مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
الفبای زناشویی
1399/01/31 10:03

فرزندان خود را درست تربیت کنیم!


والدین به سه شیوه فرزندان خود را تربیت می‌کنند:

 • شیوه سخت‌گیرانه
 • شیوه سهل گیرانه
 • شیوه مقتدرانه

 

شیوه سخت‌گیرانه تربیتی

والد با سختگیری، انضباط را بر فرزندش تحمیل می‌کند. والد کنترل‌گر است و محبت کمی نشان می‌دهد. پاداش و تشویق کم، تنبیه و محرومیت زیاد است. بعضی والدین از سختگیری هم عبور می‌کنند و با انتقادهای مکرر، بددهنی یا حتی کتک، شیوه تربیتی خود را اجرا می‌کنند.

نتیجه چنین تربیتی معمولاً سه نوع آدم است:

یک) آدم افسرده، خموده، بی انرژی، بی‌اراده، بله‌قربان‌گو، بدون هدفی در زندگی که با فرمان‌برداری، تن به دستورات می‌دهد.

دو) آدم عاصی و عصیانگر و عصبانی که همه قوانین را می‌شکند و در برابر هر دستور و چهارچوبی طغیان می‌کند. او به فکر بهتر کردن دنیا نیست. در عصیان و سرپیچی او، هیچ هدفی نیست غیر از آشوب به پا کردن. او به خودش و جامعه صدمه می‌زند.

سه) با چنین شیوه تربیتی در بهترین حالت، فردی وسواسی و کمال‌گرا، خشک و مقرراتی تحویل جامعه داده می‌شود. فردی که پشت ظاهر سرد و بی‌اعتنایش، بشدت آسیب‌پذیر است و اعتمادبه‌نفسی متزلزل دارد. مدام خودش را سرزنش می‌کند و هیچ‌وقت از خودش و دستاوردهایش راضی نیست. معمولاً ازنظر شغلی در رده بالاست، ولی ازنظر ارتباطی ضعیف است. ازدواج نمی‌کند یا ازدواجش دوام نمی‌آورد یا ازدواج بسیار سردی دارد. والدی سختگیر و بی‌مهر است و در تربیت فرزند، راه والدینش را ادامه می‌دهد.

 

شیوه سهل گیرانه تربیتی

والد سهل گیر، هیچ مقرراتی و چهارچوبی برای فرزندش در نظر نمی‌گیرد. انگار از فرزندش حساب می‌برد و جرئت نمی‌کند حد و حدودی برای او تعیین کند و یا آن‌قدر سرگرم تفریح و کار و روابط شخصی‌اش است که اهمیتی به فرزندش نمی‌دهد و اجازه می‌دهد او مثل علف هرز رشد کند.

نتیجه چنین تربیتی، افرادی لوس و ننر، متوقع، خودشیفته، بی‌مسئولیت و بی‌ادب است که نمی‌توانند در هیچ چهارچوبی قرار بگیرند و تاب هیچ قانون و مقرراتی را ندارند، نه به خاطر این‌که عصیانگر هستند، بلکه به این خاطر که از آن‌ها انتظار نرفته به شخصی یا چیزی احترام بگذارند و یا مسئولیتی را به عهده بگیرند.

چنین افرادی در دوران کودکی، اطفالی بی‌ادب هستند و در دوران بزرگ‌سالی، افرادی غیرمسئول و لوس که نمی‌توانند سر موقع از خواب بیدار شوند تا سر ساعت در دانشگاه و محل کار حاضر شوند، نمی‌توانند مسئولیت‌های شغلی و برآورده کردن نیازهای مالی خود را به عهده بگیرند و انتظار دارند دیگری (والدین یا پارتنر) آن‌ها را تأمین کند و نمی‌توانند در روابط بلندمدت و در ازدواج دوام بیاورند زیرا حاضر نیستند مسئولیت قبول کنند.

 

شیوه تربیتی مقتدرانه

بهترین شیوه تربیتی، شیوه مقتدرانه است. والدین باید با مهر و محبت، صبر و حوصله با فرزندان خود رفتار کنند. باید نگهداری فرزند را اولین اولویت زندگی خود بدانند و وقت و انرژی کافی صرف آن کنند. متناسب با سن فرزند برای او چهارچوب‌هایی تعیین کنند و با پاداش دادن به او یاد بدهند چهارچوب‌ها را مراعات کند. آزادی کافی و مقررات مناسب به‌علاوه یک خروار عشق، برای پرورش فرزند لازم است. چنین فرزند خوشبختی که به دست والدین دانا و مهربان پرورده شده، انسانی شاد، بامحبت، توانمند و سالم ازنظر روحی است. خوشا به سعادتش.

 

این مقالات نمونه‌هایی از شیوه تربیتی مقتدرانه است:

همکاری بچه‌ها در کارهای خانه، چه سنی؟ چه‌کاری؟

http://www.gisgolabetoon.ir/fa/abc-marriage/news/2001/kids-chores

 

چگونه مامان بدجنسی باشید؟!

http://www.gisgolabetoon.ir/fa/abc-marriage/news/2008/mean-mother

 

 

 

 

به یاد داشته باشید اگر شما آن‌قدر خوش‌شانس نبوده‌اید که والدینتان، شما را با شیوه مقتدرانه تربیت کنند، الآن که بزرگ‌سال هستید قرار است مثل یک والد دانا و مهربان خود را از نو تربیت کنید و مهارت‌های زندگی را بیاموزید.

همچنین توجه داشته باشید شما نمی‌توانید چیزی را به فرزندتان بیاموزید که خودتان بلد نیستید. بنابراین اگر می‌خواهید فرزند شاد و موفقی تربیت کنید لازم است خودتان مهارت‌های زندگی را بیاموزید.


مهارت‌های زندگی به تعریف سازمان جهانی بهداشت به سه دسته اصلی تقسیم می‌شود:

 • مهارت‌های اجتماعی
 • مهارت‌های فکر کردن
 • مهارت‌های احساسی

 

مهارت‌های اجتماعی شامل:

 • 1-خودآگاهی
 • 2-ارتباط مؤثر
 • 3-روابط بین فردی
 • 4-همدلی

   

  مهارت‌های فکر کردن

 • 5-تفکر خلاقانه
 • 6-تفکر نقادانه
 • 7-مهارت تصمیم گیری
 • 8-مهارت حل مسئله

   

  مهارت‌های احساسی

 • 9-مدیریت استرس
 • 10-مدیریت عواطف (مثل مدیریت خشم، غم، ترس، ...)

 

 

خداوکیلی چقدر سطح مهارت‌های زندگی شما چقدر است؟

 

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
bahare1364

سلام خانم دکتر نازنین, می‌خواستم در مورد تربیت فرزند کتاب تهیه کنم ولی اطلاعی از کتاب مناسب نداشتم میشه شما کتاب به من معرفی کنید. ممنون از شما

پاسخ
گیس گلابتون

متشکرم. من همین الان به ایمیل شما پاسخ دادم. اگر پیدایش نکردید، لطفا پوشه جانک اسپم و هرزنامه را نگاه کنید.
و اما پاسخ شما: من کتاب مناسبی نمی شناسم چون کتابها معمولا ترجمه هستند و مسائل فرهنگی ما را در نظر نمی گیرند. آقای دکتر مجد و آقای دکتر هولاکویی هر کدام جداگانه مجموعه ای برای پرورش کودک فراهم کرده اند، از بدو تولد تا پایان نوجوانی. هرکدام که بتوانید تهیه کنید، عالی است.

پاسخ
برچسب ها : 
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه