مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
آدم‌های شاد و موفق
1397/01/05 15:17

ای نام تو بهترین سرآغاز

 

ای نام تو بهترین سرآغاز

 

با نام و یاد خدا نوشتن اولین مقاله سال 1397 را آغاز می‌کنم.

 

همیشه موقع نوشتن اولین مقاله سال جدید، دست‌ودلم می‌لرزد. انگار با انتخاب موضوع مقاله، درسی که قرار است بیاموزم در دامنم قرار می‌گیرد. بله! درست خواندید. درسی که قرار است خودم بیاموزم. همه آموزگاران در هنگام تدریس، یاد می‌گیرند. ممکن است چیزی را بلد باشید، ولی تا وقتی دست‌کم آن را به یک نفر دیگر نیاموزید، آموختن شما تکمیل نشده است. من با تدریس به شما، در واقع خودم دارم یاد می‌گیرم.

 

اولین مقاله سال 1396 این بود: توکل چیست؟ چگونه به خدا توکل کنیم؟

 

من در سال 1396 بارها در بوته آزمایش قرار گرفتم تا توکل را بیاموزم. نسبت به سال گذشته بسیار آموختم، ولی هنوز راه طولانی در پیش دارم. در سال 1396 وقتی با مسائل ناخوشایندی روبرو می‌شدم که برای حل آن‌ها هیچ راهی نداشتم، زیر لب زمزمه می‌کردم: «این مشکل را به دست توانای تو می‌سپارم. هر طور صلاح می‌دانی.»

 

 هنوز به‌صورت اتوماتیک و خودکار این کار را انجام نمی‌دهم. بلکه با شانه‌هایم به در بسته فشار می‌آورم، با مشت به دیوارهای بن‌بست می‌کوبم... یک‌مرتبه به خاطر می‌آورم این راهش نیست. بعد توکل می‌کنم. روی کاغذ سفیدی می‌نویسم برای چه چیزی نگران هستم و پیشاپیش از خدا تشکر می‌کنم که مسئله را به بهترین شکل حل خواهد کرد. کاغذ را تا می‌کنم و تاریخ یک ماه بعد را می‌نویسم. دو سه ماه بعد تصادفی آن کاغذ تاشده را می‌بینم و می‌خوانم... موضوعی که برایش نگران بودم، به نظرم خنده‌دار می‌آید، زیرا رخ نداده و یا به شکلی ساده حل شده است.

 

موضوع امسال، مهارت‌های زندگی است، یعنی اساس و پایه این سایت. سایت گیس گلابتون برای آموزش مهارت‌های زندگی به خانم‌های تحصیل‌کرده ساخته شده است. می‌دانم همه مردم به مهارت‌های زندگی نیاز دارند، ولی من وزارت آموزش‌وپرورش نیستم تا بتوانم نیازهای آموزشی همه اقشار جامعه را برطرف کنم. من یک نویسنده و یک آموزگارم، پس بخشی از جامعه را برای آموزش دادن انتخاب کرده‌ام.

 

چرا خانم‌های تحصیل‌کرده را انتخاب کردم؟ در درجه اول چون خودم جزو همین قشر هستم. سال‌های طولانی عمرم را در راه آموختن صرف کرده‌ام و بالاخره به جایی رسیدم که فهمیدم مهم‌ترین مطالب را نیاموخته‌ام: مهارت‌های زندگی... در مدرسه و دانشگاه هیچ کلاس و استادی مهارت‌های زندگی را تدریس نمی‌کرد. گریه‌آور است اگر اعتراف کنم که تا چهل‌سالگی نمی‌دانستم چیزی تحت عنوان مهارت‌های زندگی وجود دارد....

 

من در کلاس‌های مدرسه و دانشگاه، شاگرد زرنگی بودم و به‌سادگی جوایز و نمره‌های خوب را به دست می‌آوردم، ولی در زندگی واقعی مرتب شکست می‌خوردم: در دوستی‌هایم، در عشق ورزیدن، در ازدواج، در پس‌انداز کردن، در شاد بودن... آن‌همه تحصیل و داشتن مدارک دکترای تخصصی، هرگز جای خالی مهارت‌های زندگی را پر نکرد.

 

من برای انتخاب خانم‌های تحصیل‌کرده برای تمرکز آموزش، دلیل مهم‌تری هم دارم. به عقیده من اگر بخواهیم جامعه‌ای شاد و موفق داشته باشیم، باید مادران شاد و موفق داشته باشیم. زیرا 90% شخصیت یک کودک تا شش‌سالگی شکل می‌گیرد، یعنی قبل از مدرسه رفتن و مادران بیش از هر شخصی، دنیای یک کودک را شکل می‌دهند. اگر کشوری، زنان باسواد، هوشمند، بااراده و شاد داشته باشد، مطمئن باشید، فرزندانی شاد و موفق تربیت خواهند کرد. اگر زنان ضعیف، ناشاد، نادان و ناتوان باشند، امکان ندارد بتوانند فرزندان شاد و موفقی تربیت کنند.

 

اگر شما دوستان عزیز آن‌قدر خوش‌شانس هستید که در کودکی مهارت‌های زندگی را آموخته‌اید، خوش به سعادت شما، ولی اگر این شانس را نداشتید، نومید نشوید. ما انسان هستیم، اشرف مخلوقات. ما محکوم به سرنوشت نیستیم، بلکه سرنوشت خود را می‌سازیم. شما می‌توانید تصمیم بگیرید از همین امروز آموختن مهارت‌های زندگی را آغاز کنید.

 

امیدوارم شما آموختن مهارت‌های زندگی را جدی بگیرید. اگر به آرزوهای خود نمی‌رسید، اگر در روابط خود شکست می‌خورید، اگر بی‌پول هستید، اگر سرگشته و غم‌زده هستید، همه و همه به خاطر نداشتن مهارت‌های زندگی است.

 

اگر آماده هستید مهارت‌های زندگی را بیاموزید، زیر همین پست بنویسید: آماده ام!

 

و حالا قرار است به سؤال مهمی پاسخ بدهم،

لطفا روی این لینک کلیک کنید:

مهارت‌های زندگی چیست؟

 

 

 

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
nazigh

آماده ام لبخند

پاسخ
raha-gh

آماده امقلب
سال نوتون مبارک خانم دکتر جان گیسو جونم.
بخند بر همه عالم، که جای خنده تو راست
که بنده ی قد و ابروی توست، هر کژ و راست

پاسخ
شهناز 2

سلام علیکم ..سال نو مبارک ان شا الله سال پر از موفقیت و خوشی همراه با تن سالم داشته باشید ..من آماده ام

پاسخ
Firuze

آماده ام با کمال میل
سال نو هم بر شما برخانواده محترمتون مبارک باشد انشالله

پاسخ
royag

آماده ام🌹🌹🌹

پاسخ
faazi

آماده ام.

سلام به گیس گلابتون عزیز، سال نو تون مبارک.دل‌ تنگتون بودم. خوش حالم که در سال جدید با شما و از مطالب ارزشمند شما می‌‌آموزیم.

پاسخ
entertainment

من با تمام وجووووود اماده ام

پاسخ
rahele.bekhradinasab

آماده ام

پاسخ
rmaryam6926

سلام
آماده ام

پاسخ
asalgisoo

منم آماده آماده ام گیس گلابتون جونم
من این سالها خیلی چیزا از شما یاد گرفتم و تک تک لحظات خوبی رو که دارم مدیون شما هستم از وقتی با شما آشنا شدم زندگیم یه انرژی خوب یه امید دیگه ای گرفته و با شما تونستم یه خانم تصپیلکرده شاد ویه همسر و یه مادر خوب و قوی باشم
خیییییلی خیلی دوستون دارم
مرسی که هستید و به ما کمک میکنید که به رشد شخصیتی بالاتری برسیم
زندگی با وجود شما آدمهای نازنین چقدر شیرین و دوست داشتنیه
برات بهترین ها رو از خدا در این سال جدید آرزو میکنم عزیزدلمگل

پاسخ
گیس گلابتون

خوشحالم... خیلی خوشحالم و سپاسگزار

پاسخ
فاطمه20

سلام
سال نو مبارک
هدف امسالم، ساختن زندگی شادتر همراه با رضایت درونیه، چه خوب که با شما و آموزه هاتون میتونم به هدفم برسملبخند
من آماااااااااااااااده امگل

پاسخ
فرزان جونی محمدی

آماده امقلب

پاسخ
pega

منم آماده ام

پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه