مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
آدم‌های شاد و موفق
1398/01/31 12:43

هفت عادت مردمان شاد

هفت عادت مردمان شاد چیست؟

 • 1-داشتن دوست صمیمی

  آدم‌های شاد دست‌کم یک دوست صمیمی دارند که می‌توانند با او حرف بزنند. تعداد دوستان صمیمی مهم نیست، آنچه مهم است مقدار همکاری در فعالیت‌ها و میزان بیان احساسات است. اگر شما بتوانید دست‌کم با یک نفر صمیمانه از رازهای پنهان قلبتان بگویید و در کنار او فعالیت‌هایی را انجام بدهید، زندگی شادتری خواهید داشت.

  برای داشتن دوست صمیمی لازم است یاد بگیرید به‌راستی به صحبت‌های دیگران گوش کنید و به زندگی آن‌ها علاقه نشان بدهید. آدم خودخواهی که دوست دارد فقط خودش حرف بزند و هیچ علاقه‌ای به شنیدن حرف‌های دیگران ندارد، یا پس از شنیدن حرف‌های دیگران، با انتقاد و بدخواهی، دمار از روزگارشان درمی‌آورد، نمی‌تواند دوست صمیمی داشته باشد. آدم خودبینی که فقط به خودش فکر می‌کند، هیچ اهمیتی به دیگران نمی‌دهد و حاضر نیست هیچ کمکی به دیگران بکند یا هیچ وقتی برای دیگران بگذارد، طبیعی است که تنها بماند و دوست صمیمی نداشته باشد.

   

 • 2-نیکوکاری

  آدم‌های شاد، بدون چشمداشت به دیگران نیکی می‌کنند. ممکن است آن‌ها برای انجام کارهای خیر در انجمن‌های خیریه داوطلب بشوند و یا ممکن است به‌سادگی به اطرافیان خود کمک کنند. برای مثال ممکن است همکار یا همکلاسی‌شان مشکلی داشته باشد و آن‌ها با نیت خیر به کمک کنند.

 • توجه: نیکوکاری شمارا خسته و دل‌زده نمی‌کند، بلکه شما را سرشار می‌کند. اگر با انجام کار نیک از انرژی خالی می‌شوید، شاید دارید وقت و انرژی خود را برای جلب محبت و توجه دیگران صرف می‌کنید، ولی نتیجه دلخواه را به دست نمی‌آورید. تلاش برای جلب‌توجه و محبت دیگران، کار نیک نیست. اگر نمی‌دانید معنای درست کار نیک چیست، لطفاً این مطلب را بخوانید: عادت خوب ماه آبان: هر روز کار نیک!

 

 • 3-داشتن تحرک

  آدم‌های شاد تن و بدنشان را تکان می‌دهند و غذای سالم می‌خورند. تحقیقات متعدد نشان داده ورزش کردن، افسردگی را از شما دور می‌کند. همچنین نشان داده رابطه مستقیمی بین میزان مصرف شکر و میزان افسردگی وجود دارد. پس اگر ساعت‌های طولانی جلوی تلویزیون بنشینید و شکمتان را با کیک و شیرینی پر کنید، به‌احتمال‌زیاد دچار افسردگی خواهید شد. از جایتان برخیزید، راه بروید، ورزش کنید و میوه و سبزیجات و لبنیات بخورید.

   

 • 4-غوطه‌وری در فعالیتی شیرین

  Flow یا غوطه‌وری وضعیتی است که فرد در انجام کاری به‌کلی غرق می‌شود، به‌نحوی‌که زمان و مکان را از یاد می‌برد. وضعیت غوطه‌وری، وضعیت بسیار شیرینی است و هنگامی رخ می‌دهد که ما کاری را برای لذت انجام دادن آن انجام می‌دهیم. مهارت کافی برای انجام آن داریم و درعین‌حال انجام آن کار برای ما چالشی شیرین به ارمغان می‌آورد. آدم‌های شاد دست‌کم یک فعالیت را می‌شناسند که عاشق انجام دادن آن هستند و در شیرینی انجام آن غرق می‌گردند. این کار ممکن است خیاطی، بافتنی، نوشتن، نواختن ساز موسیقی و ... باشد.

 • توجه: مجذوب شدن در اینستاگرام، فلو نیست. اینستاگرام و بقیه شبکه‌های اجتماعی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که شما را هیپنوتیزم کنند تا ساعت‌ها با دهان باز در آن‌ها سرگردان باشید. شبکه‌های اجتماعی انرژی شما را بیرون می‌کشند و شما را تخلیه روحی می‌کنند.

  مجذوب شدن در تماشای فیلم و سریال هم فلو نیست. فلو یعنی انجام دادن یک کار. در هنگام تماشای فیلم و سریال، شما غیرفعال هستید و دارید دسترنج فعالیت دیگران را تماشا می‌کنید.


 • 5-داشتن تفکر معنوی

  آدم‌های شاد زندگی را معنادار و هدفمند می‌دانند. ارتباط نزدیکی بین شادی و انجام فعالیت‌های مذهبی معنوی وجود دارد. معنویت یعنی باور داشتن به معنایی بزرگ‌تر در زندگی. اگر زندگی را معنادار و هدفمند بدانیم، شادمانی عمیقی تجربه خواهیم کرد.

   

 • 6-شناختن موهبت‌های خود

  نقاط قوت خود را کشف کنید. تحقیقات نشان داده شادترین مردمان توانسته‌اند موهبت‌های بی‌نظیر خود را کشف کنند و از آن‌ها برای رسیدن به هدفی بزرگ‌تر از اهداف شخصی خود استفاده کنند. به خاطر داشته باشید هریک از ما موهبتی بی‌نظیر داریم. اگر آن را بشناسیم و حاضر باشیم این موهبت را به دنیا هدیه کنیم، زندگی ما سرشار از معنا و شادی خواهد شد.

   

 • 7-داشتن تفکر مثبت

آدم‌های شاد آدم‌های شاکری هستند. آن‌ها بابت نعمت‌هایی که در اختیار دارند سپاسگزارند. آن‌ها از اطرافیان خود قلبا تشکر می‌کنند. آن‌ها از گذشته خود سپاسگزار هستند، حتی اگر گذشته دردناکی باشد، زیرا می‌دانند گذشته دردناکشان آن‌ها را تبدیل کرده به آنچه امروز هستند. آن‌ها در عین این‌که در جستجوی فردای بهتر هستند، بابت نعمات امروز خود شکرگزارند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند آنچه آن‌ها را شاد می‌کند "لذت بیشتر" است. آن‌ها فکر می‌کنند اگر غذاهای خوشمزه بیشتری بخورند، اگر لباس‌های زیبای بیشتر در کمدشان داشته باشند، اگر دفعات بیشتری رابطه جنسی داشته باشند و یا همه فانتزی‌های جنسی‌شان را برآورده کنند، اگر وسایل گران‌بهای بیشتری بخرند، شادتر می‌شوند. درحالی‌که تحقیقات نشان داده هیچ‌یک از این‌ها شادی بیشتری برای شما به ارمغان نمی‌آورد. آنچه شما را شادتر می‌کند داشتن تفکر سپاسگزاری است. تمرینات سپاسگزاری را جدی بگیرید تا شادمانی بیشتری به زندگی شما بیاید. ساده‌ترین کار برای تمرین سپاسگزاری این است که هر شب قبل از خواب از خود بپرسید: امروز چه شادی‌هایی داشتم؟ شادی‌های خود را، هرچند کوچک به خاطر بیاورید، در ذهنتان مرور کنید تا عمیقاً در حافظه‌تان ثبت شود.

 

چند تمرین ساده سپاسگزاری:

صبح به‌محض بیدار شدن، سپاس بگویید. سلام امروز! سلام زندگی! سپاسگزارم برای خواب خوبی که داشتم، سپاسگزارم برای رختخوابی که برای خوابیدن دارم، سپاسگزارم برای سقفی که بالای سرم است...

در طول شستشوی صبحگاهی و لباس پوشیدن، سپاس بگویید: سپاسگزارم برای پاهایی که می‌توانم بر روی آن‌ها بایستم و به‌سوی دستشویی بروم، سپاسگزارم برای آب جاری در لوله آب، سپاسگزارم برای لباسی که می‌پوشم، سپاسگزارم برای نان، سپاسگزارم برای چای...

اگر در طول روز احساس کلافگی و ناآرامی داشتید، 90 ثانیه قدم بزنید و در دل بگویید سپاسگزارم، سپاسگزارم، سپاسگزارم. حتی اگر در محل کار هستید، می‌توانید 90 ثانیه راه بروید. رفتن به دستشویی را بهانه کنید یا نوشیدن آب را. از تأثیر این 90 ثانیه شگفت‌زده خواهید شد.

هر شب قبل از خواب از خود بپرسید: امروز چه شادی‌هایی داشتم؟ شادی‌های خود را، هرچند کوچک به خاطر بیاورید، در ذهنتان مرور کنید تا عمیقاً در حافظه‌تان ثبت شود.

عبادت اصلی مسیحان پروتستان، نوشتن سپاسگزاری در دفترچه سپاسگزاری‌شان است. آن‌ها یک دفترچه خصوصی دارند که در آن سپاسگزاری‌ها، دعاها و درد دل‌هایشان را با خدا را می‌نویسند. شما که این مقاله را می‌خوانید، هر دینی دارید یا ندارید، برای داشتن زندگی شاد لازم است سپاسگزاری را بیاموزید. تحقیقات نشان داده شیوه عبادت پروتستان‌ها، شیوه مؤثری برای داشتن زندگی شاد است. هر شخصی با هر دینی می‌تواند این شیوه را بکار بگیرد و از منافع آن برخوردار گردد.

 

حالا نوبت شماست: شما کدامیک از عادتهای مردمان شاد را دارید؟ کدام را ندارید؟ امسال خیال دارید چگونه این عادتها را در خود ایجاد یا تقویت کنید؟ پایین این پست بنویسید.

به خاطر داشته باشید اگر می خواهید شاد باشید، کافی نیست درباره شادی فکر کنید، بخوانید و یادداشت بردارید، بلکه باید رفتارهای مردمان شاد را در پیش بگیرید. اگر شما مصمم هستید امسال شادی را تمرین کنید، پیشنهاد می‌کنم تمرینات شادابی پایدار را انجام بدهید. هر روز از خود بپرسید چگونه می‌توانم شادتر باشم؟ و در شادمانی خود بکوشید. وقتی شما شاد باشید، دنیایی همراه شما شاد خواهد شد.

 

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
Rose

سلام. متشکرم‌. مقاله هاتون باعث میشه ادم بیشتر به خودش رجوع کنه.
توی همه شون اوضاعم الحمدلله خوبه به جز مورد چهارم، غوطه ور شدن. متاسفانه با وجود توانمندی های زیادی که در خودم سراغ دارم، هرچقدر فکر میکنم که این روزها من در چه چیز غوطه ور میشم و لذت میبرم، به جز موبایل گزینه ی بالفعل دیگه ای ندارم و این منو خیلی آزار میده. البته مطالعه ی کتابی که موضوعش رو دوست داشته باشم هم همینطور.
میدونید، آرمان گرایی باعث میشه که اونقدر به نتیجه فکر کنم و استرسش رو داشته باشم که از کار هنری خودم، از ترجمه ی خودم، از انجام پروژه های آماری، از آشپزی، از برگزاری مهمانی و ... نتونم لذتی که باید رو ببرم.
ولی ان شاالله من میتونم شادتر باشم و به دنبالش هستم.

پاسخ
گیس گلابتون

ممنونم. غوطه ور شدن در اینستاگرام، فلو نیست. اینستاگرام ما را هیپنوتیزم میکند. آن را به گونه ای ساخته اند که ما ساعتها با چشمهای گشاد شده به تصاویر خیره میشویم. سپس خالی شده از انرژی آن را ترک میکنیم. درحالیکه فلو ما را سرشار میکند. کاری است که خود ما انجام می دهیم، نه این که ما را هیپنوتیزم کنند. حضور طولانی در شبکه های اجتماعی، امکان تمرکز و فلو را از ما میگیرد.

پاسخ
Rose

دقیقا همین طوره. مانند یک مکنده ی قوی، انرژی و عمر آدم رو میبلعه، و فرد رو با دنیایی از احساسات متفاوت و متناقض رها میکنه. اون تمرکز زدایی رو هم کاملا احساس کردم.
به همین خاطر است که مدتهاست اکسپلورر اینستاگرام رو باز نمیکنم و خودم رو محدود کرده بودم به انگشت شمار پیج انتخابی خودم، که البته چند روزیه که کلا این برنامه رو حذف کردم.
جز در دو گروه درسی پسرم، گروه یا کانال تلگرامی خاصی هم عضو نیستم.

پاسخ
nikbin

سلام به خانم دکتر نازنین
خدایا بابت همه نعمت هایی که به ما دادی سپاسگزارم. بسیار سپاسگزارم که گیسو جان جان جانان هست و در راه رشد و حرکت در راه تو کمک و راهنمایی ام می‌کنه. خدایا سپاسگزارم؛سپاسگزارم؛سپاسگزارم.

پاسخ
گیس گلابتون

من از شما سپاسگزارم که همراه ما هستیدلبخند

پاسخ
شهناز 2

سلام علیکم ..به به چه عالی و چه اتفاق جالبی من آذر ماه 94 تمرینات سپاسگزاری رو با کمک شما انجام دادم و دقیقا دیروز دوباره شروع کردم تمرینات 28 روز سپاسگزاری رو لبخندهفت عادت مردمان شاد هم بسیار جالبه و خدا رو شکر که کم وبیش این هفت عادت رو دارم ممنونم خانم دکتر عزیز

پاسخ
گیس گلابتون

عالی! تبریک میگویم

پاسخ
animani
http://howtobehappy.blogfa.com

چه جالب و شسته رفته بود
مرسی
من نگاهی به خودم انداختم:
1- یک دوست صمیمی دارم که در شهر دیگری است، با اینکه اختلاف نظر داریم، اما پیش او احساس امن دارم، زیاد قضاوتت نمی کند و خیلی نرم و پرمهر است حیف که زیاد نمی بینمش، اینجا هم تازگی دوستی ام با یکی دارد کمی صمیمی می شود، که بد نیست فقط تیزیهای اخلاقش گاهی آزار می دهد
2-اینروزها از کمک کردن به دیگران دست برداشته ام، زیادی ازشان آسیب دیده ام
3-من در هفته دو جلسه الی 4 جلسه ورزش می روم و واقعا عالیه!
4-اگر این غوطه وری بازهم ورزش باشه حسابه؟ من در فعالیتت ورزشی حسابی لذت می برم، خصوصا وقتهایی که توانم کم نمیاد، 45 دقیقه حرکات سخت کششی رو انجام میدی که 5 دقیقه یه رقص و انجام بدی، انگار از دنیا جدا می شی
5-چنین معنایی در زندگی پیدا نکردم هنوز، اما شروع کردم به مدیتیشن، بد نیست
6-هنوز کشف نکردمشون
7-دارم سعی می کنم سپاسگزاری رو زیادتر داشته باشم، بیشتر شبها یادم میمونه فکر کنم اتفاقهای مثبت امروز چی بودن؟ بیشتر روزها چندبار یادم میاد به خاطر تنفس سپاسگزاری کنم

پاسخ
گیس گلابتون

بله غوطه وری در ورزش خیلی شیرین است. هرچه باعث شود شما زمان و مکان را فراموش کنید و سرشار از حس خوب شوید، غوطه وری است. کار نیک باعث ناراحتی نمیشود، بلکه ما را سرشار میکند. اگر ما وقت و انرژی مان را صرف دیگران کنیم تا آنها ما را دوست بدارند و نتیجه دلخواه را دریافت نکنیم، صدمه می بینیم. تلاش برای جلب محبت و توجه دیگران، انجام کار نیک نیست.

پاسخ
Roshana

بین همه ی اینا من فقط ورزش میکنم.دوستام شهرهای دیگه ای زندگی می کنن ولی با خواهرم همین طور که گفتید هستم.نمیدونم دوست حساب میشه یا نه؟
از داشتن یه معنای برتر دست کشیدم چون فقط اذیتم می کرد،بهم انرژی مثبت نمی داد.
موقع ورزش و کار هم لذت میبرم،فکر کنم همون غرق شدن باشه.یه کلاس دوست داشتنی هم میرم که گذشت دو ساعت زمان رو حس نمی کنم.

پاسخ
tannaz1989

با سلام و تشکر فراوان بابت این مقاله عالی تون.
1-دوست صمیمی قبلا داشتم ولی الان سه سالی میشه که چندتا دوست دارم ولی خیلی صمیمی نیستم باهاشون
2-کار نیک شاید تنها عادتیه که واقعا دارم. اگر جایی کمکی از دستم بربیاد حتما انجام میدهم.
3- متاسفانه اوضاع ورزش کردنم خیلی تعریفی نداره هفته ای یک ربع پیلاتز.
4-اگر فیلم و سریال تماشا کردن قبول باشه در دیدن فیلمهای مورد علاقم فلو میشم و همچنین خوندن مقاله های شما
5-متاسفانه من هنوز هم درک نکردم که زندگی چه معنا و هدفی می تونه داشته باشه(کاش راجع به این مورد، نظر و دیدگاههای خودتون درباره هدف از زندگی و معنویت بفرمایین)
6-شاید برخی از توانایی هام رو بدونم اما هنوز نمی دونم چطور ازشون استفاده کنم
7-این عادت هم باید بیشتر سعی کنم که به دستش بیارم هرچند الان دو پله بهتر از قبلا هستم.
راستی این که نظر خواننده هاتون رو هم جویا میشین واقعا تحسین برانگیزه. سپاس فراوان از شما.

پاسخ
گیس گلابتون

متشکرم. مطالعه میتواند فلو باشد. ولی تماشای فیلم و سریال خیر. فلو انجام کار است. ما در هنگام تماشای فیلم و سریال غیرفعال هستیم و محصول دسترنج دیگران را تماشا می کنیم.

پاسخ
hovi

گیس گلابتون عزیزم سلام
من چندتا سوال داشتم: شما این فیلمای قشنگی که میبینین رو از کجا تهیه میکنین؟ و اینکه دوبله هستند،زیر نویس و یا به زبان اصلی؟
ممنون میشم پاسخ بدین.

پاسخ
گیس گلابتون

متشکرم. من فیلمها را از مغازه میخرم. فیلم دوبله دوست ندارم. با زیرنویس می بینم

پاسخ
hosnaj

سلام دکتر عزیزم من و دوستم پریا از اذر ماه 97با شما اشنا شدیم . و خیلی خوشحالیم که سایت شما را پیدا کردیم و خیلی اتفاقی شد لبخند
من و دوستم خداروسپاسگزاریم که این 7 عادت پسندیده رو داریم ،در حال حاضر مشغول تمرینات ازدواج اسان هستم بزودی خبرهای خوشم را با شما در میان میگذارم پاینده و سرزنده باشید حسنا

پاسخ
گیس گلابتون

متشکرمگل

پاسخ
zhaleh

سلام گیسو جان من در مورد
1-چند تا دوست صمیمی دارم البته هرکدام در یکی دوتا از حوزه های زندگیم باهاشون صمیمی هستم !
2- این مورد رو تقریبا انجام میدم
3-تحرک و ورزش یا رقص رو امسال میخام بصورت جدی پیگیری کنم
4-من معمولا در کارم غوطه ورم و گذشت زمان رو به ندرت احساس می کنم مدتی هست کلاس موسیقی هم میرم و اونجا هم همچین حسی دارم وعالیه،زمان هایی که خودم هستم و دفترچه و نوشته هام یا در حال کتاب خوندن هم حسابی زمان از کفم میره!به خودم میام میبینم کلی زمان گذشته و دلم نمیخاد هیچ چیز خلوتم رو به هم بزنه!
5-بسته به اینکه معنویت رو در چه چیزی ببینیم این رو هم تا حدودی دارم دلم میخاد بیشتر از این به پاکیزگی طبیعت کمک کنم
6-این رو تا حدودی میدونم ولی واقعا نیاز دارم تو این زمینه بیشتر خودم رو بشناسم
7-تا حدودی هستم ولی نیاز به شادی بیشتری رو در زندگی خودم حس میکنم


پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه