راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
آدم‌های شاد و موفق
1395/09/15 09:06

چگونه کتاب را بخورید؟!

کتاب‌ها را به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 

  • کتاب داستانی
  • کتاب غیرداستانی

 

من کتاب داستانی را از صفحه اول تا آخر می‌خوانم. هیچوقت جر نمی‌زنم و صفحه آخر کتاب را مطالعه نمی‌کنم. اجازه می‌دهم نویسنده مرا شگفتزده و غافلگیر کند. عاشق کتاب داستان هستم. لیست‌های صد کتابی که باید پیش از مرگ بخوانید را دیده‌اید؟ من تقریباً همه آن کتابهای زیبا را خوانده‌ام. تصور نمی‌کنم باز هم کتابی مثل کتابهای جنگ و صلح، جنایات و مکافات، جان شیفته، ژان کریستف، دن آرام، تام سایر، هاکلبری فین، بابا لنگ دراز، آرزوهای بزرگ، دیوید کاپرفیلد، صد سال تنهایی، عشق در سالهای وبا، غرور و تعصب، وداع با اسلحه، زنگ‌ها برای چه کسی می‌نوازد، آفتاب همچنان می‌تابد، ... بتواند دلم را بلرزاند. با سه نویسنده تازگی آشنا شده‌ام که می‌توانید نظرم را در مورد آنها در مقاله سه زن، سه نویسنده مطالعه کنید.

 

کتاب داستان خواندن ساده است. یا کتاب را دوست دارید و می‌خوانید یا دوست ندارید و آن را کنار می‌گذارید. ولی کتاب غیرداستانی خواندن اینطوری نیست. گاهی اوقات شما دوست دارید در مورد خودشناسی، مهارت‌های زندگی، مهارت‌های ارتباطی، فروش، بازاریابی و ... مطلبی یاد بگیرید. شما به این مطالب برای بالا بردن سطح زندگی و مهارت شغلی احتیاج دارید.

 

متاسفانه در طول 12 سال آموزش رسمی کشور، مهارت مهم مطالعه مؤثر، آموزش داده نمی‌شود. در آیین دانشجو بودن، نوشتم به عنوان دانشجو چگونه درس بخوانید. ممکن است الان دانشجوی رسمی نباشید، ولی مثل من عاشق یاد گرفتن باشید و خود را دانشجوی مادام العمر بدانید. پس لازم است بدانید چگونه کتاب غیرداستانی را به شکلی مؤثر بخوانید.

 

همه دانش دنیا در کتاب‌ها وجود دارد. نویسنده‌های خردمند، می‌توانند بهترین دوستان شما باشند. کتابخوان ها داناتر و موثرتر از سایرین هستند. خود را دانشجوی مادام العمر بدانید. من فیلم کوتاه 17 دقیقه‌ای ساخته‌ام و در آن، مراحل کتاب خواندن به شکلی مؤثر و مفید را بیان کرده‌ام. از شما دعوت می‌کنم کتاب خوردن را بیاموزید!

 

چگونه کتاب را بخورید؟

 

 

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
دختر خوش اقبال

ممنون از مطلب مهم و کاربردیتون. خانم دکتر من امروز میخاستم سوالی در مورد کتاب بپرسم که دیدم شما دربارش مطلب گذاشتین خیلی خوشحال شدم.یادم میاد خیلی وقت پیش یه لیستی از کتابهای خوبی که باید بخونیم گذاشته بودین ولی من پیداش نکردم نمیدونم تو سایت بود یا کانال.لطف میکنید یه لیست از اون کتابهارو تو کانالتون بزارین؟البته اینجا به صد کتاب هم اشاره کردین.یه دنیا ممنون میشم این لطف رو بکنین.دوستتون دارمگل

پاسخ
گیس گلابتون

متشکرم. لطفا در جعبه جستجو سرچ کنید.

پاسخ
atussa

سلام خانم دکتر. مطلب مفید و عالی بود. البته من به جز مرحله تعیین هدف مطالعه بقیه مراحل رو همیشه انجام میدادم و مثل شما یک عالمه دفترچه یادداشت از خلاصه کتابهام دارم که با خوندنشون انرژی می گیرم. اما این فیلم علاوه بر موضوع اصلی برای من نکات دیگه ای هم داشت. داشتن اعتماد به نفس، داشتن عزت نفس و خیلی چیزای دیگه.... ممنونم از شما.

پاسخ
گیس گلابتون

لبخند

پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه