مادرناتنی بودن دشوار است. مادران ناتنی همه زحمات یک مادر را به عهده دارند، بدون این که افتخارات یک مادر را داشته باشند. مادران ناتنی همه جا و در همه شرایط زیر ذره بین انتقاد همگان قرار دارند. ظاهرا بهشت زیر پای مادران ناتنی نیست. متأسفانه فرهنگ ما نسبت به مادران ناتنی بسیار بی‌رحم است و کار را برای مادران ناتنی دشوارتر می‌کند. ما با افسانه‌های سیندرلا، سفید برفی و اولدوز و کلاغ‌ها بزرگ شده‌ایم. نفرت و ترس از مادرناتنی از کودکی در وجود ما تزریق شده است. به همین دلیل هر مادرناتنی در خفا از خود می‌پرسد: "آیا من هم موجودی نفرت‌انگیز مثل زن باباهای افسانه‌ها هستم؟" مادران ناتنی دچار شرم و احساس گناه هستند، زیرا جامعه با آن‌ها به گونه‌ای رفتار می‌کند که انگار عفریته‌ای شریر می‌باشند. آمار طلاق در کشور ما بالا رفته است. در شهرهای بزرگ حدود نیمی از ازدواج‌ها به طلاق منجر می‌شود. پس هر روز تعداد کودکانی که با مادرناتنی بزرگ می‌شوند، افزایش می‌یابد. اگر طرز فکر ما و رفتار ما با مادران ناتنی عوض نشود، کودکان طلاق بیش از هرکسی از این موضوع آسیب می‌بینند. این بخش سایت به مادران ناتنی تقدیم می‌شود. کامنت دیگران حذف می‌شود. اینجا جایی است که مادران ناتنی می‌توانند با آرامش مشکلات خود را بیان کنند و جواب بسیاری از سؤالات خود را پیدا کنند. لطفاً با کلام محبت و احترام بنویسید. همان کلامی که شایسته شماست. ممنونم

مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
مادران ناتنی
1393/07/13 12:51

دارم از دست دختر ناتنی‌ام دیوانه می‌شوم!

 

یک سال و نیم پیش با مردی که دختری شانزده ساله دارد، ازدواج کردم. الان هفت ماهه باردار هستم. دختر ناتنی‌ام زندگی دشواری داشته، حتی توسط دوست پسر مادرش مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته است. من دلم برای او می‌سوزد، ولی دوست داشتن او کار آسانی نیست. او هم کار را برای من آسان‌تر نمی‌کند.

 

·         شلخته و نامرتب است

·         انتظار دارد همه کارهای شخصی‌اش را من یا پدرش انجام بدهیم

·         در کارهای خانه کمک نمی‌کند

·         از حیا بویی نبرده است. مدام دنبال سایت‌های سک...ی است. حتی لباس‌های زیر خود را به پدرش نشان می‌دهد

·         در دفتر خاطراتش خوانده‌ام که من و خانواده‌ام را با اسامی رکیک یاد می‌کند

 

کم آورده‌ام. دارم دیوانه می‌شوم.

 

من شرایط شما را به خوبی درک می‌کنم. خیلی بیشتر از آنچه که در تصورت بگنجد شرایط شما را می‌فهمم و با شما همدردی می‌کنم و در مواردی به شما کاملاً حق می‌دهم.

 

شما بین دلسوزی برای او و نفرت از او گیر کرده‌اید. از طرفی با توجه به شرایط دشوار زندگی‌اش دلتان می‌خواهد به او کمک کنید تا زندگی شایسته‌ای داشته باشد، از طرفی رفتارهای فردی او دارد شما را به مرز جنون می‌کشد. من کاملاً شرایط شما را درک می‌کنم.

 

خواهش می‌کنم مطالب زیر را با دقت چند بار بخوانید؛ زیرا می‌خواهم عصاره چندین سال مادرناتنی بودن خود را در یک پست تقدیم کنم:

 

مشکلات شما دو دسته هستند:

الف) مشکلات رفتاری و شخصیتی دخترخوانده‌تان

ب) شما احساس می‌کنید رئیس مؤنث خانه نیستید، بلکه او رئیس است و شما کارگر او هستید.

 

الف) مشکلات رفتاری و شخصیتی دخترخوانده‌تان

مشکلات رفتاری دخترخوانده‌تان هیچ ارتباطی به شما ندارد. قرار نیست آن‌ها را اصلاح کنید یا به خاطرش دیوانه بشوید. یادتان باشد مادرناتنی بودن با مادر بودن متفاوت است. یک مادر، مسئول تربیت فرزندش است. شما چنین مسئولیتی ندارید. شما یک نوجوان عاصی و مشکل دار را تحویل گرفته‌اید. کاری که قرار است انجام بدهید این است که به مشکلات این نوجوان چیزی اضافه نکنید. همین و بس!

 

شلخته است، تمایلات جنسی‌اش زیاد است، حجب و حیا ندارد، تنبل است، همه را قبول دارم. حتماً هست که می‌گویید، ولی شما نمی‌توانید او را تغییر بدهید. اگر ما خیلی توانایی داشته باشیم خودمان را تغییر می‌دهیم که آن هم کار بسیار دشواری است. مطمئناً نمی‌توانیم دیگری را تغییر بدهیم. پس بی خیال صفات و رفتار بد او بشوید. بی خیال بی خیال! زندگی بزودی به او چیزهای زیادی خواهد آموخت: مجرد ماندن، طلاق، اخراج شدن از کار، بی پولی و و و همه و همه در انتظار یک دختر شلخته، بداخلاق، تنبل و بی حیاست. زندگی، آموزگار سختگیری است.

 

چطوری بی خیال صفات و رفتار بد او بشوید؟

هر آدمی حتماً صفات خوبی دارد. هیچ آدمی، بد مطلق نیست. شاید او موهای زیبایی دارد. شاید خنده قشنگی دارد. شاید صدای خوبی برای آواز خواندن دارد. شاید می‌تواند دو دستی پیامک بنویسد. شاید... من نمی‌دانم او چه خوبی‌هایی دارد، ولی مطمئن هستم او صفات خوبی دارد. ازتان می‌خواهم پایین همین پست ده تا صفت خوب دخترخوانده‌تان را بنویسی. اگر بیشتر نوشتید، پیش من جایزه دارید. سفرنامه هندی جان نامه را برایتان خواهم فرستاد تا قدری بخندید و دلتان سبک بشود.

 

یک تقویم دیواری به دیوار نصب می‌کنید. به هیچکس در مورد این تمرین چیزی نگویید و توضیحی ندهید. یا توضیحی بی ربط بگویید. این تمرین را قرار است به شکل خصوصی انجام بدهید.

 

از امروز تا ۲۱ روز بعد را روی تقویم علامت بزنید؛ یعنی به خوبی معلوم کنید نقطه شروع و پایان تمرین چه زمانی است. هر روز که تمرین را انجام دادید روی تقویم یک ضربدر قرمز بزنید. به این ترتیب یک زنجیره قرمز می‌سازید. نگذار این زنجیره پاره بشود.

 

تمرین اول: هر روز صبح عکس دخترخوانده‌تان را جلوی خودت بگذارید و پنج مطلب خوب در مورد او بنویسید. این طوری جمله را بنویسید:

 

... عزیز، سپاسگزارم که ... هستی.

... عزیز، سپاسگزارم که ... را انجام می‌دهی.

 

به عکس نگاه کنید و جملات سپاسگزاری را بنویسید. می‌دانم در مورد انجام این تمرین مقاومت دارید، ولی اگر می‌خواهید دیوانه نشوید، حتماً این تمرین را انجام بدهید. به آن فرزندی که در شکمتان هست رحم بکنید. قرار نیست او با خشم و عصبانیت در شکم شما رشد کند. وقتی روی صفات و رفتار بد دخترخوانده‌تان تمرکز کنید، آن‌ها بیشتر می‌شود. وقتی به خوبی‌های او تمرکز می‌کنید، خوبی‌هایش بیشتر می‌شود. این معجزه را باور کنید.

 

این تمرین ۲۱ روز طول می‌کشد و رابطه شما را به شکل معجزه آسایی تغییر می‌دهد.

 

تمرین دوم این است: (این تمرین را قرار است یک بار انجام بدهی)

 

چند تا نفس عمیق بکشید و تصور کنید دخترخوانده‌تان کنار شما نشسته و با لبخند به یکدیگر نگاه می‌کنید. سپس از دریچه چشم او به رابطه‌تان نگاه کنید. زندگی کردن کنار شما به عنوان یک دخترخوانده چگونه زندگی‌ای است؟ اگر او اجازه داشت همه احساسات خود را بدون سانسور به شما بگوید، در مورد زندگی کردن با شما چه می‌گفت؟

 

این تمرین به شما کمک می‌کند بفهمی خودتان کجا رفتار نامناسبی با او دارید.

 

برای مثال شما اجازه ندارید دفترچه خاطرات او را بخوانید. دفترچه خاطرات خیلی خصوصی است و شما به حریم او وارد شده‌اید. حتم دارم رفتارهای نامناسب دیگری هم وجود دارد که باید آن‌ها را تشخیص بدهید. انتظار نداشته باشید اول او رفتارش را با شما خوب کند. بلکه پیشقدم بشوید و رفتار درستی با او داشته باشید.

 

ب) شما احساس می‌کنید رئیس مؤنث خانه نیستید، بلکه او رئیس است و شما کارگر او هستید.

 

این یکی را خیال دارم در درس‌های این بخش سایت کم کم به مادران ناتنی بیاموزم. اما اول باید رابطه شما خوب باشد. پس  خواهش می‌کنم دو تمرین بالا را انجام بدهید.

 

در ضمن مشاوره حضوری با من می‌تواند برای شما بسیار کمک کننده باشد. کاری به مشاوران دیگر ندارم، چون من می‌توانم کار دیگری برایت انجام بدهم که از مشاوران دیگر ساخته نیست. به شوهر یا دخترخوانده‌تان مشاوره نمی‌دهم، بلکه فقط به شما مشاوره می‌دهم. اگر آماده‌ای که زندگی را به کام خودت شیرین کنید، بسم الله!

 

برای مشاوره حضوری لطفاً با شماره تلفن ۷۶۲۵۸۱۸۳ (کد تهران 021) تماس بگیرید.

 

 

 

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
solmaz

گیسو جان یک سوال؟ من از دست شخصی عصبانی هستم (یک آقا). احساس میکنم منو بازیچه خودش کرده. این تمرین 21 روزه به من هم کمک میکنه؟

پاسخ
گیس گلابتون

از نظر احساسی تو را بازیچه کرده؟
خیر! این روش تو را به کسی که از دستش ناراحتی علاقه مند می کند. اگر بازیچه شده ای، باید خیلی زود کنار بکشی، نه این که بخواهی بهش بیشتر علاقه مند بشوی

پاسخ
elhambr

سلام گیس گلابتون عزیز. این تمرین 21 روزه برای راحت تر کنار اومدن با هر کسی که در کنارش بودن ما را آزار میدهد اما با توجه به یک سری شرایط مجبوریم که با او زندگی کنیم مفید هست؟

پاسخ
گیس گلابتون

معجزه می کند!

پاسخ
مریم س

سلام گیسو جان یه بار بهتون گفتم فرشته اید گفتید نه ولی بهرحال به نظر من یه فرشته روی زمین هستید وقتی مطلب بالا رو خوندم هم دلم برا دخترخوانده سوخت هم مادر ناتنی ولی وقتی راهنماییهای شما رو خوندم لذت بردم ازاینهمه عشق ،امیدوارم این خانوم با عمل به این مطالب یه زندگی شیرین رو شروع کنه چون من خودم با تمرین پاکسازی روح خیلیی خیلی آروم شدملبخند

پاسخ
گیس گلابتون

خدا را شکر

پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه