوار بد و بیراه نوشته بود. بابا جان! به غذا خوردن مردم چه کار داری؟ نمی‌خواهی گوشت بخوری، نخور! چرا به آدم‌ها توهین می‌کنی؟

 

نظر من، به عنوان کسی که 17 سال گیاهخوار بوده، در مورد گیاهخواری چیست؟

  

از نظر من رژیم غدایی ایرانی چندان پرگوشت نیست. یکی دو قطعه کوچک گوشت در خورش آن هم یک وعده در روز. ما مثل آمریکایی نیستیم که صبح و ظهر و شب کیلو کیلو گوشت بخوریم. ما برنج و نان را دوست داریم و حجم اصلی غذای ما را برنج یا نان تشکیل می‌دهد.

 

به عقیده من همین رژیم غدایی، برای ما ایرانی‌ها خوب است. ما هندی نیستیم که به گیاهخواری عادت داشته باشیم، از طرفی خوشبختانه مثل غربی‌ها در خورن گوشت، افراط نمی‌کنیم.

 

گوشت خوشمزه است، من در دورانی که گیاهخوار بودم، به زحمت خودم را از خوردن گوشت، بویژه کباب دور می‌کردم. در آن زمان، در واقع، من جسمم را دوست نداشتم، خودم را دوست نداشتم و می‌خواستم خودم را از خوردن غذاهای خوشمزه محروم کنم. اگر تمایل شدیدی به گیاهخواری دارید، مطمئن شوید مثل من، قصد آزار خود را ندارید. ریاضت شدید، نشانه دوست نداشتن خود است.

 

 

به عقیده من رژیم غدایی شامل میوه، سبزی، گوشت، حبوبات و غلات داشته باشید و حلال خدا را بر خودتان حرام نکنید. البته این نظر من است، ولی شما می‌توانید هر رژیم غذایی که می دانید برایتان مناسب است، در پیش بگیرید.

 

این بود انشای من در مورد گیاهخواری

 

آخیش چه خوب شد بالاخره آن را نوشتم. راحت شدم!

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
لیدا

سلام خانم دکتر عزیز،
من هم تقریبا تجربه مشابهی رو دارم، این کتاب هم تو خونه ما هم بود، و همیشه تو دست های مامانم، ولی کوچکتر از این حرف ها بودم که بخوام اون رو بخونم تازه یک جور های هم تو عالم بجگی ازش حرصم می گرفت که مامانم رو بد جور توش غرق می کردخنده
خلاصه من هم نا خواسته تو این جریان بودم هر چند نه من و نه مامانم هیج کدوم گیاهخوار نشدیم ولی تو برهه از زمان به خاطر شرایط چهار ماه گیاهخوار شدم ولی جه گیاهخواری
به شدت وزن از دست دادم و دچار کم خونی شدید شدم که هنوز هم درگیرش هستم ، موهام به شدت شروع به ریختن کردند، و زمانی که بیش از هر موقع دیگه ای احتیاج به انرژی داشتم در بی رمقی و بی حالی دست و پا می زدم، البته چهار ماه بیشتر طول نکشید ولی عواقبش چند سالی نیشخند
البته این تجربه من بود بعد این ماجرا، آدم های زیادی رو دیدم که گیاهخوارند ولی در ظاهر که به خوبی دارند فعالیت می کنند، براشون آرزوی سلامتی و موفقیت می کنم شوخی

پاسخ
آيريس

به به چه عالي بود . قسمت اول كه خوندم فكر كردم جدي جدي گياهخوار هستيدتعجب البته همه در زندگي خود حق انتخاب دارند
به نظر من بايد از همه نعمات خدا استفاده كرد و شكر كرد نه اينكه انها را دريغ يا اسراف كرد . به هر حال خيلي خوشحالم كه شما را به عنوان الگوي خودم كسي خودش را تغيير داده انتخاب كرده ام . فوق العاده هستي گل

پاسخ
bacheyebad

سلام
چقدر خوب شد در این باره نوشتین. دغدغه بود زمانی برای من هم. دوستانی در فیسبوک داشتم که حامی گیاهخواری بودن ولی حتی یک هفته هم امتحانش نکرده بودن چون بقول خودشون ارادشو نداشتن. و دائم به گوسفند خورها!! و گوشتخواران توهین می کردن. این قضیه منو از گیاهخواری زده کرد تا اینکه کتاب هدایت رو خوندم. که شما هم بهش اشاره کردین. تا مدت ها بعد از خودندش از گوشت بیزار شدم.حسن این کتاب این بود که با وجود نداشتن شواهد علمی کافی کمک کرد من به گیاهخوارا احترام بزارم و راحت تر متوجه شم دلیل این همه اصرارشون برای گوشت نخوردن رو. و دیگه کفری نشم از اصرار هاشون. :)

پاسخ
شاینا

درود بر صداقت شما. من خودم معتقدم ما باید به ذائقه و غریزه مان اعتماد داشته باشیم.یعنی هر وقت اشتهايمان به گوشت می کشد گوشت بخوریم و هر وقت دلمان غذای گیاهی خواست به خواسته دلمان توجه کنیم. بدن ما به خوبی نیازهایمان را شناسایی و اعلام می کند. به هر حال همه مواد غذایی باید در رژیم غذایی ما باشد.

پاسخ
najme55

به به مرسی که نوشتید..من هم از اونایی هستم که دوست داشتم تجربه گیاهخواریتان را تعریف کنید اما میترسیدم پرسیدنش ناراحتتون کنه و درست در همین روزها به طور جدی داشتم به تجربه کردن خامخوار گیاهخواری فکر میکردم. نظرات شما برایم ارزشمند و قابل تامل است باز هم ممنونم

پاسخ
najme55

این لینک هم از زاویه متفاوتی مساله را نگاه کرده...
http://www.shabanali.com/ms/?p=3057

پاسخ
najme55

http://www.shabanali.com/ms/?p=3057

پاسخ
استاکر

چقدر خوب که در مورد تجربه خودتون برامون نوشتید.
من از 8 سالگی با دیدن کشتن یه مرغ دیگه هیچ نوع گوشتی نخوردم.. نه سفید نه قرمز.. من خام گیاهخوار نیستم و دوست هم ندارم خودمو همه جا گیاهخوار نام ببرم.. فک دوستان نزدیک و اشناها میدونن که من گوشت نمیخورم.. البته تو دوران نوجوانی خیلی برام سخت بود تا نسبت به نظرات ادما مقاومت کنم.. اما الان دیگه کسی کاری به کارم نداره و خوشبختانه راحتم..الان 24 سالمه و با پسرای زیاد اشنا شدم که کاملا این موضوع رو درک کردن.. البته فرق من با ادمایی که الان میخوان گیاهخوار بشن اینکه هیچ گونه اشنایی با طعم هیچ گوشتی ندارم و اصلا این احساسو ندارم که چیزی کمه و به بقیه که قصد گیاهخوار شدن دارم میگم اگه تا الان میخوردین پس به زندگیتون ادامه بدین!! منم اینجوری زندگی خیلی خوبو سلامتو ورزشکاریو شادی دارم.

پاسخ
vidaazeri

سلام
من هم موافق نظر شما هستم. رژیم غذایی از همه نوع مواد غذایی.ولی درباره نظر شما در مورد گیاهخواران متعجب شدم.پس چرا می شنویم فلان انسانهای موفق و.. گیاهخوارهستند؟البته مئ خودم فقط یک گیاهخوار را می شناسم آن هم از راه دور که موفق و فعال در زندگی است. با بقیه برخوردی نداشته ام. ولی این یک مورد دانشجوی دکترا در خارج و بسیار فعال در زمینه های علوم معنوی است.

پاسخ
گیس گلابتون

متشکرم
عرض کردم که بعضی هم مدعی هستند گیاهخوار و پرکار هستند.
برای مثال استیو جابز

من خودم و اطرافیانم را دیدم. رژیم غذایی خودمان و شرایط فرهنگی خودمان را دیدم و بیان کردم.

پاسخ
azin

سلام آناهیتای عزیز
راستش هم به دلایل گیاهخواریت هم به دلایل دست کشیدن از گیاهخواریت احترام می گذارم
من خودم 7 ساله که گوشت نمی خورم ولی انواع غذاهای متشکل از لبنیات تخم مرغ و عسل و ... رو می خورم. مشکل خاصی هم ندارم و از بابت گشت نخوردن بسیار حس خوبی دارم.
خام گیاهخوار ی یک کمی شدیده شاید گاهی مثلا سالی یک ماه خوب باشه ولی بطور دایم خیلی سخته
من با متلک های مردم راحت کنار میام و اصلا هم برام مهم نیس ولی اون غذاهای بدمزه روخوب اومدی ....
مصیبتیه
موفق باشی نازنین
دوستت دارم

پاسخ
گیس گلابتون

خوب باشی دوست عزیزمگل

پاسخ
zahra_altafi

سلام
من گیاهخوار نیستم اما بعضی گوشت‌ها رو نمی‌خورم. دلیلش هم بوی گوشته. اصلا نمی‌تونم بوی گوشت رو تحمل کنم. با اینکه خیییییلی دوست دارم گوشت بخورم چون واقعا نیازش رو در بدنم حس می‌کنم اما نمی‌تونم. فقط اون دسته از غذاهای گوشتی که گوشت توی اونها تغییر شکل داده و دیگه به صورت گوشت دیده نمیشه برام قابل خوردنه. مثل کباب کوبیده یا فسنجونی که مرغش کاملا ریش‌ریش و له شده باشه.

پاسخ
foroughpd@gmail.com

گیس گلابتون جون چه عالی که اینمطلبتونو خوندم ...
من جز دسته ادمهایی ام که با گوشتو کباب خیلی حال میکنم اصلا لذت میبرم گوشت بخورم ولی وقتی پشت سر هم میخورم مثلا یک ماه مدام خورش گوشتی بخورم متوجه میشم که درد پاهام شدید تر میشه و.... برای همین تو جریان تب گیاهخواری شدن اکثر مردم مونده بودم چه کار کنم برام ی دغدغه بود ....از طرفی لذت خوردن گوشت و کباب را دوست داشتم از طرفی خوب شنیده بودم خیلی امراض به وسیله گیاهخوار شدن برطرف میشه خلاصه درگیری پیدا کرده بودم ولی امروز جوابو گرفتم ....الان که گفتید محروم کردن خودم از حلال خدا ینی دوست نداشتن خودم خیالم راخت شد قلب
پس من گوشت میخورم ....هورا با لذتتتتتتتت

پاسخ
گیس گلابتون

نوش جونقلب

پاسخ
danger

فکر میکنم دلیل صادق هدایت برای نخوردن گوشت شفقت نسبت به حیوانات وانزجار از کشتن آنان توسط انسان بوده ولی درست متوجه دلیل گیاهخواری شما نشدم. (جدای ازندای درون البته)

پاسخ
گیس گلابتون

حق دارید دوست عزیز. خودم هم دلیل منطقی ندارم. ولی از خوردن غذاهای گیاهی، احساس خوبی دارم. احساس سبکی.
ولی وقتی چند روز پشت سرهم فقط غذای گیاهی می خورم، بقدری روحم سبک می شود که ممکن است از جسمم پرواز کند و برود هوا!
قهقهه

پاسخ
danger

چه جالبقهقههگل

پاسخ
behnaz2c

جالب بود. ولی این که به خاطر ازدواج گیاه خواری رو کنار گذاشتید عجیب بود. اخه از قبل گفتید عوارض و اذیت های دیگران رو داشتید. به نظرم بیشتر به خاطر این عوارض گیاهخواری رو کنار گذاشتید.

پاسخ
behnaz2c

پدر من یه مدت گیاه خوار شد و به شدت لاغر و افتاده شد. البته خوبیش این بود که شکمش آب شد.

پاسخ
annie

سلام گیس گلابتون عزیز
منم ۵ سال گیاهخوار بودم.کاملا حالم خوب و حال فیزیکیم عالی و روح و روانم آرام بود و اوج دوران پیشرفت درسی و کاریم بود.به نظرم نه تنها تاثیر منفی برام نداشت که بسیار هم مثبت بود. بالاخره از شر سردردها و سرگیجه هایی که همیشه داشتم راحت شدم.بعد از مدتی تمسخر و بحث های دیگران برام بی اهمیت شد و اطرافیانم و آقایانی که من را می شناختند، متوجه شدند که روشم منطقی و قابل تحمل است.البته از اول با نظر مشاور تغذیه قرص آهن و مولتی ویتامین میخوردم و مرتب آزمایش خون برای چکاپ میدادم. الان یک سالی میشه که هر از گاهی خیلی کم گوشت میخورم.به اندازه قبل طعم و بوش آزارم نمیده و این جوری در جمع ها و مهمانی ها نه خودم اذیت میشم نه دیگران. ولی به نظرم گیاهخواری اگر درست ومتعادل و بدون افراط انجام بشه صدمه ای به کسی وارد نمی کنه و پرخاشگری و عصبانیت رو هم از بین می بره.تا وقتی که از روی تظاهر و جلب توجه نباشه و سفت و محکم مخالفاشو محکوم نکنه بسیار هم خوب و زیباست.

پاسخ
گیس گلابتون

متشکرم

پاسخ
گیس گلابتون

متشکرم تجربه تان را نوشتید

پاسخ
برچسب ها : 
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه