مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

اخبار
1401/01/11 11:33

خبر خوش 226

پنجم فرودین 1401 آمدم سراغ کامپیوتر که دیدم این پیام برایم ارسال شده است:

 

سلام خانوم دکتر عزیزم

من ۰۱.۰۱.۰۱ عقد کردم.

چراغ راه من بودید.

هر هزار تومنی ک ب شما پرداخت کردم میلیاردها تومان برکتش باشه.

این تاریخی بود که خیلی دوست داشتم یا عقد کنم یا عروسی بگیرم.

دیگه الان وقت خرید زندگی مثل عسله!

 

چقدر خوشحال شدم. این دخترک چشم آهویی مهربان و خوش‌اخلاق، مرداد 1400 با من مشاوره داشت، دو بار و با فاصله دو هفته. البته فوق سری و خداحافظ خشم را تهیه کرده و در حال تمرین بود. قبل از مشاوره هم یکی دو بار ایمیل فرستاده بود و من پاسخ داده بودم.

در مشاوره اول، توصیه کردم از خواستگار بیکارش صرف‌نظر کند. او این کار را انجام داد.

دو هفته بعد باز خواستگار داشت. این بار خواستگارش بیشتر مشخصات دلخواه را داشت، ولی از جلسه اول اصرار می‌کرد دوست عزیزمان را به خانه مجردی‌اش ببرد! خب... بازهم توصیه من به قطع رابطه بود.

آخرین ارتباط من و دخترک چشم آهویی از طریق ردوبدل پیام بود. دخترک چشم آهویی، چقدر دوستش دارم، غمگین بود. به خواستگارش علاقه‌مند شده بود. به او اطمینان دادم ظرف یک سال آینده ازدواج خواهد کرد، چون کاملاً آماده بود. این آخرین متنی بود که برایش ارسال کردم:

 

وقتی خانمی تصمیم جدی می‌گیرد ازدواج کند، اول چند تا عوضی جذب می کنه و بعد آدم حسابیه از راه میرسه. دو سه هفته به خودتان فرصت بدید و گریه کنید و غصه بخورید، بعد صورتتون را بشورید، آرایش کنید و برید دنبال مرد بعدی.

بعدازاین که خوب گریه کردین و غصه خوردین، بشینین فکر کنین چه درس‌هایی از این رابطه گرفتید؟ و چه کارهایی رو درست انجام دادین و چه کارهایی را دفعه بعد میشه بهتر انجام داد؟

شما دارین رابطه سالم با مردها را تجربه می کنین. بهتون تبریک میگم.

ببین گلم... آگه دوچرخه‌سواری بلد نباشین، میشه روز اول بدون زمین خوردن و خاکی شدن، دوچرخه‌سواری یاد بگیرین؟ نمیشه. الان هم خوردین زمین، یه کم روی زمین ولو شین و گریه کنین، بعد پاشین لباستون رو تکون بدین و دوباره بپرین روی زین دوچرخه.

روی ماهتون را می‌بوسم.

 

وقتی خبر داد ازدواج کرده، قلبم سرشار از شادی شد. فکر کردم خواستگار سومی از راه رسیده، ولی معلوم شد همان خواستگار دومی بعدازاین که با قطع رابطه و بلاک شدن روبرو شده و دیده دخترک چشم آهویی حاضر نیست از خط قرمزها و استانداردهایش کوتاه بیاید، به هر طریقی شده دوباره با او تماس گرفته و گفته داشته او را امتحان می‌کرده. شش ماه رفت‌وآمد کردند و بالاخره عقدشان سر گرفته است.

 

توجه کنید خوشحالی من فقط برای ازدواج نیست. این دوست عزیزمان شاغل است، درآمد خوبی دارد. خانواده خوبی دارد که او را روی چشمشان می‌گذارند. بدون ازدواج هم روزگارش بخوبی میگذشت.

پنجاه سال پیش خانم‌ها چاره‌ای غیر از ازدواج نداشتند، چون تحصیلات و شغل نداشتند و در خانواده نان‌خور اضافه بودند. باید ازدواج می‌کردند تا از سرکوفت خانواده رها شوند و یکی نانشان را بدهد. مردها هم ازدواج می‌کردند برای برخورداری از رابطه جنسی و صاحب فرزند شدن. آن موقعها، بچه داشتن، نوعی سرمایه‌گذاری بود، چون پسرها کار می‌کردند و درآمد خانواده را افزایش می‌دادند و دخترها را شوهر می‌دادند و شیربها می‌گرفتند. پس هرچه بیشتر بچه داشتند، وضعیت مالی خانواده بهتر می‌شد.

این روزها خانم‌ها می‌توانند کسب درآمد کنند، از روستا یا شهر کوچکشان به شهری بزرگ‌تر مهاجرت کنند، مستقل زندگی کنند و منت خانواده بر سرشان نباشد. همچنین خانم‌ها و آقایان می‌توانند بدون ازدواج، رابطه جنسی داشته باشند. بعلاوه داشتن بچه، باعث بهبود وضعیت مالی نمی‌شود، بلکه هزینه سنگینی به زن و شوهر تحمیل می‌کند. در حال حاضر بیشتر خانواده‌های ایرانی فقط یک فرزند دارند و فراوان هستند تازه‌عروس و تازه‌دامادهایی که تصمیم گرفته‌اند هرگز بچه‌دار نشوند.

به‌عبارت‌دیگر امروزه مردم ازدواج  نمی‌کنند که بتوانند برای اولین بار رابطه جنسی داشته باشند،یا بچه‌دار شوند یا یکی خرجشان را بدهد. این دلایل کم‌وبیش از بین رفته‌اند. امروزه آدم‌ها ازدواج می‌کنند برای رشد فردی، برای آموختن هماهنگی و همراهی، برای برخورداری از عشق و محبت. چهارچوبی که ازدواج برای انسان فراهم می‌کند باعث جهت‌دار شدن زندگی و رشد عاطفی و معنوی انسان می‌شود.

من خوشحال شدم دخترک چشم آهویی با مرد دلخواهش ازدواج کرده، چون می‌دیدم در طول این مسیر، چقدر رشد کرده و بزرگ شده است. من به او افتخار می‌کنم و بهترین‌ها را برایش آرزو می‌کنم. البته کلاس درس برای او و همه تازه‌عروس‌ها و تازه‌دامادها ادامه دارد، زیرا در زندگی متأهلی باید یاد بگیرند صبور، پذیرا، فداکار و مسئولیت‌پذیر باشند. اگر این درس‌ها را نیاموزند، متأسفانه به جمع پنجاه‌درصدی مطلقه‌ها خواهند پیوست. ازدواج فقط برگزاری جشن عروسی نیست. ازدواج کلاس درس است، درس هماهنگی و همراهی.

 

 

 

تبریک میگم عروس خانم ... چقدر خوشحالم کردین

خدا رو شکر

هزار بار خدا رو شکر

انشاالله هر روزتان شادی باشد و تندرستی و عشق

 

ممنونم عروس خانوم که مرا در شادی تون سهیم کردین

 

 

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

Firuze

تبریک همراه با بهترین آرزوها
عشق و نور الهی همراه شما و البته خانم دکتر عزیزمان باشد
سال نو هم بر همگی مبارک
انشالله سالی عالی برایتان باشد گل

پاسخ
گیس گلابتون

گلگلگل

پاسخ
Arezu

با سلام و تبریک سال نو خدمت خانم دکتر عزیز
من مرتب سایت شما را برای خوندن خبرای خوب چک میکنم. مدت زیادی بود که منتظر خبر عروسی بودم که خدا را شکر خبر عروسی دخترک چشم آهویی در نوروز دلمان را شاد کرد.
الهی که خوشبخت باشن. سال جدید را با این امر زیبا آغاز کردن امید که تا پایان سال پر از خیر و برکت باشد .

پاسخ
گیس گلابتون

گلگلگل

پاسخ
bahareh13621220

تبریک میگم عروس خانم.خوشبخت بشید عزیزم.میگن دعای تازه عروس ها مستجاب میشه،لطفا برای ما هم دعا کنید.خانم دکتر عزیز چه نوشته ی پرانرژی و خوبی بود.ممنونیم از شما

پاسخ
گیس گلابتون

سلامت باشینلبخند

پاسخ
شهناز 2

سلام علیکم سال نوتون مبارک خانم دکتر بزرگوار و همچنین تبریک میگم به عروس خانم ان شالله که خوشبختی مهمون دلش بشه برای همیشه

پاسخ
گیس گلابتون

سلام به روی ماهتون و سال نوی شما هم مبارکگل

پاسخ
nazigh

با سلام و تبریک به عروس خانم عزیزمون انشالله که زندگی تون پایدار و خوشبخت باشید
چه متن زیبایی کاش میشد save کرد

پاسخ
گیس گلابتون

قلب

پاسخ
طیبه ط

تبریک تبریک تبریک خرمت عروس خانم عزیز
انشاءالله به پای هم سبز بمونید.
مهم تلاش دخترک چشم آهویی برای رشد شخصی خودش بوده،برای من این رشد حتی شیرین تر از ازدواج است.

پاسخ
گیس گلابتون

دقیقا! برای من هم همینطور. هم رشدی که قبل از ازدواج داشتم و هم رشدی که پس از ازدواج داشتم.

پاسخ
طاووس

تبریک میگم به عروس خانم گل و دوست داشتنی ، امیدوارم همیشه تو زندگیتون احساس خوشبختی و شادی کنید،هیچ وقت سختی های زندگی شما رو از پا نندازه و سالیان سال در فراز و نشیب های زندگی یار و یاور هم باشید ، جاده زندگیتون همراه با پیچ و خم هاش براتون پر از خاطرات خوب باشه💖💕💗❤

پاسخ
گیس گلابتون

قلب

پاسخ
banooFatemeh

خیلی خوشحال شدممم برای دوست عزیز
داستان منو و آقایی که باهاشون در ارتباط مشابه ایشون هست .هرچند ما هنوز ازدواج نکردیم وخود من کمی مردد هستم و فکر میکنم آمادگی کامل ندارم.البته که میخوام دیگه زیر نظر مشاوره پیش ازدواج ادامه بدیم!
برای من خیلیییی خداحافظ خشم و پاکسازی روح مخصوصا مفید بود !روابط ام به کلی تغییر کرد🌷♥️من تمرینات ازدواج برام جرقه ای بود تا با انبوهی تفکر منفی و کینه ها و دشمنی هام تازه روبرو بشم!!
امیدوارم همه یار زندگیشون پیدا کنن!🌷♥️ولی قبلش رو خودشون حداقل شناختی داشته باشن

پاسخ
گیس گلابتون

من هم به شما تبریک میگم بانوجانگل

پاسخ
hiva66

مبارک باشه عروس خانم چشم آهویی
شاد و خوشبخت باشید همیشه

دعا کنید منم به زودی خبر ازدواجم بفرستم برای خانم دکتر

پاسخ
گیس گلابتون

گل

پاسخ
بهار

مبارک باشه ،گل
واقعا درسته منم اول عوضی جذب کردم.
مرسی برای مطالب خوبتون منم برای ازدواج خییییلی از اموزش های شما استفاده کردمخجالت

پاسخ
گیس گلابتون

سلامت باشیدلبخندگلقلب

پاسخ
برچسب ها :