زندگی من مثل همه مردم، مجموعه‌ای از تلخ و شیرین است، ولی من انتخاب کرده‌ام شیرینی‌های زندگی‌ام را با شما سهیم شوم. هرگز خیال ندارم وانمود کنم هیچ مشکلی در زندگی ندارم و یا هیچ عیبی در رفتار و کردارم نیست. من یک آدم معمولی هستم. اگر بتوانم لحظه‌ای در روز، نور شادی و امید را به قلب شما بتابانم، وظیفه‌ام را در این دنیای زیبا انجام داده‌ام. ریختن چرک آب زندگی بر سر خواننده‌ها، کار ناشایستی است. به نظر من نویسنده‌ای هنرمند است که بتواند امید و شادی را به قلب مردم هدیه کند، وگرنه گله و شکایت از زندگی، کار ساده‌ای است.

مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
دفترچه خاطرات گیس گلابتون
1394/06/11 11:37

دارم عادتهای خوبی کسب می کنم-2

دارم عادتهای خوبی کسب می کنم-1


وسایل و قابلمه غذایم را برمی دارم و به دفتر می‌روم. معمولاً هشت و نیم و قبل از منشی‌ام، در دفتر هستم. به عنوان یک کارآفرین بخوبی می دانم قرار است پرانگیزه‌ترین فرد دفترم، خودم باشم. بنابراین معمولاً زودتر از کارمندم در دفتر حاضر می‌شوم. در حال حاضر که فقط یک کارمند دارم، ولی می دانم فرقی نمی‌کند چند تا کارمند داشته باشم. آقای شهرام ظهیری، مؤسس محصولات مهرام، همیشه قبل از نگهبان کارخانه، در کارخانه‌اش حضور داشته است.

 

می دانم این شیوه برخلاف شیوه رایج در ایران است. ولی درستش همین است که عرض می‌کنم. متاسفانه من می‌بینم در مشاغل خصوصی و مغازه‌ها، صاحبان کسب و کار، ساعت ده یازده تازه خمیازه کشان به محل کار می‌رسند.

 

من به شکل تناوبی کار می‌کنم. یعنی یک ساعت حسابی کار می‌کنم، بدون جواب دادن تلفن و چک کردن ایمیل و پیامک و سپس 15 دقیقه استراحت می‌کنم. در این پانزده دقیقه‌ها، به گلدان آب می‌دهم، به مادر و خواهرم تلفن می‌کنم. با خانم منشی‌ام گپ می‌زنم. ارتباطات صمیمی انسانی، شما را سرحال می‌آورد و کارایی شما را افزایش می‌دهد. یکی دو دقیقه نرمش کششی انجام میدهم تا بدنم نرم شود.

 

خانم منشی ساعت یک بعدازظهر به خانه اش می‌رود و من در دفترم باقی می‌مانم. غذا را گرم می‌کنم و می‌خورم. قدری استراحت می‌کنم و تازه وقت خلاقیت است. نوشتن و نوشتن و باز هم نوشتن. وقتی کسی نزدیکم است نمی‌توانم بنویسم. فکر کنم امواج مغزی مان تداخل می‌کند و روی گیرنده‌ام پارازیت می‌افتد!

 

ساعت موبایل را تنظیم کرده‌ام که 16:45 دقیقه به صدا در بیاید. ظرف پانزده دقیقه، دفتر را مرتب می‌کنم. ظرف‌ها را می‌شویم. وسایلم را جمع می‌کنم و به خانه برمی گردم. اگر ساعت تنظیم نکنم، بکلی زمان از دستم در می‌رود. ممکن است یهو ببینم هوا تاریک شده و من هنوز مشغول نوشتن هستم.

 

وقتی به خانه می‌رسم تا ساعت هفت، دوش می‌گیرم، استراحت می‌کنم. فیلم می‌بینم یا کتاب داستان می‌خوانم. ساعت هفت، دوباره ساعت موبایلم به صدا در می‌آید. وقت پختن ناهار فرداست. ناهار می‌پزم. یک عادت عالی دیگر که پیدا کردم تهیه فهرست غذایی هفتگی است. یعنی برای یک هفته برنامه غذایی می‌نویسم و روز جمعه مواد غذایی لازم را به همراه همسرم تهیه می‌کنم.

 

ساعت نه  شب آقای شوشو از راه می‌رسد. ساعت نه و نیم شب باز هم صدای زنگ ساعت موبایل بلند می‌شود. وقت آماده شدن برای خواب است. وسایل فردا را آماده می‌کنم. لباسی را که خیال دارم فردا بپوشم روی صندلی می‌گذارم. برنامه فردا را می‌نویسم. پس از نوشتن برنامه کاری و اولویت بندی آن، تک تک آن‌ها را می‌خوانم و از خدا برای این که آن‌ها بسادگی و به شکلی عالی انجام می‌شوند، تشکر می‌کنم.

 

ساعت ده شب در تختخواب هستم. قدری مطالعه می‌کنم. باز هم مطالب انرژی بخش. اگر کتاب داستان به دست بگیرم، تا وقتی خواندن آن را تمام نکنم، خوابم نمی‌برد. ولی کتاب‌های انگیزشی تکراری، خوب است. می دانم موضوع چیست، پس پیگیر و سمج نیستم. از طرفی شب با جملات انگیزه بخش به خواب می‌روم. خواب بهتری دارم.

 

چند تا عادت هدر دادن زمان داشتم که ترک کردم: مرتب به اینستاگرام و لینکدین سر می‌زدم. گروه لینکدین را حذف کردم، چون خیلی انرژی ازم میگرفت. حضورم در اینستاگرام را به یک بار در روز محدود کرده‌ام. این روزها کتابخوانی، در زندگی من و همسرم بسیار پررنگ شده است.

 

خب ... عارضم به حضور شما که همه روزهایم اینطوری نیست. بعضی روزها از اول صبح، بیمار دم در ایستاده، همسایه‌ها سر شارژ و ... داد و قال دارند، برق می‌رود. اینترنت بشدت کند است. باید به تهران بروم و خیلی مطالب دیگر. ولی قالب کاری‌ام شکل گرفته است. بزودی در مورد پشتکار و انضباط شخصی خواهم نوشت.

برایان تریسی می‌گوید:

شکل گرفتن عادت‌ها بد، ساده است. ولی زندگی با عادت‌های بد، بسیار دشوار است. در حالیکه کسب عادت‌های خوب، دشوار است، ولی وقتی عادت‌های خوب در شما شکل بگیرد، زندگی ساده می‌شود.

 

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
mamanak

سلام خانم دکتر نازنین...لذت بردم از نوشته هاتون :) شاید شما ندونید ولی می تونم بگم که شما یکی از تاثیر گذارترین انسان های زندگی من هستی...من نوشته های شما رو به دقت میخونم و از جمله به جمله اش درس میگیرم .
می دونید خانم دکتر من چطور شما و گیس گلابتون رو پیدا کردم ؟ یک عصر تابستونی سال 93 وقتی به شدت از دست همسرم کلافه بودم ، عبارت « شوهر تنبل » رو سرچ کرد :)) حتما خندتون گرفته...
یکی از نتایج گوگل مطلبی در همین ارتباط بود که شما در این سایت نوشته بودید...اون مطلب باعث شد من وارد دنیای شما بشه...چند روز تمام کارم شده بود خوندن مطالب سایت شما :)
از اون روز حس کردم که نیاز دارم تغییرات خیلی بزرگی در وجود خودم بدم...در واقع هر وقت مطلب جدیدی از شما میخونم یک یا چند چیز جدید رو کشف میکنم و به خودم میگم : ببین آیا تو اینطوری هستی؟
مثلا وقتی مقاله دختر افغانی رو خوندم حس کردم ما ایرانی ها دوز نژاد پرستیمون قدری بالاست و به خودم رجوع کردم و تصمیم گرفتم اگر ذره ای از این حس در من هست سعی کنم که کنار بذارمش...
یا مثلا با خوندن روانشناسی مثبت 6 و مطالبی که راجع به مومن واقعی گفتید...من در دانشگاه معارف تدریس میکنم و تصمیم گرفتم اول مهر امسال همون مطلب شما بخشی از تدریس من رو به خودش اختصاص بده...
خانم دکتر شما بدون شک ی انسان خوب هستید...انسانی که احساسات خوبش رو با دیگران به اشتراک میذاره و متفاوت از خیلی از زنان زندگی میکنه...
برنامه ای که توی این مقاله ازش حرف زدید ، خیلی خیلی عالیه و اتفاقا چند وقته که من هم تمام تلاشمو میکنم که از ازدحام شلختگی جلوگیری کنم و بیشتر به فکر تغذیه خانوادم باشم...علاوه بر این چند وقته که از چک لیست استفاده میکنم و احساس میکنم به طرز حیرت آوری منظم تر شدم:)
راستی من یکی دو هفته پیش کتاب بهترین سال زندگی دبی فورد رو خوندم و از همه کلماتش لذت بردم...من متوجه شدم یکی از مناطق بی شیرینی زندگی من وبگردی های بیهوده ست...در تلاشم که استفاده ام از اینترنت رو هدفمند تر کنم و یک عالمه حرف خوب دیگه که سعی میکنم بعدا براتون بنویسم ...خیلی دوستتون دارم...راستی ! شما دفتر تحسین دارید؟ دفتری که توش بنویسید چه کسانی و به خاطر چه چیزی شما رو مورد تحسین و ستایش قرار دادن ؟

پاسخ
گیس گلابتون

سپاسگزارم...
لبهایم بهم دوخته شد...
چی بگم؟ متشکرم. خیلی خیلی ممنونمقلب

پاسخ
kafshghermezi

براوووودست خیلی مفید بود من دقیقا مشکلم همین بی نظمی تو خواب و کار و استراحتمه. الان دستم اومد باید چکار کنم مرسی :-)

پاسخ
najme55

ای جانم ...به به
و ان یکاد بخوانید و در فراز کنیدقلب
چه اسم بامزه ای گذاشتید: مناطق خرت و خورت جمع کن..خیلی گویا و کامله !
دوس دارم خونه ای بسازم که اصلا محلهای انباشت خرت و خورت نداشته باشه.

پاسخ
najme55

قبلنا از گذاشتن قرار اینجور نظمها با خودم فرار میکردم چون به خودم میگفتم که رهاش میکنم و بعدش از خودم بدم میاد. اما مدتیه که بلد شدم از آغوش خودم فرار نکنم! به خودم میگم خب یه هفته از نظم لذت ببر مگه چی میشه؟ خیلی هم خوبه

پاسخ
najme55

ضمنا لذت بردن از کار خونه و شورانگیز بودنش را از شما یاد گرفتم یادم نیست کی و کجا اما مطمئنم شما به تغییر زاویه دیدم کمک کردید. ازتون متشکرم معلم مهربان

پاسخ
بهرام

سلام گیس گلابتون عزیز ، واقعا زیبا بود هر چی بگم کم گفتم ، نقطه قوت تو و چیزی که تو رو از امثال کاوی و رابینز متمایز میکنه همین روز نوشته هاست عالیه بازم ادامه بده .
با خودم می اندیشیدم که اگر همه آدمها همینطور صادق و بی پرده شرح حال خودشون رو مینوشتند چقدر خوب میتونستیم همدیگر رو درک کنیم و چقدر از قضاوتهای بی مورد ما در مورد بقیه کاسته میشد

پاسخ
گیس گلابتون

سپاسگزارم آقای مهندس
با توجه به این که فکر کنم شما تمام نوشته های من از اول وبلاگ تا به حال را خوانده اید، بخوبی می توانید سیر رشد ذهنی مرا درک کنید.
آفرین به همت بلند شما

پاسخ
بهرام

چند بار خوانده ام لبخند

پاسخ
Marry

گیس گلابتون عزیز از اینکه بهترین تجربه هاتونو برامون می نویسید بی نهایت سپاسگذارم.از خوندن عادتهای خوب شما خیلی خوشم اومد ، چقدر منظم !!!حتی آب از لب و لوچه آدمهای بی نظم و طرفدار شلختگی را میندازه .آفرینننن

پاسخ
گیس گلابتون

لبخند

پاسخ
toloe

وقتي اين متن رو گذاشتيد يكي از خانم ها به خانمي اشاره كرده بود كه نويسنده كتابي بوده كه شما برخي عادت ها رو از آن استخراج كرده بوديد مثل جمع كردن وسايل مناطق خرت و خورت و ...
ميشه خواهش كنم اسم اون نويسنده و كتابش رو بفرماييد.

پاسخ
گیس گلابتون

حتما دوست عزیز

شما با سرچ کلمه self discipline می توانید منابع خوبی پیدا کنید. دوست نازنین ما به سایت http://flylady.net/اشاره کرده بودند. من هم کتاب Sink Reflections را اضافه می کنم که برای خانه داری عالی است نوشته Marla Cilley

لینک دقیق مطلب را در متن پست قرار دادم.

من برای تغییر عادتهایم از حدود بیست کتاب و سایت استفاده کرده ام. متاسفانه هنوز خیلی خوب در عادتهای جدیدم جا نیفتاده ام ولی تسلیم نمیشم. بزودی پستی در مورد جدالهایم خواهم نوشتنیشخند


سپاسگزارم از توجهی که به نوشته های من دارید.


پاسخ
bacheyebad

منم کلی عادت خوب گرفته م. البته نه به منظمی شما. ولی واقعا باعث شده به خودم افتخار کنم. مثلا فراری دادن افکار منفی در عرض چند ثانیه. خوردن غذای سالم و بدون کرب. ورزش 4 بار در هفته. مراقبت های پوستی روزانه. و ... مرسی گیس گل خوشگلم :* :)

پاسخ
گیس گلابتون

فوق العاده است!
آفرین
همان فراری دادن افکار منفی ظرف چند ثانیه، شاهکار است. آفرین

پاسخ
دریا55

سلام گیس گلابتون عزیز
مدتی است مطالب شما را پاره وقت مطالعه میکنم بسیار پر انرژی مینویسید به طوریکه این انرژی پس از گذشت زمان باز هم به ما منتقل میشودامروزعضو سایت شدم 3فرزند پسر دارم که هر کدام به تنهایی بمب انرژی هستند به خصوص آخری که 2 ساله وبسیار شیطان وپر سر و صداست
من شاغل و سوپروایزر بیمارستان هستم نمیدونم کدام مطالب سایتتون وکتابها به من کمک میکنه تا پرانرژی باشم چون مدتی است کم میارم
ممنون از راهنماییتون

پاسخ
گیس گلابتون

چه سوال خوبی
بزودی بخش اعضای الماسی سایت به همین مطالب می پردازد
مرسی که همراه ما هستید. آن هم با شغل پرمسئولیت سوپروایزری و سه فرزند پسر.
خدا قوتلبخند

پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه