مقاله‌های بخش «چگونه با پول دوست شویم؟» درباره جذب پول و کسب استقلال مالی است

پول شاید مهم‌ترین چیز دنیا نباشد، ولی روی مهم‌ترین چیز‌ها، یعنی غذا، خانه، لباس، تحصیلات، امکانات بهداشتی و پزشکی تاثیر می‌گذارد. وقتی فکر آدم درگیر کمبود پول است، نمی‌تواند از توانایی‌های روحی و ذهنی خود بخوبی استفاده کند. وقتی شما نگران پرداخت کرایه خانه هستید، نمی‌توانید از مصاحبت همسر و فرزند خود لذت ببرید و یا کار خلاقانه‌ای انجام بدهید. با مطالعه مقاله‌های «پولدار شوید!» و انجام تمرینات آن، وضعیت مالی شما به شکلی عالی تغییری خواهد کرد .

مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
چگونه پولدار شوید؟
1394/10/26 11:27

چرا معتقدم همه به یادگیری حسابداری نیاز دارند؟

گیس گلابتون حسابداری یاد می‌گیرد-1

گیس گلابتون حسابداری یاد می‌گیرد-2

گیس گلابتون حسابداری یاد می‌گیرد-3

گیس گلابتون حسابداری یاد می‌گیرد-4

گیس گلابتون حسابداری یاد می‌گیرد-5

  

چرا معتقدم همه به یادگیری حسابداری نیاز دارند؟

 

یک فرد مجرد و یا یک خانواده، با استفاده از چهار حساب توانگری بخوبی می‌تواند وضعیت مالی خود را کنترل کند. به نرم افزار حسابداری نیاز ندارد.‌‌ همان اکسل کارش را راه می‌اندازد. ولی دانستن مقدمات حسابداری کمک می‌کند مفاهیم اولیه را درک نماید. اینکه مقدمات حسابداری را نمی‌دانیم، عجیب است و اینکه فکر می‌کنیم لازم نیست بدانیم عجیب‌تر است .

 

برای گرداندن کسب و کار حتما باید مقدمات حسابداری را بدانیم. اگر در کار خرید و فروش هستیم، لازم است بیش از مقدمات حسابداری بدانیم چون باید قیمت تمام شده و حاشیه سود و... را حساب کنیم. شرکتهای دولتی و خصوصی ورشکسته فراوان در ایران و خانواده‌های ورشکسته فراوان در ایران بخوبی نشان می‌دهد لازم است همه ما با حسابداری دوست شویم .

 

یکی از دوستان نوشته بود، اگر کسب و کار داشته باشیم می‌توانیم از یک حسابدار بخواهیم به حساب و کتاب ما رسیدگی کند. خب... یک صاحب کسب و کار باهوش هرگز چنین کاری نمی‌کند. او هرگز کارهای مالی خود را به دیگران واگذار نمی‌کند. هرگز! حتی وقتی حجم معاملات او بیش از ظرفیت کاری‌اش باشد و نیاز به استخدام حسابدار باشد، باز هم باید بتواند ترازنامه، صورت سرمایه و صورت سود و زیان را بخواند. خدای من... هیچوقت امور مالی خود را به دیگران نسپارید، مگر اینکه بخوبی بتوانید از کار او سر در بیاورید .

 

در واقع در یک کسب و کار می‌توانید همه کار‌ها را برون سپاری کنید غیر از دو کار :

یک) امور مالی

دو) خدمات مشتریان

 

هرگز این دو را برون سپاری نکنید! هرگز !

 

سرمایه اصلی هر کسب و کاری، مشتری‌های آن است. اگر خدمات مشتری را به دست دیگران بسپارید و آن‌ها بخوبی از مشتریان شما مراقبت نکنند، کسب و کارتان از بین می‌رود .

 

هدف اصلی هر کسب و کاری، پول در آوردن است. اگر امور مالی را به دیگران بسپارید، از درآمد و مخارج خود بیخبر می‌مانید و کسب و کارتان زمین می‌خورد. اگر با مفاهیم اولیه حسابداری آشنا نباشید، ممکن است یک حسابدار بی‌دقت یا بی‌تعهد، کسب و کار شما را به بحران دچار کند. پول، خون رگهای یک کسب و کار است. اگر با حسابداری آشنا نباشید، ممکن است شخصی که مسئول اداره امور مالی شما شده، بدجور ازتان سوءاستفاده کند .

 

خب... می‌دانم بحث خیلی تخصصی شد و فقط مناسب کارآفرینهاست، ولی دیدن ساده اندیشی افراد باهوش و تحصیلکرده‌ در مورد مسائل کارآفرینی و پول برایم دردناک است .

 

یک جمله دیگر هم می‌نویسم و این بحث سنگین را‌‌ رها می‌کنم: فقط ده درصد آدم‌ها کارآفرین می‌شوند، بقیه کارمند هستند. کارآفرینی کار پرریسک، وقتگیر، انرژی بر و در عین حال هیجان آور و شیرینی است. کسانی که دوست دارند کارآفرین شوند، لازم است دست کم پنج سال کارمند باشند، وگرنه انضباط لازم برای کارآفرینی را نخواهند داشت. کارآفرینی به انضباط آهنین، اراده‌ای محکم و عشقی آتشین نیاز دارد. اگر این سه را ندارید پا به جاده پرفراز و نشیب کارآفرینی نگذارید .

 

۴۰% کارآفرین‌ها در سال اول ورشکسته می‌شوند و ۸۰% آن‌ها در پایان پنج سال بکلی از صحنه روزگار محو می‌شوند. اگر می‌خواهید کارآفرین باشید لازم است حسابداری بدانید، حتی اگر می‌خواهید حسابدار استخدام کنید .

 

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
sahara57

سلام خانم دکتر

خیلی متشکرم که که این متن رو در جواب من نوشتید. اما یه سوال اساسی بعد از خوندن این متن برام پیش اومد. اگه ما نتونیم امور مالی و خدمات مشتریان رو برون سپاری کنیم، پس چه کاری رو می تونیم برون سپاری کنیم؟ تولید محصول و ایده و آموزش که با خودمونه. اگه خدمات مشتری و حسابداری رو هم خودمون انجام بدیم که دیگه فرصتی برای ایده دادن و تولید محصول باقی نمی مونه. پس در این شرایط چطور زمانمون رو مدیریت کنیم؟

پاسخ
گیس گلابتون

متشکرم
جواب این سوال در مورد هر کاری متفاوت است. در مورد کار من، همه اینها میشود برونسپاری شود.
با توجه به این که شما در حال حاضر کارآفرین نیستید، هروقت تصمیم به این کار گرفتید و نوع کارآفرینی خود را تعیین کردید، با هم در مورد مراحل کارآفرین شدن و همچنین برونسپاری صحبت میکنیم.

پاسخ
raha-gh

سلام خانم دکتر جان
مرسی از نوشته های خوبت درباره حسابداری
منم در این علم خیلی ضعیفم
سعی میکنم قوی تر بشم
و نوشته های شما کمک می کنه
شاد باشید

پاسخ
برچسب ها : 
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه