مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
آدم‌های شاد و موفق
1397/01/14 13:21

مهارت اول زندگی: خودآگاهی

اولین مهارت زندگی که لازم است به آن مسلط باشید، «خودآگاهی» است .  به زبان ساده یعنی باید نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید .

·         باید از حقوق انسانی خود آگاه باشید

·         باید از مسئولیت‌های خود با خبر باشید .

·         باید با ارزشهای خود آشنا باشید .

خیلی هم ساده نبود! درسته؟

 

خودآگاهی، به دنبال خود‌شناسی بدست می‌آید. همانطور که می‌دانید خود‌شناسی، کلید خدا‌شناسی است. هرکار معناداری که بخواهید انجام بدهید، اول باید با خودتان آشنا باشید .

چرا؟

 

چون شما باارزش‌ترین سرمایه خودتان هستید. شما مهم‌ترین فرد دنیای شخصی خودتان هستید. شما رئیس خودتان هستید. پس باید با خودتان خوب آشنا بشوید. درسته؟

 به علاوه تا وقتی با خودتان بخوبی آشنا نشوید، با ترس‌ها، آرزو‌ها و ارزش‌ها و انگیزه‌های خود بخوبی آشنا نشوید، نمی‌توانید با دیگران رابطه خوبی برقرار نمایید. چون کسی که نمی‌داند چطور خودش را خوشحال کند چطور می‌تواند دیگری را خوشحال نماید؟ کسی که خودش را دوست ندارد، چطور می‌تواند دوست خوبی برای دیگری باشد؟

 

کتاب‌ها و کلاس‌های زیادی برای خود‌شناسی وجود دارد. ولی من به شما ثبت نام در دوره آنلاین بهترین سال زندگی را پیشنهاد می‌کنم. زیرا هر هفته یک تمرین ساده انجام می‌دهید. هر تمرین فقط ۱۵ دقیقه از روز شما را می‌گیرد. در پایان یک سال، شما با خودتان حسابی آشنا می‌شوید .

 

خود‌شناسی سریع وجود ندارد !

 

ممکن است با یک تست بفهمید درونگرا هستید یا برونگرا. راست مغز هستید یا چپ مغز. جسور هستید یا محتاط. ولی این اطلاعات به چه درد می‌خورد؟ شما باید اطلاعاتی کاربردی در مورد خودتان بدست بیاورید که باعث پیشرفتتان شود. وگرنه برچسب زدن به آدم‌ها، فقط به درد محققان می‌خورد. زیرا محقق‌ها مایلند آدم‌ها را طبقه بندی کنند تا بتوانند فرضیه‌های خود را کامل نمایند .

 

گاهی اوقات ما خوبی‌های خود را نمی‌بینیم. چندی پیش از یک استاد دانشگاه گفتم :

-        چند تا از مهارت‌هایت را نام ببر !

-        من مهارت خاصی ندارم. شاید بتوانم به کسی آشپزی یاد بدهم .

-        تو استاد دانشگاهی. مگر تدریس نمی‌کنی؟ چند تا متخصص مثل تو در ایران وجود دارد؟

-        پنج یا شش تا !

-        آن وقت می‌گویی مهارت خاصی نداری؟ تو دست کم یک مهارت بسیار نادر داری .

 

این خانم دانشمند، بکلی فراموش کرده بود در رشته خود چقدر ماهر است. چرا؟ چون در دوران نوجوانی نیاموخته بود «کتاب افتخار» خود را بسازد. به همین دلیل برتری‌ها و نقاط قوت خود را فراموش کرده بود. خوش به حال شما که تا به حال کتاب افتخار خود را ساخته‌اید .

 

گاهی اوقات ما عیب‌ها و ایرادهای خود را نمی‌بینیم. ما می‌توانیم بخوبی دیگران را مورد نقد قرار بدهیم و بگوییم شما این ایراد را دارید. یا آن اشکال در شما وجود دارد. ما خیلی خوب دیگران را قضاوت می‌کنیم. ولی وقتی نوبت خودمان می‌شود ایراد‌ها و اشکالات خیلی بزرگ خود را نمی‌بینیم. بله! می‌دانم شما بخوبی می‌توانید اشکالات و ایرادهای پدر و مادرتان را بیان کنید. ولی آیا چیزی در مورد کم و کاستی‌های خودتان می‌دانید؟

 

نوجوانی می‌گفت: من وقتی کتاب به دستم می‌گیرم، خوابم می‌گیرد .

من گفتم: چون وقتی کتاب به دستت می‌گیری، دراز می‌کشی. در حالت درازکش و در رختخواب، ذهن ما برای خوابیدن آماده می‌شود، نه برای درس خواندن. وقتی تصمیم داری درس بخوانی، پشت میز تحریر بنشین و برای یک ساعت پشت سر هم درس بخوان. سپس پانزده دقیقه استراحت کن. اینطوری ذهنت برای درس خواندن تند و تیز می‌شود .

 

حیف که این نوجوان به راهنمایی من بی‌توجه ماند. حالا همچنان دارد درس می‌خواند...

 

از دیگران بپرسید عیب‌ها و ایرادهای شما چیست. البته از کسانی بپرسید که حرفشان را قبول دارید. بعد از اینکه حرف آن‌ها را شنیدید، در مورد نقاط ضعف خود کاری بکنید .

 

شما مسئول زندگی خودتان هستید. کاش می‌توانستم این عبارت را در سر تک تک شما حک کنم. اگر خودتان به زندگی و آینده خودتان اهمیت ندهید، هیچکس، مطلقا هیچکس اهمیت نخواهد داد .

 

ممکن است شما والدینی عالی داشته باشید. ممکن است برعکس، والدین شما چندان بافکر نباشند. مهم نیست. در هر صورت شما مسئول زندگی خودتان هستید. شما باید این مهارت‌ها را بیاموزید، زیرا زندگی، بهانه‌های شما را برای یاد نگرفتن مهارت‌های اصلی زندگی قبول نخواهد کرد .

 

دوره آنلاین بهترین سال زندگی، یکی از ساده‌ترین و بهترین روشهای خود‌شناسی است. امیدوارم از آن بخوبی استفاده کنید .

 

 

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

nazanin fatemeh

خیلی خوب بود ممنون گیس گلابتون جان، اگه میشه درباره بقیه مهارت ها هم زود تر بنویسین گل

پاسخ
بهار

هر سال مهارت هایزندگی رو با شما دوره میکنم. عالی ست.

پاسخ
گیس گلابتون

لبخند

پاسخ
nazanin fatemeh

عاشقتونننننننممممممم خیلی خوب بود گلگل

پاسخ
nahidsa

عاشقتونم...بهترینیییننن

پاسخ
گیس گلابتون

من بیشتر عاشقتم عزیز دل
اگر بدانی با چه سوز دلی این مطالب را می نویسم.
من برای ساختن ایران آباد روی شما حساب میکنم

پاسخ
گیس گلابتون

من بیشتر عاشقتم عزیز دل
اگر بدانی با چه سوز دلی این مطالب را می نویسم.
من برای ساختن ایران آباد روی شما حساب میکنم

پاسخ
nazigh

سلام
چقدر این جمله «شما مسوول زندگی خودتان هستید» مهم و واقعی هست. درسته که این مسوولیت پذیری برای ما ایرانی ها که تکیه مون به خانواده هست و عرف و حتی قانون بعضی جاها این استقلال رو نمیپذیره‌ ولی اگه این واقعیت رو بپذیریم اونوقته که میتونیم زندگی مونو خلق کنیم. آره آره کار راحتی نیست، راحت نیست که آدم مسوولیت مالی زندگی شو قبول کنه اونم وقتی تحت تکفل کسی هست و اون شخص شاید این اجازه رو نده یا کار پردرآمد‌ی رو پیدا نمیکنی، اینکه خودت بخوای تو ناملایمات های زندگی حامی و مشوق خودت باشی و برای رسیدن به خواسته هات حتی با عزیزانت بجنگی!! ولی آدم اگه بپذیره نه هیچ کسی میتونه موفقش کنه نه بهش شکست بده بلکه همه و همه دست خودشه اونوقته که معنی این جمله رو درک کرده و بعد تلاش می‌کنه تا با اقدامات کوچیک کوچیک این مسوولیت پذیری رو به ۱۰۰ برسونه. راحت نیست راحت نیست ولی شدنیه

پاسخ
گیس گلابتون

بله. این جمله ای است که وقتی باورش کنیم و در عمل نشان بدهیم باور کرده ایم، از مرحله کودکی وارد بزرگسالی می شویم. در ضمن اگر آدم بخواهد می تواند کار و درآمد پیدا کند، حتی اگر والدین سلطه گر مانع او شوند. من خانم مترجمی می شناسم که در یک روستا زندگی می کند و پدرش بقدری سلطه گر است که این دختر اجازه ندارد از خانه خارج شود. این خانم در چنین شرایطی و با اینترنت بشدت کند، تا به حال 15 کتاب ترجمه کرده و خدا تا مقاله. چه مترجم خوبی هم هست. یعنی اسمش که میاد همه با طیب خاطر پول میدهند. طفلکی حتی جرئت نمیکند نامش را روی جلد کتابها منتشر کند. ولی از لحاظ مالی... وضعش عالیه. حالا کی می خواهد خود را از دست پدرش نجات بدهد؟ نمی دانم.

پاسخ
nazigh

اوه 😥
چه با اراده و ‌پر از پشتکار. چه نترس از عواقب 👏
بله حتما همینطوره. آدم اگه بخواد راهشو پیدا می‌کنه حتی اگه همه شواهد علیه ش باشه یا زمان زیادی ببره 👌👌
تبریک به این خانم روستایی باید ازش درس گرفت 🌻🙌

پاسخ
گیس گلابتون

بله. او نمونه فوق العاده ای از زنان ارزشمند و افتخارآمیز است. هرچند گمنام.

پاسخ
123mahdieh123

سلام گیس گلاب جان
ممنون از متن عالی تون
میشه بگید کتاب افتخار چیه؟

پاسخ
گیس گلابتون

متشکرم. توضیح دادم. مگه نه؟ به صفحه کتاب افتخار لینک ندادم؟

پاسخ
sahara57

سلام گیس گلابتون عزیز، متشکرم به خاطر متون ارزشمند این بخش.

اولین باره که قسمت نوجوون ها رو می خونم چون فکر می کردم بیشتر از 20 سال از نوجوونی من میگذره ولی در حقیقت همه ما گیرهایی داریم که ریشه اش در دوران پر فراز و نشیب نوجوونیمونه. مطالبی که درباره کتابچه افتخارات نوشته بودید خیلی سازنده است. متاسفانه در دوران نوجوانی ما در مدرسه بهمون آموزش میدادن که هیچوقت از خودمون راضی نباشیم، همیشه خودمون رو از نظر معنوی با بهتر از خودمون مقایسه کنیم. پیش وجدان و خدای خودمون شرمنده باشیم از کارهای اشتباهمون و کارهای درستی که کوتاهی کردیم. خلاصه هر وقت هم کار خیری می کردیم باید به خودمون نهیب میزدیم که آهای به خودت غره نشو، کار خاصی نکردی، وظیفه ات بیشتر از اینا بوده.
بگذریم از اینکه چقدر این طرز تربیت برای نسل من مخرب بوده. الان وظیفه نسل ما اینه که راه صحیح لذت بردن و شاکر بودن به خاطر زندگی رو به نوجوون ها بیاموزیم. امروز اینجا دیدم که موضوع یکی از مثالها خودم هستم. تلنگر خیلی بزرگی بود. امیدوارم نوجوانهایی بیشتری به این قسمت سر بزنن. نمی دونم چطور میشه آمار بازدید اونها رو بالا برد ولی واقعا براشون حیاتیه. حتی شاید برای والدین هم خوب باشه خوندن این مطالب، چرا نوشتید والدین نخونند؟
به امید خوشبختی و سعادت تمام نسل های این مرز و بوم.

پاسخ
ماهی 1

سلام گیسوجان اوایل که به سایت شما می آمدم ازاینکه پست مربوط به من (نوجوان )فعال نبود ناراحت بودم ولی الان خیلی خوشحالم از اینکه گیس گلابتون برای ما نوجون ها دست به قلم میشه بابت این مهرببونیت از خدا تمام زیبایی ها وخوبی هارو برات آرزو می کنم
گیسو جان من سایت شمارا به دوستام معرفی کردم تا به هدفمون یعنی عضویت 7میلیونی سایت گیس گلابتون برسیم خیلی دوستتون دارم ممنونم ماچلبخندگل

پاسخ
FARZANEH-M

سلام گیس گلابتون عزیزقلب
یه مدت بود به اینترنت دسترسی نداشتم همش خداخدا میکردم دوباره وصل شه که بیام به شما سر بزنم. اولین جایی هم که سر زدم همینجابود...خداروشکر، واقعا فوق العاده س ممنونقلب

پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه