زندگی من مثل همه مردم، مجموعه‌ای از تلخ و شیرین است، ولی من انتخاب کرده‌ام شیرینی‌های زندگی‌ام را با شما سهیم شوم. هرگز خیال ندارم وانمود کنم هیچ مشکلی در زندگی ندارم و یا هیچ عیبی در رفتار و کردارم نیست. من یک آدم معمولی هستم. اگر بتوانم لحظه‌ای در روز، نور شادی و امید را به قلب شما بتابانم، وظیفه‌ام را در این دنیای زیبا انجام داده‌ام. ریختن چرک آب زندگی بر سر خواننده‌ها، کار ناشایستی است. به نظر من نویسنده‌ای هنرمند است که بتواند امید و شادی را به قلب مردم هدیه کند، وگرنه گله و شکایت از زندگی، کار ساده‌ای است.

مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
دفترچه خاطرات گیس گلابتون
1390/08/20 00:00

جسم زن، جان زن و شبلی

یک دور کتاب " جسم زن، جان زن" نوشته کریستین نورتراپ را خواندم. مطالعه بار دوم آن را شروع کرده ام. دکتر کریستین نورتراپ متخصص زنان است و برداشتی نوین از پزشکی را بیان می کند. کاش جرات کرده بودم و چنین کتابی را من نوشته بودم. ولی می ترسیدم. هم از همکارانم می ترسیدم و هم از مردم غیرپزشک. زیرا برداشت من از بیماری و مرگ، برداشتی متفاوت از سایر پزشکان است. با خواندن این کتاب فهمیدم که در این وادی تنها نیستم. پزشکان زن دیگری در دنیا وجود دارند که شبیه به من فکر می کنند.

از وقتی این کتاب را به دست گرفتم، آشوب زندگی ام را فراگرفته است. مبارک است. این آشوب و توفان، گرد و خاک را از خانه دلم خواهد برد. با این بهم ریختگی آشنا هستم. قدمش مبارک.

همسرم می گوید: "از وقتی این کتاب را به دست گرفته ای، سر به بیابان گذاشته ای." راست می گوید. بعضی نوشته ها و بعضی کتابها مرا چنان از خود بیخود می کند، که نشان می دهم همولایتی "شبلی هستم ...

نمی دانم تذکره الاولیا را خوانده اید یا خیر. به نظر من زیباترین داستان های تذکره الاولیا، داستان های بسطامی و شبلی است.

شبلی، حاکم دماوند بود. دماوند آن زمان زیر نظر حکومت ری بود. حاکم ری در جشنی باشکوه، خلعتی به شبلی هدیه می دهد. دماوندی ها عادت بدی دارند که گویا نسل به نسل به ارث می رسد و حاکم آن دوره هم از این عادت بد مصون نبوده است، این که دماغ شان را با آستین خود پاک می کنند! شبلی که خلعت نو به تن داشته، آب دماغش راه افتاده بود و بی توجه به اطراف، با سر آستین خلعتی بینی اش را پاک می کند. به حاکم ری خبر می برند که چه نشسته ای. شبلی به خلعتی تو توهین کرده است. شبلی را می گیرند، خلعتی را که پس می گیرند، هیچ، جلوی همه کف پایش را چوب می زنند.

حال شبلی منقلب می شود. می گوید: "با خلعتی حاکم آب بینی پاک کردم، با من چنین کرد. وقتی به هدایای پرودگار بی اعتنایی می کنم، با من چه خواهد کرد." حکومت دماوند رها می کند و به بغداد  می رود که در جوار جنید بغدادی باشد. شرح سیر و سلوک او بسیار زیباست. شاید روزی روزگاری برای تان تعریف کنم. آنقدر بگویم که خلبازی های شبلی در دنیای عرفا معروف و زبانزد است. وقتی شرح ماجراهای او را می خواندم، به خود گفتم اگر او در این روزگار می زیست، ممکن بود به جای لقب عارف، مارک دیگری بر پیشانی اش گذاشته می شد!

در تذکره الاولیا خواندم که شبلی آنقدر گریه می کرد که از ناودان، آب سرازیر می شد. تصور کردم که عطار  تعبیری عارفانه نوشته است. ولی وقتی اولین بار در زندگی ام با تجربه زیر و زبر شدن و پاکسازی عاطفی را روبرو شدم و دیدم که تشکم از اشک خیس شده است، به خود گفتم: "ای وای ... نکند دارم شبلی می شوم! به شبلی خندیدم، حالا دارم خلبازی های او را در می آورم!" این روزها مثل بلور نازک شده ام و مثل روزهای بهاری، متغیر. یک لحظه می بارم و لحظه ای دیگر می درخشم. (این مطلب سه چهار سال پیش نوشته شده است)

 


در شهر دماوند، برجی به یادبود شبلی وجود دارد که به تازگی بازسازی شده است.

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
دخترخاك

چه حكايت جالبي

پاسخ
فاطمه بهار

مبارک باشه....

پاسخ
زهرا

گلابتون جون کتابش ای بوکه یا تو بازار موجوده؟

پاسخ
vahideh

سلام، کتاب ترجمه فارسی است؟
چطور می شه تهیه کردش؟

پاسخ
گیس گلابتون

بله ترجمه شده است. ترجمه بسیار خوب خانم تمدن. من از کتابفروشی های میدان انقلاب خریدم.

پاسخ
اندر احوالات

چه ماجرای جالبی
نشنیده بودم
ایشالا حال شما هم هرچه زودتر بهتر بشه

پاسخ
پگاه

سلام گیس گلابتون جان
من واقعا از وب خوبتون تشکر میکنم .من شاید 50 روز باشد که آشنای تک تک صفحات وب شما شده ام .جملاتی که ناشی از ذهنی فعال و فرهیخته دارد هر روز به من انرژی نویی میدهد. ممنون

پاسخ
پریسا-سادگی
http://www.52391.blogfa.com

سلام،احساس شما رو کاملا درک می کنم چون من هم مشغول مطالعه ی همین کتابم و برام خیلی مقدس شده.
خدا را سپاس می گویم که نسل متفاوتی از درمانگرانِ ژرف اندیش،با خویشتن شناسی و اشتیاق برای بالندگی،دلگرمم می کنند.

پاسخ
نجمه

چقدر دنياتونو دوست دارم چقدر لذت ميبرم از شنيدن شرح احوالاتتان..چقدر خود خود خودتونو دوست دارم ..كاش آشتي ميشديد..من نفهميدم آن طوفان از كجا وزيد و چي شد..من هنوز گيج و متحيرم

پاسخ
گیس گلابتون

من آشتی هستم. فقط حوصله و وقت ایمیل پراکنی ندارم. آشتی هستم نجمه. دستم روی قرآن. قبوله؟

پاسخ
نجمه

اين لينكو اگر مايل بوديد گوش بديد اولين بار كه شنيدم فكر كردم چقدر مناسب زمان آنتراكت كلاس هدفه: دوست دارم زندگي رو به خوانندگي سيروان خسروي
http://dl.pop-music.ir/music/Ordibehesht91/Sirvan%20Khosravi%20-%20Doost%20Daram%20Zendegiro%5B128%5D.mp3

پاسخ
گیس گلابتون

عالیه!

پاسخ
گیس گلابتون

عالیه!

پاسخ
برچسب ها : 
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه