مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
نوجوان شاد
1393/08/03 14:37

نوجوانان! برای ورود به دنیای واقعی آماده شوید!

برای شما هم اتفاق افتاده است که آهنگی را بشنوید، عطری را ببویید و یا فیلمی را ببینید و وقتی که تمام می‌شود در دلتان بگویید که ای کاش فلان سال وقتی که بیست ساله بودم آن را می‌دیدم و یا  این آهنگ گوش می‌دادم چون آنچه که در بیست سالگی به دنبال آن بودم همان تاثیری است که امروز این اثر هنری بر روی من داشته است.


من با خواندن کتاب کوچک و لاغر «مهارت‌های موفقیت نوجوانان» که البته از سر کنجکاوی  برای خواهرزاده نوجوانم خریده وخوانده‌ام، دریافتم که ای کاش وقتی 16 و یا 17 ساله بودم و روحم را  به در و دیوار می‌زدم این کتاب را خوانده بودم. کتاب لاغری که چاد فاستر تنیسور ناموفق آمریکایی، طراح زمین‌های بازی فروشگاه‌های مک‌دونالد از لاستیک‌های بازیافتی و کارآفرین برتری که از 19 سالگی دستش در جیب خودش بوده برای نوجوانان نوشته است. هر چند اکنون چاد فاستر به عنوان مربی مهارت‌های موفقیت برای نوجوانان در مدارس آمریکا بسیار معروف شده است.

 

چاد نه به سبک معلم‌های مدرسه ما که پشت سر هم فقط می‌گویند شما باید خوب باشید تا موفق شوید اما چگونگی‌اش برای خودشان هم معماست، راه‌های ساده، عملی و واقعی موفقیت را برای یک نوجوان و ورود به دنیای واقعی ترسیم می‌کند، چگونه ؟ از همان راهی که خودش در روزگار نوجوانی یک روز آمده و به پدرش گفته است که نمی‌خواهد به کالج برود و شغل اجدادی‌شان یعنی وکالت را ادامه دهد. طبیعی است که پسر‌بچه‌ای که می‌خواهد بر خلاف جریان مرسوم شنا کند باید خودش یاد بگیرد چگونه وارد این دنیای واقعی شود. چاد خودش از روش آزمون و خطا برای رسیدن به موفقیت یاد می‌کند.

 

نویسنده در سه بخش کتاب با عناوین "مهارت‌های موفقیت"، "آینده" ، "یا آن را به کار گیرید یا کنار بگذارید" سعی می‌کند در قالب تجربه‌های زیسته زندگی خود و در درس‌هایی کوتاه نوجوانان را برای دست‌یابی به موفقیت آماده کند. چرا که در مدارس همواره به نوجوانان آموزش داده می شود اما برای رسیدن به موفقیت تنها آموزش کافی نیست و آمادگی نیز لازم است! کاری که فاستر می‌کند در واقع آموزش همین مهارت‌ها و روش‌های کسب این آمادگی است.

 

کتاب با مقدمه‌ای جذاب از رویاهای فاستر در نوجوانی آغاز می‌شود، از ماجرای خرید ساعت رولکس گران قیمتی  در 18 سالگی و واکنش دیوانه‌وار پدر او. از فاصله‌ای که او در نوجوانی میان خودش، رویاهایش و خانواده احساس می‌کرد آغاز می‌شود، در واقع کتاب چاد از رویا و فاصله آن با دنیای واقعی بزرگسالان آغاز می‌شود اما متن کتاب همواره مسیر موفقیت چاد را از خلال به یادآوری خاطرات  تلخ و شیرین اما واقعی او برای ما ترسیم می‌کند. چاد در این کتاب بی‌آنکه اصلا بفهمید درباره هدف زندگی، برنامه‌ریزی، پی‌ریزی یک شغل، لزوم ارتباطات با دوستان و خانواده، شناخت استعدادهای درونی، کار نیمه وقت در نوجوانی و البته درباره روش‌های کسب پول صحبت می‌کند.  اینها همه مهارت‌هایی است  که در مداراس اصلا به آن پرداخته نمی‌شود اما چاد به زیرکی طنز آن را برای ما شرح می‌دهد.  و آنقدر جذب بیان موجز و زیبای چاد در انتقال مطالب می‌شوید که اصلا نمی فهمید کی 126 صفحه را  در چند ساعت تمام کرده‌اید.

 

 مثلا آنجا که می‌گوید :

" خطاب به نوجوانان در هر جا که هستند

شما در دنیایی پا گذاشته‌اید که به گونه‌ای افتضاح است. شاید این مساله، نتیجه نااگاهی، حرص و طمع یا حماقت باشد. فکر می‌کنم هریک از اینها تا حدودی در آن دخالت دارند. نسل شما با میزان بهت‌آوری از طلاق، خشونت‌های هولناک در مدارس، آشفتگی محیط و بحران مراقبت‌های بهداشتی روبرو است. شما راجع به هیچ کدام از این مشکلات سوالی نمی‌کنید و اگر هم بخواهید در این زمینه‌ها سوال کنید، کسی از تقاضای شما ناراحت نمی‌شود. متاسفانه قبل از شما همه این مسائل وجود داشته‌اند. شاید به نظر عادلانه نیاید، اما مطمئنم که شما می‌دانید زندگی همیشه عادلانه نیست و به این سادگی هم نیست. همیشه چیزهایی وجود دارند که برای به دست آوردن آنها باید به رقابت بپردازید و موانعی هستند که باید بر آنها پیروز شوید. احساس فطری من این است که نسل شما با چالش‌هایی دست و پنجه نرم می‌کند و بر موانع پیروز می‌شود. چون نسل شما نسل ناآگاهی، حرص و طمع یا نسل حماقت نیست. من معتقدم که نسل شما دنیا را تثبیت می‌کند و نسل آینده از شما تشکر خواهد کرد." ( فاستر،‌1387: 126)

 

این قسمت  از کتاب را که می‌خوانم بر خلاف روحیه امیدوار چادفاستر، با ناامیدی به تن سفید کاغذ نگاه می‌کنم  و افسوس می‌خورم برای دو چیز. اینکه چرا کتاب را یک نفس قورت دادم و مثل یک بستنی زعفرانی در ظهر گرم تابستانی آن را آرام آرام لیس نزدم و لذت نبردم و افسوس بزرگتر اینکه چرا من در نوجوانی چنین کتابی را نیافتم  و نخواندم تا زندگی‌ام تغییر کند. اصلا چرا حالا من یک نوجوان نیستم تا با شوق، ترس و اراده زندگی در پیش رویم را بسازم؟

افسانه کامران

پی نوشت:

-        امیدوارم با خریدن این کتاب و هدیه دادن و یا حتی معرفی آن به نوجوانان دور و بر خودمان بتوانیم اندکی از هراس آنان را از رویا رویی با جهان واقعی کم کنیم و این وسط شاید مثل من هم ناخنکی به کتاب بزنید و لذت ببرید از خواندن کتابی خوب برای نوجوانان.

 

-        اطلاعات کتاب‌شناختی: مهارت‌های موفقیت نوجوانان، چاد فاستر، ترجمه لادن شریعت زاده جنیدی، سال 1387، انتشارات رشد، قیمت 5500 تومان.

-        برای اطلاعات بیشتر درباره چاد فاستر و دیدن ویدیوهای او می‌توانید به وب سایت‌ او  مراجعه کنید.


پی نوشت گیس گلابتون:
وقتی این یادداشت کوتاه از طرف دوست عزیزم به دستم رسید، از او خواستم کتاب را برایم ارسال کند. من کتاب یا کلاسی را بدون آنکه خودم امتحان کنم، به کسی توصیه نمی‌کنم. او زحمت کشید و کتاب را برایم پست کرد. کتاب خوبی است. نکات انقلابی و بسیار متفاوت از چیزی که پدر و مادرتان به شما دستور می‌دهند، برای شما دارد. 

خوشحالم من تنها آدم بزرگی نیستم که این قبیل توصیه‌ها را برای نوجوانان دارم. خوشحالم که بقیه آدم بزرگ‌ها را هم دارند می‌فهمند توصیه‌هایی که در حال حاضر به زور به کله بچه‌ها فرو می‌شود، دیگر کارآمد نیست. خوشحالم:)

نظر شخصی من در مورد کتاب این است: کتاب، مطالب بسیار خوبی دارد، ولی مثال‌هایش برای بچه‌های ایرانی چندان قابل درک نیست و با کلامی پرشور نوشته نشده است. ولی حرف‌هایش جواهر است.

 

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

girh

:) بدرد دخترای 26 ساله هم میخوره؟

پاسخ
گیس گلابتون

26 ساله خیلی وقته که از نوجوانی خارج شده. ولی بعضی از پیرزنها و پیرمردهای ما هم چنین مطالبی را نمی دانند.
حیف که زمان عمل به آنها گذشته است...

پاسخ
FARZANEH-M

سلام، ممنون از معرفی تونقلب

پاسخ
123mahdieh123

حتما میخرمشلبخند

پاسخ
MARYAMT

ســـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــلام!
کتاب "آیین زندگی" را از کتابخانه مدرسه گرفتم، کتاب بسیار خوب و اموزنده ای است! سپاسگزارم که آن را معرفی کردیدمغرور اتفاقا در درس دین و زندگی درسی داشتیم در مورد انتخاب "هدف" . از معلم وقت گرفتم که چند صفحه از کتاب آیین زندگی را که در مورد هدف است برای بچه ها بخوانم!
مشکلی که کتابهای روانشناسی دارند این است که به قول خودتان درکش برای ما سخت است، برای فرهنگ خودشان نوشته شده. چند وقت پیش کتاب "آنچه دختران باید بدانند" را به من معرفی کردند . کتاب خوبی بود اما وقتی مسائل، مشکلات، دغدغه ها و... دخترهای نوجوان را معرفی می کرد با اتفاقات و مشکلاتی که من و دخترهای هم سن و سالم در کشور خودمان داریم هیچ شباهتی نداشت!

لبخندتون پایا:)

MARYAMT
پاسخ
سارانگ1

دوستان نوجوانم! خوشا بحالتان که چنین صفحه ای در جایی مطمئن، توسط شخصی قابل اعتماد برای شما راه اندازی شده است. تا می توانید از این فرصت استفاده کنید عزیزانم. ممنونم گیس گلابتون.
و اما، افسانه جانم، همچنان به تو افتخار می‌کنم، هر دفعه بیشتر از دفعه ی قبل. به نظرم جمله ی مناسبش این باشد؛ آفرین رفیق.

پاسخ
گیس گلابتون

افسی را می شناسی؟
دقیقا این تکه کلامشهلبخند

پاسخ
سارانگ1

بله عزیزم. افسانه دوست خوب من هست. چقدر واسه م خوشحال کننده س که شما هم اینقدر خوب میشناسیدش...

پاسخ
گیس گلابتون

لبخند

پاسخ
kafshghermezi

چطور نوجوان های اطرافمان را تشویق کنیم مستقل شوند؟ من خودم هم گاهی خسته می شوم از این که همه ی کارها بر عهده ی خودم است و وسوسه می شوم پیشرفت را رها کنم و به زندگی بی مسئولیت در کنار پدر و مادر برگردم!

پاسخ
گیس گلابتون

ممنونم.
در مورد نوجوانان، لازم است کم کم به آنها آموزش داده شود وگرنه بزرگ میشوند و چون مسئولیت پذیری را نیاموخته اند، ترجیح می دهند در قفس بمانند ولی خودشان روی پای شان نایستند.
این همان مشکل بزرگ جوانان ایرانی است متاسفانه

پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
Here you can buy Louis Vuitton Bags Replica : Top 5 Tips For Designer Handbag Care Handbags are fashion accessories that women cannot do without. Anytime a woman goes out, she almost always carries a handbag or purse the woman's to carry personal items she need like makeup, credit cards, cash, cellular phones, different items. Women always locate it fun to fit their handbags with the outfits potentially they are wearing. A number of handbag styles to select from which makes shopping for handbags a truly fun and exciting experience. A woman should have at least three handbag styles to complement them her outfits and here're the three best handbag styles every single woman should have. Tote: A tote is often a stylish good reputation a carry-all bag, in order to mention be wrongly identified as a cloth shopping designer handbag. Totes are recognized for transporting larger items that would not ordinarily fit best suited handbag, regarding gym clothes, yoga mats, tennis shoes, newspapers, magazines, and pad-type electronic equipments. Totes also are actually excellent travel items since a good deal can be sandwiched in just. A Clutch handbag is really a small, rectangular evening bag that comes without a handle. If people use carried in your hands and is small, providing room as well as the a woman's small personal items. Women would only carry makeup and other little things in the clutch handbag which can either be casual or chic in kind. These handbags are meant in order to use during formal functions as well as in the days or weeks. They are very convenient to carry because in addition to size additionally come regarding elegant blueprints. Secondly, since handbags include many categories, you ought to choose one that a majority of fits you. The categories of handbags that may get choose are clutch, hobo, tote, wristlet, satchel and shoulder tote. Also, you have to that the handbag you decide can accommodate your should receive. Contact the handbag's manufacturer directly to make sure that specific functions. For example, when the handbag looks appealing, however many details are questionable, such as the color, the manufacturer will give you the chance to confirm if they ever released a handbag of that style. It is actually important to try to to your research on what the handbag you have opted should be similar to. If you have any nearby boutique or department store that carries the handbag you want, you should really be visiting of which. Take along a checklist. even perhaps print out the photos throughout the eBay listing to tote around. If you're plus-sized, go plus-sized as well. Forget cute and diminutive. You are not this proportions-wise; why when your handbag be otherwise? A limited tote, even though it's the loveliest designer handbag to ever grace a catalogue, will only make seem like a truck. Work with your size and work with your bag by going for totes which wider than the regular hobo bag. It's also a choice to get bags with short or medium-length ties. On the online market place you get to see regarding designs too as combinations which include the latest any way you like trends. Acquire to compare the products too before ordering. For happen opt for to buy more than one handbag, almost certainly that may never get a gigantic discount from a wholesaler besides free shipping too. personal handbag, fake designer, fashion handbags, lighter handbag
cartier schmuck replica deutschland van cleef replica Bvlgari B.ZERO1 replica fake bvlgari ring bracelet love Cartier replique cartier love ring replica cartier trinity ring replica cartier love bracelet replica cartier love bracelet replica 1:1 juste un clou replica cartier bracelet replica fake chanel shoes replique louboutin replica gucci shoes louis vuitton wallet replica louis vuitton wallet replica replica louis vuitton wallet replica louis vuitton backpack Bolsos Louis Vuitton outlet louis vuitton sling Bag replica dior replica replica louis vuitton luggage louis vuitton backpack replica louis vuitton duffle bag replica louis vuitton Pochette replica replica louis vuitton wallet replica handbags australia Cartier dupe Armband replica louis vuitton Pochette replica louis vuitton replica men fake louis vuitton gürtel replica handbags in usa replica borse louis vuitton louis vuitton neverfull replica replica borse louis vuitton louis vuitton turkei online chanel tasche fake fake louis vuitton backpack chanel shoes replica louis vuitton imitazioni Best Fake Jordan 1 chanel replica chanel replica replica chanel backpack Fendi Peekaboo replica Sac goyard pas cher sac hermes pas cher Sac chanel pas cher chine imitation sac hermes imitazioni louis vuitton louis vuitton hat replica sac dior pas cher chine imitation louis vuitton fake louis vuitton wallet louis vuitton shoes replica louis vuitton wallet replica fake louis vuitton wallet replica louis vuitton m40780 replica louis vuitton wallet