راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
نوجوان شاد
1395/08/15 10:29

مهارت پنجم: مهارت تفکر خلاق

هر یک از ما در طول روز با مسائل و مشکلاتی  روبرو می‌شویم که باید برای مقابله با آنها تصمیم بگیریم. تصمیم گیری یعنی پیدا کردن راه حل‌های مناسب برای مشکلات. برای این که بتوانیم راه حل‌های خوبی پیدا کنیم لازم است بتوانیم:

 

 • در مرحله اول باید بتوانیم بخوبی مشکل را تحلیل کنیم
 • در مرحله بعدی باید بتوانیم با خلاقیت و نوآوری، راه حلی مناسب پیدا کنیم.

 

ما به کمک تفکر خلاق می‌توانیم از دایره بسته تجربیات خود بیرون بیاییم و مسائل را از زاویه جدید نگاه کنیم. به جای تکرار راه حل‌های قدیمی و کسب نتیجه‌های تکراری و غیردلخواه، می‌توانیم راه حلی بکلی نو و تازه پیدا کنیم. تفکر خلاق، یکی از مهارت‌های مهم زندگی است. تفکر خلاق یعنی:

 

 • دیدن مسائل از زاویه جدید و خارج از قالب همیشگی
 • پیدا کردن راه حل‌هایی غیر از راه حل‌های همیشگی
 • به جای واکنش نشان دادن با انعطاف برخورد کردن

 

به کمک تفکر خلاق ما می‌توانیم برای مسائل و مشکلات خود راه حل‌های مناسبی پیدا کنیم، حتی وقتی به نظر می‌آید هیچ راه حلی وجود ندارد. تفکر خلاق یعنی باور داشتن به این که "یا راهی خواهم یافت و یا راهی خواهم ساخت." تفکر خلاق در همه زمینه‌های زندگی به شما یاری می‌کند و شما را یک سرو گردن از دیگران بالاتر می‌برد. زندگی ساده‌تر و شیرین‌تر می‌شود، مشکلات راحت‌تر حل می‌شود و شما براحتی پیشرفت می‌کنید چون همیشه راه حلی بهتر و جدیدتر دارید. هیچکس نمی‌تواند شما را نادیده بگیرد.

 

باور کنید یا نه، واقعیت این است که همه ما خلاق هستیم، ولی متاسفانه بیشتر افراد در طول زمان، خلاقیت خود را از دست می‌دهند و در انجماد فکری فرو می‌روند. معمولاً جوان‌ترها، خلاق‌تر هستند، ولی همیشه اینطور نیست.  پیکاسو بهترین نقاشی‌های خود را بعد از سن هشتاد سالگی کشیده و متاسفانه بعضی چهارده پانزده ساله‌ها به اندازه یک پیر صد ساله آلزایمری بدون خلاقیت هستند. ما خلاق به دنیا می‌آییم، ولی ممکن است والدین و معلم‌های مدرسه، خلاقیت را در ما خشک کنند. بعضی والدین و بیشتر معلم‌ها از ما انتظار دارند مطیع و قالبی باشیم. ما خلاق به دنیا می‌آییم ولی خلاقیت در ما نه تنها فرصت رشد پیدا نمی‌کند بلکه ضعیف و پژمرده می‌شود.

 

دو خبر خوش دارم:

خبر خوش اول این که: خلاقیت ارثی نیست،  بلکه آموختنی است. بنابراین اگر به نظر می‌آید والدین شما خلاقیت زیادی ندارند، اشکالی ندارد. شما می‌توانید خلاق باشید.

 

خبر خوش دوم هم این است: همیشه می‌توانید خلاقیت را در خود پرورش بدهید. هیچوقت دیر  نیست.

 

البته هوش یکی از پیش نیازهای خلاقیت است. افراد کم هوش نمی‌توانند خلاقیت زیادی داشته باشند. اما شما باهوش هستید. از کجا می دانم؟ شما دارید این مقاله را می‌خوانید. افراد کم هوش به این سایت سر نمی‌زنند، چون علاقه‌ای به مهارت‌های زندگی و موفقیت و از این چیزها ندارند. افراد کم هوش الان دارند جای دیگر زمان خود را تلف می‌کنند. اما شما باهوش هستید، چون می دانید ارزشمندترین سرمایه شما، زمان است. بنابراین زمان خود را جایی صرف می‌کنید که فایده داشته باشد. بنابراین در مورد پیش نیاز خلاقیت، شما خواننده عزیز سایت گیس گلابتون، کم و کسری ندارید. خلاقیت آموختنی است و شما می‌توانید تصمیم بگیرید آن را بیاموزید.

 

الان شما تعریف تفکر خلاق را می دانید و متوجه شدید چرا پرورش خلاقیت ضروری است و از همه بهتر می دانید خلاقیت در وجود همه ما وجود دارد، ولی لازم است آن را پرورش بدهیم. در ادامه مطلب شما یاد می‌گیرید چگونه خلاقیت را پرورش بدهید:

 

 

این کارها خلاقیت را پرورش می‌دهد:

 

 

این کارها خلاقیت را پلاسیده می‌کند:

 

روزانه 15 دقیقه مراقبه کنید.

خیلی دیر بخوابید و بیشتر شب را بیدار بمانید. وبگردی کنید. فیلم‌های صد تا یک غاز تماشا کنید.

 

هر روز خود را در معرض تجربه‌های جدید قرار بدهید:

طعم‌های جدید

مکان‌های جدید

آدم‌های جدید

آموزش‌های جدید

خود را جلوی تلویزیون و در خانه زندانی کنید.

هیچ طعم جدیدی را امتحان نکنید

هیچ جای جدیدی نروید

با آدم‌های جدید آشنا نشوید

هیچ چیز جدیدی یاد نگیرید

 

از رفتارهای افراد خلاق الگوبرداری کنید.

از خودتان بپرسید آدمهای باهوش و خلاق چگونه فکر می‌کنند؟ چگونه رفتار می‌کنند؟ با چند آدم خلاق و باهوش وقت بگذرانید و ببینید آنها روزهای خود را چگونه طی می‌کنند. وقتی چند روز با این آدمها بگردید، به خود خواهید گفت: خب معلوم است این آدم چرا موفق است. هر شخصی کارهای او را انجام بدهد، موفق خواهد شد. من هم می‌خواهم رفتارهای او را تقلید کنم.

 

کورکورانه پیروی کنید. هر کاری که مد شد، شما هم انجام بدهید: شیوه لباس پوشیدن، رشته تحصیلی، شغل، ... همه چیز! زحمت فکر کردن به خودتان ندهید. اینطوری مغزتان نوی نو باقی می‌ماند. شاید بتوانید مغز آکبندتان را به بهای خوبی بفروشید!

با دقت گوش کنید. با دقت نگاه کنید. از حواس پنجگانه خود با دقت استفاده کنید.

به هیچ چیز اهمیت ندهید. گوش نکنید. نگاه نکنید. اهمیت ندهید. فقط در موردخودتان فکر کنید و برای خودتان دلسوزی نمایید.

 

از خود بپرسید چگونه می‌توانم این مسئله را حل کنم؟

به خود بگویید: فایده ندارد! این کار غیرممکن است. هیچ جور از پسش برنمی آیم.

 

بپرسید چرا؟ بپرسید: چگونه؟

جرو بحث کنید. دعوا راه بیندازید و روی موضع خود الکی پافشاری کنید.

 

حرکت کنید. راه بروید. بدوید. جایی بروید. تکان بخورید. مغز شما با حرکت کردن بدنتان بهتر کار می‌کند.

 

یک گوشه لم بدهید یا بخوابید. اصلاً از جای خود تکان نخورید.

بنویسید. فهرست بنویسید. راه حل بنویسید. گزارش بنویسید. ایده‌های جالب بنویسید.

 

با کاغذ و قلم قهر کنید. نوشتن را فراموش کنید. هیچی ننویسید.

برای حل مسائل خود از توفان فکری استفاده کنید.

وقتی مشکلی دارید، فکر نکنید. فقط زانوی غم در بغل بگیرید و یک گوشه‌ای غمبرک بزنید. از دیگران انتظار داشته باشید مشکلات شما را حل کنند.

 

 

 

اگر بخواهم تمام مطالب بالا را خلاصه کنم، برای خلاق بودن باید:

 

 • بدنی سالم داشته باشید
 • خود را در معرض تجربه‌های جدید قرار بدهید
 • از آدم‌های خلاق و باهوش الگوبرداری کنید
 • در مواجهه با مشکلات این سه سوال را از خود بپرسید:
 1. چه کار می‌توانم انجام بدهم؟
 2. چطور این کار را انجام بدهم؟
 3. برای انجام این کار، به چه چیزهایی نیاز دارم؟

 

 

بهترین تمرین برای خلاقیت، انجام توفان فکری است. از حالا به مدت یک سال با خود قرار بگذارید هر روز توفان فکری انجام بدهید. در پایان سال، خود را نخواهید شناخت، زیرا به آدمی خلاق و بکلی جدید تبدیل شده‌اید.

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
faazi

So informative while said simple. Thanks a lot.قلب

پاسخ
گیس گلابتون

سپاسگزارم

پاسخ
royag

سلام، می‌شه در باره هر شب انجام دادن طوفان فکری توضیح بدید لطفا؟ یعنی‌ در باره یک موضوع هر روز ۲۰ تا راهکار بنویسیم؟ یا هر روز یک موضوع جدید؟

پاسخ
گیس گلابتون

سلام خانومی... کجایید؟ آیا به ایران برگشتید؟ آیا سایت خود را ساختید؟
هر روز یک سوال جدید بپرسید.

پاسخ
royag

سلام،

نمیدونید چقدر شاد شدم که پیگیر حالم شدید! من خوبم، خیلی‌ خوبم. دلم میخواد به نتایجی‌ که می‌خوام‌ برسم و یک روز بیام و از معجزه‌های فراوون زندگیم براتون تعریف کنم. ۵ ماهه که ایران هستم، خونه گرفتیم، اسباب کشی‌ کردیم، یک مهد عالی‌ برای فرشته هام پیدا کردم، سایت رو ساختم اما دیر شد چون درگیر جابجایی و مرتب کردن خونه بودم. هنوز هم بهش فکر می‌کنم و می‌خوام‌ گسترشش بدم تا به امید خدا برای سال آینده ازش نتیجه بگیرم. به دو تا هدف دیگه شغلی‌ هم بسیار فکر می‌کنم و کلی‌ ایده جدید دارم. البته که با وجود دو تا فرشته کوچولو خیلی‌ وقتی‌ ندارم و باید کمی‌ صبر کنم. تمرینات کتاب و کارگاه مغناطیس پول رو انجام دادم و دارم سعی‌ می‌کنم به هدفهای مالی‌ام برسم. راستی‌ از این ترم به عنوان استاد مدعو تدریس رو هم شروع کردم. اینم خودش ماجرایی داره که نشون میده خدای مهربون خیلی‌ هوای منو داره، من قصدم از مهر ماه آینده بود اما خیلی‌ عجیب کارم از این ترم جور شد بدون اینکه من کاری انجام بدم! امیدوارم بزودی کار هیأت علمی‌ هم توی دانشگاهی که دوست دارم و یا بهتر از اون درست بشه.

خیلی‌ دوستتون دارم بانو

پاسخ
گیس گلابتون

وااااای... چقدر خبر خوب... عالیه و تبریک میگم.

پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه