مقاله‌های بخش «چگونه با پول دوست شویم؟» درباره جذب پول و کسب استقلال مالی است

پول شاید مهم‌ترین چیز دنیا نباشد، ولی روی مهم‌ترین چیز‌ها، یعنی غذا، خانه، لباس، تحصیلات، امکانات بهداشتی و پزشکی تاثیر می‌گذارد. وقتی فکر آدم درگیر کمبود پول است، نمی‌تواند از توانایی‌های روحی و ذهنی خود بخوبی استفاده کند. وقتی شما نگران پرداخت کرایه خانه هستید، نمی‌توانید از مصاحبت همسر و فرزند خود لذت ببرید و یا کار خلاقانه‌ای انجام بدهید. با مطالعه مقاله‌های «پولدار شوید!» و انجام تمرینات آن، وضعیت مالی شما به شکلی عالی تغییری خواهد کرد .

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
چگونه پولدار شوید؟
1390/08/20 00:00

خیریه: پنج درصد یا ده درصد؟

شما گفتید که پنج درصد از درآمد صرف خیریه شود، ولی بعضی جاها شده گفته است ده درصد. کدام درست است؟

 

متشکرم. سوال خوبی است.

یهودی ها در مذهب خود اصلی به نام "عشریه" دارند. آنها از نظر مذهبی موظف هستند ده درصد از درآمد خود را ببخشند. آنها سیستمی قوی برای هزینه کردن این پول برای افراد بی بضاعت دارند. کتابهایی که ترجمه آنها را خوانده اید، نویسنده یهودی داشته است. البته من به همه ادیان احترام می گذارم، منظورم این بود که بدانید این قانون ده درصد از کجا آمده است.

 

ما نوآموزان امور مالی، قرار گذاشته ایم که دست کم پنج درصد درآمد خود را صرف امور خیریه کنیم که یکجورهایی هم ما را یاد "خمس" می اندازد. البته یک جورهایی! چون خمس به غنیمت جنگی تعلق میگیرید و 20% غنیمت است که باید به پیامبر یا جانشین او تحویل داده شود. سوره انفال، آیه 41. من دارم به عدد 5 که برای ما شیعیان محترم است، اشاره میکنم.

 

اگر برای شما ممکن است، می توانید ده یا بیست درصد درآمدت را صرف خیریه کنید. هر جور که صلاح می دانید. ولی یادتان باشد که درصدی که برای خیریه در نظر می گیرید، اصلا پول شما  نیست. شما واسطه ای هستید برای کسب این پول و رساندن آن به دست صاحبش.

 

به علاوه بخشیدن پول، باعث می شود احساس ثروتمند بودن داشته باشیم. احساس ثروتمند بودن، پول را به زندگی ما سرازیر می کند. پس به محض این که پولی به دست تان آمد، پنج درصد آن را به محتاجی ببخشید. صبر نکنید اول پولدار بشوید و سپس شروع به بخشش کنید.

 

همانطور که پیش از این گفته ام تا پولی به دست تان آمد، آن را در چهار حساب جداگانه قرار بدهید: بیست درصد پس انداز استقلال مالی، پانزده در صد کیف و خوشی، پنج در صد بخشش. شصت در صد باقیمانده را برای ضروریات زندگی خرج کنید. مبادا از پس انداز خود صرف نظر کنید که پول بیشتری به خیریه بدهید، زیرا شما در درجه اول در مقابل آینده خود و فرزندان خود مسئول هستید. آدمی که بیشتر درآمد خود را صرف خیریه می کند، ولی از ضروریات زندگی خود و پس انداز کردن خودداری می کند، آدمی معنوی نیست، بلکه بی مسئولیت است.

 

اینجا ننویسید که شصت در صد کفاف زندگی شما را نمی دهد، چون پاک قاطی می کنم! قرار است از همین الان جذب و نگهداری ثروت را بیاموزیم، نه این که با غر زدن و نق نق کردن روحیه خود و دیگران را خراب کنیم. به جای شکایت از بی پولی، درس های "ده گام تا ثروت" را از ابتدا بخوانید و تمرین کنید تا ببینید که چه ساده زندگی رسم خوشایندی می شود. زندگی در فراوانی و موفقیت، ساده تر از آنی است که تصور می کنید.

 

پی نوشت: من از سال 1392 دارم پنج درصد درآمدم را به خیریه ها پرداخت می کنم. نتیجه این کار عالی است! اگر هزار تومان بدهم، خداوند ده هزار تومان در جیبم میگذارد. از وقتی پرداخت نقدی خیریه را با جدیت انجام میدهم، کیف پولم خالی نمانده است. وعده های خدا، حق است. به وعده های او ایمان داشته باشیم.

 


نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
هدی

مرسی که این سوال رو بازم جواب دادین:) من از روزی که دیدم تو این سایت نوشتین پول باید به 4 قسمت تقسیم بشه(از همون چند ماه قبل) دارم این کار رو انجام می دم! و با اینکه هنوز متاسفانه کار نمی کنم ، اما معجزه ی این تقسیم بندی رو توی زندگیم دیدم:)

مرررررررسی از راهنمایی هاتون.

پاسخ
گیس گلابتون

انشاالله بزودی شاغل هم می شوی. خوشحالم که این روش برایت مفید است.

پاسخ
هدی

ایشالا:)

مرسی:*:*

پاسخ
مرضیه

سلام...مرسی بابت همه چیزلبخند
من شغلی ندارم...ورودیهام محدود به پولاییه که همسرم بهم میده و سود بانکی از حساب شخصیم...60درصد ضروریات همیشه زیاده برام چون ضروریات رو همسر اصولا هزینه میکنهنیشخندمیشه بیشتر پس انداز کنم؟
سوال دوم...من اون دوره 40روزه نوشتن ورودیهارو شروع کردم اما نمیدونم چی شده که ورودی چندانی نداشتم و حتی از جیب خرج میکنم!!!اشکال کجاست؟مرسی باز هم...همه چیز عالیهلبخند

پاسخ
گیس گلابتون

اول) شغل داری. خانه دار هستی. ارزش شغل خودت را کم نکن. بیشتر پس انداز کن، بیشتر خیریه بده و گاهی اوقات از خرج کیف و خوشی همسرت را به یک رستوران خوب یا یک سفر دعوت کن.
دوم) دوباره چهل روز را شروع کن و به حس خود موقع یادداشت ورودی پول توجه کن. نگران هستی یا شاکر؟ همان حس گیرت می آید.

پاسخ
الی

سلام.من همین امروز کل آرشیو 10گام رو تموم کردم میخواستم مطالب رو تو ورد کپی کنم تا بصورت جزوه بدم همسرم هم که به نت دسترسی نداره بخونه ولی مثه اینکه نمیشهناراحت
میشه خودتون یه لطفی کنید و مطالب رو برام ایمیل کنید؟
ممنون

پاسخ
نیره

سلام من تازه دیشب عضو شدم. تا الان هم که نزدیکای صبحه تونستم تمام مطالبتون رو بخونم. خیلی جالب بود. میخوام از همین امروز شروع کنم.

پاسخ
~ ستاره

من یه سوالی داشتم
شما این پول خیریه رو به چه کسانی یا چه جایی کمک میکنید؟
هر کس اگر جای خاصی یا روش خاصی میدونه بگه تا بقیه هم استفاده کنند.
و اینکه به نظر شما به فقیر های چهار راه ها یا کسایی که میان زنگ خونه ها رو میزنن و کمک میخوان کمک کنیم یا نه؟
مرسیپلک

پاسخ
گیس گلابتون

من به محک کمک می کنم. به گداهای سر خیابان یا دم در خانه پول نمی دهم. به نظر من گداپروری عادت بدی است. چهره شهر را زشت می کند. به سوءاستفاده از کودکان دامن می زند و هزار چیز. من در بخشیدن پولی که به زحمت درمی آورم، خیلی دقیق هستم.

پاسخ
~ ستاره

ممنون گیس گلابتون جان ماچ
خودمم نظرم رو محک و موسسه دانشجویی امام علی بود.

پاسخ
maryam_b2003

یلام. من امروز عضو سایت شدم و همه مطالب رو هم خوندم و تصمیم گرفتم شروع کنم به تمرینا از همین امروز، که ساعت 10 شب میرسم خونه تازه. یه سوالی، من کمتر از 5 درصد رو صرف خیریه میکنم، آیا هدیه هایی که میدیم هم جزء اون محسوب میشه یا نه؟ چون یه جایی که قانون عشریه بود، هدیه ها رو هم جزء اون حساب می کردن. اگه هدیه هم جزء خیریه حساب بشه، من حسابم درسته. و اینکه، من بیشتر از 20 درصد رو پس انداز می کنم، چون شکر خدا درآمد خوبی دارم و کمتر از 60 درصد صرف هزینه ها میشه.

پاسخ
diken

سلام. میتونم اون 10 درصد رو به مادرم بدم؟نه اینکه نیازمند باشه.اما همیشه بد و بی برکت زندگی کرده.من متاهلم و برای انجام کاری ازش مبلغی پول گرفته بودم که اصلا نتیجه نداد و نشد بهش برگردونم.الان میخوام در ازاش ماهیانه هزینه ی خواهر کوچکم رو متقبل بشم.
میشه یا این جزو قسط اینا قرار میگیره... اضافه کنم که خرج هایی مثل قسط وام و کرایه خونه این ها رو هم داریم.

پاسخ
admin

اگر مادرت بی بضاعت است، بله به عنوان خیریه می توانی به او پول بدهی. ولی اگر برای جبران لطف او می خواهی پول بدهی، این خیریه نیست. بلکه پرداخت قرض است. خیریه را به یک آدم مستحق بده.تا گره های مالی زندگی ات زودتر باز بشود.

پاسخ
diken

چشم گل بانو...مامانم بی بضاعت نیست خداروشکر...اتفاقا خیلی هم خرج میکنه اما نادرست...
خانم دکتر چشم به راه انرژی مثبتت که برام بفرستی هستم.
25 سالمه.خودم و شوهرم مهندس عمرانیم اما خب اول راهیم...باز شوهرم خداروشکر جلوتره...اما کمی نیازمند اتفاقای بهتریم....انرژی مثبتت رو میطلبم.بازم تشکر خانم دکتر...

پاسخ
katayoon
http://pushana.ir

من سالیانه مقداری از دارآمد فروش بافتنی مو به جایی میدم .ولی درصد نذاشتم باید حتما درصد باشه؟ و هر وقت هم حقوق میگیرم هر چند ممکنه 100 سال یه بار باشه ولی مقداریشو هر قدر حسسم بگه میذارم برا دیگران

پاسخ
vahab56

من به موسسات خیریه ای که دوروبرم هست اعتماد ندارم جون یه چیزهایی ازشون دیدم حتی توکمیته امداد به کودکان وگداهای سرچارراه هم که میگین پول ندین گزینه دیگری برام باقی نمونده میشه چند گزینه دیگه ای رومثال بزنید که شامل کارخیرمیشه ؟ کمک به مادر رومیشه کارخیرفرض کرد ؟ خریدن غذادادن به پرنده ها یا بردن گربه کوچولویی که ماشین بهش زده به دامپزشکی چطور؟ مرددم کارخیره یا لذت وخوشی

پاسخ
یاقوت سرخ

سلام
میخواستم بدونم این پنج درصد خیریه، همون خمس دینه؟ یا نه این هزینه ایه که ما هر ماه مسئول رسوندن به صاحبانش هستیم؟
چون خمس به پولی تعلق میگیره که سر تاریخ تعیین شده، آن پول مازاد زندگی مون باشه

پاسخ
گی

5% خیریه دقیقا خمس نیست. بلکه ما را یاد خمس می اندازد.
من نمی توانم راهنمایی های مالی را با دستورات دینی کاملا تطبیق بدهم. چون در امور دینی متخصص نیستم.

پاسخ
amitis2017

خمس دینی میشه 20 درصد نه پنج درصد خانومی

پاسخ
Sahar_2292000

با سلام و احترام
خانم دکتر شما سطح اطلاعاتتون خیلی بالاست و بابت این موضوع تحسینتون می کنم
موفق و پاینده باشید

پاسخ
گیس گلابتون

گل

پاسخ
ال پیکاسو

کاترین پاندر در کتاب قانون شفا که من عاشقانه این کتاب رو دوست دارم.یک بخش از کتاب رو به مبحث عشریه پرداخته است. ایشان در کتاب میگوید(می توانید عشریه را به کسی بپردازید که در زندگی شما تاثیرگذار بوده و راهنمای شما در زندگی می باشد)
با این تفسیر گیس گلابتون جان شامل دریافت عشریه میشود...

پاسخ
گیس گلابتون

چه جالب. اتفاقا یک نفر برایم ایمیل فرستاد و گفت می خواهد به من عشریه بدهدخنده بامزه بود.

پاسخ
ال پیکاسو

راستی گیسو جان کتابهای کاترین پاندر را دوست داشتی مطالعه کن.عالیه.............

پاسخ
گیس گلابتون

خواندم عزیز دل، ولی لوییز هی را بیشتر دوست دارم

پاسخ
برچسب ها : 
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه