مقاله‌های بخش «چگونه با پول دوست شویم؟» درباره جذب پول و کسب استقلال مالی است

پول شاید مهم‌ترین چیز دنیا نباشد، ولی روی مهم‌ترین چیز‌ها، یعنی غذا، خانه، لباس، تحصیلات، امکانات بهداشتی و پزشکی تاثیر می‌گذارد. وقتی فکر آدم درگیر کمبود پول است، نمی‌تواند از توانایی‌های روحی و ذهنی خود بخوبی استفاده کند. وقتی شما نگران پرداخت کرایه خانه هستید، نمی‌توانید از مصاحبت همسر و فرزند خود لذت ببرید و یا کار خلاقانه‌ای انجام بدهید. با مطالعه مقاله‌های «پولدار شوید!» و انجام تمرینات آن، وضعیت مالی شما به شکلی عالی تغییری خواهد کرد .

مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
چگونه پولدار شوید؟
1397/11/23 08:47

زندگی بدون بدهی – چهار گام

اگر می‌خواهید امنیت مالی داشته باشید و هرگز پول برای شما دغدغه‌ای نباشد، لازم است از چهار حساب توانگری برای مدیریت مخارج خود استفاده کنید. من نمی‌دانم وضعیت مالی شما در حال حاضر چگونه است.

آیا شاغل هستید و درآمد دارید؟

آیا پس‌انداز دارید؟

آیا بدهی دارید؟

 

اگر در حال حاضر هیچ درآمدی ندارید، قدم اول شما پیدا کردن یک شغل و کسب درآمد است. بدون داشتن درآمد، شما نمی‌توانید مغناطیس پول شوید و امنیت مالی داشته باشید. روی پول و درآمد دیگران حساب نکنید. دیگران وقتی به شما پول می‌دهند که صد درصد مطابق میل آن‌ها رفتار کنید. اگر شما فردی هستید که می‌خواهید مستقل و قوی باشید و دوست ندارید دیگران به شما بگویند چه کار بکنید یا چه کار نکنید، پس لازم است از خودتان درآمد داشته باشید. این موضوع بسیار ساده است، ولی متأسفانه بعضی افراد از درک آن عاجز هستند، مثل آقایانی که تصور می‌کنند باید باباجان هزینه‌شان را بپردازد یا در جستجوی پدرزن پولدار هستند و خانم‌هایی که منتظرند پدر یا شوهرشان خرج آن‌ها را بپردازد.

 

توجه داشته باشید طبق قوانین ایران، مرد موظف است به زن نفقه بپردازد. نفقه پولی غیر از خرجی خانه است. نفقه متعلق به زن است، می‌خواهد آن را پس‌انداز کند، خرج کند یا به دیگران هدیه بدهد، به خودش مربوط است. اما چند درصد زنان ایرانی به‌راستی نفقه دریافت می‌کنند و می‌توانند روی نفقه به‌عنوان درآمد منظم حساب کنند؟ خانم‌های عزیز، اگر پدر یا شوهرتان به‌اندازه‌ای که دوست دارید به شما پول جیبی نمی‌دهند، دستتان را روی زانویتان بگذارید، بلند شوید و کاری بکنید.

 

اگر شغل و درآمد دارید، بدهی ندارید، پس‌انداز هم دارید، درود بر شما! شما یک مغناطیس پول هستید و راه شما به‌سوی ثروت گشوده است.

 

اگر شغل و درآمد دارید، بدهی ندارید، ولی پس‌انداز ندارید، کارتان ساده است. تصمیم بگیرید از امروز پس‌انداز کردن را آغاز کنید. وقتی به کمک چهارحساب توانگری، مخارج خود را مدیریت کنید، به‌سادگی می‌توانید پس‌انداز خوبی فراهم بیاورید.

 

ولی اگر شغل و درآمد دارید، پس‌انداز ندارید و بدهی دارید، کار شما قدری سخت‌تر است. این مقاله برای شما نوشته شده است.

 

افرادی که بیش از درآمد واقعی‌شان پول خرج می‌کنند و زیر بار وام و قرض می‌روند، آرامش ذهنی خود را از دست می‌دهند. این وضعیت معمولاً این‌طور شروع می‌شود: فرد چیزی را می‌خرد که پول آن را ندارد و به‌ناچار خود را گرفتار وام و قرض می‌کند  و قرض‌ها رفته‌رفته بیشتر می‌شوند. قسط و بدهی فقط یک پدیده بیرونی نیست. هرقدر مقدار بدهی شما بیشتر باشد، فشار ذهنی بیشتری را متقبل می‌شوید. هر جا می‌روید فکر بدهی‌تان با شماست و سنگینی آن را بر دوشتان احساس می‌کنید. کمر آدم زیر بار بدهی می‌شکند و این یک استعاره نیست.

 

  • فرض را بر این می‌گذارم که شما شاغل هستید و درآمد دارید، پس‌انداز ندارید و بدهی دارید.
  • فرض را بر این می‌گذارم که از امروز قاطعانه تصمیم گرفته‌اید وضعیت مالی خود را بهبود بدهید.
  • فرض را بر این می‌گذارم که مصمم هستید بدهی‌های خود را پرداخت کنید، پس‌انداز کافی داشته باشید و به‌سوی ثروت گام‌های بلند بردارید.

 

 

شما با چهار گام می‌توانید خود را از باتلاق قرض و بدهی بیرون بکشید و به‌سوی امنیت و استقلال مالی بروید:

 

گام اول: یک میلیون تومان ذخیره اورژانسی فراهم کنید

با این ذخیره اورژانسی، اگر بیماری، خرابی آبگرمکن، پنچری لاستیک ماشین،... پیش بیاید به اضطرار نمی‌افتید. همیشه دست‌کم یک میلیون تومان ذخیره داشته باشید. اگر مقداری از آن را خرج کردید، فوری جایگزین کنید.

 

گام دوم: بدهی‌های خود را صاف کنید

فهرست کاملی از بدهی‌های خود تهیه کنید. چقدر بدهی دارید و به چه افرادی؟ با طلبکاران خود صبحت کنید و مهلت بگیرید. هر ماه با نصف درآمدتان، بخشی از بدهی‌هایتان پرداخت کنید. هر ماه به همه طلبکاران خود قدری پول بپردازید، ولی سعی کنید هرچه سریع‌تر کمترین بدهی خود را تصفیه کنید و سپس به سراغ تصفیه‌حساب بدهی بعدی بروید. وقتی تعداد طلبکاران خود را یکی‌یکی کم می‌کنید، احساس رهایی و آزادی خواهید کرد.

 

گام سوم: هزینه سه تا شش ماه زندگی خود را پس‌انداز کنید

پس از پرداخت بدهی‌ها، نوبت پس‌انداز است. هر ماه 20 درصد درآمدتان را پس‌انداز کنید و هزینه سه تا شش ماه زندگی خود را جمع‌آوری کنید. هرگز به این پس‌انداز ذخیره خود دست نزنید. با این پس‌انداز پشتیبان، اگر بیکاری، اخراج یا بیماری طولانی‌مدت پیش آمد، دچار زحمت نخواهید شد.

 

رسیدن به پایان مرحله سوم ممکن است دو یا سه سال طول بکشد، ولی ارزشش دارد. اوه دختر! کاملاً ارزشش را دارد. وقتی بدهی ندارید و هزینه شش ماه زندگی‌تان را پس‌انداز کرده‌اید، انگار می‌توانید روی زمین محکم‌تر بایستید و راه بروید. باید این شرایط عالی و شگفت‌انگیز را تجربه کنید تا بدانید حس واقعی آن چیست. در این لحظه فوق‌العاده، شما موجودی وحشت‌زده نیستید که برای دریافت حقوق بعدی روزشماری می‌کند و با ترس و نگرانی آخرین سکه‌ها و اسکناس‌های ته جیبش را می‌شمارد. بلکه شما سرشار از اعتمادبه‌نفس و خودباوری هستید.

 

گام چهارم: به‌منظور سرمایه‌گذاری، پس‌انداز کنید

ازاین‌پس ماهی 20% درآمدتان را برای استقلال مالی پس‌انداز کنید. این پس‌انداز برای دوران بازنشستگی شماست تا بتوانید از دوره کهن‌سالی خود لذت ببرید. این پس‌انداز برای سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذاری‌های امن و پربازده مثل خرید طلا و زمین و ملک. با وارد شدن به مرحله چهارم، شما به قلمرو حیرت‌انگیز مغناطیس‌های پول قدم گذاشته‌اید. خوش‌آمدید!

 

دیو رمزی، یکی از آموزگاران ثروت است و شعار او «زندگی بدون بدهی» است. او بهای گزافی برای بدهی‌های سنگینش پرداخت. به دلیل بدهکاری، سلامت خود را از دست داد و نزدیک بود ازدواجش از هم بپاشد. بخشی از سایت دیو رمزی «هفت قدم تا زندگی بدون بدهی» نام دارد. بعضی توضیحات آن برای کشور ما کاربرد ندارد، ولی به‌طورکلی حرف‌های او بسیار خوب است. من مراحل هفتگانه او را به چهار مرحله تقلیل دادم تا درک مفهوم ساده‌تر باشد. شما می‌توانید با کلیک روی لینک زیر مستقیم به سایت دیو رمزی بروید و مطالعه کنید: هفت قدم تا زندگی بدون بدهی

 

اگر مصمم هستید مغناطیس پول باشید و دیگر برای پول نگران نباشید، پیشنهاد می کنم ده گام مغناطیس پول را طی کنید. این ده گام به صورت رایگان در اختیار شماست. بفرمایید و کلیک کنید:

ده گام تا مغناطیس پول شدن

 

 

بعضی دوستان درباره وام گرفتن صحیح پرسیده بودند که در مقاله دیگری خواهم نوشت

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
nikbin

سلام به خانم دکتر نازنین
وامی که از بانک برای خرید ماشین یا خانه گرفته میشه هم بدهی هست؟ و نباید انجام بدیم؟
اگر بدون وام ماشین گرفتن ممکن نباشه چطور؟

پاسخ
گیس گلابتون

هر وام، به هر عنوان که گرفته باشید، بدهی است. چه وامی را بگیرید و چه وامی را نگیرید؟ در مقاله بعدی خواهم نوشت.

پاسخ
rmaryam6926

سلام گیس گلابتون عزیز
متاسفانه چند وقتی به سایتتون سر نمی زدم اما تمرین هایی رو که داده بودید و در ذهن داشتم رو سعی می کردم انجام بدم ، امروز که ایمیلم رو چک می کردم این پستتون رو دیدم و دلم خواست بیام بخونمش. یادم هست در بخش ده گام تا مغناطیس پول براتون نوشته بودم که می خوام در آمدم رو بالا ببرم و تا سال 1405 پس اندازم به 50 میلیون تومان برسه . امروز که داشتم این پستتون رو می خوندم یه شعفی ته دلم بود چون تونستم پس اندازم رو دو و نیم برابر کنم و در حال راه اندازی یک شغل جدید هستم که درآمدم از چیزی هم که می خواستم بالاتر بره ( البته مجبور شدم بخاطرش وام بگیرم ) و تا سال 1405 به اون چیزی که برنامه ریزی کرده بودم برسم .
بازهم جا داره ازتون بابت همه چی تشکر کنم . خدا به شما و خانواده محترمتون سلامتی و عمر با عزت عنایت فرماید .

پاسخ
گیس گلابتون

خوشحالم. باعث افتخار من است. ممنونم مرا در شادی خود سهیم کردید و درود بر شما که برای رسیدن به آرزوهای تان تلاش می کنید.

پاسخ
ال پیکاسو

گیس گلابتون جونم یه سوال
اگر این هزینه سه تا 6 ماه را به جای ذخیره در بانک طلا بخرم میشه در مواقع لازمه خرج کنم.
چون پول تو حسابم باشه استرس میگیرم.به نظرتون چرا ؟؟؟

پاسخ
گیس گلابتون

سه تا شش ماه، باید پول نقد باشد تا اگر مشکلی پیش بیاید، بیماری پیش بینی نشده، خرابی لوله کشی یا ماشین و ... براحتی بتوانید هزنیه های خود را پوشش بدهید. تبدیل پول به سکه، یعنی سرمایه گذاری که ضروری است ولی جای پول نقد را نمی گیرد. چون در موارد اورژانسی باید بروید طلاها را مفت بفروشید. تازه باید وقت داشته باشید که طلا بفروشید.

پاسخ
برچسب ها : 
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه