مقاله‌های بخش «چگونه با پول دوست شویم؟» درباره جذب پول و کسب استقلال مالی است

پول شاید مهم‌ترین چیز دنیا نباشد، ولی روی مهم‌ترین چیز‌ها، یعنی غذا، خانه، لباس، تحصیلات، امکانات بهداشتی و پزشکی تاثیر می‌گذارد. وقتی فکر آدم درگیر کمبود پول است، نمی‌تواند از توانایی‌های روحی و ذهنی خود بخوبی استفاده کند. وقتی شما نگران پرداخت کرایه خانه هستید، نمی‌توانید از مصاحبت همسر و فرزند خود لذت ببرید و یا کار خلاقانه‌ای انجام بدهید. با مطالعه مقاله‌های «پولدار شوید!» و انجام تمرینات آن، وضعیت مالی شما به شکلی عالی تغییری خواهد کرد .

مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
چگونه پولدار شوید؟
1390/08/20 00:00

کار در دوران دانشجویی، مفید است یا مضر؟

من دختری دانشجو هستم. خانواده من اجازه نمی دهد، کار کنم و از نظر مالی مستقل بشوم؟

گل من، اینجا که غیر از من و تو کسی نیست. بیا با هم روراست باشیم. آیا تو همیشه مطابق میل خانواده ات رفتار می کنی؟ آیا هرچه پدر و مادرت می گویند، انجام می دهی؟ هیچوقت زیرآبی نمی روی؟ کاری را انجام نمی دهی که می دانی مطابق سنت های خانواده ات نیست، ولی باور داری که زمانه عوض شده و باید به گونه ای دیگر رفتار کرد؟

خدا وکیلی، روزی چند بار زیرآبی می روی؟ آره ... دارم در مورد پیامک های زیرزیرکی، تلفن های یواشکی، قرارهای مخفیانه، چت کردن با آدم های غریبه، آرایش کردن دور از چشم والدین و برداشتن چادر و عقب گذاشتن روسری صحبت می کنم. خودمانیم کس دیگری که اینجا نیست.

چطور در این موارد حاضری ریسک کنی و کاری را انجام بدهی که هزاران بار به تو گفته اند: "نکن!" ولی وقتی نوبت به پول در آوردن می رسد، باد به غبغب می اندازی و می گویی: "بابام نمی ذاره!"

دختری دانشجو که خانواده اش در شهری دیگر زندگی می کنند، چند بار برای مشاوره پیش من آمد. تجربه های بدی را پشت سر گذاشته بود. با تعداد زیادی پسر آشنا شده و روابطی را تجربه کرده بود. با مردهای متاهل، بی بند و بار و بی تعهد سرو کار داشت. نمرات دانشگاهش افت شدیدی داشت و در معرض مشروط شدن بود. از لحاظ روحی هم بشدت اسیب دیده بود. در مدتی که ما داشتیم روی مشکلات او کار می کردیم، از او خواستم کاری پاره وقت برای خودش پیدا کند و هدف مالی تعیین کند.

با قیافه حق به جانب گفت:

-           خانواده ام اجازه نمی دهد من کار کنم.

-          خانواده ات اجازه می دهند با مرد متاهل بخوابی؟!!! مگر تو هر کاری که می کنی از خانواده ات اجازه می گیری و مطابق خواسته آنها رفتار می کنی؟

توجه داشته باشید که من نمی گویم شما بر علیه خانواده های خود طغیان کنید و کارهای خلاف میل شان را انجام بدهید. دارم می گویم که چرا یک بام دو هوا هستید؟ یک جا که به ضرر شماست، برخلاف دستورات خانواده عمل می کنید. جای دیگر که در دراز مدت به نفع شماست، اجازه خانواده را بهانه می کنید؟

کار کردن در دوران دانشجویی، باعث می شود از نظر شخصیتی قوی و کارآمد بشوید. بهانه را دور بریزید. برای پول درآوردن، مسئولیت قبول کنید. در کشورهای پیشرفته، دانشگاه بعضی از دانشجویان را بورسیه می کند، نه همه آنها را. یعنی بعضی از دانشجوها که نمرات عالی دارند، از همان ابتدای تحصیل، تحت پوشش دانشگاه قرار می گیرند تا حتما نبوغ آنها پرورش داده شود. اینجا ایران است. ما در همین شرایط داریم زندگی می کنیم. اگر هم کانادا بودیم، همه ما امکان استفاده از بورسیه را نداشتیم. در کانادا هم پس از فارغ تحصیلی، کار خوب مال کسی است که رزومه کاری داشته باشد. یعنی در مدت تعطیلات تابستانی کار کرده باشد و در فعالیت های خارج از درسی شرکت کرده باشد. کسی که فقط درس خوانده، از نظر کانادایی ها هم فرد مناسبی برای استخدام نیست.

کار عار نیست. کار کردن، فقط مال دخترهای فقیر نیست. کار، شرف است. کسب روزی حلال، پاداشی برابر عبادت دارد. این حرفها فقط مال مردها نیست. این حرفها برای همه آدمهاست. قرن بیست و یکم است. اگر می خواهید از مزایای یک زن قرن بیست و یکمی برخوردار باشید، افکار و رفتار قرن بیست و یکمی داشته باشید.
در ضمن کسب استقلال مالی، یک هدف دراز مدت است و سالها طول می کشد. یکمرتبه از نظر مالی مستقل نمی شوید. بلکه لازم است به عنوان یک انسان بالغ کم کم این مسیر را طی کنید. هرچه زودتر شروع کنید، به نفع تان است.

در مورد پسرها که دیگر هیچ نمی گویم. سکوت مطلق اختیار می کنم. به نظرم گفتن ندارد.

 

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

danger

عالی بود ممنونم خانوم دکتر عزیز

پاسخ
ابی چون اسمان

راستش من از نظر پوشش چون خودم دوست داشتم مطابق پدر و مادر عزیزم رفتار میکردم و هرچه میخواستند حتی انتخاب دوست حتی همسر نظر انها را قبول داشتم اگر چه کمی سخت بود ولی نظر انها در این موارد برایم قابل احترام بود...اما...اما...نیشخندپدر گلم راضی نبود به دانشگاه بروم ولی من زیر ابی رفتم وارد دانشگاه شدم و...دوست نداشت من سر کار بروم سخت مخالف بود ولی من اولش یواشکی و بعد علنی به کار بیرون مشغول شدم طوری رفتار کردم که پدرم ناراحتی خودش را نشان نداد حتی بعد ها مشوقم بود باید با احترام به بزرگترها کاری که میدانی برایت مفید هست را شروع کنی بعد ها میبینی خودشان مشوق ادامه کار تو میشوندچشمک

پاسخ
salimi

ای کاش یک نفر یان حرفها را ده سال پیش به من گفته بود.

پاسخ
آنه

یعنی کاش همه حرفهای گیس گلاب را ده سال پیش به من کسی گفته بود واقعا بعد رنجی که تحمل کرده بودم به نصف یا کمتر کاهش یافته بود .

پاسخ
جید

من هنوز کار بیرون پیدا نکردم ولی فرش بافتن رو یاد گرفتم و دارم توخونه تابلو فرش میبافم اولش فقط برای تامین نیازم چون 150تومن پول توجیبی واقعا کافی نبود اما الان برای پس انداز و سرمایه گذاری کار میکنم افسرده شده بودم چون فکر میکردم برای کسب درآمد باید کار مورد علاقه ام رو انجام بدم ولی وقتی میدیدم چقدر تا رسیدن به اون موقعیت وقت لازمه ناامید میشدم(میخوام استاد دانشگاه بشم وتا گرفتن دکتری چند سالی وقت لازمه)اما بعدش طرز فکرم رو عوض کردم اما چیزی که هست دوست دارم اری داشته باشم که علاوه بر کسب درآمد با آدمها ارتباط داشته باشم
یه دختری که میخواد مستقل باشه باید استقلال مالی داشته باشه مگه نه خانم دکتر؟گل

پاسخ
جید

چرا نظر من رو حذف کردینگریه

پاسخ
آسیه

خیلی شغل ها هستن که خانواده کنار میاد مثلا مشاغلی که فقط خانم ها هستن.یا حتی من خودم یه مدتی در تایپ و تکثیری دانشگاه و وابستش مشغول به کار بودم که برای شروع خوب بود و بعد هم تو رشته خودم برای نوشتن مقاله و پایان نامه درامد نسبتا خوبی داشت

پاسخ
oranoos24

+ اينكه بنظر من زمان دانشجويي ميشه كلي پول در آورد از ترجمه كردن، انجام پروژه و خيلي كارهاي اين مدلي ديگه كه دانشجويان ديگه حاضرند بخاطرش پول بپردازند تازه خودت هم توي رشته ت موفق تر خواهي بود... احتياجي هم به اجازه نداره والدينت فكر مي كنند داري پروژه هاي خودت رو انجام ميديچشمک

پاسخ
forrest482

گیس گلابتون عزیز
من 27 سالمه . لیسانس IT دارم ، سربازی هم رفته ام . چند تا زبان برنامه نویسی هم بلدم .اما......
اما یک آدم تنبل بی خاصیت هستم . کارهای زیادی به من پیشنهاد شد و قبول نکردم . کارهای زیادی را رها کردم . خجالتی هستم . از کمبود اعتماد به نفس رنج می برم ........اما اما اما
ولی دارم کم کم ازتون یاد می گیرم هدف برای خودم هدف بگذارم ، مسئولیت کارهام رو قبول کنم ، خودم رو دوست داشته باشم و.....
کاشکی زودتر با شما آشنا میشدم .خب درسته دیر شده اما باید از یه جایی شروع کنم . دارم شروع میکنم . برام دعا کنید بچه ها
محمدعلی

پاسخ
گیس گلابتون

آفرین!
پست مربوط به "اعتماد به نفس" این سایت را هم بخوان. کمک میکند

پاسخ
forrest482

مرسی . واقعاً ممنونم
همون پستی که کتاب اعتماد به نفس در ده روز آقای حورایی رو توصیه کرده بودید دیگه ! می خرم به امید خدا

پاسخ
گیس گلابتون

بله

پاسخ
tahmineh

سلام من دانشجوی رشته پرستاری ام و شدیدا هم به مستقل شدن چه مالی و روحی فکر میکنم راستش نمیدونم چیکار کنم میخوام شهریه دانشگامو خودم دربیارم به هر کس هم میگم میگه دیوونه این چه فکراییه که میکنی وظیفه پدرته که خرجت رو بده به نظر شما از ترم آینده که میشه ترم 4 من برم دنبال کار یا صبر کنم از تابستون اینده مشغول شم؟

پاسخ
گیس گلابتون

هرچه زودتر کار پیدا کن. هرچه زودتر.
اگر پدرت پول می دهد، آن را بگیر و پس انداز کن. برای خودت طلا بخر. ولی کار کن. برای این که کار کردن باعث میشه اعتماد به نفست بالا برود، مهارت بیشتر در کار پیدا کنی. زودتر یاد بگیری چطوری در محیط کار با همکارانت رابطه برقرار کنی.
شانس ازدواجت هم بالا می رود.
90% آدمهای ایرانی، آدمهای ناموفقی هستند. با آدمهای ناموفق، مشورت نکن. آنها به تو نمی توانند کمک کنند چون در درجه اول نمی توانند به خودشان کمک کنند

پاسخ
برچسب ها : 
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه