مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

دوره رایگان آموزشی ویژه خانمهای مجرد

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
چگونه شوهر دلخواه خود را پیدا کنید؟
1394/09/30 12:36

مهریه و مراسم بله برون-2

بخش اول را اینجا بخوانید


یادتان باشد ما دو جور ازدواج داریم:

1-    ازدواج سنتی

2-    ازدواج مدرن

 

در ازدواج سنتی که مال دختران 19-18 ساله است، خانواده‌ها تصمیم گیرنده هستند. پس خیلی رسمی سر مهریه چانه می‌زنند. هر دو طرف بهترین مذاکره کننده‌ها و بهترین چانه زننده‌ها را جلو می‌اندازند که با هم چانه بزنند، قهر کنند، تهدید کنند و بالاخره کوتاه بیایند، وسط را بگیرند و  در مورد به نرخ به توافق برسند.

(برای این که سوءتفاهم پیش نیاید، عرض کنم از نظر من ازدواج سنتی یعنی دختر و پسر دو بار یکدیگر را ببینند و جلسه سوم عقد کنند. یک بررسی ساده نشان می دهد همین الان در بسیاری از جاهای ایران، بسیاری از ازدواج های ایرانی به همین شکل انجام می شود. بعضی از این ازدواجها، خوش عاقبت و عالی هستند از نظر من  ازدواج مدرن، یعنی دختر و پسر قبل از ازدواج رفت و آمد کنند و یکدیگر را بشناسند. از نظر من تفاوت ازدواج سنتی و مدرن در این نیست که خانواده ها از آشنایی شما اطلاع داشته باشند یا بعدا اطلاع پیدا کنند. تاکید کردم از نظر من، چون ممکن است دیگران منظور دیگری از ازدواج سنتی داشته باشند. وقتی من می نویسم یا می گویم ازدواج سنتی، منظورم همان است که عرض کردم.   هرگز قصد توهین به ازدواج سنتی را ندارم. در فوق سری - از آشنایی تا سرسفره عقد کاملا در مورد تفاوت ازدواج سنتی و مدرن توضیح داده ام)

در ازدواج مدرن، لطفا وارد این بازی‌ها نشوید. اگر خانم و آقا چند ماه  با هم مراوده کرده‌اند و خودشان همدیگر را پسندیده‌اند، باید پیش از مراسم رسمی خواستگاری، دو نفری در مورد مهریه با هم چانه بزنند و مذاکره کنند. قرار نیست خانواده‌ها این کار را انجام بدهند. چون حالت بسیار ناخوشایندی پیش خواهد آمد. داماد قرار نیست خانواده خانم را راضی کند. بلکه خانم باید خودش خانواده خودش را راضی کرده باشد.

 

خانم‌های گرامی! لطفاً تصمیم بگیرید می‌خواهید سنتی ازدواج کنید یا مدرن. اگر مایلید مدرن ازدواج کنید، قرار نیست موقع مذاکرات اصلی و مهم پشت خانواده‌تان پنهان شوید و بگویید: "هرچه بابایم می‌گوید." اگر شما حرف بابا را گوش می‌کردید که باید با اولین کسی که پدرتان پیشنهاد کرده بود، ازدواج می‌کردید.

 

خانم‌های گرامی! اگر می‌خواهید مدرن ازدواج کنید، هرگز نباید بگویید: "در خانواده ما رسم این است که مهریه دختر این قدر باشد. چون مهریه خواهرم، مهریه دخترخاله‌ام این قدر است." تصمیم بگیرید. بالاخره شما طبق رسم و رسوم و سنت عمل می‌کنید یا طبق شرایط قرن بیست و یکم؟

 

بعضی‌ها به مهریه سنگین معتقد هستند. بعضی‌ها به مهریه معتقد هستند، ولی نه خیلی سنگین. بعضی‌ها معتقدند به جای مهریه، زن حق طلاق بگیرد و می گویند اروپایی‌ها مهریه ندارند، چرا ما داشته باشیم؟ توجه کنید در کشورهای مترقی، حقوق زن و مرد در ازدواج برابر است. در ایران هنوز اینطور نیست. در ایران، ازدواج قراردادی است که فقط از جانب مرد قابل فسخ است، و قراردادی است که می‌تواند بسیاری از آزادی‌های اجتماعی زن را سلب کند. پس از مرگ مرد، ارث زیادی برای زن باقی نمی‌ماند و ممکن است زن به استیصال بیفتد. صیغه کردن برای مرد، جزو حقوق او محسوب میشود، در حالیکه ارتباط جنسی با مردی غیر از همسر، برای زن، جزای سنگسار دارد... پس ما نمی‌توانیم دقیقاً مثل اروپایی‌ها رفتار کنیم. با توجه به تغییرات قانون و تبصره‌ها، پیشنهاد می‌کنم قبل از عقد با یک وکیل مشورت کنید تا بهترین شرایط را بدانید، شرایطی که برای هر دو طرف مناسب باشد.

 

در قرن بیست و یکم، هر آدم موفقی سه تا همراه دارد:

1- مشاور (لایف کوچینگ)

2- وکیل

3- حسابدار


 

من نمی‌دانم بهتر است رقم مهریه چقدر باشد، ولی می دانم در ازدواج مدرن، شما خانم و آقای عزیز باید با هم مذاکره کنید و به نتیجه برسید. سپس نتیجه را به خانواده ها اطلاع بدهید. نباید پشت سر خانواده‌های خود پنهان بشوید. خانواده‌ها وقتی چانه زنی می‌کنند که خودشان عروس و داماد را انتخاب کرده باشند. اگر والدین شما، به انتخاب شما  در ازدواج، احترام می‌گذارند و شما را آنقدر بالغ می‌دانند که می‌توانید همسر آینده‌تان را خودتان انتخاب کنید، وارد بازی چانه زنی برای مهریه هم نمی‌شوند. نباید هم بشوند.

 

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

سارانگ1

موافقم. همینطور است و همینطور هم عمل خواهم کرد. ممنونم

پاسخ
sahara57

سلام،
من ترجیح میدم بجای مهریه حقوقی رو که قانون ازم گرفته در شرایط قبل از عقد بگنجونم ولی آقایون زیر بار نمیرن :(

پاسخ
گیس گلابتون

مذاکره! مذاکره و باز هم می گویم مذاکره

پاسخ
shatab

ای خدا کنه ما ازدواج بکنیم خوشبخت بشیم اینم تا حالا قانون از ما زنها حمایت نکرده لعدازاینم نکنه ما خودمونو تو این مملکت به دستان توانای خدا سپردیم دنبال حق وحقوقم نیستیم

پاسخ
بهاره

من یک دختر مجرد سی و یک ساله هستم،قبل از آشنایی با سایت شما خیلی ناامید بودم اما شما با مطالبتون خیلی کمکم کردین خانم دکتر،خیلی!آرامشی رو که الان دارم مدیون شما هستم.بخاطر همه چیز مچکرم .

پاسخ
گیس گلابتون

لبخند

پاسخ
s.m403091@yahoo.com

سلام. من به تازگی عضو سایت شدم قبلا عضو خبرنامه بودم و فقط اخبار رو دریافت میکردم و نظری نمی گذاشتم. امروزتصمیم گرفتم نظراتم رو هم در میون بذارم. اسمم رو هم درست نوشتم اما نمیدونم چرا اینجا ادرس ایمیلم رو به عنوان اسم ثبت کرده!!
از بابت همه ی مطالب مفیدتون ممنونم من که از بعضی هاش واقعا استفاده کردم.و شما رسما حق استادی به گردن من و امثال من دارین :)
در مورد این متن راستش حق تا حدود زیادی با شماست اما لحنی که من از نوشته برداشت کردم نوعی توهین ضمنی به همه ی کسانی است که سنتی ازدواج کرده اند!
مخصوصا آن قسمتی که گفتید سنتی ها مثل چانه زدن در بنگاه معاملات ملکی رفتار میکنند!
این تصور شما که در ازدواج سنتی خانواده ها تعیین کننده ی عروس و داماد هستند درست نیست واقعا! چون در نهایت همان دختر و پسر هستند که بله را میگویند! مگر اینکه این ازدواج سنتی که شما گفتید همان ازدواج های مربوط به 50 سال پیش باشد که خانواده ها می پسندیدند و بعد هم عروس داماد همدیگر را سر سفره ی عقد میدیدند!
خودتان هم میدانید اینطور نیست در ازدواج به سبک امروزی، دختر و پسر جایی هم را می بینند مدتی با هم سر می کنند و بعد اگر هم را پسندیدند وارد باقی ماجرا می شوند و در ازدواج سنتی نه اینکه دختر و پسر هم را نبینند و حرف نزنند و بقیه برایشان تصمیم بگیرند، نه! دختر و پسر هم را می بینند و حرف می زنند و می پسندند اما در چارچوب خانواده ها، و از ابتدا با موافقت خانواده ها!
یکی موافقت خانواده اش را اول و قبل از علاقه مند شدن میگیرد یکی آخر!
در کل خواستم این را بگویم که ادبیاتتان درمورد ازدواج سنتی مناسب نبود. همین!

پاسخ
گیس گلابتون

عزیز دلم، ممنونم نظرت را نوشتی.
متشکرم زحمت کشیدی و عضو سایت شدی.
متاسفانه من فراموش کرده بودم منظورم از ازدواج سنتی را بنویسم و شما که خواننده جدید سایت هستید، تصور کردید من به ازدواج سنتی توهین میکنم. حق دارید که دچار این سوءتفاهم شده اید. کوتاهی از من بود.
دوستانی که کتاب ازدواج مثل آب خوردن را خوانده اند، بخوبی می دانند من چند بخش کتاب را به خواستگار اختصاص داده ام.
من متنی مکمل به مقاله اضافه کردم تا منظورم را بهتر بیان کرده باشم.

من نگران آن آدرس ایمیلی هستم که شما به جای نام کاربری نوشته اید. نگرانم کسی مزاحم شما خانم متاهل بشود. اگر برای شما اشکالی ندارد، نظر شما را عمومی کنم.
باز هم ممنونم نظر خود را نوشتید.
آیا مایلید نظر شما نمایش داده شود؟

پاسخ
admin

دوست عزیزی که در مورد این مفاله اعتراض نوشته اید. خیلی از شما ممنونم که تذکری بجا دادید. من متن را اصلاح کردم.

نام کاربری شما همان آدرس ایمیل شماست. از نظر شما اشکالی ندارد آدرس ایمیل تان در دسترس عموم قرار بگیرد؟ اگر اشکالی ندارد، کامنت شما را عمومی کنم.

باز هم ممنونم نظرتان را نوشتید و زحمت کشیدید عضو سایت شدید. در آینده هم مرا از نظرات عالی خودتان بی بهره نگذارید.

خوب باشید

پاسخ
s.m403091@yahoo.com

سلام من هم از شما خیلی ممنونم که بدون سوء نیت و سوء لحن کامنتم رو خوندید و اینقدر روشنفکرانه پاسخ دادید. من قصد جسارت و یا حتی اعتراض نداشتم قصدم فقط یک تذکر بود که شما واقعا رفتاری استثنایی در مقابلش بروز دادید. ازتون ممنونم. حقیقتش رو بخواید اصلا نمیخواستم بیام جوابمو بخونم چون میترسیدم سوء برداشت کرده باشید و بعد ماجرا داشته باشیم! شاید باید به خاطر این تصورم عذرخواهی کنم.
من قصد نداشتم کامنت را عمومی بگذارم اگر اینجا تیک خصوصی می داشت خصوصی اش می کردم اما در مجموع با این موضوع که نام کاربری ام ایمیلم باشد مشکلی ندارم.
شما هرطور صلاح میدانید در مورد آن کامنت رفتار کنید.
با سپاس

پاسخ
گیس گلابتون

خوش آمدی نازنین
روی چشم من جا داریگل

پاسخ
عطیه

سلام گیس گلابتون عزیز
مثل همیشه ممنون از مطالب خوبتون.
میشه ازتون خواهش کنم کمی در مورد همین مهریه برامون از تجربیاتتون بگین.من خیلی مقالات توی اینترنت راجع به حقوق ضمن عقد،مقدار مهریه، آسیب شناسیشون ، حس مردها نسبت به گرفتن این حقوق ازشون در حالیکه جایی بزرگ شدن که از کودکی این در ذهنشون نهادینه شده که حق یک سری مسائل در دست اونهاست و اینکه ما چطور درست رفتار کنیم که هم صحیح از حقوق خودمون دفاع کرده باشیم و هم جوری رفتار نکنیم که به عزت نفس و اعتماد بنفس طرف مقابلمون و جایگاهی که از خودش بعنوان مردی که در جامعه ایرانی با همه تفکرات درست و غلطش رشد کرده آسیبی وارد نشه.البته بنظر من همین الان هم قوانین مناسبی وجود داره و خیلی وقتها خانومها بخاطر ندونستن و بی خبری از حقوقشون هم هست که آسیب میبینن و من با اینکه همه مسائل رو گردن قانونگذاران بگذاریم موافق نیستم.ما خودمون هم در حق خودمون کوتاهی میکنیم خیلی از خانومها رو میشناسم که حتا موارد مختصر دفترچه عقد رو هم که به نفعشون هست دونستنش نخوندن و یک عمر پای چیزی که نمی دونن چیه رو امضا کردن.با داشتن هزار سکه مهریه!! با وجود قانون پرداخت 110 سکه عندالمطالبه و بسیار هم خوشحالن که همچین اتفاقی افتاده.بنظرم کمی هم باید روی خودمون و نوع نگاهمون کار کنیم.
من که گاهی فکر میکنم خنده داره که من به کسی که این همه دوستش دارم بگم هزار تا سکه باید بم بدی تا عشقمو نثارت کنم.مگر فراموشی گرفتم مگه اینهمه صبر و پشتکار و مهربونی هاش رو ندیدم مگه خودم این همه با عشق و صبوری توی بالا و پایین کنارش نموندم که حالا بخوام این هدیه رو تبدیل به داد و ستد کنم.از طرفی هم خب نگرانی هایی هست...
لطفا کمی راهنماییمون کنید.میدونم که برای هرکس و با هر شرایطی فرق داره که چی رو انتخاب کنه ولی میدونم حرفاتون کمک بزرگیه.
خیلی حرف زدم.زبان
فعلا

پاسخ
گیس گلابتون

متشکرم
چه سوال خوبی
من در این مورد صاحب نظر نیستم.
ولی پیش از ازدواج می توانید با یک وکیل مشورت کنید.
تنهایی پیش وکیل بروید. یک حق مشاوره است و یک عمر خیال شما را راحت می کند.
من راهکاری برای خودم پیدا کردم که ممکن است بهترین راهکار نباشد. هرکس باید شرایط خودش را در نظر بگیرد.

پاسخ
دوره آموزشی رایگان: ویژه خانمهای مجرد
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه