مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

دوره رایگان آموزشی ویژه خانمهای مجرد

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
چگونه شوهر دلخواه خود را پیدا کنید؟
1399/11/25 15:04

شکست عشقی

بسیاری از شما از شکست عشقی نالیده‌اید: از این‌که یار شما را از خود رانده است، از این‌که رو به‌سوی رقیب کرده، از این‌که عشقتان را بی‌پاسخ گذاشته. از بی‌مهری معشوق قلبتان به درد آمده و دنبال چاره هستید.

وقتی به شخصی ابراز عشق می‌کنید و او جواب منفی می‌دهد و یا وقتی معشوق تصمیم می‌گیرد رابطه‌اش با شما را خاتمه بدهد، دچار دردی می‌شوید که شکست عشقی نام دارد. تحقیقات نشان داده شکست عشقی در مغز مکانی را تحریک می‌کند که هنگام درد فیزیکی تحریک می‌شود، یعنی شما با تجربه شکست عشقی، به‌راستی درد می‌کشید، انگار کتک خورده باشید...

 

در شکست عشقی پنج مرحله وجود دارد:

  • 1-مرحله انکار
  • 2-مرحله خشم
  • 3-مرحله چانه‌زنی
  • 4-مرحله غم
  • 5-مرحله پذیرش

 

یک) مرحله انکار

در این مرحله باور نمی‌کنید رابطه خاتمه پیدا کرده یا پاسخ منفی شنیده‌اید. این مرحله ممکن است چند ساعت، چند روز یا یکی دو هفته طول بکشد. «او منظوری نداشت! الان فقط عصبانیه! فردا میگه شوخی کردم!»

 

دو) مرحله خشم

در این مرحله، خشم شدیدی نسبت به معشوق احساس می‌کنید: «به چه حقی با من بهم می‌زنه؟ این هم بهش محبت کردم! این‌همه براش وقت گذاشتم! این‌همه براش خرج کردم! کی بهش نگاه می‌کرد؟ من بودم آدمش کردم!» این مرحله ممکن است روزها، هفته‌ها و در بعضی افراد ماه‌ها طول بکشد.

 

سه) مرحله چانه‌زنی

در این مرحله شما تلاش می‌کنید معشوق را دوباره به دست آورید. مرتب تلفن می‌کنید، پیامک می‌فرستید، دوستانتان را واسطه می‌کنید که دل معشوق را نرم کنند، حتی پیش مشاور می‌روید، نه برای این‌که به شما کمک کند از درد شکست عشقی رها شوید، بلکه برای این‌که به شما راه چاره‌ای برای برگرداندن معشوق گریزپا نشان بدهد. این مرحله ممکن است هفته‌ها و ماه‌ها طول بکشد.

 

چهار) مرحله غم

در این مرحله شما از عشق نومید هستید. احساس می‌کنید در آینده هرگز عاشق نخواهید شد. هرگز فردی به‌خوبی معشوق نخواهید یافت. قلبتان را بروی عشق می‌بندید و تصمیم می‌گیرید هرگز به عشق و رابطه فکر نکنید. احساس بی‌هدفی، بی‌انگیزگی می‌کنید. از چیزی لذت نمی‌برید، با دوستانتان معاشرت نمی‌کنید و در لاک خود فرومی‌روید.

در موارد شدیدتر ممکن است از رختخواب بیرون نیایید، حمام نکنید، سر کار نروید و بشدت دچار بیماری افسردگی شوید.

متأسفانه بعضی افراد هرگز از این مرحله جلوتر نمی‌روند و هرگز به مرحله پنجم نخواهند رسید. این مرحله‌ای است که اگر از آن بهبود پیدا نکنید، به‌راستی هرگز عشق را تجربه نخواهید کرد.

 

پنج) مرحله پذیرش

در این مرحله شما می‌پذیرید اگر عاشق شخصی شدید، طرف مقابل اجباری ندارد حتماً عشقتان را پاسخ بدهد. این مسئله به معنای بی‌ارزشی شما نیست. شما تجربه عاشقی را به‌عنوان یک خاطره دل‌انگیز به یاد می‌آورید، بدون این‌که درد شکست عشقی شما را بهم بریزد. همچنین از این تجربه درس می‌گیرید و دفعه بعد در عاشقی پخته‌تر عمل خواهید کرد. اگر به‌راستی در رفتارتان اشکالی وجود دارد، آن را برطرف می‌کنید، اگر در انتخاب معشوق اشتباه کرده‌اید، دفعه بعد معشوق مهربان‌تر و مناسب‌تری خواهید یافت و یا اگر دفعه بعد پاسخ منفی بشنوید، بهتر از عهده گذراندن پنج مرحله شکست عشقی بر خواهید آمد.

 

چقدر طول می‌کشد تا به مرحله پنجم برسید؟ همان‌طور که در بالا نوشتم متأسفانه عده‌ای هرگز به مرحله پنجم نمی‌رسند. همیشه در درد و غم می‌مانند یا مثل مار از خشم به خود می‌پیچند و نمی‌فهمند چرا این‌طور شد و یا هرگز به معشوق حق انتخاب نمی‌دهند. انگار معشوق کالایی است که اگر ما او را بپسندیم، او مجبور است ما را بپذیرد.

 

اگر می‌خواهید در آینده رابطه‌ای عاشقانه و عمیق را تجربه کنید، لازم است شکست عشقی را به‌سلامت پشت سر بگذارید. این مسئله به‌قدری مهم است که من در کتاب ازدواج مثل آب خوردن فصلی را به ترمیم دل‌ شکسته اختصاص داده‌ام، زیرا تا زمانی که فکر و ذهنتان درگیر فرد قبلی است، نمی‌توانید همسر مناسبی را جذب کنید و دوباره عشقی عمیق را تجربه نمایید.

اگر هم‌اکنون در یکی از مراحل شکست عشقی هستید و هنوز به مرحله پنجم (پذیرش) نرسیده‌اید، پیشنهاد می‌کنم کتاب ازدواج مثل آب خوردن آسان است مطالعه کنید. دریافت مشاوره هم بسیار راهگشاست و به شما کمک می‌کند سریع‌تر به مرحله پذیرش برسید.

پس از شکست عشقی و بدون طی کردن مراحل پنج‌گانه هرگز وارد رابطه بعدی نشوید تا شکست پشت شکست را تجربه نکنید. به خودتان فرصت بدهید تا قلبتان ترمیم پیدا کند.

 

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
nazigh

آخه چرا من عاشق هر کی میشم از دنیا می‌ره!! آخه این چه وضعیه چه جذبیه! یعنی تو لیستم بنویسم در قید حیات بماند 😕
تا دیروز که دیر به دیر کسی رو می‌دیدم الان که سرعت گرفته از دست میدم 😢
تف تو این زندگی (پوزش 🙏)
به سرم زده کرونا بگیرم برم پیش عشقم 😭

پاسخ
گیس گلابتون

تسلیت می گم...

پاسخ
nazigh

🙏🙏
تلخ و دردناکه مخصوصا اینکه غیر از خوبی ازش ندیدی و هر چی میگردی شاید یه بدی پیدا کنی به خاطر اون بذاریش کنار نمیتونی!!
عکسا و هر چی ازش داشتم از بین بردم شاید بتونم فراموش کنم خدا کمک کنه ول کردنی نیست آخه 😢😢

پاسخ
گیس گلابتون

وقتی شخصی درگذشته، باید مراحل سوگ را طی کنید. یعنی لازم نیست دنبال بدی های او باشید. بلکه هر روز و روزی 15 دقیقه برایش عزاداری کنید تا دردش عقده نشود و بیرون بریزد. خوبی های او و خاطره هایش را به خاطر بیاورید. یادگاری هایش را ببوسید. مدت عزاداری شش ماه تا دو سال طول می کشد، بسته به سطح رابطه شما.

پاسخ
nazigh

مچکرم 🙁♥️

پاسخ
دوره آموزشی رایگان: ویژه خانمهای مجرد
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه