مقاله‌های بخش «چگونه با پول دوست شویم؟» درباره جذب پول و کسب استقلال مالی است

پول شاید مهم‌ترین چیز دنیا نباشد، ولی روی مهم‌ترین چیز‌ها، یعنی غذا، خانه، لباس، تحصیلات، امکانات بهداشتی و پزشکی تاثیر می‌گذارد. وقتی فکر آدم درگیر کمبود پول است، نمی‌تواند از توانایی‌های روحی و ذهنی خود بخوبی استفاده کند. وقتی شما نگران پرداخت کرایه خانه هستید، نمی‌توانید از مصاحبت همسر و فرزند خود لذت ببرید و یا کار خلاقانه‌ای انجام بدهید. با مطالعه مقاله‌های «پولدار شوید!» و انجام تمرینات آن، وضعیت مالی شما به شکلی عالی تغییری خواهد کرد .

مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
چگونه پولدار شوید؟
1390/08/20 00:00

ناهشیاران مالی

اکثر مردم نسبت به پول جوری رفتار می کنند که گویا مست و ناهشیار هستند. عاشق پول هستند و می خواهند پول زیادی داشته باشند، ولی در عین حال از پول متنفرند و آن را به سرعت دور می ریزند یا اجازه می دهند سرشان کلاه گذاشته شود. از طرفی از فقر می ترسند و از طرف دیگر از پولدارها نفرت دارند. وقتی پول دارند، خوش و سرمست هستند و ولخرجی می کنند. وقتی بی پول هستند،  احساس بی ارزشی می کنند و خود را به باد سرزنش می گیرند و سخت ترین ریاضت ها و گرسنگی ها را به خود می دهند. گویا پول ماده مخدر است که داشتن آن نشئگی و سرمستی می دهد و نداشتن آن رنج و درد و حرمان.

وقتی بدانیم مشکلات مالی ما به خاطر ناآگاهی و ناهشیاری خودمان ایجاد شده است، بهتر می توانیم مسائل خود را حل کنیم. بیایید نگاهی  با رفتار خود با پول بیندازیم، شاید که هشیار شویم.

ناهشیاران مالی به پنج دسته تقسیم می شوند:

 

معتادان به فقر

معتادان به خرید

معتادان به خیال یکشبه پولدار شدن

معتادان به کار

همدستان ناهشیاران  مالی

 

معتادان به فقر: این دسته از افراد نداری و بی پولی را فضیلت می دانند. به تنگی معیشت خود افتخار می کنند. باور دارند که دست تنگی آنها به خاطر حلال بودن روزی و دست پاکی آنهاست. به پوشیدن لباس کهنه و کفش پاره خود می بالند و خود را فداکار و ایثارگر می دانند.

این دسته افراد باید با معنای مثبت ثروت و پول آشتی کنند. خود را شایسته آسایش و رفاه بدانند. وگرنه همیشه در فقر باقی خواهند ماند.

 

معتادان به خرید: این دسته افراد نمی توانند در مقابل خرید کردن و پول خرج کردن مقاومت کنند. همیشه در حال پرسه زدن در پاساژها و خریدن هستند. خرید کردن باعث شادی و کاهش اضطراب آنها می شود.

این دسته افراد باید از مراکز خرید دور بمانند و راهی برای کاهش اضطراب و شاد کردن خود، غیر از خرید کردن بیابند. وگرنه اگر گنج قارون هم داشته باشند، بسرعت به باد خواهند داد.

 

معتادان به خیال یکشبه پولدار شدن: این افراد نمی خواهند قبول کنند که راه ثروت و امنیت مالی، راهی طولانی است. برای ساختن یک کسب و کار باید پشتکار و فداکاری داشت. برای پس انداز کردن باید از بسیاری خواسته ها گذشت. این افراد همیشه دنبال راه های میانبر پولدار شدن هستند و حوصله فداکاری و پشتکار ندارند. همین الان می خواهند، زیاد هم می خواهند.

این دسته افراد باید با مفهوم پشتکار و فداکاری برای رسیدن به استقلال مالی آشنا شوند.

 

معتادان به کار: این افراد به دنبال پول درآوردن نیستند، بلکه می خواهند ساعات بیشتری کار کنند. این افراد شغل خوبی دارند، درآمد خوبی هم دارند، ولی ثروتمند نیستند. از نظر آنها درآمد زیاد یعنی بیشتر کار کردن و این یعنی از خانواده دور شدن، در شهرهای دوردست کار کردن و در شرایط دشوار زیستن. این نوع زندگی  از زندگی در رفاه و ثروت بسیار دور است.

این دسته افراد باید راه های کسب درآمد انفعالی را بیاموزند و یاد بگیرند که زندگی ثروتمندانه یعنی زندگی کردن به شکلی که دوست دارید و در کنار افرادی که به آنها علاقه مند هستید.

 

همدستان ناهشیاران مالی:  یک عده همدست ناهشیاران مالی هستند. یعنی کار می کنند و پول درمی آورند تا یک معتاد به خرید، خرج کند و آتش به پول بزند. مردی که از صبح تا شب کار می کند و همسرش باز هم پول می خواهد و او را شرمنده می کند، مادری تنها که خود را به آب و آتش می زند تا فرزندش گران ترین و جدیدترین تابلت را داشته باشد، هر دو همدستان ناهشیاران مالی هستند. زیرا خود هم ناهشیارند. خود را زیر بار کار و قرض خرد می کنند و اجازه می دهند که از آنها سوءاستفاده شود.

این عده باید همدستی خود را با ناهشیاران مالی درک کنند. از آنها فاصله بگیرند واجازه سوءاستفاده از خود را به آنها ندهند.

 

شما جزو کدام دسته از ناهشیاران مالی هستید؟

من معتاد به فقر و معتاد به کار و همدست ناهشیار مالی بودم. هم اکنون آگاهانه از ناهشیاری خود فاصله می گیرم.

 

این نوشته خلاصه ای از کتاب "هشیاری مالی" نوشته جولیا کامرون است.

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
nasim

من معتاد به خریدم
و کمی معتاد به فقر
.
و حالا که می خواهم اعتیادم به خرید رو از بین ببرم هر چه بیشتر به خودم می گم نباید خرید کنم، پول ندارم یا باید پس انداز کنم
هرچی بیشتر اینجوری می گم بیشتر احساس فقر می کنم و خیلی خیلی بیشتر نیاز به خرج کردن پیدا می کنم ناخودآگاه خرج های اضافی پیش می آد که نمی تونم پس انداز کنم و تازه اون خرج ها از نوع خرید هم نیستن فقط برج هستن چکار کنم؟؟؟؟؟

پاسخ
ال پیکاسو

شما یک راه حل داری اونم اینه که پول دستت میاد سریع تبدیل به سکه و طلا بکنی که نتونی خرج کنی.خورد خورد پولات جمع میشه و با یادآوری دارایت احساس پولداری میکنی.

پاسخ
صونا

بايد اعتراف كنم وقتي اين پستهاي ده گام تا ثروت رو مي خونم يكدفعه يك حس پول بدست آوردن در من زنده مي شه هر چند بعنوان كسي كه اقتصاد خوندم و مدير مالي يك سازمان هستم خوب اينها رو مي دونم ولي باز هم شما باعث ياد آوري اونها مي شيد ممنونم از شما

پاسخ
آسیه

سپاس که اطلاعاتت با ما شریک میشی
من معتاد به خریدم اما کاش خرید درست حسابی خریدهای الکی مث خوراکی. غذای بیرون. خرت و پرت از وقتی گفتی بنویسید دیدم با پول خوراکیام تو یکماه میتونستم یه کفش یا شال خیلی قشنگ بخرم.

پاسخ
آرزوجون

من به مدت طولانی معتاد به خرید بودم اما تلاش کردم سر خودمو با چیزای دیگه گرم کنم و الان خداروشکر با تمرین 40 روزه شما و دسته بندی درامدم اوضاعم خیلی بهتره
گل ممنونم خانوم دکترگل

پاسخ
Shanondiet

متاسفانه من معتاد به خريد و همدست ناهشياران مالي هستم ولي از اين به بعد بيشتر دقت ميكنم

پاسخ
معصومه

سلام واااااااااااااااي خيلي عالين من معتاد به كار و معتاد به خريدم اونم براي ديگران دايم هديه ميگيرم بايد روش هامو تغيير بدم مرسي از مطالب جالبتون

پاسخ
mahnam

میشه با من دوست شی برام هی هدیه بخری؟!!!چشمک

پاسخ
ال پیکاسو

منم معتاد به هدیه دادن به دیگرانم.

پاسخ
حمیده58

من معتاد به خریدم. برام هم فرقی نمی کنه برای خودم باشه یا دیگران. لباس باشه یا شیر و ماست! صرف خرید کردن حالمو خیلی خوب می کنه. از این ماه شروع به یادداشت مخارجم کردم بلکه خودمو کنترل کنم. ولی خیلی سخته.

پاسخ
farzane20

من معتاد به خرید (که البته خیلی وقته گذاشتم کنار ) ولی هنوزم وقتی میرم خرید خیلی حس خوبی بهم میده..یه مدت داشتم افسرده میشدم.
یک شبه پولدار شدن هستم
متاسفانه همسرم همش میگه تو خیلی عجولی..
همش عجله دارم و شاید برگرده به اینکه من واقعا 8 ماه دنیا اومدم....

پاسخ
سکوت

من معتاد به خیال یک شبه پولدار شدنم چکار باید بکنم؟

پاسخ
الف سین

من معتاد به خرید و معتاد به یک شبه پولدار شدن هستم. ولی آگاهی توانایی میاره. مرسی که اگاهم کردید.

پاسخ
omeg

گیس گلابتون عزیز من شغل خوب ودرامد نسبتا خوبی دارم.همسرم نیز درامد بالایی دارد و لی گاهی بدلیل نوسانات بازار و بدقولی بدهکاران برای پاس شدن چک هایش به او کمک میکنم و همیشه خودم پیشنهاد میدهم و پس از مدتی با اصرار این مبلغ را به من برمیگردانداما نکته اینجاست که بسیاری مواقع من در این فاصله به آن پول نیاز پیدا میکنم ولی شرم اجازه ابراز این نیاز را به من نمیدهد.اعتقاد دارم پول نباید فاصله ای بین همسران ایجاد کند اعتقاد دارم در مقابل محبت مادی ومعنوی همسرم بسیار بی انصافی است که داوطلب کمک نشوم ولی....ممنون میشوم به این پارادوکس یک راه حل ارائه کنید

پاسخ
hmkesh

ممنون از آگاهی بخشیتون
من معتاد به فقر بودم.
پست های شما در مورد ثروت به من این گونه القا می کرد که خیلی زود میشه پولدار به اندازه دلخواه شد یا یه همچین چیزایی. ولی وقتی از پشتکارو فداکاری برای رسیدن به ثروت میگید خیالم راحت میشه که در طولانیمدت به ثروت قابل ملاحظه می رسم. باز هم به خاطر نرم افزار چهارحساب توانگری تشکر می کنم.
شاداب و سلامت باشید

پاسخ
salimi

من در هیچ کدوم نمی گنجم ولی نمیدونم چرا درامدم زیاد نیست؟

پاسخ
مینا گلی

وای خدا خیرتون بده . ...گل

پاسخ
solmaz

من معتاد به خریدم راه حلش چیه؟

پاسخ
mina.bavaria

من معتاد به یک شبه پولدار شدن و کمی معتاد به فقر!

پاسخ
baloot

خيلي جالب بود از همه جالب تر ،همدستان ناهوشياران مالي بود . ممنون

پاسخ
amitis2017

من تقریبا هیچکدوم نیستم ولی پدرم معتاد به فقر و کار بود تقریبا

پاسخ
حدیث زمانی

من معتاد به کارم
البته خیلی کار نمیکنم ولی تو ذهنم و فکرم راه پولدار شدن اینه که باید یه کاری داشته باشم که سخته و دوسشم ندارم و به زور انجام بدم زیاد کار کنم...
خوشحالم که این مقاله رو خوندم👏👏🙏🙏
من باید اول فکرمو آزاد کنم

پاسخ
گیس گلابتون

بله. یکی از مزخرف ترین باورهای بازدارنده ثروت، همین تصور است. خیلی باور آزاردهنده ای است.

پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه