مادرناتنی بودن دشوار است. مادران ناتنی همه زحمات یک مادر را به عهده دارند، بدون این که افتخارات یک مادر را داشته باشند. مادران ناتنی همه جا و در همه شرایط زیر ذره بین انتقاد همگان قرار دارند. ظاهرا بهشت زیر پای مادران ناتنی نیست. متأسفانه فرهنگ ما نسبت به مادران ناتنی بسیار بی‌رحم است و کار را برای مادران ناتنی دشوارتر می‌کند. ما با افسانه‌های سیندرلا، سفید برفی و اولدوز و کلاغ‌ها بزرگ شده‌ایم. نفرت و ترس از مادرناتنی از کودکی در وجود ما تزریق شده است. به همین دلیل هر مادرناتنی در خفا از خود می‌پرسد: "آیا من هم موجودی نفرت‌انگیز مثل زن باباهای افسانه‌ها هستم؟" مادران ناتنی دچار شرم و احساس گناه هستند، زیرا جامعه با آن‌ها به گونه‌ای رفتار می‌کند که انگار عفریته‌ای شریر می‌باشند. آمار طلاق در کشور ما بالا رفته است. در شهرهای بزرگ حدود نیمی از ازدواج‌ها به طلاق منجر می‌شود. پس هر روز تعداد کودکانی که با مادرناتنی بزرگ می‌شوند، افزایش می‌یابد. اگر طرز فکر ما و رفتار ما با مادران ناتنی عوض نشود، کودکان طلاق بیش از هرکسی از این موضوع آسیب می‌بینند. این بخش سایت به مادران ناتنی تقدیم می‌شود. کامنت دیگران حذف می‌شود. اینجا جایی است که مادران ناتنی می‌توانند با آرامش مشکلات خود را بیان کنند و جواب بسیاری از سؤالات خود را پیدا کنند. لطفاً با کلام محبت و احترام بنویسید. همان کلامی که شایسته شماست. ممنونم

مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
مادران ناتنی
1393/07/21 20:50

معرفی فیلم Belended

من آدام ساندلر را دوست دارم. هنرپیشه درجه یکی نیست. او نمی‌تواند مثل براد پیت، جولیا رابرتز و دی کاپریو نقش‌های متفاوتی را با مهارت بازی کند. همیشه خدا یک کاراکتر و یک شخصیت دارد. نه کم و نه زیاد. ولی در فیلم‌هایی بازی می‌کند که «پیام» دارد. او مسائل شخصی و اجتماعی را مورد بررسی قرار می‌دهد. به همین دلیل او را دوست دارم. پیش از این فیلم Anger Managmentرا معرفی کرده بودم. امروز می‌خواهم در مورد فیلم Belended بنویسم .

 

این فیلم در مورد خانواده‌های ناتنی است: خانواده‌هایی ویژه با مشکلات ویژه. همانطور که می‌دانید این نوع خانواده در همه دنیا در حال افزایش است و لازم است مسائل آن‌ها مورد بررسی قرار بگیرد .

داستان فیلم:

همسر آدام ساندلر بر اثر سرطان فوت کرده است. او سه دختر دارد. دخترهایی که بدون مادر بزرگ شده‌اند و تیپ و قیافه‌ای کاملا پسرانه دارند .

 

لوران هم از شوهر خیانتکارش طلاق گرفته است و دو تا پسر دارد. این دو پسر به خاطر عدم حضور الگوی مردانه در خانه، مشکلات رفتاری فراوانی دارند .

 

فیلم سراسر خنده است. نمی‌دانم آیا کسانی که خانواده ناتنی ندارند، متوجه عمق مشکلات این خانواده‌ها و راه حل‌های خوبی که در این فیلم ارائه شده، می‌شوند یا خیر .

 

آدام و لوران از طریق یک سایت اینترنتی همسریابی با هم آشنا می‌شوند و با یکدیگر ملاقات می‌کنند. این قرار یک فاجعه کامل بود، چون هر دو نفر رفتارهای نامناسبی دارند. ظرف ده دقیقه معلوم می‌شود این دو نفر قصد ادامه آشنایی و ازدواج با یکدیگر را ندارند. ولی به خاطر یکسری ماجراهای بامزه که خیال ندارم برای شما تعریف کنم، این دو خانواده در یک مسافرت با هم همراه می‌شوند: سفر به آفریقا در برنامه ویژه خانواده‌های ناتنی !

 

یک هتل لوکس در آفریقای جنوبی هر سال، برنامه ویژه‌ای برای خانواده‌های ناتنی ترتیب می‌دهد تا آن‌ها یاد بگیرند چطور مشکلات روابط خود را حل کنند .

 

سه تا از مشکلات اصلی خانواده‌های ناتنی عبارتند از :

۱ -      وجود نداشتن اوقات دونفره و خصوصی برای زن و شوهر

۲ -      برقرار نشدن ارتباط صمیمانه بین والد ناتنی و فرزند ناتنی

۳ -      قضاوت شدن خانواده‌های ناتنی توسط خانواده‌های تنی

 

الف) وجود نداشتن اوقات دونفره و خصوصی برای زن و شوهر

در خانواده‌های ناتنی، زن و شوهر از روز عروسی مسئولیت یک یا چند بچه را به عهده دارند. بنابراین چیزی تحت عنوان ماه عسل یا اوقات دونفره ندارند .

 

این مطلب اصلا خوشایند نیست. بویژه برای طرفی که سابقه ازدواج ندارد و به امید رومانس و تجربه عشق ازدواج کرده و یک مرتبه با کوهی از مسئولیت و بدرفتاری مواجه می‌شود .

 

در هر ازدواجی بیشتر وقت زن و شوهر صرف کسب درآمد، خرید، پخت وپز و سروسامان دادن به بچه‌ها می‌شود. ولی آنچه ازدواج‌ها را پابرجا نگه می‌دارد رابطه گرم و صمیمی بین زن و شوهر است .

 

بیشتر افرادی که ازدواج می‌کنند دست کم یک سال اول ازدواج را دونفره هستند. و این اوقات دونفره رابطه آن‌ها را محکم می‌کند. درحالیکه در خانواده‌های ناتنی چنین چیزی وجود ندارد .

 

در بیشتر خانواده‌های ناتنی کسی حاضر نیست بچه‌ها را یکی دو روزی نگه دارد تا عروس و داماد وقتی را با هم بگذرانند. راستش را بخواهید بیشتر اوقات کسانی که مثلا داوطلب نگهداری بچه‌ها می‌شوند، خون به جگر والدین و بچه‌ها می‌کنند !

 

این فرد داوطلب ممکن است پدر و مادر خود بچه‌ها باشند، ولی آن‌ها بچه‌ها را نگه دارند که همسر سابق با همسر جدیدش خوش بگذراند؟! به جهنم که بچه‌ها آسیب می‌بینند. باید حال عروس و داماد را گرفت !

 

خانم‌هایی که خیال دارید با مردی فرزند دار ازدواج کنید، روی کمک هیچکس برای نگهداری بچه‌ها حساب نکنید. شما و همسرتان مسئول این بچه‌های بی‌مادر هستید. هیچکس به اندازه شما و همسرتان به این بچه‌ها اهمیت نمی‌دهند. متاسفم که این مطلب را این قدر رک و راست می‌گویم. اگر از این واقعیت‌ها آگاه باشید، بهتر می‌توانید با مسائل فرزند ناتنی خود کنار بیایید .

 

در این تور استثنایی، برنامه‌های بسیار عالی برای بچه‌ها ترتیب داده شده بود. گروه سنی کودکان و نوجوانان هم از هم جدا بودند. پس از غروب آفتاب، والدین با خیال راحت اوقات دونفره رومانتیک داشتند و بچه‌ها می‌ترکاندند !

 

ب‌)     برقرار نشدن ارتباط صمیمانه بین والد ناتنی و فرزند ناتنی

بچه‌ها همیشه امیدوارند پدر و مادرشان با هم آشتی کنند و آن‌ها در کنار والدین خودشان زندگی کنند. وقتی ازدواج جدید سر می‌گیرد، امید بچه‌ها یکباره نابود می‌شود. به همین دلیل ممکن است نسبت به والد ناتنی خود جبهه بگیرند. شاید تا پیش از ازدواج از بازی کردن و گردش رفتن با این تازه وارد لذت می‌بردند، ولی پس از ازدواج متوجه می‌شوند دیگر امیدی به آشتی پدر و مادرشان نیست .

 

متخصصان می‌گویند برای شکل گرفتن رابطه بین والد ناتنی و فرزند ناتنی، چهار تا هفت سال زمان لازم است. پس صبر داشته باشید. رابطه زناشویی عالی، ارزش صبر کردن دارد.

 

یکی از بهترین راه‌های میانبر صمیمی شدن والد ناتنی و فرزند ناتنی، این است که خانواده جدید در کنار هم اوقات خوشی را تجربه کنند .

 

در این تور برنامه‌های خانوادگی وجود دارد و همه افراد خانواده تشویق می‌شوند به صورت یک تیم در آن‌ها شرکت کنند. بقدری برنامه‌های متنوع در این تور وجود دارد که هر خانواده‌ای می‌توانست برنامه دلخواه خود را پیدا کند .  چقدر بازی، چقدر برنامه، چقدر خنده و شادی

 

ج‌)      قضاوت شدن خانواده‌های ناتنی توسط خانواده‌های تنی

متاسفانه بیشتر خانواده‌های تنی نسبت به خانواده‌های ناتنی رفتاری ناخوشایند دارند. جوری رفتار می‌کنند که تک تک اعضای خانواده ناتنی احساس می‌کنند درگیر کاری غیراخلاقی و نابهنجار هستند. خانواده‌های ناتنی توسط خانواده‌های تنی برچسب می‌خورند و مورد قضاوت قرار می‌گیرند. خانواده‌ای ناتنی احساس می‌کنند در میان خانواده‌های تنی وصله ناجور هستند .

 

 در این تور همه خانواده‌ها ناتنی هستند. حتی چند خانواده ناتنی واداشته می‌شوند در کنار هم شام و ناهار بخورند. به این ترتیب آن‌ها متوجه می‌شوند تنها خانواده ناتنی دنیا نیستند! احساس عجیب و غریب بودن را کنار می‌گذرانند. از یکدیگر رفتارهای خوب را یاد می‌گیرند و متوجه اشتباهات رفتاری خود می‌شوند .

 

من نمی‌دانم آیا چنین توری وجود دارد یا خیر. ولی اگر وجود دارد، صد آفرین به برگزارکنندگان آن. آن‌ها بخوبی مشکلات این دسته از خانواده‌ها را درک می‌کنند و راه حل بسیار خوشایندی برای آن ترتیب داده‌اند .

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
salimi

میدانم که کامنت افراد دیگر را حذف میکنید ولی یک پیشنهاد
خواهر یکی از دوستانم با مردی که دختری 7 ساله داشت ازدواج کرد. خانم مجرد بود و بی تجربه. این ازدواج فقط سه ماه دوام داشت. من امیدوارم بتونم کمکی بکنم. میخواهم سایت شما را به او معرفی کنم.
کاش برای مادران ناتنی هم کلاس بگذارید و کارگاه برگزار کنید. چون همانطور که خودتان گفتید این خانواده ها در حال گسترش هستند و بیشتر افراد هم تجربه ای در این زمینه ندارند. حتی میتوانید همین توری که گفتید رو برگزار کنید.
همه اینها پیشنهادهایی برای گسترش کسب و کار شما و کمک به افراد است.

پاسخ
گیس گلابتون

کاش روزی چنین توری را در ایران برگزار کنیم. چه من چه هر کس دیگری.
اول باید فرهنگ را تغییر بدهیم. همه باید دست به دست همدیگر بدهیم.

پاسخ
sana2

سلام ین موردممنون که در ایم مورد می نویسید یعنی حداقلش اینه که می فهمیم کار ناهنجاری انجام ندادیم من دوپسر ناتنی دارم که سرپرستشان نیستم ولی با این حال از همان ابتدا اوقات دونفره ی ما اندک بود تا حالا که سه سال می گذرد.به نظرم همسر من و پدرانی از این دست عذاب وجدان دارند و خودشان را مقصر می دانند وگرنه می شد اوقاتی فراهم کرد ولی در هر مسافرتی و تفریحی می گوید میشه بچه هارا هم ببریم ؟!

پاسخ
گیس گلابتون

فقط عذاب وجدان نیست. دلش می خواهد بچه هاش هم سفر و تفریح داشته باشند.
ولی شرایط تو را هم کاملا درک می کنم.
این بار خودت داوطلب دعوت بچه ها بشو. سفر و تفریحی را انتخاب کن که می دانی آنها هم دوست دارند.
ولی از اول شرط کن، دفعه بعدی مال خودتان دو نفر باشد. حتی می توانی همان موقع برنامه دو تا سفر را بریزی و جا رزرو کنی.
قرار نیست کسی فدا بشود. قرار نیست تو به خاطر اشتباهات مادر و پدر بچه ها از تفریح و رومانس محروم بشوی.
مطمئنم با من موافقی که قرار نیست بچه ها به خاطر اشتباهات والدین شان از سفر و تفریح محروم بشوند.

پاسخ
tannaz1989

سلام گیس گلابتون عزیزم. من امروز این فیلم عالی رو دیدم. ممنون از شما بابت معرفی این فیلم های عالی. جالب بود علاوه بر مدیریت خشم یجورایی مهارت افزایش جسارت هم داشت اموزش می دید و من امشب متوجه شدم ک چقدر بعضی مواقع شبیه مرد نقش اول داستان عمل میکنم. چقدر مدیریت خشم میتونه جسارت ما رو هم برای دنبال کردن و دستیابی به خواسته هامون افزایش بده. واقعا متشکرم.

پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه