مقاله‌های بخش «چگونه با پول دوست شویم؟» درباره جذب پول و کسب استقلال مالی است

پول شاید مهم‌ترین چیز دنیا نباشد، ولی روی مهم‌ترین چیز‌ها، یعنی غذا، خانه، لباس، تحصیلات، امکانات بهداشتی و پزشکی تاثیر می‌گذارد. وقتی فکر آدم درگیر کمبود پول است، نمی‌تواند از توانایی‌های روحی و ذهنی خود بخوبی استفاده کند. وقتی شما نگران پرداخت کرایه خانه هستید، نمی‌توانید از مصاحبت همسر و فرزند خود لذت ببرید و یا کار خلاقانه‌ای انجام بدهید. با مطالعه مقاله‌های «پولدار شوید!» و انجام تمرینات آن، وضعیت مالی شما به شکلی عالی تغییری خواهد کرد .

مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
چگونه پولدار شوید؟
1390/08/20 00:00

زنان و استقلال مالی

می خواهم یک اعتراف تلخ برای شما داشته باشم. اعترافاتی که باعث می شود شما از آنها درس بگیرید. می دانم که هربار به خود جرات می دهم و اعتراف می کنم، گره ای از زندگی ام باز می شود. این شما و این هم اعترافات گیس گلابتونی:

ممکن است شما فکر کنید طرف جراح است و پولش از پارو بالا می رود، بعد می خواهد در مورد پول یاد بگیرد و یاد بدهد! طنز داستان اینجاست که من کارمندان ساده ای را می شناسم که تا چهل سالگی، ماشینی و خانه کوچکی خریده اند و قدری پول کنار گذاشته اند، تازه خرج زن و بچه را هم داده اند، ولی من به عنوان یک خانم جراح تا چهل سالگی حتی ماشین نخریده بودم و با ماشین باباجان این طرف و آن طرف میرفتم!

 گاهی اوقات فکر می کنم شاید من از سی تا چهل سالگی خوابیده بودم. بارها از خود پرسیده ام که چطور این ده سال از بهترین سال های عمرم گذشت که نه ازدواج کردم و نه بچه دار شدم و نه پولی کنار گذاشتم؟

جواب این است: من خودم را مسئول اداره کردن زندگی ام نمی دانستم. فکر می کردم شوهرم وظیفه دارد که خرج مرا بدهد، از نیازهای من مراقبت کند، آینده مرا تامین کند. از طرفی چون نمی خواستم کسی خرج مرا بدهد که بتواند مرا کنترل کند و برایم تصمیم بگیرد، از ازدواج کردن می گریختم! این دو دسته فکر متناقض در ناخودآگاه من جریان داشت و زندگی مرا فلج کرده بود.

چون فکر می کردم مردی وظیفه دارد از من مراقبت کند، به کار کردن، پول درآوردن، پس انداز و سرمایه گذاری به عنوان یک تفریح نگاه می کردم. آنقدر درمی آوردم که خوب لباس بپوشم، خوب خیریه بدهم. آنقدر پس انداز می کردم که بتوانم به مسافرت بروم. متاسفانه می بینم که بسیاری از دختران تحصیلکرده اشتباه مرا مرتکب می شوند.

دوستان عزیزم، ما زنها تحصیل می کنیم که استقلال مالی پیدا کنیم. وقتی استقلال مالی داشته باشیم، مجبور نیستیم به خاطر پول ازدواج کنیم، مجبور نیستیم در ازدواجی ناخوشایند، باقی بمانیم، مجبور نیستیم ظلم هایی را که به مادربزرگهای ما شده است، تحمل بکنیم. تعداد زیادی از زنان، شوهر بدرفتار خود را تحمل می کنند، زیرا نمی توانند از رفاه مالی خانه شوهر صرف نظر کنند.

 خانمی را می شناسم که همسر پزشک موفقی است. سالی یکبار مسافرت اروپا، سالی چندبار مسافرت به دوبی و ترکیه، بریز و بپاش فراوان، ماهی یک میلیون تومان هزینه کرم های صورت و و و. ولی همسرش بسیار بداخلاق و بدرفتار است. این خانم پس از دوازده سال زندگی مشترک، طاقتش طاق شد، درخواست طلاق داد و به خانه والدینش رفت و در یک اتاق انباری اقامت کرد. پس از دو ماه با پای خودش به خانه شوهر برگشت، التماس هم کرد که او را به خانه راه بدهد. الان هرروز یک مشت داروی اعصاب می خورد، ولی دیگر جرات جدایی از همسرش را ندارد.

وقتی استقلال مالی داشته باشیم، لازم نیست نگران قوانین خنده دار ارث در ایران باشیم. من زنی را می شناسم که وقتی در سن شصت و پنج سالگی بیوه شد، بچه هایش خانه پدری را فروختند و ارثیه را بین خود تقسیم کردند. پیرزن بیچاره پس از سال ها زندگی در خانه شخصی، بی خانمان و آواره شد. هر هفته خانه یکی از بچه هایش مهمان بود. مهمانی که بزودی مزاحم بود و به عنوان کلفت مورد استفاده قرار می گرفت. او دو سال پس از مرگ شوهرش فوت کرد.

دوستان عزیزم، چه مجرد هستید و چه متاهل فرق نمی کند، استقلال مالی پیدا کنید. برای این که انسان آزاده ای باشید، اول باید از نظر مالی آزاد باشید. هر انسانی، چه زن و مرد، برای این که بتواند بهترین خویشتن خویش را زندگی کند، باید استقلال مالی داشته باشد. اشکال در اینجاست که تعداد زیادی از ما زنها هنوز نمی دانیم که داشتن استقلال مالی چقدر ضرورت دارد.

 

 

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

جهان سادات

قلبقلبماچماچ

پاسخ
مریم

چرا اینقد حرفات به دلم میشینهقلب تنها خانوم دکتر قشنگی هستی که از خوندن مطالبت سیر نمیشم

پاسخ
آرزو

...واقعا این پست و باید با طلا نوشت... مرسی عزیزمقلب

پاسخ
معصومه

سلام گيسو جان واييييييييييييييييييييييييي چقدر قلمت شيوا و روانه حق مطلب رو به راحتي و به بهترين شيوه ادا ميكني واقعا مطالب خيلي خوب و آموزنده بود لطفا دراين مورد بيشتر بنويس بعضي از مطالب براي ما (حداقل خود من)بايد بارها گفته شود تا بتوانم به راحتي دركشان كنم و عمل كنم ممنونم گلگلگلگل

پاسخ
باران

سلام دوست خوب خوب
دقیقا همان طور است می فرمایید.

پاسخ
شکوفه

گیس گلابتون عزیز، بسیار زیبا نوشتید و خوشحالم که ندانسته در سالهای گذشته همین توصیه شما را بکار بستم و از درآمدم هم برای کمک به انجام هزینه های اضافی و هم خرید ماشین و خونه کوچک استفاده کردم. باز هم ممنون می شم از این پستهای خوب برای آگاه کردن خانمها بنویسید.

پاسخ
tarane

واقعا حقیقته...من هم کسی رو از نزدیک می شناسم که به خاطر دل نکندن از رفاه مالی که در زندگی با همسرش داشت مجبور به تحمل اخلاق بسیار بد همسرش و هر نوع خفت و خواری شد...بیماری اعصاب گرفت...و متاسفانه این باعث شد تا نتونه بچه های خوبی تربیت کنه و مستقیما نه تنها آینده خودشو بلکه آینده اونها رو هم به تباهی کشوند...

پاسخ
katayoon
http://pushana.ir

خوشمان آمد

پاسخ
amitis2017

گیس گلابتون جان میشه منظورتو از استقلال مالی دقیقا بگی؟ یعنی خودمون خونه و ماشین بخریم؟؟

پاسخ
گیس گلابتون

بله. خانه و ماشین داشتن اولین قدم احساس استقلال مالی است.

پاسخ
nazigh

چه مقاله خوبی! نکاتشو یادداشت کردم. گیس گلابتون، هر کدوم از مقالاتت واسه من حکم چند جلسه مشاوره رو داره که از راه دور (در منزل) دارم میگیرم. خیلی ممنونم ازت گل

پاسخ
rmaryam6926

سلام وقتتون بخیر
منم طرز فکرم اینطور بود که پدرم و همسرم باید تامین کننده باشن. دانشگاه که قبول شدم دوستم رفت سرکار دانشجویی بعد از دانشگاه هم سریع رفت سرکار ،تویه شرایط اخیر که خیلی ها اعتقاد دارند دیگه نمی شه خانه گرفت اون تونست یک خانه 76 متری بخره. الان منم 5 سال سابقه کار دارم ولی پشیمانم که چرا زودتر سرکار نرفتم با این حال خوشحالم که 5سال پیش به این باور رسیدم که باید استقلال مالی داشته باشم و دارم برای خانه دار شدن تلاش می کنم. امیدوارم دیگر دوستان هم هرچه سریعتر به این موضوع برسند و براش تلاش کنند.
موفق باشید

پاسخ
گیس گلابتون

موفق باشید و منتظر شنیدن خبر خرید خانه توسط شما هستیمگل

پاسخ
rmaryam6926

سپاس . انشاالله

پاسخ
یاقوت سرخ

سلام گیس گلابتون
من با یکی از صحبت هات اصلا موافق نیستم.
اینکه میگی قانون خنده دار ارث برای زن... زن میتونه بعد از مرگ شوهرش دوباره ازدواج کنه و خرجش رو مرد دیگه ای بده. اگه بخواد قانون برای زنها، ارثیه بزاره، که بعضی از زنها خودشون شوهرشون رو به جان آفرین تسلیم میکنن!!
تازه ، اون خانوم مهریه هم داره. که اگه نگرفته باشه در زمان تقسیم ارث اول مهریه رو میدن بعد تقسیم میشه بین بچه ها مابقی پول.
و غیر از این مسایل، به قول شما خانوم ها بایییییییید استقلال مالی داشته باشن. کسی که به فکر نبوده خب خودش باید بعدش هوای خودشو داشته باشه.

پاسخ
salimi

عالی نوشته اید
متاسفانه من در رشته ادبیات تحصیل کردم. ارشد دارم ولی درامد این رشته خیلی کم است و اجازه استقلال مالی نمیدهد...چکار کنم؟ فکر کردم دوباره برم طراحی دوخت بخونم و مزون بزنم ولی این کار هم چند سالی زمان میبره...راهکار درست کدومه؟

پاسخ
آشتی
http://ashtiashti.persianblog.ir/

من واقعا به این باور رسیده ام. برای همینه که با وجود کمردرد، هنوز کار میکنم. و البته نظرم نسبت به کار داره عوض میشه. من دیگه قراره کارمند نباشم. قراره کارفرما باشم!!!!!!!! پس واسه خودم کار میکنم و پول درمیارم. و مثل گیس گلابتون، وقتی مریض باشم، میتونم یه هفته کار رو تعطیل کنم بدون اینکه بخوام به کسی جواب پس بدم!!!!!!!!!!من به زودی خبر موفقیت هامو بهت میدم. چون خودمو باور دارم!!!!!!!!!!!!قلب

پاسخ
ریحانه

سلام من خودم نرم افزار توانگری رو نوشتم با این تفاوت که برای مخارج ضروری 35 درصد از درامد رو میزارم کنار و 45 درصد واسه استقلال مالی و 15 درصد خوشی و 5 درصد خیریه
چون من ازدواج کردم و خب پول یارانه ها هم خرج زندگی میشه و دو نفر ادم چه خرجی دارن که بخوان اینهمه پول خرج کنن و همسرم هم که مادرخرج اصلی هست و من خودم رو به عنوان کمک میبینم .
استقلال مالی رو بیشتر کردم چون میخوایم خونه بسازیم . البته همسرم خونه داره ولی زمین من رو میخوایم بسازیم و فک میکنم باز اینجا باید بیشتر خرج با من باشه و همسرم به عنوان کمک هست

پاسخ
آنا

خیلی لایک

پاسخ
پس از باران

آخ گلی جونم چقد کلامت شیوا و حرفات دلرباست امیدوارم هر لحظه زندگی زیباتو واقعا زندگی کنی قلب

پاسخ
عاطفه

هزار تا لایک داره.عاشق این پست شدم

پاسخ
برچسب ها : 
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه