مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
الفبای زناشویی
1399/08/14 12:24

چگونه اختلافات خود را موثرانه حل کنید؟

همه زوج‌ها اختلاف‌نظر و تفاوت دیدگاه دارند. آنچه مهم است شیوه برخورد با اختلافات است. زوج‌های ناموفق، بر سر اختلافات خود می‌جنگند و بشدت تلاش می‌کنند طرف مقابل را تغییر بدهند و درنتیجه عشق و صمیمیت را از دست می‌دهند. شیوه برخورد زوج‌های موفق با اختلافات به‌کلی متفاوت است.

در این مقاله می‌خواهم به شیوه‌های حل اختلافات توسط زوج‌های موفق بپردازم.

در مقاله‌های چهار سوار آخرالزمان و شش فرشته نجات، دیدگاه دکتر گاتمن درباره ازدواج را معرفی کردم. اگر هنوز این دو مقاله را نخوانده‌اید، پیشنهاد می‌کنم ابتدا آن دو را بخوانید و سپس دنباله این مقاله را مطالعه کنید.

 

دکتر گاتمن اختلافات زن و شوهر را به دو دسته تقسیم می‌کند:

  • اختلافات قابل‌حل
  • اختلافات غیرقابل‌حل

اختلافات قابل‌حل با مذاکره و مصالحه قابل‌حل است. آنچه مهم است بیان خواسته و احساس به شیوه صحیح و مذاکره به روش درست است. شما این مهارت‌ها را در زندگی مثل عسل و خداحافظ خشم به‌خوبی می‌آموزید.

متأسفانه بسیاری از اختلافات زن‌وشوهری از دسته غیرقابل‌حل است. اختلافات شخصیتی و فرهنگی با گفتگو و مذاکره حل نمی‌شود، زیرا برای حل شدن آن‌ها لازم است شخص از ریشه و بیخ و بن عوض شود. سؤال این است: قرار است کدام‌یک از زوجین شخصیت و فرهنگ خود را به‌کلی عوض کند و چرا؟

دکتر گاتمن با بررسی سه هزار زوج نتیجه گرفته است در همه ازدواج‌ها اختلافات غیرقابل‌حل وجود دارد. متأسفانه زوج‌های ناموفق بر سر اختلافات غیرقابل‌حل مبارزه بی‌امان دارند و بنیان خانواده را بی‌رحمانه بمباران می‌کنند و چیزی از عشق و صفا باقی نمی‌گذارند. درحالی‌که زوج‌های موفق به سه شیوه با اختلافات غیرقابل‌حل کنار می‌آیند:

  

  • 1-بعضی زوجین اهل مذاکره و صحبت هستند. این افراد در آرامش با یکدیگر گفتگو می‌کنند. آن‌ها بارها و بارها و البته با احترام و آرامش درباره اختلافات غیرقابل‌حل خود حرف می‌زنند. همین حرف زدن مؤدبانه و منطقی، تنش بین آن‌ها را کم می‌کند، هرچند که خود اختلاف سرجای خود باقی می‌ماند.

 

  • 2-برخی زوجین ذاتاً از مشکلات و جنگیدن حذر می‌کنند. آن‌ها هرگز درباره اختلافات غیرقابل‌حل خود صحبت نمی‌کنند، بلکه به جنبه‌های مثبت و اشتراکات خود اهمیت می‌دهند و تمرکز را روی آن می‌گذارند. یادآوری و سرمایه‌گذاری روی اشتراکات، سبب می‌شود از ازدواجشان راضی باشند و به اختلافات غیرقابل‌حل اهمیت ندهند.

 

  • 3-دسته سوم زوجین اهل جاروجنجال هستند. این افراد احساسات تندوتیزی دارند که باید بیان شود. زوجین موفق هرازگاه بر سر اختلافات غیرقابل‌حل خود دادوبیداد راه می‌اندازند تا تخلیه شوند، ولی در طول دعوا توهین نمی‌کنند، کتک‌کاری نمی‌کنند، اگر اوضاع بی‌ریخت شد، ادامه نمی‌دهند و سکوت می‌کنند و هرگز قهرشان بیش از چند دقیقه یا چند ساعت طول نمی‌کشد. به‌عبارت‌دیگر آن‌ها داد می‌زنند تا تخلیه شوند، ولی بلافاصله از کارشان پشیمان می‌شوند و باعجله با بوسه و هدیه و گل به آغوش یکدیگر می‌دوند.

 

دوستان گرامی امیدوارم همه افراد تحصیل‌کرده و فهیم ایرانی این سه آموزش را دریافت کنند و ازدواج عالی بسازند:

خداحافظ خشم

زن، مرد، پول

زندگی مثل عسل

 

 

 

حالا نوبت شماست: اگر متأهل هستید، اختلافات خود را چگونه حل می‌کنید؟

 

 

 

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
بهار

متاسفانه هیچکدام.ما سکوت میکنیم وهرکدوم فاصله میگیریم تا یکی دوروزی.بعد حالمون خوب میشه باز صمیمی میشیم .سکوت روش سمی و بسیار بدی ست.که به مرور عشق رو از بین میبره.شما اینکارونکنید دوستان.منم جاهایی که بشه سعی میکنم ارام و محترمانه دلخوریمو بگم. اما کم پیش میاد شوهرم خیلی خوبه اما از حرف زدن درباره اینچیزا فراریه‌.

پاسخ
گیس گلابتون

متشکرم از سهیم شدن تجربه تان با ما.

پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه