مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
آدم‌های شاد و موفق
1394/05/10 09:28

امان از انتقاد گزنده! امان از نیش و کنایه!

از شما دعوت می‌کنم به چند دقیقه فایل صوتی گوش بدهید. کوتاهه. زیاد وقتتون رو نمی گیره. من از فایلهای صوتی بیست‌دقیقه‌ای بیزارم، چون نمی دونم چقدر دیگه باید تحمل کنم تا به آخر داستان برسم! به همین دلیل فایلهای صوتی را کوتاه کوتاه و کوتاه تهیه می‌کنم. امیدوارم دوست داشته باشید و استفاده کنید.


لینک فایل صوتی 

این هم بعضی نظرات شرکت کنندگان در کارگاه "چگونه در برابر انتقاد، قوی و جذاب واکنش نشان بدهید؟"

 

وقتی قرار است برای یک واقعه، برنامه یا حادثه موثر بر زندگی شخصی یا شغلی آماده شویم، از قبل به آن فکر می کنیم، برای بدترین حادثه ممکن سناریو می چینیم تا غافلگیر نشویم و از آن به سلامت عبور کنیم. گاهی که موضوع خطیری در جریان است، برای آن ماجرا مانور می چینیم و خود را بصورت نمایشی با رعایت تمام جوانب در معرض آن تجربه قرار می دهیم .
در این کارگاه لحظات سخت ارتباط اجتماعی را بصورت یک مانور اجرا می کنیم. یاد می گیریم در شرایط سخت انتقاد چگونه محکم و مقاوم بشنویم و پاسخ دهیم. وقتی برای اولین بار با یکی از نزدیکانم به آن صورت که در کارگاه آموخته بودم رفتار کردم، او را تعجب زده کردم. مثل یک صخره نورد در حالی که از دستهایم آویزان بودم به سختی خودم را بالا کشیدم. من سقوط نکرده بودم .

سپاس از شما، ندا

 

 

 

سلام گیس گلابتون عزیزم
در مورد کارگاه انتقادپذیری که خواسته بودید تجربه ام رو بگم :
شاید قبل از این کارگاه متوجه این موضوع در بقیه زیاد نمىشدم ولی از وقتی یاد گرفتم چطور می تونم با چند تکنیک ظاهرا ساده موقع انتقاد حال خودم و بهتر کنم و تاثیر بهتری هم روی دیگران بذارم، می بینم که خیلی از بحث ها و جدل هایی که فقط انرژی دو طرف رو مىبره می تونه از اول پیش نیاد ...
کارگاه انتقاد پذیری بهم یاد داد با لبخند زدن و گفتن چند جمله حال خودم و بهتر کنم و برخورد پخته تر و موثرتری از خودم نشون بدم ... حس خوب و فیدبکی که ازش گرفتم بیشتر ترغیبم می کنه به تمرین و استفاده ازش

نسترن

 

سلام, امیدوارم خوب و خرم باشید .
چه فکر خوبی .
ممنونم که پرسیدید
۱ - در کارگاه فهمیدم که مورد انتقاد واقع شدن اصلا وحشتناک نیست و همه مورد انتقاد واقع میشوند .
۲ - یادگرفتم و دارم تمرین میکنم که انتقاد و نظر منفی دیگران در مورد من , خدشه ای به هویت و شخصیتم وارد نمیکند. کلیت من چیزی فراتر از یکی دوجمله انتقاد است .
۳ - در کارگاه دیدم که همه ی ما اشکالاتی داریم که بیان آنها, یا اینکه دیگران اشکالات ما را کشف کنند یا بدانند هیچ چیز بدی نیست . و اصلا قرار نیست کامل باشیم و یک ویترین مصنوعی زیبا بسازیم و حتی شجاعت اقرار به اشکالاتم را پیدا کردم .
۴ - یادگرفتم و دارم تمرین میکنم که خیلی اوقات که دیگران حرف نیش دار میزنند یا به شکلی مخفیانه توهین میکنند , در واقع نوعی انتقاد است, فقط اینکه آنها کلاس انتقادپذیری نرفته اند و من هم ذکاوتم بیشتر شد. مثلا یک نفر به من گفته بود:پرت نگو, بعد از کلاس انتقاد پذیری فهمیدم که اولا نیاز نیست بگویم , پدرت پرت میگوید, بعد هم بفهمم که منظور او این بوده حرفی زده ای که به نظرم نامفهوم و بدون فکر بوده است و در واقع نوعی انتقاد کرده .
سایر جمله هایی که شنیدم و فهمیدم که میشه به جای توهین و کنایه اونها رو انتقاد قلمداد کرد
این همه مارک موبایل رفتی, هوآوی خریدی!؟
آیا توانستم منظورم را برسانم. یعنی در واقع قدرت تشخیص به من داد, که بجای اینکه وارد بازی یکی تو بگو یکی من بگم, بشوم, ان را انتقاد قلمداد کردم و موضوع را تمام بکنم .
انشالله خوب باشید
سارا

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
سحر میرزایی

سلام خانوم دکتر عزیز
بیصبرانه منتظر این کارگاهستم
انتقادات بیجای افراد و بی پاسخی از طرف من خیلی به روح و روان و زندگی من لطمه زده .
امیدوارم فقط وسط هفته نباشه یه جوری که کارمندا هم بتونن شرکت کنن. برای همه چی سپاسگزارم قلب

پاسخ
گیس گلابتون

متشکرم و باعث افتخار من خواهد بود
کارگاه روز جمعه برگزار میشه

پاسخ
zahra_67

فایل صوتی بسیار عالی و تاثیر گذار بود. جملات ابتدایی محشر بودنماچ

پاسخ
گیس گلابتون

ممنونملبخند

پاسخ
Lotus77

سلام
برای من شرکت در کارگاه "چگونه در برابر انتقاد قوی و جذاب واکنش نشان بدهید؟" یک فرصت عالی بود. قبلترها برام خیلی حرف های دیگران مهم بود.. هر حرف و واکنشی من رو تحت تاثیر قرار میداد و مسلما تمام این حرفها مثبت و دوستانه نبود. در کارگاه انتقادپذیری جذاب، یاد گرفتم که همه حرفها لزوما حقیقت محض نیست، بعضی ها حرفی می زنند که تعادل من رو بهم بزنند، بعضی هم از دوستی است که چیزی می گویند، ولی به راه روش اش خیلی وارد نیستند. یاد گرفتم در برابر هر اظهارنظر یا انتقادی لبخند بزنم. و بعد سعی کنم موضوع انتقاد رو به سمتی هدایت کنم که دوستانه پاسخ داده باشم و بدون دست کم گرفتن و باختن خودم، از نظر طرف مقابل - اگر شدنی است- استفاده کنم.
یادم هست روزی که از این کارگاه به خانه برگشتم و مثل همیشه در حال تبادل خبرهای روزانه با مادرم بودم، اینقدر در برابر هر جمله مادرم با لبخند جواب نشان می دادم که مادرم متعجب شده بودند و شک کرده بودند که "تو چرا اینقدر عوض شدی؟!"
ممنونم. من همچنان در حال استفاده از مطالب اون کلاس هستم.
قلبلبخند

پاسخ
گیس گلابتون

خنده

پاسخ
masoum

سلام سلام سلام
آآآی اونایی که توکارگاه ثبت نام کردید خوش به حالتون.لبخندمن موفق نشدم شرکت کنم.
خانم دکتر خواهش میکنم فایل صوتی شوتو سایت بزاریدممنونتون میشم.آیاکارگاه بعدی سال بعده؟جمعه سر کارم ولی مطمینا فکرم تو کارگاهه.حاضر بودم کارمو کنسل کنم و بیام کارگاه شرکت کنم اما نجنبیدمافسوس

پاسخ
گیس گلابتون

ممنونم
فایل صوتی کمکی به شما نمی کند. چون آنچه مهم است تمرین است و تمرین و تمرین
نمی دانم دفعه بعدی کی هست ولی حتما خبر می دهم.
بله جای شما حتما خالی است

پاسخ
nazigh

سلام. یکی از مواردی که اعتماد به نفس منو پایین آورده اینه که نمیدونم در برابر حسادت، دخالت و کارشکنی اطرافیان تو کارهام چه واکنشی نشون بدم! اغلب سکوت میکنم و فاصله میگیرم ولی این کار منو واسه همیشه ایمن نمیکنه چون ممکنه تو موقعیتی قرار بگیرم که مجبور باشم با این افراد مدام سر و کار داشته باشم واسه همین داشتم تو این سایت درباره جسارت داشتن و قدرت مذاکره سرچ میکردم که چیزی پیدا نکردم ولی این مقاله رو که خوندم و فایل صوتیشو گوش دادم و متوجه شدم مشکلم با شرکت در این کارگاه حل میشه ولی متاسفانه به خاطر مسافت نمیتونم شرکت کنم ناراحت کاش واسه ما که دوریم هم میشد یه فکری کرد

پاسخ
گیس گلابتون

متشکرم. پیشنهاد می کنم تمرینات خداحافظ خشم را انجام دهید. برای مورد شما بسیار مفید است.

پاسخ
nazigh

خیلی ممنونم گیس گلابتون که پاسخ دادید. راستش من مجموعه خداحافظ خشم رو برای حل یکی از موانع ذهنیم در زمینه ازدواج سفارش داده بودم و باید بگم به طور معجزه آسایی اون مانع منو با چند تا جمله حل کرد!! مانعی که هر چی راجبش کتاب میخوندم یا از مشاورها کمک میگرفتم حل نمیشد. یادمه که این مجموعه به علاوه همسرگزینی ۱ و ۲ خیلی نفیس بودند و با هر بار یادگیری یک نکته آموزشی تازه و توجیه شدنم تو اون زمینه اشک تو چشام جمع میشد چون تا حالا هیچ کس اینجوری فصیح و بلیغ باهام حرف نزده بود ولی چون داشتم کتاب «ازدواج مثل آب خوردن» رو کار میکردم فرصت نکردم به طور کامل روشون کار کنم یا نظرمو در موردشون بنویسم. دوباره به این مجموعه رجوع میکنم، امیدوارم این مانع ذهنیمو هم حل کنه گلبغل

پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه