مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
نوجوان شاد
1395/11/27 10:59

چگونه عذرخواهی کنید؟- سه مرحله اصلی

همه ما مرتکب اشتباه شده‌ایم. گاهی اوقات ندانسته قلبی را شکسته‌ایم، چشمی را گریان کرده‌ایم و گاهی از روی ندانم کاری به دیگران صدمه زده‌ایم. بعضی مردم آگاهانه دیگران را می‌چزانند. در مورد آن ​موجودات کریه نمی‌نویسم، چون آزارگرانی که از اذیت کردن دیگران لذت می‌برند، هیولا و دستیار شیطانند. من در مورد خودمان حرف می‌زنیم، آدم‌هایی که دوست داریم خوب باشیم و خوب رفتار کنیم، ولی گاهی اوقات از دستمان در می‌رود، مرتکب بدی می‌شویم و به اموال یا احساسات دیگران صدمه می‌زنیم.

 

ما باید قبول کنیم کامل نیستیم و همیشه رفتار درستی نداریم، سپس هرگاه متوجه شدیم دیگران را آزار  داده‌ایم، معذرت خواهی کنیم.

 

معذرتخواهی صحیح سه مرحله دارد:

 

یک) بلند و واضح بگوییم:  "من معذرت می‌خواهم" جویده جویده و من من کردن فایده ندارد. باید بلند و واضح بیان کنیم.

 

دو) در ادامه بگوییم:  "به خاطر این که ..... " دقیقاً بیان می‌کنیم به خاطر چه چیزی داریم عذرخواهی می‌کنیم.

از سر سیری داد زدن، خیلی خب ... بابا! ببخشید! غلط کردم! حالا راضی شدی؟! فایده ندارد.

 

سه) جبران کنید! بله شما باید صدمه‌ای را که زدید، جبران کنید. گاهی اوقات چیزی را خراب کرده‌اید، پس باید عین همان را تهیه کنید، گاهی اوقات صدمه‌ای که زدید، صدمه احساسی است. بگویید: "من بابت کاری که کردم احساس شرمندگی می‌کنم و دلم می‌خواهد جبران کنم. به من بگو چطوری این موضوع را جبران کنم که تو احساس خوبی داسته باشی؟"

 

 

  • اگر می‌خواهید فردی مؤدب و شیک باشید، به خاطر اشتباهات خود عذرخواهی کنید.
  • بلند و واضح جمله معذرت می‌خواهم را به زبان بیاورید.
  • خیلی شفاف بگویید دارید بابت چه چیزی عذرخواهی می‌کنید.
  • صدمه‌ای که زدید را جبران کنید. اگر نمی‌دانید چگونه جبران کنید، از طرف مقابل بپرسید.

 

گاهی اوقات بیان عذرخواهی دشوار است، پس نامه‌ای بنویسید و عذرخواهی کنید. البته هیچ نوشته‌ای جای عذرخواهی رودررو را نمی‌گیرد.

 

 

اگر انسانی تصمیم دارد در مسیر خدا گام بردارد و خدمتکار خدا باشد باید ابتدا از مسیر آتش بگذرد تا آتش، گناهان او را پاک کند. خدا از حق خود می‌گذرد، ولی از حق مردم نمی‌گذرد. حق مردم (حق الناس) را باید خودتان جبران کنید. حاجی‌هایی را می‌شناسم که عازم حج شدند و خجالت کشیدند حتی به من تلفن کنند و حلالیت بطلبند، چون می‌دانستند من آدم رکی هستم و به آنها می گویم: "حلالیت زبانی به درد عمه‌ات می‌خورد، باید صدماتی که به من و خانواده‌ام وارد کردی جبران کنی." دلشان خوش است که آنها را به خانه خدا راه داده‌اند. شپشی به صدتای آن‌ها شرف دارد.

 

اگر می‌خواهید شیک و با کلاس باشید و اگر می‌خواهید فردی باخدا باشید، معذرتخواهی را یاد بگیرید و وقتی به اموال یا احساسات دیگران صدمه زدید، جبران کنید.

 

 

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه