مقاله‌های بخش «چگونه با پول دوست شویم؟» درباره جذب پول و کسب استقلال مالی است

پول شاید مهم‌ترین چیز دنیا نباشد، ولی روی مهم‌ترین چیز‌ها، یعنی غذا، خانه، لباس، تحصیلات، امکانات بهداشتی و پزشکی تاثیر می‌گذارد. وقتی فکر آدم درگیر کمبود پول است، نمی‌تواند از توانایی‌های روحی و ذهنی خود بخوبی استفاده کند. وقتی شما نگران پرداخت کرایه خانه هستید، نمی‌توانید از مصاحبت همسر و فرزند خود لذت ببرید و یا کار خلاقانه‌ای انجام بدهید. با مطالعه مقاله‌های «پولدار شوید!» و انجام تمرینات آن، وضعیت مالی شما به شکلی عالی تغییری خواهد کرد .

مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
چگونه پولدار شوید؟
1398/03/29 12:06

چهار عادتی که شما را ثروتمند می‌کند!

قبلا درباره کتاب فوق‌العاده آموزنده همسایه میلیونر نوشته‌ام. یکی از نویسنده‌های کتاب، دکتر استنلی در سال 2015 بر اثر تصادف اتومبیل درگذشت. به‌تازگی دختر او کتاب جدیدی به نام The Next Millinare Next Door نوشته است. تحقیقات او نشان داده همه ثروتمندان خودساخته چهار ویژِگی رفتاری را دارند و او معتقد است تغییر رفتار امکان‌پذیر است. اگر شما هم‌اکنون یکی یا چند تا از ویژگی‌های زیر را ندارید، نگران نباشید، چون می‌توانید آن‌ها را در خود بوجود بیاورید. به‌عبارت‌دیگر شما می‌توانید این چهار عادت را در خود ایجاد کنید و به جمع ثروتمندان بپیوندید.

 

این چهار عادت جادویی چیست که شما را ثروتمند می‌کند؟

 

 • 1-صرفه‌جویی

  صرفه‌جویی یعنی کمتر از درآمد خود خرج کنید. ثروتمندان می‌توانند در برابر وسوسه خرید مقاومت کنند. آن‌ها برای رفاه و آسایش خود و خانواده‌شان خرج می‌کنند، ولی نسبت به مخارج خود هشیار هستند. هرگز هرگز و سه بار هرگز! بیش از درآمد خود خرج نمی‌کنند.

   

 • 2-خود انضباطی

  افراد غیرثروتمند، از ترس رئیس سر موقع سر کار می‌روند و برای تمام شدن ساعت کاری دقیقه‌شماری می‌کنند. افراد غیرثروتمند مخارج خود را مدیریت نمی‌کنند چون حوصله ندارند یا یادشان می‌رود. آن‌ها پس‌انداز نمی‌کنند چون دلشان می‌خواهد همه درآمدشان را سریع خرج کنند و چیزی برای پس‌انداز نمی‌ماند. افراد غیرثروتمند رویای ثروت بادآورده یا سریع را دارند، به همین دلیل علاقه‌ای به قطره‌قطره جمع‌کردن ندارند و حوصله ندارند کم‌کم مهارت‌های افراد ثروتمند را یاد بگیرند. آن‌ها پول زیاد می‌خواهند، همین‌الان هم می‌خواهند! و حاضر نیستند بهای ثروتمند شدن را بپردازند.

  در حالی که ثروتمندان خودساخته آدم‌های منضبطی هستند. انضباط از درون آن‌ها می‌آید. آن‌ها خود را ملزم می‌کنند درآمد بیشتری کسب کنند، مخارج خود را هوشمندانه مدیریت کنند و به‌صورت منظم پس‌انداز کنند. آن‌ها کار کردن را دوست دارند و با شوق و اشتیاق به سر کار می‌روند. آن‌ها می‌دانند مسیر ثروتمند شدن، مسیری طولانی است و انتظار ندارند یک‌شبه ثروتمند شوند. به همین دلیل آهسته و پیوسته از پله‌های ثروت بالا می‌روند.

   

 • 3-سخت‌کوشی

  یکی دیگر از مشخصات شخصیتی ثروتمندان خودساخته، سخت‌کوشی است. پول از آسمان برای آن‌ها نمی‌بارد، بلکه آن‌ها تک‌تک سکه‌ها را از روی زمین جمع می‌کنند. افرادی که ثروت را به ارث می‌برند، معمولا ثروتمند نمی‌مانند، چون عادت‌ها و ویژگی‌های رفتاری ثروتمندان را در خود پرورش نداده‌اند. اگر شخصی ثروتی کلان برای فرزندان خود به‌جا بگذارد، متأسفانه نوه‌های فقیری خواهد داشت، چون فرزندانش به‌سرعت ثروت را به باد می‌دهند و چیزی برای آخر عمر خودشان یا برای فرزندانشان باقی نخواهند گذاشت. ثروتمندان خودساخته آستین بالا زده‌ و کسب‌وکار شخصی خود را به راه انداخته‌اند و یا در مشاغل پردرآمد سالیان دراز به‌سختی کار کرده‌اند تا به استقلال مالی و ثروت رسیده‌اند.

   

 • 4-مدیریت زمان عالی

ثروتمندان زمان و انرژی خود را به‌خوبی مدیریت می‌کنند. هرگز وقتشان را با غیبت و فضولی در زندگی دیگران تلف نمی‌کنند. هرگز انرژی‌شان را با کینه‌ورزی بیهوده هدر نمی‌دهند. آن‌ها از وقت و انرژی خود به بهترین شکل استفاده می‌کنند. ساعت‌های زیاد را صرف کسب درآمد می‌کنند، به‌خوبی از ذهن خود مراقبت می‌کنند. همه برنامه‌های تلویزیونی را نمی‌بینند، اخبار همه شبکه‌های خبری را گوش نمی‌دهند، ساعت طولانی در شبکه‌های اجتماعی سرگردان نیستند. در طول روز ساعاتی را با خود خلوت می‌کنند، بدون موبایل و تلویزیون و اینترنت و برای آینده نقشه می‌ریزند. به‌خوبی از سلامت خود مراقبت می‌کنند. آن‌ها می‌دانند اگر ذهنی آشفته و بدنی ناسالم داشته باشند نمی‌توانند خوب پول دربیاورند. آن‌ها زمان کافی برای همسر و فرزندانشان در نظر می‌گیرند. آن‌ها می‌دانند طلاق از نظر مالی، اجتماعی و عاطفی گران تمام می‌شود و اگر هر روز به‌اندازه کافی وقت صرف همسرشان کنند، طلاق رخ نخواهد داد. آن‌ها می‌دانند باید در تربیت فرزندان خود بکوشند. فرزند ناصالح، به دست والدین ناصالح پرورش یافته و این وضعیت گران تمام می‌شود، پس بهتر است هر روز در تربیت فرزندان خود بکوشند. از همه مهم‌تر آن‌ها هر روز امور مالی خود را به‌خوبی بررسی می‌کنند و سروسامان می‌دهند. آن‌ها وقت کافی صرف کسب درآمد و افزایش سرمایه خود می‌کنند.

 

حالا نوبت شماست.

 • 1-شما کدام‌یک از عادت‌های ثروتمندان را دارید؟
 • 2-تصمیم دارید امسال کدام عادت را کسب کنید؟
 • 3-اینجا بنویسید و یک سال دیگر به ما بگویید چه نتیجه‌ای گرفتید.

 

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
nazigh

سلام به گیس گلابتون همیار و دوستان عزیزم☺
من تو هر چی بلد باشم تو کسب ثروت نابلد و ناشی هستم چون همیشه فکر میکردم ثروتمند بودن غیر معنویه/ برای پول باید به سختی کار کرد و به شدت عرق ریخت/ علم بهتر از ثروت است/ امامان ما آدم های بی چیزی بودند..

به خاطر این، جز ثروتمندان نیستم ولی دوست دارم با کسب عادت هاشون خودمو بهشون نزدیک کنم تا جزشون شم

۱- خوب من همیشه سعی میکردم اپن پولی رو که دارم (چه از طرف والدین چه حقوقم) جوری خرج کنم ک پس اندازم به خطر نیفته یا بیشتر از چندرغاز حقوقم صرف نکنم

۲- به یک شبه پولدار شدن اعتقاد ندارم چون می‌دونم کسی ک مهارت کسب و حفظ ثروت رو یاد نگرفته، یک شبه هم به باد میده ولی اگه شغل مشخصی داشته باشم خود انضباطی رو رعایت میکنم

۳- در این مورد، شغل درست حسابی ندارم ک براش سخت کوشی کنم و به دلیل ترس هام از پولدار شدن (اینکه نکنه بعد از این همه سخت کوشی پول از دست بدم و ..) اگه شغل خوبی هم داشتم از روی اجبار نه اختیار براش سخت کوشی میکردم ولی الان ک دارم برای موضوع ثروتمند شدن زمان و انرژی صرف میکنم تا راهشو یاد بگیرم و ثروت به زندگیم سرازیر شه، در این باب دارم سخت کوشی میکنم و این برام ارزشمنده... راستش من پدر پولداری دارم ولی هیچ وقت به اون صورت ک باید حمایت مالی نشدم و این باعث شده از همون ابتدا روی پای خودم باشم و اونقدر زمین بخورم و پاشم تا راه ها رو یاد بگیرم. برای این، اگه بهم ثروت به ارث برسه تا حدود زیادی بلدم حفظش کنم (میگم تا حدود زیادی چون هنوز باید یاد بگیرم) یعنی دست از تلاش شخصیم برای کسب درآمد به دلیلی ارثیه بر نمیدارم و اون مبلغ رو هم بیهوده خرج نمیکنم. به بچه هامم یاد میدم مستقل و روی پای خودشون باشند و به ثروت من دل نبندند.

۴- مورد ۴ رو هم در حد عالی نه، ولی به خوبی دارم. یعنی کنترل تماشای تلویزیون و رفتن تو شبکه های اجتماعی هم از لحاظ زمانی هم نوع برنامه و کانال انتخابی. یعنی وابسته بهشون نیستم و وقتی میبینم در نبود اونا کلی وقت در روز اضافه میارم این وقت رو صرف کارهای مفید میکنم.
اهل غیبت، حسادت، کینه توزی و .. به اون معنا نیستم چون دیدم ک چه آسیب های جبران ناپذیری به آدم میزنه. در کل سعی کردم ذهنمو تا جایی ک میتونم سلامت نگه دارم ک آموزش های گیس گلابتون بالاترین تاثیر رو روی من گذاشته.. من متاهل نیستم ولی با خوندن مورد ۴ متوجه شدم ک در دوره متاهلی چه جوری باید زمانمو به بهترین شکل مدیریت کنم (روابط حسنه با همسر و تربیت صحیح فرزندان)

پاسخ
گیس گلابتون

متشکرم. راستی امامان ما ثروتمند بودند. آنها به پول وابستگی نداشتند، حریص و دنیادوست نبودند، ولی ثروتمند بودند. حضرت علی کلی نخلستان داشت، امام حسن بازرگان موفقی بود و هر روز صدها نفر سر سفره غذا او می نشستند، امام حسین بازرگان ثروتمندی بود... امام رضا ولیعهد هارون بود و ... از امام صادق نگویم که 3000 شاگرد پای حرفهایش می نشست و الی آخر.

پاسخ
nazigh

آفرین به شما.. مخصوصا این باور محدود کننده ست ک بد جور به ما چسبیده ک آدم‌های معنوی و مذهبی ک برترشون ایمه هستند به ثروت اهمیت نمی‌دن!!! خداوند ثروتمندان رو دوست ندارم!! پول حلال ۲۰ سال طول می‌کشه ولی حرام یک شبه!!!
.
.
.
باورهایی ک یک عمره تو وجود ما ریشه دوونده و قطع کردن این ریشه ها کار انرژی بر و زمان گیره

پاسخ
zeamfff

سلام خانم دکتر عزیز و دوست داشتنی
مقاله جالب و آموزنده‌ای بود.
توی دوره‌ی مغناطیس پول به این نتیجه رسیده بودم که یکی از اشتباهات مالی من همین پس‌انداز نکردن هست. تلاش می‌کنم طبق چهار حساب توانگری پیش برم اما انگار هر چقدر درآمد بیشتر میشه هزینه ها هم بیشتر میشن.
حالا نمی‌دونم این قانون جهانه یا یه چیزی در درون من هنوز درست نشده.
...
خانم دکتر جان از طریق لینکی که ایمیل کرده بودید نتونستم وارد صفحه بشم. یه اروری داد. توی گوگل سرچ کردم عنوان رو و مقاله را پیدا کردم.
.
یه نکته سئویی هم بگم خانم دکتر؟ توی پاراگراف اول نباید لینکدهی خارجی انجام بدید چون مخاطب ممکنه روش کلیک کنه و زود از صفحه شما خارج بشه و این باعث میشه آمار بازدید از صفحه کم بشه. برای بهبود سئوی صفحه توی پاراگراف اول یه لینک مرتبط داخلی بذارید.
بعد اینکه اگه از وردپرس استفاده می‌کنید موقع لینکدهی داخلی یا خارجی، حتماً تیک گزینه‌ی «باز شدن در صفحه جدید» رو بزنید تا لینک مورد نظر در صفحه دیگه‌ای باز بشه و مخاطب از این صفحه خارج نشه.
.
خدا رو شکر بعد از دوره مغناطیس پول توی یه دوره کارآموزی شرکت کردم و مهارت سئو رو یاد گرفتم. دوره مغناطیس واقعا برای من مفید بود. خدا خیرتون بده. گل در کل شروع بنیادین تغییرات زندگی من از همین سایت گیس گلابتون و از سال 1393 رقم خورد. مرسی که هستین. مرسی که می‌نویسید و تاثیرگذار هستید.قلب

پاسخ
گیس گلابتون

سلام. ممنونم از نکته ای یادم دادید. حتما حواسم را جمع خواهم کرد و بله قانون پارکینسون، قانونی جهانی است که وقتی درآمدت بیشتر می شود، مخارجت هم بیشتر می شود. راه حل هم داره. در مقاله "افزایش درآمد یا کاهش مخارج" درباره اش نوشتم.

پاسخ
برچسب ها : 
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه