مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
الفبای زناشویی
1390/08/20 00:00

ما چگونه به دیگران اجازه می دهیم که در زندگی ما مداخله کنند؟-3

 

@ تاوان اشتباهات دیگران را از همسرمان بگیریم.

 برای مثال  مادرشوهر به شما متلک بگوید و شما عصبانی بشوید و با همسرتان دعوا راه بیندازید و قهر کنید. این کار خطای بزرگی است. هرگز به خاطر دیگران با هم دعوا نکنید. بعضی از آدم ها انگار دوست دارند که بین زوجین خوشحال و راضی اختلاف بیندازند. باعث شادی و رضایت این قبیل آدم های بیماردل نشوید.

 

@ مدت طولانی قهر یا سکوت کنیم.

گاهی اوقات دلخور می شویم. آنقدر ناراحت هستیم که ترجیح می دهیم، سکوت کنیم. در خودمان جمع می شویم و دل دماغ نداریم. آدمیم دیگر. فرشته که نیستیم که همیشه اخلاق بهشتی  داشته باشیم. ولی بخاطر داشته باشیم با طولانی کردن قهر و سکوت، گره ای را که به دست باز می شود، به گره ای کور تبدیل می کنیم. هر دو در آشتی کردن پیشقدم باشیم. یکی از راه حل های خوب این است که مسخره بازی درآوریم تا هردو بخندیم و حال و هوا را عوض کنیم.

@ مسائل را کش بدهیم و طولانی کنیم.

 اشتباهی رخ داده، عذرخواهی هم شده، ولی دلمان صاف نمی شود. باز توضیح می دهیم، زخم زبان می زنیم، آه می کشیم، مظلوم نمایی می کنیم. این کارها به دیگران اجازه می دهد که درباره ما و روابط مان اظهارنظر کنند. در زندگی ما مداخله کنند. مثلا بخواهند ما را آشتی بدهند، نصیحت کنند. ما با رفتارهای کودکانه و ناپخته، به دیگران اجازه می دهیم با ما چون طفلی خردسال رفتار کنند. دودش فقط به چشم خودمان می رود.
 

@ اگر جلوی دیگران، زیادی رومانتیک بازی دربیاورید.

اگر جلوی دیگران، زیادی رومانتیک بازی دربیاورید، بقیه شروع به مداخله و فضولی در رابطه شما خواهند کرد. چرا؟

اول این که بعضی آدمها از یک رابطه خوب و صمیمانه برخوردار نیستند، پس از دیدن خوشحالی شما ناراحت می شوند و هر روشی را به کار می برند که در شما احساس گناه و ناراحتی ایجاد کنند. دوم این که بعضی کارها مال خلوت و تنهایی است و حد آن را فرهنگ مشخص می کند . در یک فرهنگ، اگر زن و شوهر دست در دست هم راه بروند، باعث عصبانیت دیگران می شوند، در فرهنگی دیگر، بوسیدن لبها هم عادی تلقی می شود.

در جمع خانوادگی تان، کنار هم بنشینید، با ادب و احترام و صمیمیت با هم صحبت کنید، ولی با اسم های خودمانی یکدیگر را صدا نکنید (عسلم، خوشگلکم، گوگولی مگولی،...)، درگوشی با هم صحبت نکنید، جلوی دیگران بغل و بوس و نوازش نکنید. جامعه ما طاقت این کارها را حتی بین زن و شوهر ندارد.

 

خلاصه مطلب این که دیگران وقتی می توانند در زندگی ما مداخله کنند و نفاق ایجاد کنند که خودمان اجازه این کار را بدهیم. علت فضولی دیگران این است که ما طوری رفتار می کنیم که گویا مثل یک کودک نابالغ هنوز تحت تسلط و کنترل والدین مان هستیم و یا فرزند یا دوستی را عزیزتر همسرمان هستیم. در نتیجه  پیوند  زن- شوهری را سست می نماییم و رابطه زناشویی مان را گندیده می کنیم.زن و شوهر، دو تا آدم با جنسیت متفاوت، تربیت های متفاوت و نیازها و خواسته های متفاوت هستند. این که بتوانند با هم کنار بیایند و تفاوت های یکدیگر را بپذیرند، کلی هنر کرده اند! ولی اگر بخواهند به خاطر دیگران هم با هم بجنگند، وای بر این زندگی مشترک. این رفتار ها را آگاهانه کنار بگذارید و هرگز به خاطر دیگران با هم دعوا نکنید.

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
شیما

میشه لطفا راهنمایی کنید که وقتی مثلا از دست یکی از افراد خانواده طرف مقابل دلخور میشیم رفتار درست چیه؟ خب آقایون که اصولا عکس العملی انحام نمیدن و این دلخوری میره رو دلخوریای بعدی جمع میشه... و اینم تاثیر میزاره هم رو رابطه دو نفره هم تو برخورد آدم تو جمع خانوادگی طرف مقابل....

پاسخ
سولماز

به نظرمیرسه خیلی ازمشکلات ناشی ازدخالتهای دیگران است.شما گفتین که بایدبه جای سکوت به آنهامحترمانه جواب داد.من درکامنت قبلیم پرسیده بودم چطورمیتوان حاضرجوابانه ومناسب جواب دخالتهاراداد.حال مشخصا ازشماکمک میخواهم.وقتی ازمن یا همسرم مکررامیپرسند:چرابچه نمیارین؟دیرشده؟اشتباه میکنین.یا اینکه چراشوهرت خونه نداره؟چراخونه نمیخرین؟چه پاسخی باید داد؟

پاسخ
ماه بیگم

با اینکه مجردم ولی دونستنش واقعا نیاز بود.
سپاس

پاسخ
ونوس

یه دوست خوب وبا تجربه یه راهکار خوب برای مقابله با بدجنسی اطرافیان داد که هم دل آدمو خنک میکنه ! هم آسیبی به زندگی زناشویی وارد نمیکنه.دوستم میگفت جاریش هروقت از بدجنسی مادر شوهرش به ستوه می اومد با خونسردی تمام جلوی مادر شوهرش از زندگی زناشوییش اظهار رضایت میکرد و حتی بخاطر تربیت شوهرش از اون تشکر میکرد .اگه طرف بدجنس باشه حسابی لجش در میاد طوری که در چهره اش ناراحتی رو میشه دید ! البته مادرشوهر من اصلا بدجنس نیست وحتی مطمئنم اگه همچو حرفی رو بزنم تودلش قند آب میشه.ولی یه بار برای یکی از اقوام درجه دو همسرم که حدس میزدم نسبت به استقلال و اختیاراتم تو زندگی حسادت میکنه یه کوچولو از اختیارات و حقوقی که همسرم برام از اول زندگی تا الان قائله گفتم(که البته این اختیارات درجامعه امروزی امتیاز ویژه ای نیست ولی در فرهنگ قومی همسرم که ارزش زیادی برای عروس وخواسته هاش قائل نیستند کمی زیاده) نتیجه جالب بود داشت منفجر میشد.ومن آی دلم خنک شد.

پاسخ
حمید

گل

پاسخ
شوکا

فکر نمیکنید دیگه وقت این رسیده فرهنگ جامعمون یکم بالاتر بره؟ به بقیه چه ربطی داره اگه منو شوهرم تو خیابوناصلا چسبیده به هم راه بریمابله یا اصلا تو جمعی اشنا توی مهمونی فلانی شوهرش رو ببوسه مگه چیه؟ هه تا حالا منو نامزدمو 60 بار بیرون گرفتن
دستش دور کمرم بود قدم میزدیم
یارو میگه نمیشه حتی اگر محرمیدهیپنوتیزمتعجب شاید یکی زن نداشته باشه اونم دلش بخواد
فک کن فرهنگ ما باید ایییین باشه؟؟؟سبز

پاسخ
آناستازیا

سلام .یه دنیا ممنون از راهکارهای خوبتون لبخند
لطفا راجع به رفتار صحیح با خانواده همسر مطالب بیشتری بذارید .
از لطفهایی که به بچه هاشون میکنند و انتظاراتی که دارند تا مداخله هاشون و .... برامون بنویسید.
خیلی وقتها من بین دوراهی هایی گیر کردم که انرژیم رو تحلیل داده و فقط دلم میخواسته یکی بیاد و صراحتا راه درست رو نشونم بده . چند وقتی میشه شما این کارو برام کردید و من واقعا سپاسگزارم .قلب

پاسخ
sindrella

سلام به روی ماهتون
کاملا موافقم
خدا رو شکر اینها رو رعایت کردم
ممنون از یادآوریتونگل

پاسخ
sindrella

در جواب سولماز جان میگم:
من هم تجربه شما رو دارم
این سوالها ادمو کلافه میکنه
اما در جواب این افراد میگم :
هر وقت خدا بخواد
هر چی خدا بخواد
ببینیم چی پیش میاد
چند بار که اینطور جواب بدی دیگران میفهمن که شما دوست نداری برنامه های زندگیت رو به همه اعلام کنی
موفق باشیگل

پاسخ
برچسب ها : 
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه