مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
آدم‌های شاد و موفق
1397/02/05 11:11

مهارت دوم زندگی: ارتباط موثر

دوستان عزیز و دوست داشتنی

مطمئن هستم در مورد مهارت اول یعنی خودآگاهی کار کرده‌اید. بنابراین در حال حاضر شما چنین شرایطی دارید:

1-    خود را مسئول شاد کردن زندگی خود می دانید. پدر و مادر و ماه تولد و زمین و زمان را برای شرایط خود سرزنش نمی‌کنید و قبول کرده‌اید خداوند بهترین را برای شما می‌خواهد، به شرطی که حاضر باشید برای بدست آوردن بهترین، تلاش کنید.

2-    از مهارت‌ها و صفات عالی خود باخبر شده‌اید

3-    نقاط ضعف و ایرادهای خود را شناسایی کرده‌اید و برنامه خوبی برای رفع آن‌ها دارید

 

یادتان باشد تنها کاری که از دست من برمی آید انتشار آگاهی است. کسی که می‌خواهد زندگی خوبی داشته باشد، باید خودش قدم‌های بعدی را بردارد. آدمی که خواب است می‌توان بیدار کرد. ولی کسی که خودش را به خواب زده، نمی‌توان بیدار کرد. اگر به هر دلیلی حاضر نباشید مسئولیت شادی و موفقیت خود را قبول کنید، هیچکس نمی‌تواند شما را موفق و شاد کند. هیچکس!

 

به مهارت دوم یعنی مهارت‌ ارتباط موثر می‌رسیم. مهارت ارتباط موثر یعنی ما بتوانیم خود را، به صورت کلامی و غیرکلامی، بخوبی بیان کنیم. این که بتوانیم احساسات و هیجانات خود را به صورت موثر انتقال بدهیم، در همه جوانب زندگی ما بسیار مهم و ضروری است.

 

80% شادی و موفقیت ما به این مهارت‌ها بستگی دارد. چرا؟ چون ما در میان انسان‌ها زندگی می‌کنیم. ما جزایر تنهایی نیستیم. هیچ انسانی نمی‌تواند به تنهایی زندگی کند و همه نیازهای مادی، عاطفی و روحی خود را به تنهایی رفع کند. حتی مرتاضان و معتکفین هم به سایر آدم‌ها نیاز دارند. چه رسد به ما آدم‌های معمولی که در میان اجتماع زندگی می‌کنیم.

 

شما ممکن است درونگرا باشید، یعنی منبع شادی و آرامش شما درون خودتان باشد و از خلوت کردن با خودتان قوی تر و شاداب تر شوید. ممکن است چندان از جمعهای شلوغ خوشتان نیاید. ممکن است صدها دوست صمیمی نداشته باشید. اشکالی ندارد. من هم آدم درونگرایی هستم. آدم‌های درونگرا، معمولاً آدم‌های متفکری هستند و بسیاری از تغییرات بزرگ دنیا به دست این آدم‌ها بوجود آمده است: انیشتین، گاندی، مادر ترزا، لینکلن، وارن بافت، بیل گیتس، مارک زاکربرگ، استیو جابز،همگی آدم‌های درونگرایی هستند.

 

ولی درونگرایی با خجالتی بودن و منزوی بودن بکلی متفاوت است. درونگرایی با نداشتن مهارت اجتماعی بکلی متفاوت است. شما باید بیاموزید با آدم‌ها رابطه برقرار کنید. رابطه خوبی هم برقرار کنید.

 

می دانم به بسیاری از شما آموخته‌اند با غریبه‌ها حرف نزن! پدر و مادرها برای حفاظت بچه‌هایشان از گزند آدم‌های بیمار و روانی به آن‌ها یاد می‌دهند با غریبه‌ها حرف نزنند. هرچند من بکلی با این آموزش مخالف هستم، ولی حتی اگر بخشی از این آموزش صحیح باشد، شما دیگر یک کودک سه ساله نیستید. هستید؟!

 

شما باید بیاموزید:

·         با دقت و اشتیاق به حرف مردم گوش بدهید!

·         با آدم‌ها حرف بزنید!

·         از مردم سؤال بپرسید!

·         از آدم‌ها درخواست کنید!

·         خودتان را در میان جمع نشان بدهید!

·         مذاکره کنید!

·         براحتی نه بگویید! تو خجالت و رودروایستی زیر بار توقعات نامناسب نروید!

·         عقاید خود را بیان کنید!

·         احساسات خود را بیان کنید!

 

چطوری؟

 

با مردم بجوشید! به آدم‌ها لبخند بزنید! سلام کنید! خدای من! این داستان "سلام نکردن" ایرانی‌ها بسیار زشت و ناخوشایند است. ما الان فقط چهارهمسایه داریم. من به هر چهار خانواده سلام کرده‌ام، یعنی به دوازده سیزده نفر سلام کرده‌ام. باورتان می‌شود که فقط در یک مورد جواب سلام دریافت کرده‌ام؟!

 

من وقتی وارد مطبم می‌شوم به منشی‌ام سلام می‌کنم. به بیمارانی که منظرم هستند، سلام می‌کنم. وقتی بیماری وارد مطبم می‌شود جلوی پایش بلند می‌شوم و با لبخند به آن‌ها سلام می‌کنم. باور کنید که تا به حال چیزی از شان و احترامم کم نشده که بیشتر هم شده ست.

 

سلام کنید! خواهش کنید! تشکر کنید!

 

این سه تا عبارت، پایه‌های ادب و تربیت است. والله چیزی از شما کم نمی‌شود اگر سلام کنید، خواهش کنید و سپس تشکر کنید! این سه عبارت کوتاه، سکه‌های طلا نیست که بعضی‌ها در بیان آن‌ها خست می‌کنند. با این سه عبارت جادویی راه برای پیشرفت شما در جامعه باز می‌شود.

 

خودتان را در میان جمع نشان بدهید. حرفی بزنید، کاری بکنید، عقیده ای را بیان کنید.

 

در کارگاه هدفگذاری برای آدم‌های باهوش، عده ای در بخش VIP  ثبت نام کرده بودند. در هنگام صرف ناهار من از آن دوستان خواهش کردم در کنار من و همسرم و پسر بنشینند و غذا بخورند. وقتی برنامه کارگاه تمام شد و بقیه دوستان به تهران بازگشتند، من با دوستانی که در بخش VIP  ثبت نام کرده بودند، به مطبم رفتم. اولین حرفی که به یکی از آن‌ها زدم این بود:

-          چرا یک کلمه حرف نزدی؟ چرا در صحبت‌ها شرکت نکردی؟ چرا خودت را منزوی و جدا می‌کنی؟

 

او توضیح داد که فکر می‌کند نباید با مرد غریبه حرف بزند. اگر آن مرد مجرد باشد ممکن است در مورد او فکر بدی بکند. اگر آن مرد متأهل باشد، ممکن است همسرش ناراحت بشود.

 

به او گفتم:

جان دل! تو با خانم‌ها هم حرف نزدی! به علاوه شما خانمی فعال در جامعه هستی. نصف مردم این جامعه آقایان هستند. مگر می‌توانی با نصف مردم جامعه حرف نزنی چون ممکن است بد برداشت شود؟ اگر مردی بیمار روحی است و از هر چیزی بد برداشت می‌کند، مشکل خودش است. ولی شما خانمی محترم، با لباسی مناسب و گفتاری مناسب هستی. چرا باید در مورد شما بد برداشت شود؟ این بهانه برای آقایان بود. چرا با خانم‌ها صحبت نکردی؟

 

تازه دوست ما متوجه شد که بلد نیست با آدم‌ها سر صحبت باز کند و یا اگر کسی با او حرف بزند، دنباله صحبت را ادامه بدهد. او اسم کمبود مهارت خود را "خانوم و سنگین" بودن می‌گذاشت و حتی رنگ مذهبی به آن می‌زد. خوشبختانه او بخوبی متوجه تفاوت جلف بودن و اجتماعی بودن شد. الان ماشاالله او خانمی برازنده و اجتماعی است که خواستگاران برایش صف بسته‌اند. انشاالله بزودی همسری شایسته می‌یابد.

 

نوجوانان عزیز! صبر نکنید سی ساله بشوید و سپس تازه یاد بگیرید با آدم‌ها بجوشید. خیر! از همین امروز شروع کنید.

-          لبخند بزنید

-          سلام کنید

-          خواهش کنید

-          تشکر کنید

 

به خاطر داشته باشید 80% میزان شادی و موفقیت شما به میزان مهارت شما در ارتباط با آدم‌ها وابسته است. پس یاد بگیرید با آدم‌ها دوستانه و صمیمانه رفتار کنید.

 

مطالعه کتاب "آیین دوستیابی" نوشته دیل کارنگی را به همه شما توصیه می‌کنم. این کتاب صد سال پیش نوشته شده است، ولی هنوز مطالب آن عالی و کاربردی است. خدا خیر بدهد آقای کارنگی را.


در سایت گیس گلابتون محصول آموزشی جذابیت فوری به شما کمک می کند، ارتباط موثرتری با اطرافیان خود برقرار کنید.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

فرزانه خوشحال

با سلام شروع میکنم....چقدر عالی..مثل همیشه...باید اعتراف کنم من هم احساس اون خانم رو دارم در ارتباط با آدم ها و بالاخص مردها... از قضاوت بد مردم میترسم در حالیکه رفتار وظاهر خیلی ماخوذ به حیا دارم... سعی میکنم بهتر شم... این مطلب برای من 36 ساله آموزنده بود نوجوان که جای خود دارد.

پاسخ
ماهی 1

سلام سلام چه مطلب خوبی لبخند متشکرم گیسو جان
به نظرم این ارتباط برقرار کردن با آدم ها برای ما نوجونها خیلی مهمه چون بیشتر تو چشم میاد مثلا الان من میبینم که دوستام یا همکلاسیام زیاد این مهارتو بلد نیستند پس اگه من این مهارت ها رو خوب یاد بگیرم خیلی جلو میفتم وتاثیر بهتری روی مخاطبم میذارم چشمکلبخندنمیدونم سایت گیس گلابتونو چند تا نوجون دنبال میکنند؟؟تو نظرات که نوجون ها خیلی کم اند حیفه به خدا این مطالبو باید خورد انقدر که مهمند راستی من به حرف گیس گیس مهربون گوش دادم تو بهترین سال زندگی شرکت کردم تا خودمو بهتر بشناسم لبخند برای فرزانه خوشحال و همه نوجون ها آرزوی موفقیت میکنمگلچشمکلبخند

پاسخ
FARZANEH-M

سلام گیس گلابتونلبخند

فکر میکنم منم قبل از آشنایی باشما تا حد زیادی مثل اون خانوم بودم ولی الآن که روز18 ام تمرین چهل روزه هستم خیلی خیلی رفتارم بهتر شده. این را از بازخوردهایی که میگیرم قشنگ میفهمم. حتی مادرمم میگه که دیگه بچگانه رفتار نمیکنم و زود عصبانی نمیشم و جذابتر و مهربونتر از قبل شده ام!نیشخند همه ی اینارو به شما مدیونم، شما خیلی به من لطف داشتید، البته خودمم تلاش کردم و رو ترس های همیشگیم قدم گذاشتمپلک

راستی خانوم های فامیل ما آدمای سردی هستن چه برسد به آقایون! پسرهای جوان فامیل که اصلا به من سلام هم نمیکنن نه فقط به من، کلا نسبت به خانوم ها و دخترها حساسیت دارن. پس شما میگید حتی بااوناهم تاحدودی صحبت کنم. درسته؟رویا

یه چیزی هم هست....خجالت
میشه درمورد اصول مذاکره هم برامون بنویسید؟ من شاگرد خوبی هستم قول میدم خوب ازتون یاد بگیرمخرخون

قربون دستتونگلقلبگل

پاسخ
Lotus77

من رو یادتون هست..خجالت

دارم اشک شوق می ریزیزم!(خودتون در پست "یک دندانم رفت" گفتید به احساستان توجه کنید و قایمش نکنید).. پس مرسی.. امروزم عالی بود، ساخته تر و عالی تر شد..

اگر آنجا بودم و در کنارتون بودم، می پرسیدم بغلتون روی ماهتون رو می بوسیدمخجالتماچ

پاسخ
گیس گلابتون

البته که یادم هست. و بسیار دوست دارم در حلقه بعدی هدف هم در خدمت تان باشم

پاسخ
bahare.dadfar@yahoo.com

سلام گیس گلابتون عزیز
ممنون از مطالب خوبتون
کتاب آیین دوست یابی که معرفی کردید واقعا عالی بود و کاربردی من یه بار کتابو خوندم اونقد عالیه بازم می خوام بخونم

پاسخ
گیس گلابتون

خیلی کتاب خوبیه.
آفرین که آن را خواندی عزیز دل

پاسخ
hedie

گیس گلابتون جان سلام
فکر کنم مطالب این بخش تو خبرنامه نمیاد. یعنی برای من نیومده
خدا رو شکر من در بخش ارتباط با مردم خیلی ضعیف نیستم. جاهایی که تازه واردم یا وارد یک جمع تخصصی شدم کمی ارتباط برام سخت هست اما به طور کلی در اتوبوس و مترو و مهمانی ها به راحتی سر صحبتو با مردم باز می کنم و خوش و بش می کنم. اما وقتی جمع تخصصی است مثل یک کلاس خاص از ترس اینکه ضایع بشم و حرف نامناسبی بزنم صحبت نمی کنم. اینجور جاها خیلی اعتماد به نفسم میاد پایین : (

پاسخ
گیس گلابتون

آیا اطلاعات کافی در زمینه تخصصی ات دارید؟ هر شب یک ساعت در مورد رشته تخصصی تان مطالعه کنید. قول میدهم تا شش ماه دیگر، براحتی در جمع تخصصی صحبت خواهید کرد. براحتی

پاسخ
roshanideh

سلام خدمت گیس گلابتون ماه و دوس داشتنی . من عاششق مطالب این بخش هستم و فوق العاده مفیده . البته نوجوان نیستم ولی نوجوان دارم و خودمم استفاده میکنم گلقلب

پاسخ
گیس گلابتون

شما لطف دارید. متشکرم

پاسخ
kafshghermezi

وای منم بلد نیستم سر صحبتو با مردم باز کنم! بعضیا این کارو خیلی طبیعی انجام میدن ولی من اگه بخام ادای اونارو در بیارم معلوم میشه! آخه آدم با کسی که نمیشناسه چی بگه یهویی؟! دارم تمرین می کنم ولی فعلا فقط اگر کسی سوالی یا آدرسی ازم بپرسه می تونم بهش خوب جواب بدم!

پاسخ
nazigh

سلام به گیس گلابتونی های عزیز
امیدوارم که همگی خوب باشید من هم خوبم ولی از اونجایی که مدت هاست کامنت نذاشتم احساس میکنم اتصالم داره کمرنگ میشه
دیشب لایو مهارت های زندگی اینبار ارتباط موثر برگزار شد لایو‌ خوبی بود ولی از اون موقع که حملات سایبری اتفاق افتاده دسترسی من به اینستاگرام خیلی ضعیف شده نمیدونم گیس گلابتون چه جوری بدون اشکال لایو برگزار میکنند همش باید میرفتم بیرون و میومدم تو! نمیشد کامنت بذارم درست!!! ولی بخش اعظم لایو رو متوجه شدم خیلی خوب بود می‌گفت ارتباط موثر یعنی ما چقدر مهارت داریم خودمونو بیان کنیم نه اینکه دیگران چقدر ما رو میشنوند کف کف کف
لایو قبلی هم در مورد خودآگاهی بود که اول باید خودمونو بشناسیم تا نیازهامون مشخص شه بعد روشون کار کنیم کف مرتببببب
من با خواندن مقالات اینجوری دقت نکرده بودم چقدر لایو مختصر و مفید بود واقعااااا مرسی گیسی و اعضای محترم سایت که شرکت میکنید تا برنامه ادامه داشته باشه 🙌

پاسخ
گیس گلابتون

ممنونم نازنینگل

پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه