مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
الفبای زناشویی
1397/03/19 14:31

آیا همسر کامل وجود دارد؟

سلام دکتر عزیزم، من بشدت مشتاق ازدواج بودم و تمام فایل‌های آموزشی ازدواج شما رو تهیه کردم. در همایش زن جذاب 1396 شرکت نمودم. تا اینکه سرانجام در سن ۳۲ سالگی حدوداً دوماهی هست با کسی ازدواج کردم که از هرلحاظ عالیست جز اینکه تفاوت نظر جدی در مسائل سیاسی باهم داریم این مساله و مسئولیتهای زیادی که به من تحمیل شده باعث شده که دچار  پشیمانی شوم، حس می‌کنم قبل از ازدواج مسئولیت کمتری داشتم و آزادی عمل بیشتر ولی الان احساس محدود شدن دارم، کارم به جایی رسیده که به مجردها میگم بفکر ازدواج نباشید مگر با موردی که صد درصد مشخصات مورد خواستتون رو داشته باشه ، به نظرتون مشکل من در کجاست؟

 

عروس خانم عزیز و دوست داشتنی

تبریک صمیمانه مرا بپذیرید. از طرف من به آقای داماد خوشبخت هم تبریک بگویید. خوشحالم که ازدواج کرده‌اید و ممنونم که در مورد مشکلات ازدواجتان مرا طرف مشاوره قرار داده‌اید.

 

برای داشتن ازدواج موفق سه مرحله مهم لازم است:

 1. خودمان را بشناسیم

  ما باید نقاط قوت و ضعف شخصیت خود را بشناسیم. اگر  مهارت‌های زندگی را بلد نیستیم یاد بگیریم. اگر ضعف‌هایی در شخصیت ماست آن‌ها را بشناسیم و راه کنترل آن‌ها را بیاموزیم. انتظارات خود را از ازدواج بدانیم. آیا انتظارات ما از ازدواج و همسر منطقی است؟ نقاط قوت خود را بدانیم تا بتوانیم به خودمان افتخار کنیم و خود را دوست داشته باشیم.

   

  شما چه متأهل هستید و چه مجرد، اگر از ازدواج خود رضایت ندارید، پیشنهاد می‌کنم همین الان محصول آموزشی مشاور پیش از ازدواج خود باشید! را تهیه کنید و آزمون شخصیتی آن را انجام بدهید. برای بعضی افراد ازدواج کردن دشوار است و برای بعضی افراد ازدواج کردن ممنوع!

   

  انجام تمرینات خداحافظ خشم برای همه آدم‌ها، مرد و زن و متأهل و مجرد از نان شب واجب‌تر است. ما ایرانی‌ها در مورد مدیریت خشم آموزش ندیده‌ایم. خشم یک احساس طبیعی است، ولی ما باید بدانیم چگونه به شکلی سالم آن را ابراز کنیم. ایرانی‌ها معمولاً احساس خشم را به صورت خودخوری یا پرخاشگری نشان می‌دهند. هر دو روش ناسالم است.

   

 2. همسر آینده خود را بشناسیم

  نقاط قوت و ضعف او را بشناسیم. هرگز سعی نکنیم او را اصلاح یا تربیت کنیم، ولی از خود بپرسیم آیا من حاضر هستم با همین آدم ازدواج کنم؟ با همین مشخصات شخصیتی و رفتاری؟ راستش آدم‌ها پس از ازدواج بدرفتارتر می‌شوند، عیب‌هایشان بزرگ‌تر دیده می‌شود و کلاً هرچه هستند، چند درجه بدتر و زشت‌تر می‌شوند. آیا ما حاضریم با همین آدم که پس از ازدواج چند درجه بدتر هم می‌شود، ازدواج کنیم؟

   

  پیشنهاد می‌کنم وقتی 3-2 ماه از آشنایی خانم و آقا گذشت، و شما مطمئن هستید قیافه و هیکل، وضعیت اجتماعی و خانواداگی، سطح تحصیلات و شغل و میزان دارایی آقا مورد قبول شماست، آنگاه آزمون شخصیتی مشاور پیش از ازدواج خود باشید! را در اختیار همسر آینده‌تان بگذارید و ببینید شخصیت‌های شما با هم هماهنگ است یا خیر. اگر شخصیت‌های شما با هم جور نیست، ازدواج نکنید و یا خود را برای اصطحکاک ها و چالش‌های پس از ازدواج آماده نمایید.

   

 3. همسرداری را یاد بگیریم

زندگی مثل عسل ازدواج شما را نجات می‌دهد، ازدواج شما را شیرین می‌کند، ازدواج شما را متحول می‌کند. ما زنان قرن 21 نمی‌توانیم مثل مادرانمان شوهرداری کنیم، پس باید روشی نو بیاموزیم. درس‌های زندگی مثل عسل به اندازه 28 جلسه مشاوره پس از ازدواج ارزش دارد و با پرداخت هزینه 2 جلسه مشاوره می‌توانید به همه آن‌ها دسترسی داشته باشید.

 

ازدواج سخت است. ازدواج دشوار است. ازدواج مسئولیت بزرگی است. ازدواج وارد شدن به باغ بهشت نیست، بلکه وارد شدن به مرحله جدید و پرمسئولیت متاهلی است.

 

 

به سؤالات تازه عروس عزیزمان برگردیم. سؤالات ایشان چند بخش دارد:

الف) تفاوت نظر جدی در مسائل سیاسی

ب) مسئولیت کمتر و آزادی عمل بیشتر قبل از ازدواج

ج) به مجردها میگم بفکر ازدواج نباشید مگر با موردی که صد درصد مشخصات مورد خواستتون رو داشته باشه

 

یکی یکی پاسخ می‌دهم:

الف) تفاوت نظر جدی در مسائل سیاسی

اگر شما و همسرتان از فعالان سیاسی هستید، لازم است همفکر و هم رأی باشید. اگر از فعالان سیاسی نیستید، تفاوت در آرای سیاسی نباید مشکلی جدی باشد. مگر این که در مسائل دیگر هم چالش داشته باشید.

 

ب) مسئولیت کمتر و آزادی عمل بیشتر قبل از ازدواج

بله! دقیقاً ازدواج همینطور است. مسئولیت‌های بیشتری دارید و آزادی عمل کمتری. برای زن و مرد همینطور است. اصلاً اساس و پایه ازدواج همین است. به همین دلیل است که من خاطرات متاهلی ام را بدون سانسور می‌نویسم تا شما بدانید ازدواج کردن وارد شدن به باغ بهشت نیست. ازدواج خوب (حتی ازدواج متوسط) مزایای زیادی دارد. بسیاری از نیازهای عاطفی، جسمی، اجتماعی و حتی مالی انسان در ازدواج رفع می‌شود، در عوض مسئولیت بیشتری به عهده متأهلین قرار دارد و آزادی عملشان کمتر می‌شود. این واقعیت است. اگر شخصی نتواند با مسئولیت‌های بیشتر در ازدواج و کمتر شدن آزادی‌های قبل از ازدواج، کنار بیاید، اشکال از همسرش نیست، او با پسر (یا دختر) شاه پریان هم ازدواج کند، احساس غبن و ضرر خواهد کرد.

 

ج) به مجردها میگم بفکر ازدواج نباشید مگر با موردی که صد درصد مشخصات مورد خواستتون رو داشته باشه

من با این گفته موافق نیستم. اگر طرف مقابل هفتاد درصد خواسته‌های شما را برآورده می‌کند، برای ازدواج مناسب است. آدم صد درصدی وجود ندارد. من آدم صد در صدی نیستم، شما آدم صد در صدی نیستید و قرار نیست همسرمان آدم صد در صدی باشد.

 

تازه عروس قشنگم

من نمی‌دانم مشکلات شما از کجا ناشی می‌شود. من شما را نمی‌شناسم، شاه داماد را هم نمی‌شناسم. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم ابتدا با استفاده از آزمون شخصیتی در مشاور پیش از ازدواج خود باشید! با نوع شخصیت خود آشنا شوید. اگر مایل بودید آزمون را در اختیار همسرتان قرار بدهید. در زندگی مثل عسل ثبت نام کنید تا رازهای شوهرداری موفق را بیاموزید. قبول کنید که ازدواج مسئولیت‌های بیشتر و آزادی عمل کمتر دارد. قبول کنید که قرار نبوده با آدم صد در صدی ازدواج کنید.

 

این‌ها پیشنهادات من است. منتظر شنیدن خبرهای خوب شما هستم. منتظر بشنوم که زندگی زناشویی‌تان را بخوبی سر و سامان داده‌اید. راستی... سال اول ازدواج معمولاً دشوارترین سال متاهلی است.

 

 

 

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

Rose

سلام.
اونقدر دوست دارم جمله ی آخرتون رو به همممه ی عروس دامادا بگم. واقعا سال اول ازدواج سخت ترین ساله و به همین علته که بیشترین امار طلاق در سال اول ازدواج صورت میگیره. دوست دارم به همه ی زوج ها بگم که صبور باشند‌. و مهارت هاشون رو افزایش بدن و مجددا صبور باشند.
تازه عروس دامادای عزیز، بعد از دوران سخت و جانکاه عقد! اگر سال اول ازدواج رو هم صبر کنند، دیگه بعدش به سختی عادت میکنند و ان شاالله میتونن تا اخر عمر به خوبی و خوشی در کنار هم هی صبر کنند. عینکشوخی

پاسخ
گیس گلابتون

خنده دقیقا! اصلا زندگی همین صد سال اولش سختهخنده

پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه