مقاله‌های بخش «چگونه با پول دوست شویم؟» درباره جذب پول و کسب استقلال مالی است

پول شاید مهم‌ترین چیز دنیا نباشد، ولی روی مهم‌ترین چیز‌ها، یعنی غذا، خانه، لباس، تحصیلات، امکانات بهداشتی و پزشکی تاثیر می‌گذارد. وقتی فکر آدم درگیر کمبود پول است، نمی‌تواند از توانایی‌های روحی و ذهنی خود بخوبی استفاده کند. وقتی شما نگران پرداخت کرایه خانه هستید، نمی‌توانید از مصاحبت همسر و فرزند خود لذت ببرید و یا کار خلاقانه‌ای انجام بدهید. با مطالعه مقاله‌های «پولدار شوید!» و انجام تمرینات آن، وضعیت مالی شما به شکلی عالی تغییری خواهد کرد .

مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
چگونه پولدار شوید؟
1400/02/05 08:36

حساب‌های توانگری

پول مهم‌ترین چیز زندگی نیست، ولی روی چیزهای مهم زندگی مثل غذا، پوشاک، خانه، تحصیلات، سلامتی و خدمات پزشکی و تفریحات تأثیر مستقیم دارد. پول چیز بدی نیست، ولی نگرانی برای نداشتن آن، بد و مخرب است. بی پولی یا کم پولی روحیه آدم را خراب می‌کند و فرصت لذت بردن از زندگی را از ما می‌گیرد.

کسی که خرج شما را می‌دهد، برای زندگی شما تعیین تکلیف می‌کند و آزادی شما را محدود می‌کند. وقتی شما استقلال مالی داشته باشید، از نظر فکری آزاد هستید. استقلال مالی یعنی شما برای برآورده کردن نیازها و آرزوهای خود به کسی تکیه نمی‌کنید و روی پای خودتان می‌ایستید. به همین دلیل رسیدن به استقلال مالی، باید یکی از هدف‌های مهم زندگی هر انسانی باشد.

ممکن است شما در حال حاضر دانش‌آموز باشید و امکان کسب درآمد زیادی نداشته باشید، ولی راستش را بخواهید بهتر است از همین‌الان به فکر آینده خود باشید. لازم است از همین حالا با پول آشنا بشوید و نحوه خرج کردن و بودجه‌بندی آن را یاد بگیرید... شما سال اول دانشگاه و در سن نوزده‌سالگی یک‌مرتبه و به‌خودی‌خود صاحب مهارت حساب‌وکتاب درآمد و مخارج نخواهید شد. بلکه باید ظرف هجده سال اول زندگی‌تان، در مورد پول آموزش ببینید. اگر پدر و مادرتان یادشان رفته در این مورد مهم به شما آموزش بدهند، دست روی دست نگذارید و همین امروز کاری بکنید.

ممکن است شما خانم خانه‌دار باشید و فکر کنید درآمد ندارید، پس این برنامه به درد شما نمی‌خورد. ولی درواقع شما به‌عنوان کسی که بیشتر کارهای خانه و مراقبت از بچه‌ها را انجام می‌دهد، از همسر خود مبلغی دریافت می‌کنید. این مبلغ همان درآمد شماست. ممکن است شما از میزان درآمد واقعی همسرتان خبر نداشته باشید و یا کنترلی روی خرج و مخارج او نداشته باشید، ولی بازهم باید به استقلال مالی برسید و سر از حساب‌وکتاب دربیاورید. شما با توجه و بررسی میزان درآمد و مخارج خود می‌توانید کم‌کم به استقلال مالی برسید.

ممکن است شما خودتان شغلی دارید و درآمد دارید، ولی بازهم سرگردانید که باید چقدر از درآمد خود را پس‌انداز کنید؟ چقدر از درآمدتان را صرف خرید وسایل تجملی و مد روز کنید؟ چقدر از درآمدتان را به خیریه اختصاص بدهید؟

بعضی از شما بیشتر درآمدتان را صرف خرید آخرین تجهیزات کامپیوتری یا لباس‌های مارک‌دار می‌کنید.

بعضی از شما همه پولتان را پس‌انداز می‌کنید و برای خرید هر چیز تجملی و مازاد بر نیاز دچار احساس گناه می‌شوید.

بعضی از شما بیشتر درآمدتان را صرف خریدن هدیه برای دیگران و امور خیریه می‌کنید.

بعضی از شما سال‌هاست هیچ پولی برای خیریه صرف نکرده‌اید، زیرا فکر می‌کنید چراغی که به خانه رواست، به مسجد حرام است و شما پول اضافی برای امور خیریه ندارید.

یک توصیه ساده و عملی برای تقسیم درآمد این است:

5% درآمد برای خیریه

20% درآمد برای پس‌انداز

15% درآمد برای کیف و خوشی

60% درآمد برای ضروریات زندگی

 

5% خیریه: این مقدار پول مال شما نیست. شما وسیله‌ای برای کسب این درآمد و رساندن آن به دست مستحقان هستید. بی‌سروصدا این پول را به نیازمندان بدهید. تا وقتی به استقلال مالی نرسیدید، لازم نیست بیش از خیریه بکنید. شما اول در مقابل خودتان و آینده‌تان مسئول هستید.

 

20% پس‌انداز: این پول برای سرمایه‌گذاری است. باید جایی خرج بشود که به جیب شما پول برگرداند. اگر می‌خواهید به یک مسافرت گران‌قیمت بروید یا ماشین جدیدی بخرید، نباید از این پول بردارید.

 

15% کیف و خوشی: این پول مال حال دادن به کودک درون است! هر جور دوست داشتید و بدون فکر به عواقبش آن را خرج کنید. وسایل تجملی، لباس‌های رنگارنگ، سفر، هدیه دادن به کسی که از شادی او خوشحال می‌شوید (نه این‌که هدایای اجباری را از این بخش بپردازید و دیگران را خوشحال کنید و خودتان را ناراحت!) مهمان کردن دیگران به شرطی که از ته دل از مهمان کردن آن‌ها خوشحال بشوید.

 

60% درآمد برای ضروریات زندگی: اجاره خانه، وام‌ها، لباس ضروری، غذا، وسایل بهداشتی، بیمه‌ها و آموزش. بله آموزش دیدن جزو ضروریات زندگی هر آدمی است. اگر می‌خواهیم شرایط بهتری برای زندگی داشته باشیم، باید چیزهایی بیش ازآنچه الآن می‌دانیم، یاد بگیریم.

 

اگر تصمیم دارید توصیه‌های بالا را اجرا کنید، لازم است همیشه از میزان پول خود در هریک از حساب‌های ضروری، کیف و خوشی، خیریه و پس‌انداز خبر داشته باشید.

 در هرلحظه بدانید می‌توانید چقدر برای خیریه هزینه کنید؟

 در هرلحظه بدانید چقدر اجازه ولخرجی دارید؟

 چقدر پس‌انداز دارید؟ تا فرصت مناسب سرمایه‌گذاری را جذب کنید.

چقدر برای ضروریات زندگی پول دارید؟ شاید باید درآمد خودتان را بالا ببرید تا ضروریات زندگی‌تان به‌خوبی برآورده شود.

اگر دلتان می‌خواهد برای پول نگران نباشید،

اگر دلتان می‌خواهد با خیال راحت به آدم‌ها کمک مالی کنید،

اگر می‌خواهید بدون عذاب وجدان لباس جدید و کفش تازه و موبایل جدید بخرید،

لازم است هرلحظه از میزان پول خود در هر چهار حساب توانگری باخبر باشید،

 

 اگر حسابداری بلد هستید، می‌توانید یک دفتر حسابداری دو ستونه بخرید و حساب‌وکتاب خود را در آن یادداشت کنید.

 اگر کار کردن با اکسل را بلد هستید، می‌توانید یک برنامه را بنویسید. ساختن آن ده دقیقه وقت می‌گیرد.

 اگر مثل من نه حسابداری و کار کردن با دفتر دوبل را بلد هستید و نه برنامه اکسل را، ولی بشدت علاقه‌مندید که به استقلال مالی برسید، خرید برنامه چهار حساب توانگری یک سرمایه‌گذاری خوب است.

 

آیا من اصرار دارم شما برنامه چهارحساب توانگری را بخرید؟ خیر!

 

همان‌طور که گفتم شما می‌توانید با یک دفتر دوستونه یا صرف ده دقیقه وقت، خودتان این برنامه را بنویسید. ولی اصرار دارم شما خواننده‌های سایت گیس گلابتون، چهار حساب توانگری داشته باشید. چون اینجا جای آدم‌هایی است که تصمیم دارند لبی خندان، قلبی پر عشق و جیبی پر از پول داشته باشند. اگر شما تصمیم ندارید جزو این افراد باشید، اشتباهی وارد این سایت شده‌اید. این سایت برای افرادی است که قاطعانه تصمیم دارند زندگی خوبی برای خودشان بسازند و دنیا را جای بهتری برای زیستن کنند. آیا شما هم این‌طور هستید؟ حتم دارم که هستید. پس از همین امروز شروع به سروسامان دادن به وضع مالیتان بکنید.

 

من این روش تقسیم‌بندی مخارج را از استاد گرامی‌ام، جناب آقای معظمی آموخته‌ام. این روش، زندگی مالی مرا به شکلی عالی، زیرورو کرد. امیدوارم شما هم این روش را بکار بگیرید.

 

 

 

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
برچسب ها : 
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه