زندگی من مثل همه مردم، مجموعه‌ای از تلخ و شیرین است، ولی من انتخاب کرده‌ام شیرینی‌های زندگی‌ام را با شما سهیم شوم. هرگز خیال ندارم وانمود کنم هیچ مشکلی در زندگی ندارم و یا هیچ عیبی در رفتار و کردارم نیست. من یک آدم معمولی هستم. اگر بتوانم لحظه‌ای در روز، نور شادی و امید را به قلب شما بتابانم، وظیفه‌ام را در این دنیای زیبا انجام داده‌ام. ریختن چرک آب زندگی بر سر خواننده‌ها، کار ناشایستی است. به نظر من نویسنده‌ای هنرمند است که بتواند امید و شادی را به قلب مردم هدیه کند، وگرنه گله و شکایت از زندگی، کار ساده‌ای است.

مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
دفترچه خاطرات گیس گلابتون
1394/10/21 12:36

گیس گلابتون حسابداری یاد می‌گیرد-5

بخش چهارم را اینجا  بخوانید

اولین مطلبی که در حسابداری یاد گرفتم مرا کاملاً شوکه کرد. مهم‌ترین فرمول حسابداری این است
:

دارایی‌ها مساوی است با بدهی‌ها بعلاوه سرمایه

دارایی‌ها یعنی آنچه ما داریم .

بدهی‌ها یعنی آنچه به دیگران بدهکاریم .

سرمایه یعنی آنچه به صاحبان سرمایه تعلق دارد .

 

هوووووووه! دارایی یعنی آنچه «ما» داریم و سرمایه یعنی آنچه «صاحبان سرمایه» دارند .  همین جمله بخوبی نشان می‌دهد علم حسابداری برای کارمندان ساخته شده تا حساب و کتاب پول دیگران را نگه دارند. اگر من به عنوان صاحب کسب و کار می‌خواستم این فرمول مهم را بنویسم، حتماً می‌گفتم :

سرمایه یعنی دارایی‌ها منهای بدهی‌ها

ظاهراً هر دو فرمول یکی است ولی بخوبی تفاوت دیدگاه را نشان می‌دهد .

 

من از کتاب «پدر پولدار، پدر فقیر» یاد گرفته‌ام آخر هر ماه، همه دارایی‌ها و بدهی‌هایم را یادداشت کنم. این دو عدد را هم از هم کم کنم تا بفهمم سرمایه فعلی‌ام چقدر است. برای مثال من هنوز همه قیمت دفترم را نپرداخته‌ام. ظاهراً من یک دفتر دارم، ولی در واقع بخشی از این دارایی، هنوز بدهی است. پس سرمایه من کمتر است .

 

حسابداری، عجب علم ظریفی است. چه درایتی پشت آن نهفته است. حسابداری دوبل (یا حسابداری دوطرفه) در قرن پانزدهم میلادی توسط یک اسقف باهوش طراحی شده است: لوکا پاچیولی. ظاهراً آن موقع کلیسا ثروتمند‌ترین نهاد دنیا بوده و برای جمع آوری مالیات‌ها به یک سیستم حسابداری نیاز داشته است. اسقف پاچیولی، نابغه است! البته مطمئناً او حدس نمی‌زده سیستمی که ساخته تا این اندازه پیشرفته شود .

 

روزهای جمعه پنج ساعت کلاس داشتیم. معلم خوبی هم داشتیم. او تجربه خوبی داشت و با علاقه تدریس می‌کرد. ما فقط سه تا شاگرد بودیم و معلم از ما خیلی راضی بود. می‌گفت یکی از کلاس‌های استثنایی او هستیم که موقع تمرین اینقدر متمرکز و سرحالیم. ظاهراً در بقیه کلاس‌ها، شاگردان موقع تمرین حل کردن، چرت می‌زدند و موقع تدریس، خمیازه می‌کشیدند. او می‌گفت از تدریس به ما سه نفر لذت برده است .

 

من از یاد گرفتن حسابداری راضی هستم. از معلممان هم خیلی خیلی راضی هستم. اگر کسی در رودهن بخواهد حسابداری یاد بگیرد، حتماً توصیه خواهم کرد پیش ایشان برود، ولی کلاً حسابداری به شیوه بسیار دشواری آموزش داده می‌شود. باید روش ساده‌تر و مناسب‌تری برای آموزش حسابداری ابداع شود. حسابداری نباید این هم سخت و غامض باشد. اصلاً! پول، موضوع روزمره ماست و همه ما باید بتوانیم حساب و کتاب پولمان را نگه داریم.

 

 چرا علم حسابداری را اینهمه پیچیده کرده‌اند؟ برای مثل تراز اختتامی و تراز اختتامیه دو مبحث کاملاً جداگانه و متفاوت هستند، ولی ظاهراً فقط یک «ه» تفاوت دارند. در حالیکه تفاوت تراز اختتامی و تراز اختتامیه مثل تفاوت ماهی با کفش است! معلم بیچاره ما دو هفته داشت همین مفهوم را در کله شاگردان فرو می‌کرد. ما فقط سه نفر بودیم و من مطمئن هستم دست کم یک نفر از ما سه نفر هنوز هم متوجه نشده تفاوت تراز اختتامی با تراز اختتامیه چیست !

 

نگه داشتن حساب و کتاب پول و اجناس، خیلی خوشمزه است، چرا به نحوی دردناک تدریس می‌شود؟ به نظر من چون حسابداران، صاحبان سرمایه نیستند. هر درآمد و هزینه از نظر آن‌ها فقط یک ثبت دردناک است. در حالیکه از نظر صاحب کسب و کار، درآمد شیرین است و بدون هزینه، درآمدی بدست نمی‌آید، پس آن هم شیرین است .

 

برای حسابدار خوب بودن، لازم است طبق تیپ‌شناسی Disc شخصیت Conscientiousness داشته باشید. به همین دلیل شخصی شبیه به من نمی‌تواند شغل حسابداری داشته باشد. کاش دانشجویان قبل از ورود به دانشگاه حسابداری یک تست شخصیت انجام بدهند. اگر این شغل مناسب تیپ شخصیتی آن‌ها نیست، سراغ این رشته نروند و اگر مناسب آن‌هاست خیالشان راحت باشد که درآمدی عالی و موقعیتی فوق العاده در انتظار آن‌هاست. متاسفانه اگر حسابداری مناسب تیپ شخصیتی حسابداران نباشد، انجام آن بسیار دردناک خواهد شد .

 

ادامه داردنظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
najme55

سلام بر شما
حرفهای شما اطلاعات تازه ای در مورد حسابداری به من داد..چن تا از نزدیکان من حسابداری خوانده اند و پدر 71 ساله ام حسابداری خبره و سرشناس است. من تو این مدت هر چه کرده ام نتوانسته ام به نوشتن مخارجم عادت کنم نمی دانم چرا ...تحت تاثیر مطالب شما گفتم شاید دانش حسابداری روش روتین تر و آسانتری برای این کار به من یاد بدهد وقتی به پدرم گفتم که مایلم یاد بگیرم کلی ذوق کرد و گفت که حتما یادت میدم و حتما به دردت میخوره...البته تصور من این بود که باید علم خیلی ساده و البته خشک و کسل کننده ای باشد به نظر شما برای درامد های کوچولو هم دانستن این دانش فایده ای دارد؟

پاسخ
گیس گلابتون

ممنونم
به نظر من بله. البته من فقط مقدمات را یاد گرفتم. خوش به حال شما که قرار است پدرتان این مطالب را به شما بیاموزد

پاسخ
farzane.j

سلام گیس گلابتون عزیز شخصیت Disc چه جور شخصیتی است؟

پاسخ
گیس گلابتون

متشکرم
در موردش خواهم نوشت. البته شما هم می توانید در گوگل سرچ کوچکی انجام بدهید.

پاسخ
بهرام

من هم سابقه تدریس زیادی دارم و هر موقع در کلاسهام بچه ها با علاقه به یادگیری حضور پیدا می کنند از درس دادن لذت میبرم ، به نظر من حسابداری علم پیچیده ای نیست فقط با توده ای از قوانین و اصطلاحات آن را پیچیده کرده اند .

پاسخ
گیس گلابتون

موافقم!

پاسخ
zarzari

سلام گیس گلابتون عزیز
الان اوضاعت با حسابداری چطوره؟
فراموش نکردی که؟
من و همه حسابداران موقع شروع به یادگیری از کتابهای ساده استفاده کردیم که در مدرسه بهمون اموزش داده شد.یعنی اصول حسابداری 1و2
که تمامی دانش اموزان حسابداری در دون دبیرستان دارنش اگه مال خودم پیشم بود حتما براتون پست میکردم
به هر حال سعی کنید این کتابها رو پیدا کنید تا راحترتر مطلبو درک کنید

پاسخ
گیس گلابتون

ممنونم. مقدمات حسابداری را یاد گرفته بودم که چون هر روز دارم استفاده می کنم، از یاد نبرده ام.

پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه