مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
نوجوان شاد
1393/07/21 20:54

نوجوانی من چگونه گذشت؟

شروع نوجوانی من همزمان با انقلاب بود. پس از انقلاب یکباره دنیای اطراف ما زیر و رو شد. ارزش‌ها به ضد ارزش تبدیل شد، آدم‌های کله گنده که تا چند روز قبل ما از معاشرت با آن‌ها احساس افتخار می‌کردیم از کار بر کنار شدند. آن‌ها از کشور فرار کردند یا به جوخه اعدام سپرده شدند، هر روز روزنامه‌ها پر از عکس‌های جنازه‌های تیرباران شده بود .

 

من از شش تا یازده سالگی همیشه یک عروسک زیر بغل داشتم که فقط موقع مدرسه رفتن از خودم جدا می‌کردم. اسم عروسکم «آناتیا» بود، عروسکی با بدن پنبه‌ای که مثل یک بچه واقعی می‌توانستم آن را بغل کنم. یک روز به خانه آمدم و دیدم دایی آناتیا، یعنی برادر پنج ساله‌ام، آناتیا را حمام کرده و سپس او را جلوی بخاری گذاشته تا خشک شود و سرما نخورد. حرارت بخاری مو‌ها و مژه‌های آناتیا را کز داده بود. دایی گرامی مو‌ها و مژه‌های کز زده را با کوتاه کرد، چون فکر می‌کرد موهای آناتیا رشد می‌کند .

 

من با عروسک تاس خود روبرو شدم که قیافه هولناکی پیدا کرده بود، ولی ذره‌ای از محبتم نسبت به آناتیا کم نشد. همچنان عاشقانه او را در آغوش می‌کشیدم و به او غذا می‌خوراندم و برایش لالایی می‌گفتم تا بخوابد. جالب آنکه با برادرم دعوا نکردم، زیرا به خوبی فهمیده بودم او به خاطر محبت زیاد نسبت به خواهرزاده‌اش چنین اقدامات محیرالعقولی را انجام داده .

  

پس از انقلاب و ورود به دوره راهنمایی من آناتیا را کنار گذاشتم. چرا؟ چون ما در مدرسه هر روز آموزش نظامی می‌دیدیم. اسلحه، باز بسته می‌کردیم. روی زمین سینه خیز می‌رفتیم و با کلاغ پر تنبیه می‌شدیم. قرار بود انقلاب را به همه دنیا صادر کنیم. به همین دلیل من خجالت می‌کشیدم عروسک دلبندم را در آغوش بگیرم. من عروسکم را با تفنگ طاق زدم، چون در آن زمان به ما می‌گفتند لازم است همگی اسلحه بدست بگیریم .

 

بعد جنگ شروع شد. مردان و پسران داوطلبانه به جبهه‌ها شتافتند. حسین فهمیده، پسری چهارده ساله دور کمرش نارنجک بست و به زیر تانک غلتید تا مبادا کشورش به دست بیگانه بیفتد .

 

من هر شب گریه می‌کردم چرا پسر نیستم. مطمئنم اگر پسر بودم قبل از پانزده سالگی در جنگ کشته می‌شدم. چون در زمان جنگ پسران پانزده سال و بالا‌تر برای رفتن به جبهه نیاز به اجازه والدین نداشتند. آن‌ها را از مسجد محل، مستقیم به جبهه می‌بردند. اگر پسر بودم یک روز بعد از مدرسه به مسجد می‌رفتم و راهی جبهه می‌شدم .

 

بله ... مملکتی که امروز روی خاک آ ن راه می‌روید با خون پسران و مردان ما سیراب شده است. ما دختر‌ها کلاه و دستشکش می‌بافتیم و نامه‌های دلگرم کننده برای سربازان وطن می‌نوشتیم و داخل کلاه‌ها می‌گذاشتیم .

 

 جنگ بود. کمبود مواد غدایی، صف‌های طولانی برای دریافت شیر و کره و دستمال کاغذی، آژیر قرمز و پناه گرفتن در زیرزمین‌ها .

 

انگار دارم ماجراهای چند قرن پیش را می‌نویسم ....

 

چقد حرف بیخ گلویم مانده بود. همین طور که می‌نویسم اشک‌هایم روان است .

 

خواستم بگویم می‌دانم دوره نوجوانی دوره دشواری است و شما در روزگاری دشوار، زندگی می‌کنید، ولی بعضی‌ها نوجوانی دشوارتری داشتند و شما نسبت به آن‌ها خوشبخت‌تر هستید. قدر روزهای قشنگ صلح و فراوانی را بدانید .

 

یکی از بهترین راه‌هایی که باعث می‌شود آدم احساس ناخوشایند و بدی پیدا کند، مقایسه کردن خود با کسانی که بیشتر از او دارند. من یک جفت کفش دارم، دختر همسایه دو جفت. آن دختر همسایه، دخترخاله‌ای دارد که سه جفت کفش دارد. تازه بعضی‌ها پنجاه جفت کفش دارند! فکر کردن به چیزهایی که ندارید و مقایسه خود با کسی که بیشتر از شما دارد، حالتان را بد می‌کند. همیشه کسی هست که بیشتر از شما داشته باشد !

 

یک دفترچه کنار تختخوابتان بگذارید و هر روز صبح به محض بیدار شدن پنج نعمتی را که در حال حاضر آن‌ها را «دارید» یادداشت کنید و زیر آن بنویسید: «متشکرم». اسم این دفترچه را دفترچه شکرگزاری بگذارید. وقتی روز خود را یادآوری چیزهای خوبی که دارید، شروع می‌کنید، روز شادتری دارید .

 

روز بعد سعی کنید پنج نعمت دیگر را به خاطر بیاورید. شاید فکر کنید چطوری این همه نعمت را در زندگی‌ام پیدا کنم؟

 

شما می‌توانید برای دست‌های سالم، پاهای سالم، قلب سالم، ریه‌های سالم، دستگاه گوارش سالم، چشم‌های سالم، گوش‌های سالم، هوش، سواد خواندن و نوشتن، سواد استفاده از کامپیو‌تر، دسترسی به اینترنت... سپاسگزار باشید .

 

حالا نوبت شماست: برای چه نعمت‌هایی می‌توانید شاکر باشید؟ می‌توانید همین الان پنج تا را نام ببرید و زیر آن بنویسید: «متشکرم»

 

خیلی وراجی کردم‌ها ! ببخشید...

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

z.nouri

سلام کیس گلابتون عزیز .من چند سال قبل اینکارو کردم.اول از داشتن خانواده خدا رو شکر کردم ولی پدرم فوت کرد.بعد به خاطر داشتن شغلم تشکر کردم که اون رو هم از دست دادم.من از این کار می ترسم

پاسخ
گیس گلابتون

تو نوجوانی گل من؟
چرا افکار منفی را به جان نوجوانان می ریزی؟ آنها مثل برگ گل لطیف هستند.

پاسخ
گیس گلابتون

لطفا این سوال خود را در بخش پرسش و پاسخ بنویس تا به آن رسیدگی بشود

پاسخ
FARZANEH-M

صحبت های شما مایه ی آرامشه...قلب
از خداوند سپاسگزارم حالا که:
تنی در اختیار دارم که سالم است و دندانهایی دارم که همگی سالم و سفیدند و از دندان درد چیزی نمیدانم.

در تمام دوران ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان، معدلم بالای 19 بوده.

قادرم به زبانهای آذری،فارسی، انگلیسی و ترکی صحبت کرده و بخوانم و بنویسم.

خطی روان و زیبا در انگلیسی و فارسی دارم.

والدینم، هردو سالم و زنده هستند و سایه شان بالای سرم است.

اسم زیبایم را هم دوست دارم.

خدایامتشکرم....فرشته

پاسخ
fh2

خدایا بابت این نعمتها شکر گذارت هستم :
سلامتی
حرف زدن
دیدن
شنیدن
خواندن

پاسخ
هانيه

گيس گلابتون عزيز من تو سالهاي انقلاب بدنيا اومدم كودكيم تو سالهاي جنگ گذشت از خانواده ما سه تا جوان شهيد شدند عزيزانمون مارا ترك كردند ومن وبرادرهايم مونديم با مادري افسرده ودلمرده وپدري عصبي از جواني ونوجواني هيچي نفهميدم ولي به لطف خدا وبا راهنمائيهاي شما تصميم گرفتم معمار سرنوشتم باشم خدايا شكرت

پاسخ
طراوت

خداوندا به خاطر:
مادر بودنم
هنرمند بودنم
دل بی کینه ام
سلامتی و زیبایی جسمم
اعتقاداتم
و وجود تو خدای مهربانم

سپاسگزارم

پاسخ
آن

موهای من رشد طبیعی دارند خدایا متشکرم
ناخن های من رشد طبیعی دارتد خدایا ممنونم
کلیه . کبد . مثانه روده ها و رحم من سالم هستند و به روند طبیهی زندگی خود به خوبی باهم کنار می ایند خدایا چی بگم که شکر این نعمت بی انتهای تو باشه.
خدایا من میتونم روند تغییر فصلها رو ببینم میتونم صدای بلبلکان و اوازهای زیبا رو بشنوم . میتونم صدای باران رو بشنوم و صدای سنگها که زیر پاهای من ابراز وجود می کنند . خدایا من میتونم صدای رعد و برق رو بشنوم و غرق لذت بشم از همه اینها . غرق ارامش . خدایا من رنگ قرمز و زرد و نارنجی پائیز رو از رنگ سبز تابستون تشخیص میدم . میدونی دیدن این رنگها چه لذتی داره ؟
راستی خدا از اینکه دماغمم خوب کار میکنه ممنونم . میدونی لذت بوئیدن نون داغ محلی یعنی چی ؟

آن
پاسخ
مهتاب؟؟؟

خدایا بخاطر 1-سلامتی
2-خانواده خوبم
3- دوستی با گیس گلابتون
4-درس خوندن
5-همه نعمتهایی که در اختیار من گذاشتی شکر گذارم

پاسخ
سوشا

خدایا سپاسگذارم بخاطر
1- حضور خودت تو برای من کافی هستی
2-نعمت دیدن، شنیدن، بوییدن
3- سپاسگذارم بخاطر انسانهای بزرگی که روی زمین آفریدی تا با الگو گرفتن از اونها بتونم زندگی بهتر و شادتری برای خودم و اطرافیانم بسازم (نمونش خانم گیسوطلای مهربانی)
4-بخاطر داشتن نعمت خواندن و نوشتن
5- بخاطر داشتن نعمت بارون، نعمت گرما
از تو متشکرم

پاسخ
sh

سلام خانم دکتر عزیز من 15سال سن دارم شاگرد دوم و اول مدرسه هستم عاشق جراحی قلب هستم و تابستانها میروم مقالات را به انگلیسی یا فارسی ترجمه میکنم برای کنکور خیلی استرس دارم و همچنین نگران درسم هستم تا مطلبو یادنگیرم نمیروم بیرون از کلاس.اما از دوره نوجوانی خوشم نمیاد خیلی استرس دارم برای کنکور خواهش میکنم کمکم کنید در ضمن از مراجعه به پزشک و امپول زدن هم میترسم.

پاسخ
گیس گلابتون

چه دختر باهوش و با پشتکاری. آفرین
فکر کنم یه کوچولو اعتماد به نفست کم است و لازمه آن را تقویت کنی.
کم کم کتابهای خوب در این زمینه معرفی خواهم کرد.

پاسخ
SH

اما خواهش میکنم که کمکم کنید من انقدر از دکتر رفتن میترسم که اگه از درد بمیرم خود درمانی میکنم همه هم منو به خاطر این ترسم سرزنش میکنن

پاسخ
hedie

گیس گلابتون جان گاهی این بچه ها نیستند که خود را مقایسه با دیگران می کنند و حالشان بد می شود بلکه پدر مادرها هستند که بچه ها را با دیگران مقایسه می کنند و حالشان را بد می کنند ! البته من نوجوان نیستم ولی روزی نوجوان بوده ام! دوره نوجوانیم را هم مخصوصا طرف های 13- 14 به خاطر سختی های زیادش اصلا دوست ندارم. حتی از خانه ای که در ان سالها در ان زندگی می کردیم و هر از گاهی میبینمش هم متنفرم!

پاسخ
aida

سلام بر گیس گلابتون عزیز
من ۲۴ سالمه
نوجونیم گذشته
ولی
همیشه سعی می‌کنم برای کوچکترین چیزها هم سپاسگذار باشم.
برای مثال
سالم بودن تمام اعضای بدنم
دستشویی و حموم (خیلی از اینکه همیشه در دسترسم هستن خوشحالم)
خانواده
اینکه می‌تونم لبخند بزنم
اینکه توانایی دوست پیدا کردن دارم٬ از اون مهم‌تر اینکه تنها هم می‌تونم از لحظه‌هام لذت ببرم.
متشکرم

پاسخ
leyliradfar
http://sah-ba.blogfa.com/

سلام گیس گلابتون جان :)
من چندوقته که اینکار و شروع کردم. البته نمینویسم هنوز؛ ولی قبل از خواب چندتا از نعمتهامو به یاد میارم و بخاطرشون شکر میکنم.

پاسخ
animani

ای وای عزیزم
اشکم از خنده و گریه با هم درومد
موهای عروسک بیچاره
منم چندتا جوجه داشتم که دایی شون یکیشونو با یک قدم ناخودآگاه له کرد کف زمین :(
این دایی ها خیلی آسیب رسان بودن

پاسخ
گیس گلابتون

خندهخندهخنده

پاسخ
Parvin57

خانم دکتر عزیزم سلام
من متولد ۵۷ هستم بلند بلند خواندم و گریستم
برای پسر نوجوانم که در حال درس خواندن و غر زدن بود دوباره خواندم

پاسخ
گیس گلابتون

ناراحت

پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
Here you can buy Louis Vuitton Bags Replica : Top 5 Tips For Designer Handbag Care Handbags are fashion accessories that women cannot do without. Anytime a woman goes out, she almost always carries a handbag or purse the woman's to carry personal items she need like makeup, credit cards, cash, cellular phones, different items. Women always locate it fun to fit their handbags with the outfits potentially they are wearing. A number of handbag styles to select from which makes shopping for handbags a truly fun and exciting experience. A woman should have at least three handbag styles to complement them her outfits and here're the three best handbag styles every single woman should have. Tote: A tote is often a stylish good reputation a carry-all bag, in order to mention be wrongly identified as a cloth shopping designer handbag. Totes are recognized for transporting larger items that would not ordinarily fit best suited handbag, regarding gym clothes, yoga mats, tennis shoes, newspapers, magazines, and pad-type electronic equipments. Totes also are actually excellent travel items since a good deal can be sandwiched in just. A Clutch handbag is really a small, rectangular evening bag that comes without a handle. If people use carried in your hands and is small, providing room as well as the a woman's small personal items. Women would only carry makeup and other little things in the clutch handbag which can either be casual or chic in kind. These handbags are meant in order to use during formal functions as well as in the days or weeks. They are very convenient to carry because in addition to size additionally come regarding elegant blueprints. Secondly, since handbags include many categories, you ought to choose one that a majority of fits you. The categories of handbags that may get choose are clutch, hobo, tote, wristlet, satchel and shoulder tote. Also, you have to that the handbag you decide can accommodate your should receive. Contact the handbag's manufacturer directly to make sure that specific functions. For example, when the handbag looks appealing, however many details are questionable, such as the color, the manufacturer will give you the chance to confirm if they ever released a handbag of that style. It is actually important to try to to your research on what the handbag you have opted should be similar to. If you have any nearby boutique or department store that carries the handbag you want, you should really be visiting of which. Take along a checklist. even perhaps print out the photos throughout the eBay listing to tote around. If you're plus-sized, go plus-sized as well. Forget cute and diminutive. You are not this proportions-wise; why when your handbag be otherwise? A limited tote, even though it's the loveliest designer handbag to ever grace a catalogue, will only make seem like a truck. Work with your size and work with your bag by going for totes which wider than the regular hobo bag. It's also a choice to get bags with short or medium-length ties. On the online market place you get to see regarding designs too as combinations which include the latest any way you like trends. Acquire to compare the products too before ordering. For happen opt for to buy more than one handbag, almost certainly that may never get a gigantic discount from a wholesaler besides free shipping too. personal handbag, fake designer, fashion handbags, lighter handbag
cartier schmuck replica deutschland van cleef replica Bvlgari B.ZERO1 replica fake bvlgari ring bracelet love Cartier replique cartier love ring replica cartier trinity ring replica cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica 1:1 juste un clou replica cartier bracelet replica fake chanel shoes replique louboutin replica gucci shoes louis vuitton wallet replica louis vuitton wallet replica replica louis vuitton wallet replica louis vuitton backpack Bolsos Louis Vuitton outlet louis vuitton sling Bag replica dior replica replica louis vuitton luggage louis vuitton backpack replica louis vuitton duffle bag replica louis vuitton Pochette replica replica louis vuitton wallet replica handbags australia Cartier dupe Armband replica louis vuitton Pochette replica louis vuitton replica men fake louis vuitton gürtel replica handbags in usa replica borse louis vuitton louis vuitton neverfull replica replica borse louis vuitton louis vuitton turkei online chanel tasche fake fake louis vuitton backpack chanel shoes replica louis vuitton imitazioni Best Fake Jordan 1 chanel replica chanel replica replica chanel backpack Fendi Peekaboo replica Sac goyard pas cher sac hermes pas cher Sac chanel pas cher chine imitation sac hermes imitazioni louis vuitton louis vuitton hat replica sac dior pas cher chine imitation louis vuitton fake louis vuitton wallet louis vuitton shoes replica louis vuitton wallet replica fake louis vuitton wallet replica louis vuitton m40780 replica louis vuitton wallet