مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
الفبای زناشویی
1390/08/20 00:00

مشاوره قبل از ازدواج-2

بخش اول را اینجا بخوانید

 

به نظر من برای انتخاب همسر ابتدا باید بدانید که چه می خواهید و به چه مواردی اهمیت می دهید. به اندازه کافی با همسر آینده خود رفت و آمد کنید. همانطور که پیش از این هم گفته ام، لازم است ظرف شش ماه، دست کم صد ساعت حضوری با هم مراوده داشته باشید. سپس حواستان را جمع کنید و اطلاعات را خوب حلاجی کنید. با همسر آینده تان حرف بزنید. مذاکره کنید. خواسته های خود را بیان کنید. خواسته های او را بشنوید. در یک دفترچه خواسته های طرفین را به دقت بنویسید و هر دو نفر امضا کنید. این یک سند محضری و قانونی نیست. این یک سند عشق است و پشتوانه اجرایی آن تعهد طرفین است.

هرگز فکر نکنید که زنی یا مردی می خواهد ازدواج کند که طلاق بگیرد و زندگی آشفته ای داشته باشد. هر زن و مردی به قصد تمتع از زندگی بهتر، پیمان زناشویی می بندد. ولی در طول مسیر زندگی مشترک اگر ببینیم که خواسته ها و نیازهای ما برآورده نمی شود، شروع به طغیان می کنیم. هر قدر قبل از ازدواج تو سر و کله هم بزنید، پس از ازدواج کمتر دادو قال خواهید داشت. از مذاکره و بگو مگو نترسید. از حرف زدن فرار نکنید.

چیزی را به امید خدا رها نکنید. خدا همراه کسانی است که به خود اهمیت می دهند. به قول ضرب المثل معروف با توکل به خدا زانوی شتر را ببند! وگرنه اگر فقط به خدا توکل کنی و شتر را رها کنی، توکل تو بی معناست. شتر از دست خواهد رفت.

قبل از ازدواج و پس از ازدواج مدام مهارتهای ارتباطی خود را بهبود ببخشید. هیچکس نمی تواند بگوید که در مهارتهای اجتماعی نمره بیست دارد و نیازی به بیشتر آموختن ندارد.

مشاور کمک حال شماست، نه چیز دیگری. مسئول ازدواج شما خود شما هستید.

دوستی داشتم که قبل از ازدواج همراه نامزدش پیش دکتر مجد رفت. جناب دکتر در مقوله ازدواج بسیار سختگیر است. به نظر ایشان فقط درصد کمی از آدمها لیاقت ازدواج را دارند. بقیه چه باید بکنند؟ نمی دانم. دکتر مجد چنان دوست من و نامزدشان را کوبیدند که این دو نازنین نه تنها از ازدواج که از زندگی هم پشیمان شدند. دختر از ازدواج منصرف شد و حال بسیار بدی داشت. ولی پسر کوتاه نیامد. ایستادگی کرد.

 

این دو نفر ازدواج کردند و چنان رابطه شیرینی دارند که الگوی همه اطرافیان می باشند. چرا؟ چون به هم قول دادند که رابطه را بسازند و هر کدام مسئولیت صد در صد ازدواج خود را بر عهده گرفتند. توجه کردید که چه گفتم؟ هر کدام صد در صد مسئولیت را به عهده گرفتند، نه پنجاه در صد. این موضوع را بعدها بیشتر خواهم توضیح داد.

ازدواج الفبایی دارد که قبل از ازدواج و پس از آن هردو نفر، هم زن و هم مرد، باید آن را بیاموزند و بکار ببندند. الفبای زناشویی

 


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

بهاره

صد در صد مسئولیت- خدا همراه کسانی است که به خود اهمیت می دهند دکتر شیری هم نوشته بود ما چون فکر میکنیم دلبستگی به دل ربط داره حتمن خدا حواسش به ما هست- در صورتی که اول باید خودمون حواسمون باشه آگاهی یه طعم گسی داری- میدونی بعد از اینکه آگاه شدی دیگه نمیتونی مسئولیت زندگی رو بندازی گردن خدا و زندگی و مشاور و ... و البته همین باعث میشه از موضع قدرت با زندگی برخورد کنی ممنون به خاطر دادن آگاهی به ما

پاسخ
:) :)

من مدتهاست که حواننده شما هستم(هم وبلاک هم وبسایت)ممنونم:) 23 ساله هستم ومجرد...حرفاتونو قبول دارم ولی سخته اینکه بخوام از شرایطی که برای خواستکارانم در نظر میگیرم کوتاه بیام.تا حالا اونایی که به طور جدی و غیر جدی مطرح بودنوخودم پروندم.ولی تا حالا پشیمون نشدم واینده رو خدا میدونه...

پاسخ
katayoon
http://pushana.ir

توی کتاب ازدواج که خریدمش یه چیزی نوشته که هر روز دارم بهش فکر می کنم. با اجازه برداشتمو از اون قسمت کتاب اینجا می نویسم.نویسنده یعنی گیس گلابتون عزیز نوشته بعد از اینکه خواسته های خودشو از همسر آینده نوشته متوجه شده که مشخصات این فرد کسی هست که خیلی بهتر از خودشه .
چیزی که بیشتر ازاین برام جالب بود این بود که نوشته : از خواسته هام کم نکردم ولی فهمیدم که قبل از هر چیز باید خودم شایسته ی همچین کسی باشم.
واقعا جمله ی تامل بر انگیزیه،
اینکه فکر کنیم چرا همچین آدمی باید ما رو بخواد؟
ینی ما باید درخودمون تغییراتی ایجاد کنیم که شایسته ی همچین کسی باشیم، در غیر اینصورت همون مشابه آدم های قبلی میان به سراغمون. گیس گلابتون اگه برداشتم درست نبوده لطفا اصلاحش کن. بازم ممنون

پاسخ
آرام

خانم دكتر عزيز . نگاه قشنگتان به زندگي و دنيا حسي عالي به من مي دهد و از اينكه آنرا بين خواندگان سايتتان تقسيمش مي كنيد سپاسگزارم . بهترينها را برايتان آرزومندم

پاسخ
ستاره آسمان

يكي از آشناهاي ما هم قبل از ازدواج پيش دختر مجد رفتن و كلي كار و رفت و آمد و هزينه و ... حتي بخاطر اونها خانواده هاشون مسافرت هم رفتن و ... چيزي كه بعد از 10 سال زندگيشون دارم مي بينم اينه كه اونطور كه ايشون تشخيص داده بودن براي ازدواج و كلي هم اينها رو تشويق كرده بودن زياد درست در نيامده و دچار اختلاف هستن !!!!‌البته شايد هم افراد در طول زمان تغيير مي كنند و در اين راستا طرز فكر و آرزوها و خواسته هاشونم تغيير مي كنه !

پاسخ
سمیه

گیس کلابتون عزیز 100 ساعت در 6 ماه زیاد نیست؟ به من می گویند تو در این سن و سال باید سریع سر دو ماه با طرف حرف هایت را بزنی !

پاسخ
دختر خاك

مطالبت اموزنده ست ممنونم گيس گلابتون

پاسخ
باران بهار

سلام گیسو جون به فرض ما از طرف خودمون و صد در صد بودنمون مطمئن باشیم از طرف مقابل چطور میشه اطمینان حاصل کرد ؟

پاسخ
الهه

گلابتون عزیزم این نکته رو که : از مذاکره نترسیدو....خیلی خوب گفتی !من خودم از ترس دعوا،از ترس مشاجره و بحث مدام سکوت میکردم ،الان اما دیگه این نیستم، دارم تمرین میکنم که حرف بزنم ،خواسته هامو بگم،دارم یاد میگیرم که مشاجره اونقدرها هم ترسناک نیست.

پاسخ
aphrodite

به نظر شما واسه مطرح کردن دیدگاهمون در مورد طلاق و مسائل مربوط به اون، وقتی که داریم با یه خواستگار رفت و آمد میکنیم، چه زمانی مناسبه ؟
منظورم اینه که مثلا جلسه چندم دیدار هامون این مطالبو باید در موردش صحبت کرد ؟

پاسخ
گیس گلابتون

متوجه سوالت نمی شوم. یعنی کی بهش بگویی مطلقه هستی؟

پاسخ
فرزان جونی محمدی

سلام عزیزم
من و همسرم اول آشنایی همون وقت که به من پیشنهاد ازدواج داد رفتیم پیش مشاور.
صحبتای معجزه آسایی نکرد ولی تستی که دادیم حدود 300 سوال خیلی خوب بود .همسرم اصلا نشون نمیداد ولی جواب تست میگفت بسیار نیازمند توجهه .الان که حدود یکسال از اون زمان میگذره متوجه شدم کاملا همینطوره و بی توجهی من اونو بهم میریزه و بداخلاقی میکنه .
یا اینکه برای من گفته شد بیشتر از همسرم علاقمند تفریح و مسافرتم و این باعث شده همسرم برای خوشحال کردن من همیشه برنامه سفر و تفریح و طبیعت گردی میزاره.
یه نکته دیگه هم این بود که نشون میداد من کمتر از همسرم ریاست طلبم و اون بیشتر علاقه داره رییس و رهبر باشه .دونستن این موضوع خوب بود چون باعث شده همیشه رهبریها رو به عهدش بذارم تا احساسش ارضا شه و کیف کنه لبخند

پاسخ
گیس گلابتون

چه تست خوبی است. آفرین به مشاور شما

پاسخ
فرزان جونی محمدی

در مورد مثال دکتر مجد هم که فرمودین منم تجربشو دارم.
بعد از اعلام نتیجه تستها خانم مشاور برامون کف زد و گفت تا حالا چنین تست خوب و مکملی نداشته و ما باهم خوشبخت میشیم.
بعد از اولین دعوا رفتیم پیشش بعد از شنیدن حرفامون گفت شما به درد هم نمیخورین جدا شین!!!!!!!!
راستش همسرم(که اون موقع دوست بودیم) یکم نا امید شد ولی من حرفاشو باور نکردم و مصمم تر ادامه دادم .
خدارو شکر الان ازدواج کردیم و همه چی عالیه.
راستش اون موضوع باعث شد هر دومون یاد بگیریم هر مشکلیو نبریم بیرون و بشینیم باهم حل کنیم و با هم گفتگو کنیم .

پاسخ
گیس گلابتون

بله. یک اشکال کار مشاوران این است که کم کم یک بازی بین زن و شوهر شکل میگیرد: چقلی پیش مشاور بجای مذاکره و حل مسئله

پاسخ
فرزان جونی محمدی

بله آزمون MMPI که تقریبا همه مراکز مشاوره انجام میدن لبخند

پاسخ
nazigh

وای گیس گلابتون چه نکته ای گفتی. هر کدام تصمیم گرفتند ۱۰۰ درصد مسیولیت ازدواج را به عهده بگیرند نه ۵۰ درصد. من تصمیم گرفتم از الان که مجردم مسیولیت ۱۰۰ درصد زندگیمو به عهده بگیرم و در انتظار حمایت خانواده و بهبود شرایط نباشم. خیلی ممنون از این نکته مهم که بهم گوشزد کردی دست

پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه