مقاله‌های بخش «چگونه با پول دوست شویم؟» درباره جذب پول و کسب استقلال مالی است

پول شاید مهم‌ترین چیز دنیا نباشد، ولی روی مهم‌ترین چیز‌ها، یعنی غذا، خانه، لباس، تحصیلات، امکانات بهداشتی و پزشکی تاثیر می‌گذارد. وقتی فکر آدم درگیر کمبود پول است، نمی‌تواند از توانایی‌های روحی و ذهنی خود بخوبی استفاده کند. وقتی شما نگران پرداخت کرایه خانه هستید، نمی‌توانید از مصاحبت همسر و فرزند خود لذت ببرید و یا کار خلاقانه‌ای انجام بدهید. با مطالعه مقاله‌های «پولدار شوید!» و انجام تمرینات آن، وضعیت مالی شما به شکلی عالی تغییری خواهد کرد .

مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
چگونه پولدار شوید؟
1401/11/30 15:45

پنج مرحله بازنشستگی

از من خواستید درباره بازنشستگی بنویسم. بازنشستگی ممکن است همراه با نگرانی‌های مالی، دغدغه‌های سلامتی، احساس بی‌هدفی و بی‌فایده بودن باشد. آگاهی درباره مراحل بازنشستگی می‌تواند از نگرانی‌ها و آسیب‌های فراوانی جلوگیری کند.

من الان 54 ساله هستم و خودم را بازنشسته کردم، یعنی نه‌تنها مطب را بستم و طبابت نمی‌کنم، بلکه دفتر گیس گلابتون را هم تعطیل کردم و از خانه وب‌سایت را اداره می‌کنم. من دارم از این دوران لذت می‌برم. شب‌ها زود می‌خوابم، صبح‌ها بدون عجله از خواب بیدار می‌شوم. آن‌قدر می‌خوابم که سیر شوم. مثل همیشه برنامه روزانه دارم. صبح‌ها به کارهایم رسیدگی می‌کنم. معمولاً همسرم برای صرف ناهار به خانه می‌آید. پس از ناهار، نوبت قیلوله است. (قیلوله = خواب نیمروز) بقیه روز به گپ و گفت و تماشای فیلم می‌گذرد. در حال حاضر برای خودم خوش هستم و لذت می‌برم، ولی نمی‌دانم سال دیگر و سال‌های پس‌ازآن چه حال و هوایی خواهم داشت.

برای پاسخ دادن به دوستان، چندین مقاله به زبان انگلیسی خواندم. به نظرم این مقاله به‌خوبی مسائل دوران بازنشستگی را بیان می‌کند و راه‌حل‌های خوبی ارائه می‌دهد. با اجازه تون همین را ترجمه کردم. در پایان این پست، به مقاله اصلی لینک داده‌ام. این شما و این مقاله «گذر از پنج مرحله بازنشستگی»:

 

کنار آمدن با هیچ تغییری آسان نیست. برای مثال وقتی برای اولین بار به مدرسه رفتید یا هنگامی‌که برای اولین بار شغلی داشتید، مدتی طول کشید تا بتوانید با شرایط جدید هماهنگ شوید. به همین ترتیب بازنشسته‌ها باید شرایط آشنا را رها کنند و با شیوه جدید زندگی‌شان هماهنگ شوند. البته مطمئن باشید همان‌طور که با بقیه تغییرات بزرگ زندگی کنار آمدید، با بازنشستگی هم کنار خواهید آمد.

سفر بازنشستگی را می‌توان به پنج مرحله تقسیم کرد: از برنامه‌ریزی برای دوران بازنشستگی تا هماهنگی با آن و با شادی زندگی کردن.

 

مرحله اول: مرحله قبل از بازنشستگی

دوران قبل از بازنشستگی معمولاً پنج یا ده سال قبل از زمان بازنشستگی آغاز می‌شود. در این دوره بسیاری از افراد بجای تمرکز روی پیشرفت شغلی، به مسائل مالی می‌پردازند و برنامه مالی خود برای بازنشستگی را بررسی می‌کنند. برنامه‌ریزی مالی برای دوران بازنشستگی بسیار مهم است، ولی فراموش نکنید که لازم است برای وضعیت روحی و روانی خود هم برنامه‌ریزی کنید. در مرحله لازم است فکر کنید که شما چه انتظاری از بازنشستگی دارید و چه چیزهای شما را شاد و سرشار می‌کند.

این مرحله سرشار از هیجان و نقشه کشیدن برای فصل بعدی زندگی است. البته ممکن است با نگرانی هم همراه باشد. پس صرف زمان برای برنامه‌ریزی مالی و عاطفی می‌تواند مرحله ورود به بازنشستگی را ساده‌تر کند.

 

مرحله دوم: مرحله ماه‌عسل

بالاخره روز بازنشستگی از راه می‌رسد. آزاد شدید! در این مرحله شما هیجان‌زده هستید، احساس آزادی می‌کنید و از شر استرس‌های شغلی راحت شده‌اید. این احساسات خوش معمولاً یکی دو سال طول می‌کشد. در این دوره معمولاً شما زمان زیادی را صرف ارتباط بیشتر با دوستان و خانواده و همسر می‌کنید. اکنون شما وقت بیشتری دارید تا به علائق و سرگرمی‌های خود بپردازید. شاید مسافرت می‌کنید لذت می‌برید که آزاد هستید هرچه می‌خواهید با وقت خود بکنید و مجبور نیستید ساعات خاصی در خدمت رئیس باشید و برای چند روز مرخصی از ده نفر امضا بگیرید.

 

مرحله سوم: مرحله رهایی از توهم

پس‌ازاین که هیجان‌زدگی بابت بازنشستگی برطرف شد و مرحله ماه‌عسل به پایان رسید، بسیاری از مردم احساس نارضایتی می‌کنند. بازنشستگی مرحله‌ای است که بسیاری از ما چشم‌انتظار آن هستیم، ولی پس از به پایان رسیدن هیجان‌زدگی اولیه، متوجه می‌شوید آن‌قدرها که فکر می‌کردید، هیجان‌انگیز نیست. بسیاری از افراد بازنشسته احساس تنهایی، کسالت و بی‌هدفی می‌کنند.

 

مرحله چهارم: مرحله جهت‌یابی مجدد و یافتن خویشتن خویش

مانند بسیاری از تغییرات زندگی، شما بالاخره با وضعیت وفق پیدا می‌کنید و سکان کشتی زندگی جدید خود را به دست می‌گیرید. این مرحله سخت‌ترین مرحله سفر بازنشستگی است. در این مرحله شما تلاش می‌کنید هدف‌های جدید برای زندگی پیدا کنید و برای رسیدن به آن‌ها برنامه‌ریزی نمایید. این مرحله در عین دشوار بودن، لذت‌بخش و ارزشمند است.

در این زمان شما مطالب جدیدی کشف می‌کنید و با سرگرمی‌های تازه‌ای آشنا می‌شوید. البته وقتی شغلی تمام‌وقت ندارید و بچه‌ها بزرگ شده‌اند و نیازی به مراقبت از طرف شما ندارند، ممکن است یافتن هدف جدید برای زندگی، دشوار باشد، اما یافتن هدف‌هایی که موتور زندگی شما را روشن کند، سرنوشت‌ساز است. ممکن است تصمیم بگیرید شور و شوقی را دنبال کنید، در کارهای اجتماعی داوطلب شوید، از نوه‌هایتان مراقبت کنید و فعالیت‌های جالبی به زندگی روتین و روزمره خود اضافه کنید. برای مثال شاید همیشه دلتان می‌خواست نقاشی یا عکاسی یاد بگیرید، ولی هیچ‌وقت فرصت نداشتید. الان زمان خوبی است که به علائق قدیمی خود نظر کنید و گردوخاک از روی آن‌ها پاک کنید.

 

مرحله پنجم: مرحله پایداری

درنهایت شما با بازنشستگی هماهنگ می‌شوید و از زندگی جدید خود رضایت دارید. ممکن است شیوه زندگی خود را تغییر داده باشید. حالا کارهایی را انجام می‌دهید که دوست دارید و به شما احساس هویت و سرشاری می‌دهد. شما از زندگی جدید خود با هدف‌های جدید و هویت جدید، کاملاً لذت می‌برید.

 

این مقاله ترجمه مقالهThe Journey through The 5 Stages of Retirement است.

 

 

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

نجمه عزیزی
http://Najmeazizi.ir

وای فکر کن من الان توی ۴۶ سالگی دارم هنوز پایه‌های شغلی می‌سازم و به امید شکوفایی‌ام...راستش دلم گرفت. یعنی قبل مردن میتونم یه دل سیر، کار معماری کنم در حدی که هوای بازنشستگی به سرم بزنه؟

پاسخ
گیس گلابتون

انشاالله که می توانید، ولی نجمه جان، خانم مهندس عزیز، استاد گرامی، شما در جایگاه استاد دانشگاه، بسیار گرانقدر و مفید هستید. به نظرم شما بیشتر مدرس هستید تا اجرایی. البته ممکن است کاملا در اشتباه باشم. شما بهتر خودتان را می شناسید.

پاسخ
نجمه عزیزی
http://Najmeazizi.ir

خانم دکتر جان ممنون از محبتتون. من عاشق طراحی هستم. عاشق یادگرفتن و یاددادن معماری. ارتباط با آدم‌ها بخصوص جوان‌ها را هم دوست دارم اما اونی که میخوام نبود توی دانشگاه...نزدیک بهش هم نبود. سالها در جایگاه استادی دانشگاه رنج کشیدم تا بالاخره تونستم بذارمش کنار. خیلی امید دارم که یه راهی پیدا کنم برای بیشتر و بیشتر کارکردن تو این حرفه...نمیدونم شاید هم دارم باز توی مسیر اشتباه استخون خرد میکنم

پاسخ
گیس گلابتون

ببخشید. نمیدونستم از دانشگاه بیرون اومدین. انشاالله راه برای شما روشن و آشکار میشه.

پاسخ
نجمه عزیزی
http://Najmeazizi.ir

آره سه چهار ساله که کنار گذاشتمش. ولی هنوز جایی آروم نگرفته‌ام. پروژه میگیرما ولی اونجوری که روی روال باشه هنوز نشده
قصه‌ی ترک تدریس را توی سایت نوشته ام. خواستم لینک بذارم نشد. خاطرات معلمی ۱ و ۲

پاسخ
گیس گلابتون

می خونمشون. متشکرم.

پاسخ
firuze

سلام خانم دکتر عزیزم
تقریبا هر روز از خودم میپرسیدم چرا ازتون ایمیل ندارم گلقلب

پاسخ
گیس گلابتون

ای جاااااانم...قلب

پاسخ
برچسب ها : 
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه