مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
آدم‌های شاد و موفق
1396/10/02 07:05

ارزش لذت‌های کوچک را درک کنیم

بیشتر ما هیچوقت جایزه اسکار، جایزه نوبل، یا دکترای افتخاری هاروارد را دریافت نمی‌کنیم، ولی همه ما می‌توانیم هر روز از لذت‌های کوچک بهره مند شویم.

 

 بیشتر ما جوایز میلیون دلاری لاتاری را برنده نمی‌شویم یا با شاهزاده انگلیس ازدواج نمی‌کنیم، ولی لذت تماشای آسمان آبی، طعم بی نظیر نان، عطر گل، لمس دست عزیزمان و جیک جیک گنجشکان را می‌توانیم تجربه کنیم.

 

اگر هم برنده جوایز بزرگ و افتخارات والا بشویم، فقط دو سه بار در عمرمان چنین افتخاراتی را تجربه می‌کنیم، ولی ما می‌توانیم هر روز زندگی‌مان را سرشار از لذت و شادی کنیم. به شرطی که به خاطر داشته باشیم حق داریم از لذت‌های زندگی برخوردار باشیم، لذت‌های ساده و کوچک زندگی‌مان را بشناسیم و هر روز دقایقی را صرف لذت بردن از زندگی کنیم.

 

 

لذت های ساده و کوچک در دسترس همه ما قرار دارند. لازم نیست پول خیلی زیادی داشته باشیم تا بتوانیم از بوییدن عطر گل غرق لذت شویم. لازم نیست آدم مشهوری باشیم تا بتوانیم از خوردن یک لیوان شربت آبلیمو کیف کینم، لازم نیست به مدرک دکترا باشیم تا لذت گوش دادن به موسیقی را درک کنیم.

 

صبح که از خواب برمی خیزیم از دیدن روشنی روز لذت ببریم. از آبی که به سر و روی‌مان می‌زنیم، لذت ببریم. از بوییدن عطر شمعدانی آشپزخانه‌مان لذت ببریم. از نوشیدن یک استکان چای لذت ببریم، از شنیدن صدای ماشینها و سر و صدای شهر که من اسم آن را نغمه زندگی گذاشته‌ام لذت ببریم. من شهرنشین هستم، صبح با صدای بلبل و خروس بیدار نمی‌شوم، بلکه نغمه زندگی برای من، صدای ماشین و سر و صدای مردم است. از شنیدن صبح بخیر از یک عزیز، گفتن صبح بخیر، لبخند زدن به آدم ها لذت ببریم. شاید آنقدر خوش شانس باشیم که روزمان با بوسیدن و بوسیده شدن توسط عزیزانمان آغاز شود. از این شانس بزرگ لذت ببریم.

 

لذت‌های ساده زندگی‌تان را کشف کنید و هر روز دست کم چند دقیقه به کمک حواس پنجگانه تان زندگی را حس کنید و لذت ببرید. هر روز  دقایقی را در زمان حال باشید، همین الان و از آنچه همین الان در دسترستان هست لذت ببرید. زندگی از روزها و روزها از ساعت‌ها و ساعتها از دقایق ساخته شده‌اند، یادمان باشید در طول روز دقایق خوب و لذتبخش برای خود بسازیم. با این شیوه، زندگی‌ ما رسم خوشایندی می‌شود.

 

در طول روز گاهی چند دقیقه به خودمان مهلت بدهیم و از چیزهایی که همین الان داریم و دور و برمان هست، لذت ببریم. اگر ما یاد نگیریم از آنچه همین الان داریم لذت بریم و با آن خوش باشیم، به شما قول می‌دهم اگر ده برابر آن را هم داشته باشیم، نمی‌توانیم راضی و خوشنود باشیم. خوشبختی و شادی همین نزدیکی است، لازم نیست آن را در دوردست جستجو کنید.

 

 

 

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
zahra_altafi

یاد این شعر فروغ افتادم:
«در اتاقی که به اندازه یک تنهایی است
دل من که به اندازه یک عشق است
به بهانه های ساده خوشبختی خود می نگرد
به نهالی که تو در باغچه خانه مان کاشته ای
و به آواز قناری...»

پاسخ
Mina azizi

سلام
اين پست عالي بود حال و هواي منو عوض كرد ممنون

پاسخ
گلسار

سلام بانوی گرانقدر گلگل
ممنون از این مطلب عالی. چند دقیقه پیش داشتم همین کارو میکردم و سعی میکردم زندگی رو بیشتر در همین لحظه حس کنم . به اطرافم نگاه کردم و صداهای دور و نزدیک رو گوش دادم و تصمیم گرفتم هر روز اینکارو بکنم تا احساس شادی رو که از درونم بالا میاد رو بیشتر درک کنم. الان که اومدم و این پست رو خوندم تائیدی بود برای من. سپاسگزارم قلبلبخند

پاسخ
بانوی اسفند

سلام گیس گلابتون عزیز
ممنون از این پست زیبا
مدتهاست که مقالات سایت را از روی خبرنامه توی گوشیم می خوانم. چند شب پیش امدم توی سایت گشتی زدم. چقدر سایتتان قشنگ شدهگل مبارکتان باشد.
یاد کلاسهای حضوری با شما افتادم و ناخودآگاه اشکم سرازیر شد! چقدر دلم برایش شما و کلاسهای بی نظیر شما تنگ شده!قلبقلبقلب

پاسخ
گیس گلابتون

من هم دلم برای تک تک شما تنگ شده است

پاسخ
بهار

بسیار زیبا. سپاس.

پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه