مادرناتنی بودن دشوار است. مادران ناتنی همه زحمات یک مادر را به عهده دارند، بدون این که افتخارات یک مادر را داشته باشند. مادران ناتنی همه جا و در همه شرایط زیر ذره بین انتقاد همگان قرار دارند. ظاهرا بهشت زیر پای مادران ناتنی نیست. متأسفانه فرهنگ ما نسبت به مادران ناتنی بسیار بی‌رحم است و کار را برای مادران ناتنی دشوارتر می‌کند. ما با افسانه‌های سیندرلا، سفید برفی و اولدوز و کلاغ‌ها بزرگ شده‌ایم. نفرت و ترس از مادرناتنی از کودکی در وجود ما تزریق شده است. به همین دلیل هر مادرناتنی در خفا از خود می‌پرسد: "آیا من هم موجودی نفرت‌انگیز مثل زن باباهای افسانه‌ها هستم؟" مادران ناتنی دچار شرم و احساس گناه هستند، زیرا جامعه با آن‌ها به گونه‌ای رفتار می‌کند که انگار عفریته‌ای شریر می‌باشند. آمار طلاق در کشور ما بالا رفته است. در شهرهای بزرگ حدود نیمی از ازدواج‌ها به طلاق منجر می‌شود. پس هر روز تعداد کودکانی که با مادرناتنی بزرگ می‌شوند، افزایش می‌یابد. اگر طرز فکر ما و رفتار ما با مادران ناتنی عوض نشود، کودکان طلاق بیش از هرکسی از این موضوع آسیب می‌بینند. این بخش سایت به مادران ناتنی تقدیم می‌شود. کامنت دیگران حذف می‌شود. اینجا جایی است که مادران ناتنی می‌توانند با آرامش مشکلات خود را بیان کنند و جواب بسیاری از سؤالات خود را پیدا کنند. لطفاً با کلام محبت و احترام بنویسید. همان کلامی که شایسته شماست. ممنونم

مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
مادران ناتنی
1398/03/07 09:29

حریم خصوصی نداریم

سلام گیس گلابتون عزیز

من یک مادرناتنی هستم. فرزندخوانده‌ام مرا دوست دارد و به‌عنوان مادر قبول دارد، درحالی‌که از مادر خودش متنفر است. فرزندخوانده‌ام بسیار به من وابسته است و کاملاً مرا به‌جای مادرش قرار داده است. از روز اول هرگز مشکلی با من نداشته بلکه همواره حامی من نزد مادرش و نزد خانواده پدرش هست. مادر و پدر همسرم بسیار قدردان من بوده و تمام تصمیم‌گیری‌ها و مسائل تربیتی مرا قبول داشته و همواره در حال سپاسگزاری هستند. هرگز کوچک‌ترین مشکلی با آن‌ها هم نداشته‌ام. مادر بیولوژیک هرروز با او تلفنی صحبت می‌کند ولی این بچه ذره‌ای علاقه و محبت به مادرش ندارد و مرا تمام و کمال مادر خود می‌داند.

متأسفانه فرزندخوانده‌ام لحظه‌ای من و همسرم را تنها نمی‌گذارد و ما هیچ حریم خصوصی نداریم. به همین دلیل من بارها به همسرم گفته‌ام تنها با امید آینده‌ای زندگی می‌کنم که بچه‌اش بزرگ شده و به دنبال برنامه‌های زندگی خودش برود. یا شاید تنفرش به مادرش از بین رفته و بخواهد گاهی ساعاتش را با او بگذراند. حرف‌های من همسرم را ناراحت می‌کند. آیا من حق ندارم این‌طور فکر کنم؟

 

بله شما حق دارید این‌طور فکر کنید. هر زن و شوهری به اوقات خصوصی و دونفره نیاز دارند. وقتی فرزند همسرتان دائم حضور داشته باشد، فشار روحی زیادی به شما وارد می‌شود. شما حق دارید این‌طور فکر کنید، ولی حق ندارید آن را به زبان بیاورید.

ما حق داریم احساسات منفی داشته باشیم، ولی حق نداریم احساسات منفی خود را مثل زباله روی سروصورت دیگران بریزیم. بچه آدم، پاره تن اوست. وقتی شما بارها بگویید: امیدم به‌روزی است که بچه‌ات دست از سر ما بردارد و دنبال زندگی خود برود، پدر ناراحت می‌شود.

ما به‌عنوان یک انسان مؤدب، خیلی از افکار خود را با دیگران در میان نمی‌گذاریم. این کار دروغ‌گویی و ریا نیست، بلکه ادب و تربیت است. درباره ارزش صداقت و راست‌گویی، اغراق شده است. اگر قرار باشد همه ما آنچه به‌راستی در دل داریم، بدون گزینش به زبان بیاوریم، هیچ رابطه‌ای تاب نمی‌آورد. مطمئن هستم شما که اصرار دارید با صداقت احساسات منفی خود درباره فرزندخوانده‌تان را بارها به زبان بیاورید، همین‌الان بسیاری از احساسات منفی خود را بامهارت پنهان می‌کنید.

برای مثال، آیا ما نظر واقعی‌مان را به رئیس و همکارانمان می‌گوییم؟

آیا ما به دوستمان می‌گوییم لباسی که پوشیده او را چاق و زشت نشان می‌دهد؟

آیا به همسرمان می‌گوییم از صدای ملچ‌ملوچ کردن او منزجر هستیم؟

آیا به پدر و مادرمان می‌گوییم برادرمان را بیشتر از ما دوست دارند؟

وقتی کسی حال ما را می‌پرسد، فوری پاسخ می‌دهیم: ممنونم! خوب هستم!

هرگز نمی‌گوییم: حالم افتضاح است! نزدیک پریودم است و زیر شکمم درد می‌کند! یبوست هم دارم و امروز کلی سر توالت زور زدم. دریغ از یک کوچولو دفع! بدهی دارم و نمی‌دانم از کجا پول گیر بیاورم!

خیر! هرگز چنین حرف‌هایی از دهان ما خارج نمی‌شود. بلکه مؤدبانه لبخندی روی صورتمان می‌چسبانیم و با شادابی می‌گوییم: ممنونم! خوب هستم!

 

شما حق دارید به خاطر نداشتن وقت خصوصی، ناراحت باشید، ولی با بیان مکرر احساسات منفی‌تان نسبت به فرزندخوانده به نتیجه دلخواه نمی‌رسید. متأسفانه بین شما و همسرتان کدورت پیش می‌آید.

 

خبر بد دیگری دارم: فرزندخوانده شما هیچ‌وقت دست از سر زندگی شما برنمی‌دارد و دنبال زندگی خودش نخواهد رفت! بله! همین‌طور است. فرزند، پاره تن آدم است. هیچ‌وقت از تن آدم جدا نخواهد شد. در ایران وابستگی بین والد و فرزند بیشتر از کشورهای غربی است. بنده با بیش از 50 سال سن، هر وقت مشکل و گرفتاری داشته باشم، اول‌ازهمه به یاد به والدینم می‌افتم. بقیه ایرانی‌ها هم همین‌طور هستند. خبر بدتر این‌که معمولا وابستگی فرزندان طلاق به والدینشان خیلی خیلی خیلی بیشتر است. آن‌ها به خاطر تجربه دردناک فروریختن بنیان خانواده، معمولا نسبت به یکی از والدین خود بشدت چسبندگی پیدا می‌کنند. پس دوست عزیز! قبول کنید فرزندخوانده شما، بخش جدایی‌ناپذیر زندگی شماست.

 

البته شما می‌توانید هفته‌ای نصف روز و سالی یک هفته را دونفری طی کنید. با ملایمت با شوهرتان حرف بزنید و بگویید:

  • دلم قرار دونفره میخواد! بیا فردا دوتایی مثل دوران نامزدی بیرون بریم. خیلی به این قرار احتیاج دارم.

 

پس از قرار دونفره، یک برنامه سه نفره جالب برای بچه ترتیب بدهید. برای مسافرت هم به همین شیوه رفتار کنید. یک مسافرت دونفری، و سپس یک مسافرت سه نفری. می‌توانید به بچه بگویید مسافرت دونفری شما، برنامه کاری است و مجبور هستید دونفری به مسافرت بروید.

 

در هنگام قرار دونفری یا مسافرت خیلی خوش بگذرانید و ابداً سر بچه دعوا نکنید. در کتاب کاش پیش از مادرناتنی شدن می‌دانستم... صفحه 77 تا 80 درباره این موضوع مهم نوشته‌ام. این قرارهای دونفری، زندگی زناشویی شما را نجات خواهد داد و برای حفظ بقای ازدواجتان ضروری است. همه خانواده‌های ناتنی با چهار چالش مهم روبرو هستند که فصل ششم کتاب کاش پیش از مادرناتنی شدن می‌دانستم...به آن‌ها اختصاص دارد. با کلی مثال این چهار چالش و راه مقابله با آن‌ها را بیان کرده‌ام.

 

من سه محصول آموزشی را به همه مادران ناتنی توصیه می‌کنم:

کتاب کاش پیش از مادرناتنی شدن می‌دانستم

خداحافظ خشم

زندگی مثل عسل

 

به کمک این سه ابزار نیرومند، خود را برای رویارویی با چالش‌های خانواده ناتنی آماده کنید. موفق باشید دوست عزیزم. منتظر خبرهای خوب شما هستم.

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه