زندگی من مثل همه مردم، مجموعه‌ای از تلخ و شیرین است، ولی من انتخاب کرده‌ام شیرینی‌های زندگی‌ام را با شما سهیم شوم. هرگز خیال ندارم وانمود کنم هیچ مشکلی در زندگی ندارم و یا هیچ عیبی در رفتار و کردارم نیست. من یک آدم معمولی هستم. اگر بتوانم لحظه‌ای در روز، نور شادی و امید را به قلب شما بتابانم، وظیفه‌ام را در این دنیای زیبا انجام داده‌ام. ریختن چرک آب زندگی بر سر خواننده‌ها، کار ناشایستی است. به نظر من نویسنده‌ای هنرمند است که بتواند امید و شادی را به قلب مردم هدیه کند، وگرنه گله و شکایت از زندگی، کار ساده‌ای است.

مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
دفترچه خاطرات گیس گلابتون
1390/08/20 00:00

اسپرانتو

ده ساله که بودم زبان و الفبایی اختراع کردم. قواعدی ساده داشت. کلمات محدودی داشت. بچه های فامیل را در روزهای تابستان سر کلاس می نشاندم و زبان من درآوردی خود را به آنها می آموختم. سالها بعد دریافتم که قبل از من دکتر اسپرانتو این ایده درخشان و زیبا را اجرا کرده بود.

چند سال پیش زبان اسپرانتو یاد گرفتم. در اینترنت سایتی را پیدا کردم که اسپرانتو را در ده جلسه یاد می داد. در پایان هر جلسه درس، تمریناتی وجود داشت که آنها را انجام می دادم و ارسال می کردم. معلمی آن را تصحیح می کرد و جلسه بعدی درس ارسال می شد. توانستم دوستان زیادی در سراسر دنیا پیدا کنم و با آنها مکاتبه داشتم. پیرمرد هشتاد ساله انگلیسی، زن چهل ساله اوکراینی، مرد سی ساله برزیلی. یکی از سنگال و دیگری از روستایی در فرانسه. سالیانه سمینار اسپرانتو در کشوری برگزار می شود و جوانان از سراسر دنیا به سوی آن می شتابند و با هزینه بسیار کمی کشوری جدید را می بینند و دوستانی از هر رنگ و نژاد پیدا می کنند.

اسپرانتو در قرن نوزدهم توسط دکتر زامنهوف چشم پزشک لهستانی اختراع شد. این زبان، ساده است. استثنا و غیرقاعده ندارد. برای یک مفهوم، تنها یک کلمه دارد. برای مثال کلمه زیبا با پیشوندی به زشت تبدیل می شود. زیبا – نازیبا. همین. کلمات خوشگل، زشت، بیریخت، ایکبیری،... در اسپرانتو وجود ندارد. هرچه می نویسی، همان را می خوانی. خواندن را همان خاندن می نویسی! ز-ذ-ظ-ض ندارد. ز کارت را راه می اندازد. صرف فعل ندارد. رفتم، رفتی ، رفت ندارد. من رفت به اندازه من رفتم، مفهوم را می رساند.

دکتر زامنهوف معتقد بود، تضاد و تعارضی که بین مردم دنیا وجود دارد، به خاطر درک نکردن و نفهمیدن زبان یکدیگر است. می گفت اگر همه ما بتوانیم به زبان واحدی صحبت کنیم، جنگ و تفرقه از جهان برچیده می شود. آن زمان امید زیادی وجود داشت که اسپرانتو به زبان بین المللی تبدیل شود. آموختن آن بعنوان زبان دوم آسان است و تصور می شد اگر همه آدمها به زبان واحدی صحبت کنند، روابط بین المللی و درک بین انسانی ساده می شود. نمی دانم چرا این ایده زیبا، عقیم ماند و به ثمر نرسید.

این روزها دانستن اسپرانتو، کهنه پرستی و چسبیدن به عقیده قدیمی و برباد رفته بشمار می آید. صد حیف...

 

 

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
ترنم

چرا می گی دانستن اسپرانتو کهنه پرستی و چسبیدن به عقیده قدیمی بشمار می اید؟ به نظر من هنوز جذابیت دارد. البته بماند کهمن کهنه پرست هستم!

پاسخ
پرندیک

من اگه میخواستم این زبانو یاد بگیرم با زبان خودم فک کنم مشکل ÷یدا میکردم بسکه خنگم:)

پاسخ
پگاه

خب من فک میکنم چیزی که باعث عدم درک و این مسایل میشه چیزی فراتر از زبانه...درک و فهم هرکس حتی از یک زبان مشترک می تونه متفاوت باشه و این تفاوت ربطی به زبان نداره ربط داره به درک شخص و هویت کسی که داره اون کلمه رو ادا میکنه و اونی که داره کلمات رو میشنوه...مثلا همین نازیبا برای هرکس یک معنی داره...کلا که برای درک متقابل یه راهکار بیشتر نیست به نظر من عدم قضاوت و پیشداوریه و تعمیم دادنه که خیلی خیلی سخت تر از یادگیری یه زبانه مشترک یا غیر مشترکه:)

پاسخ
الی گولو

واقعا اسپرانتو زبان ساده ای است؟ من همیشه فکر میکردم سخته. میرم تو نت میگردم که ببینم اون سایت را پیدا میکنم. گیس گلاب منم بچه بودم تو مجله دانشمند در موردش خونده بودم . اما تو خیلی باحالی به خدا . از بچگی تو دنبال این بودی واسه بقیه کلاس بذاری و .... برای بار هزارم سایتت را خیلی دوست دارم عزیزم

پاسخ
نرجس

سلام، احتمالا بین المللی شدنش به نفع خیلیا نبوده، مخصوصا جناب روباه پیر

پاسخ
اندر احوالات

چه جالب دلم می خواد یادش بگیرم آدرس سایتشو می دید لطفا؟

پاسخ
خدیجه زائر

سلام گلی نازنین.....کاش می شد ما هم این زبان را یاد بگیریم.

پاسخ
مهناز(نازنین)

سلام گلی جون. با خوندن این پست یاد دوران کودکی افتادم. منم وقتی هشت یا نه ساله بودم با دخترخالم یه زبان اختراع کردیم و از طریق اون برای هم نامه هایی می نوشتیم که کسی غیر از خودمون نمی تونست بخونه. چقدر پسرهای فامیل حرص می خوردن و ما کیف می کردیم!:))

پاسخ
شمیم

نظر خاصی ندارم راجع به این پست.!

پاسخ
فاطمه

سلام گیس گلابتون عزیز.من و همکارم هر روز توی ساعت استراحت وبلاگتو میخونیم وبعدش در موردش بحث میکنیم.ممنون که این مطالبو یاد میدی.راستی من توی ثبت ارزوها،ارزومو نوشته بودم و خیلی امید داشتم که براورده میشه.هرروز با خودم میگفتم که امروز معجزه میشه.برای خودم جملات تاکیدی میگفتم.حتی وقتی یه ساعت مونده بود که از اون تاریخ رد بشه همش فکر میکردم که ممکنه توی اون یه ساعت معجزه بشه ولی هیچ اتفاقی نیفتاد.

پاسخ
مونا

سلام یک دنیــــا ممنون به خاطر مطالب زیبا و مفیدتون

پاسخ
دریا

سلام من یه کامنت تو وبلاگ قبلی گذاشتم. فرصت کردی بخونش

پاسخ
mahdieh

سلاااااااام گیسو جان مهربون ..جیمیل قیلتر شده..هفته بعد که شما درس ها رو میخوای ارسال کنید نمیتونم بازش کنم ..اگر امکان داره به یاهو میلم بفرستید ..براتون گذاشتم..مرسیییییییییی

پاسخ
دخترک پاییز

چند سال پیش کتابی خوندم به اسم "خط سوم" از دکتر ناصرالدین صاحب الزمانی، که در مورد شمس تبریزی بود... در این کتاب از زبان دوم، اسپرانتو، نوشته بود: "زبان دوم-اسپرانتو- رجعت موعود ِ خط سوم به خط دوم است، بازگشت رویأوش نوشتار پر ابهام آن خطاط است. که دستنویس خود را، نه خود خواندی، نه دیگری، به خطی جلی، که هم او خواندی، هم دیگری!" بعد هم در چند صفحه در مورد اسپرانتو و تاریخچه اش نوشته بود که جذبم کرد و آدرسی گذاشته بود برای مکاتبه ایمیلی و یادگیری اش، که متاسفانه به چند ایمیل من پاسخی داده نشد. ولی به نظرم خیلی جالب اومد.

پاسخ
فخری

سلام چه زبان جالبی کجا میشه اونو یاد گرفت؟

پاسخ
گیس گلابتون

دخترک پاییز من هم بار اول همان کتاب را خوانده بودم./ نسیم جون و ترنم جون و خدیجه جون الی گولو جون به نظرم به زحمت یادگیری آن نمی ارزد. من هم شما را خیلی دوست دارم/ فخری جون من سرچ کردم و پیدایش کردم. الان یادم نیست آدرسش چی بود/دریا جون و مهدیه جون چشم/فاطمه جون دوباره تاریخ تعیین کن. دوباره تمرین را شروع کن. تاریخ با فاصله مناسب بگذار. مثلا یک سال دیگر/شمیم جون این هم خودش یک نظری است برای خودش: ))) خوشحال می شوم می نویسی/مهناز جون من آنقدر خوش شانس نبودم چون کسی زبان مرا یاد نگرفت!/ممنونم مونا جون/ پرندیک بی خیال!/با تو موافقم پگاهی/

پاسخ
گیس گلابتون

مهدیه جون من نمی توانم بفهمم آدرس قبلی تو چی بوده است. جزو بچه های دوره هستی؟ اسم تو را هم نمی توانم پیدا کنم. خواهش می کنم آدرس قبلی , اسمی که با آن در دوره ثبت نام کرده ای را برایم ارسال کن تا شنبه درس به دستت برسد. سپاسگزارم

پاسخ
mahdieh

وای من الان هرچی فکر میکنم ...اخه من چرا فکر کردم جایزمون دنباله داره!!! آخه نیست اون دو تا فایلی که فرستادین نوشته بود هر هفته درسی برای شما ارسال میشه من طفلی دچار توهم شده بودم..ببخشید

پاسخ
پرنده ی گولو

Mi amas you.you estas la plej afabla anĝelo i iam vidis. vi estas la signifo de sorto kaj feliĉo

پاسخ
گیس گلابتون

mi amas vin, belan birdon

پاسخ
دختر خاك

چه جالب!! كاش همه دنيا يك زبان داشتن

پاسخ
خانمی

برام جالب بود از وجودش خبر نداشتم !

پاسخ
مسعود رضا

سلام از این همه خوش فکری شما خوشحالم و امیدوارم همواره سلامت و پویا باشید. من هم مانند مهدیه خانم چند بار سعی کردم از طریق اینترنت اسپرانتو یاد بگیرم اما جوابی نرسید. اگر محبت کنیدمرا هم کمک کنید ممنون خوتهم شد.متشکرم

پاسخ
محمدرضا خوش سعادت

من سال 1359 پس ازآشنايي بااين زبان آنرا درمدت 3ماه فراگرفتم البته ازكتابهاي دكترصاحب الزماني بهره بردم

پاسخ
برچسب ها : 
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه