مقاله‌های بخش «چگونه با پول دوست شویم؟» درباره جذب پول و کسب استقلال مالی است

پول شاید مهم‌ترین چیز دنیا نباشد، ولی روی مهم‌ترین چیز‌ها، یعنی غذا، خانه، لباس، تحصیلات، امکانات بهداشتی و پزشکی تاثیر می‌گذارد. وقتی فکر آدم درگیر کمبود پول است، نمی‌تواند از توانایی‌های روحی و ذهنی خود بخوبی استفاده کند. وقتی شما نگران پرداخت کرایه خانه هستید، نمی‌توانید از مصاحبت همسر و فرزند خود لذت ببرید و یا کار خلاقانه‌ای انجام بدهید. با مطالعه مقاله‌های «پولدار شوید!» و انجام تمرینات آن، وضعیت مالی شما به شکلی عالی تغییری خواهد کرد .

مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
چگونه پولدار شوید؟
1400/01/30 09:37

افزایش درآمد یا کاهش مخارج؟

 آخرین آپدیت: 30 فروردین 1400

 

وقتی می‌بینید وضعیت مالی‌تان تعریفی ندارد، دو اقدام می‌توانید انجام بدهید:

  • 1-درآمد خود را افزایش بدهید.
  • 2-مخارج خود را کاهش بدهید.

فقط این دو راه وجود دارد و هیچ راه سومی نیست.

 

وقتی شما تصمیم می‌گیرید وضعیت مالی خود را سروسامان بدهید، معمولاً اول به فکر افزایش درآمد خود می‌افتید، ولی این کار اشتباه است.

شما ابتدا باید یاد بگیرید کمتر از درآمدتان خرج کنید.

با افزایش درآمد، بی‌بروبرگرد، مخارج شما هم افزایش پیدا می‌کند. اگر شما ندانید چطور کمتر از درآمدتان خرج کنید، یک‌مرتبه به خود می‌آیید و می‌بینید که تا گردن در قرض فرورفته‌اید.

اجازه بدهید این مطلب را با مثال توضیح بدهم:

فیروزه ماهی یک‌میلیون تومان درآمد دارد. او هرماه یک‌میلیون و دویست هزار تومان خرج می‌کند. دویست هزار تومان مازاد بر درآمدش را از یکی قرض می‌گیرد: مادرش، خواهرش، دوستش

قرض سنگینی نیست. پولشان را پس می‌دهد. البته چند ماه بعد. بعضی‌اوقات هم قرضی که گرفته، مشمول مرور زمان می‌شود و قرض دهنده، بی‌خیال گرفتن آن می‌شود.

حالا فرض کنید که فیروزه تصمیم گرفته درآمدش را افزایش بدهد. چطوری‌اش را کار نداریم. او به روشی توانسته درآمدش را سه برابر بکند و حالا ماهانه سه میلیون تومان درآمد دارد.

ازآنجاکه فیروزه خرج کردن را خیلی دوست دارد و نمی‌تواند جلوی خودش را بگیرد، الان فکر می‌کند که می‌تواند وسایل شیک‌تر و گران‌تر بخرد.

قبلاً او یک‌میلیون تومان درآمد داشت و یک‌میلیون و دویست هزار تومان خرج می‌کرد، یعنی بیست درصد بیش از مخارجش خرج می‌کرد. حالا او سه میلیون تومان درآمد دارد و مطمئن باشید که بازهم دست‌کم بیست درصد بیش از مخارجش خرج می‌کند، یعنی حالا سه میلیون و شش‌صد هزار تومان خرج می‌کند (البته اگر چهار میلیون یا چهار میلیون و نیم خرج نکند!)

قبلاً ماهی دویست هزار تومان کم داشت. پنجاه تومان از یکی می‌گرفت و پنجاه تومان از آن‌یکی. ولی حالا ماهانه شش‌صد هزار تومان کم می‌آورد و نمی‌داند این پول را از چه کسی بگیرد.

 

با افزایش درآمد، مخارج افزایش پیدا می‌کند! این‌ یک قانون است. اسم هم دارد: قانون پارکینسون

به همین دلیل قبل از این‌که به فکر افزایش درآمد باشید، مطمئن شوید می‌توانید کمتر از بودجه‌تان خرج کنید.

شما که تصمیم گرفته‌اید وضعیت مالی خود را سروسامان بدهید، یک ماه آینده با دقت مخارج خود را ثبت کنید.

از امروز یک دفترچه کوچک و یک مداد در کیف‌دستی خود بگذارید و هر خرجی که انجام دادید، یادداشت کنید. تا شب صبر نکنید. همان لحظه بنویسید که 2000 تومان تاکسی، 5000 تومان بستنی، شصت‌وهشت هزار تومان میوه مشتمل بر دو کیلو میوه. هر خرجی را چه کوچک و چه بزرگ همان موقع یادداشت کنید. البته اپلیکیشن هایی هم برای ثبت مخارج وجود دارد. بعضی از آن‌ها رایگان است و خیلی هم خوب کار می‌کند.

آخر ماه مخارج خود را در یک جدول وارد کنید. می‌توانید از برنامه اکسل برای این کار استفاده کنید. مخارج مشابه را کنار هم قرار دهید. برای مثال غذا، تاکسی، قسط، تفریحات،... اگر از اپلیکیشن استفاده می‌کنید، از همان ابتدا مخارج دسته بندی شده‌اند.

  • ببینید پول شما کجا خرج می‌شود؟
  • کجا ولخرجی می‌کنید؟
  • کجا خساست به خرج می‌دهید و آب از دستتان نمی‌چکد؟
  • چطور می‌توانید هزینه زندگی خود را پایین‌تر بیاورید؟ آیا می‌دانید با حذف سیگار، هم پول سیگار برای خودتان می‌ماند و هم سالم‌تر هستید و کمتر خرج دوا و دکتر می‌کنید؟ آیا می‌دانید بسیاری از تفریحات و خوشی‌ها، رایگان هستند؟

 

من از دوازده‌سالگی مخارج خود را یادداشت می‌کردم، ولی دسته‌بندی نمی‌کردم. وقتی این کار را یاد گرفتم دیدم ای‌دل‌غافل! من هرماه مبالغ هنگفتی را صرف خرید هدیه برای دیگران می‌کنم، ولی نه خودم یادم می‌ماند و نه دیگران! همیشه خود را بدهکار می‌دانم و دیگران هم جوری رفتار می‌کنند که گویا از من طلب دارند. از طرفی دیدم ماه‌هاست که یک جفت جوراب برای خودم نخریده‌ام. پس‌انداز که هیچ! دریغ از یک پاپاسی پس‌انداز. نوشتن مخارج و دسته‌بندی آن‌ها باعث شد در مورد مسائل مالی‌ام هشیار بشوم. من چهل‌وچندساله بودم که یاد گرفتم مخارج را دسته‌بندی و تحلیل کنم. امیدوارم شما خیلی زودتر از من، ارزش پول و مدیریت مخارج را درک کنید. البته در هر سنی که متوجه شوید، عالی است و می‌توانید اقدامات لازم را انجام بدهید.

 آیا شما می‌خواهید وضعیت مالی خود را سروسامان بدهید؟ اگر این باره مصمم و جدی هستید، مخارج خود را ریزبه‌ریز بنویسید، دسته‌بندی کنید و سپس هشیارانه مخارج خود را متعادل کنید. پس‌ازاین که مطمئن شدید می‌توانید کمتر از درآمدتان خرج کنید، آنگاه به سراغ افزایش درآمد بروید.

 

راه مقابله با قانون پارکینسون چیست؟

وقتی درآمدتان افزایش پیدا کرد، همه آن را خرج نکنید، بلکه نصف افزایش درآمد را پس‌انداز کنید و سپس نیمی دیگر را برای بهبود وضعیت زندگی‌تان خرج کنید.

فرض کنید این ماه، پانصد هزار تومان اضافه‌حقوق داشتید. فوری ندوید همه آن پول را لباس و وسیله آرایش بخرید! 250 هزار تومان را پس‌انداز کنید و سپس بقیه‌اش را خرج کنید.

 

 

اگر مصمم هستید شرایط مالی خود را بهبود دهید

پیشنهاد می کنم همین حالا در باشگاه پول ثبت نام کنید!

 

 

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
noon mim

گیس گلابتون جونم..مرسی از مطلبی که نوشتید خیلی مفید بود...الان که دارم فکر میکنم منم خیلی وقتا ولخرجیم برای دیگرانه!!!

پاسخ
آسیه

با درود.من مدتی غایب بودم اما الان مثبت برگشتم!من هم خیلی ولخرجی دارم برای شکمم و دیگرانوحشتناککه دیگران پررو کرده و شکمم گنده!
اما خبر خوف.من از روش توفان فکری استفاده کردم.من دانشجو هستم در رشته روان شناسی البته با وجود دانشجو بودن تو یه شاخه تخصصی از طریق کارگاهها مدرکی گرفتم و کار میکنم اما فقط دوروز هفته و حقوق کم!و این روش به کار بردم اما چون دانشجو حساب میشدم همه راه ها بن بست بود و نمیتونستم مرکز جدیدی برم اما ناگهان به یه فکری رسیدم اونم مراجع منزل بود.تو رشته من و شهر من اصلا نبود و من یه جورایی اولیشم! اما حالا من حقوقم 4 برابر شد با زمان خیلی خیلی کمتر!متشکرم دعا کنید بازم خبر خوب بیارم

پاسخ
shada

با سلام... سپاس فراوان از مطالب ارزشمند و دلنشین شما عزیز نازنین! انرژی سبزتان همیشه جاری و آسمان پرمهرتان آفتابی.

پاسخ
artimis

ممنون ازمطلب خوبتون.اره منم مشکل هدیه خریدن برای دیگران ضربه سنگینی به زندگی اقتصادیم زده.اما ازروزی که 10گام تا ثروت وبعدکتابهایی راکه معرفی کرده بودید خواندم.اوضاع بهتر شده.درضمن ازخبرخوب آسیه جونم خیلی خوشحال شدم.

پاسخ
نجمه

سوال: من ميتونم اين روش تقسيم بندي درامد ونوشتن مخارج ر ا به دخترم ياد بدم و ازش بخوام براي پول توجيبيش اين كارو بكنه؟ درسته اينكار يا الان بايد راحت و بي دغدغه خرج كنه؟ دخترم 13 سالشه

پاسخ
admin

از مهد کودک باید به بچه ها مدیریت پول و پس انداز را آموخت. چطوری نمی دانم چون خودم بچه بزرگ نکردم که دنبال راه و روشش باشم. ولی می دانم در ممالک پیشرفته از چهار سالگی امور مالی به بچه آموخته می شود.

پاسخ
yalda92

امروز با وب سایتتون اشنا شدم و کلی چیز یاد گرفتم ممنونم.

پاسخ
farzane20

سلام دکتر جان
این دسته بندی واقعا خوب بود
مرسی
من فایل اکسل ساختم و تونستم خیلی خوب جلوی خرجهای اضافم رو بگیرم
مرسی واقعا ازن ممنونم

پاسخ
salimi

من از اول ازدواجم دارم این کار رو میکنم. ولی همه مخارجی که میکنیم ضروری هستن. مثل غذا و کرایه تاکسی و ...
همیشه از حراجها لباس میخرم و تا جایی که ممکنه صرفه جویی میکنم. یعنی همین تعادلی که میگید رو دارم. ولی این کار باعث بیشتر شدن درامدمون نشده

پاسخ
parendik

سلام خواهر جونی
من خیلی وقته حرجامو مینویسم اما هیچ وقت دسته بندیش نکردم.ازین ماه اینکارو میکنم ببینم چی میشه:)

پاسخ
فلفل

من 2 ماهه که خرجام رو نوشتم ولی هنوز فرصت نکردم بررسیشون کنم

آنی جونی مرسی که هستیبغل

پاسخ
houshangi

باسلام ودرود....در گذشته این کارو کردم ولی عصبی می شدم احساس می کردم ناخوشایند به نظر می رسه ..علتش را متوجه نشدم حالاکه توصیه میشه .بهش بپردازم ببینم نتیجه داره انشاءالله ..خدا نگهدار!

پاسخ
Firuze

خوش به حال فیروزه که حالا استادی مثل شما پیدا کرده و دیگر حساب و کتاب زندگی اش دستش می آیدخنده
گل

پاسخ
گیس گلابتون

سلامت باشیدقلب

پاسخ
حدیث زمانی

من اصلا ولخرجی ندارم
قبلا که مجرد بودمو درامدم کمتر واقعا کمم خرج میکردم بعضی اوقات حتی چیزایی که دوست داشتمو نمیخریدم،چون میخواستم تعادل دخل و خرجم بهم نریزه
الانم باز ولخرج نیستم
مقاله چهار عادت ثروتمندانم خوندم چهارتاشم من تو خودم میبینم که دارم مخصوصا صرفه جویی که از بچگی هیچ غذایی رو هدر نمیدادم
ولی احساس میکنم اونقدر که باید پول ندارم🙄🙄

پاسخ
گیس گلابتون

داشتن این چهار عادت بعلاوه کسب درآمد بالا و افزودن به مقدار درآمد، آدم را پولدار می کند. یعنی باید درآمد خوبی داشته باشید و همچنین ولخرح نباشید و پول را حرام نکنید، تا کم کم پولدار شوید. آیا شغل پردرآمدی دارید؟

پاسخ
zeamfff

مرسی خانم دکتر جان خوندمش.
خیلی جالب بود برام.
خب اشتباه من اینه که اصلاً مخارجم رو یادداشت نمی‌کنم.
تصمیم گرفتم یه اپلیکیشن خوب نصب کنم و از امروز شروع کنم. بازم مرسیقلب

پاسخ
گیس گلابتون

سلامت باشیدقلب

پاسخ
برچسب ها : 
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه