مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
آدم‌های شاد و موفق
1399/07/15 10:23

ابر مقاله کهن‌الگوها

ابر مقاله کهن‌الگوها

 آخرین بروزرسانی: 16 آذر 1399

 

وقتی این ایمیل به دستم رسید، دست غم گلویم را فشرد... چرا... راستی چرا؟...

 

می گم گیس گلابتون جان میشه یکم از کهن الگوها بنویسید ( البته نظر شخصی خودتون رو ) جدیدا خیلی باب شده برای همین مطالب نادرست زیاد توش وارد شده 

این چند وقته تو پیج و کانال های دیگه نگاه می کردم کلی پکیج و فایل صوتی اموزشی و ... برای تقویت آفرودیت یا همون آفرودایتی دیدم ، کلا انگار آفرودیت شدن یک برند شده که همه تلاش می کنن بهش تبدیل بشن ولی چیزی که نظرم رو جلب کرد تحقیر مداوم 3 تیپ هرا ، آتنا ، آرتمیس بود 

یعنی ندیدم یه جا از یونگ و آفرودیت صحبت بشه ولی یه سیلی جانانه به این سه انرژی نزنن 

مثلا : آتنا یه پا خودش مرده ! آتنا مزخرفه ، آتنا ایراد گیره ، هر زنی آتنا باشه یا ترشیده (!) میشه یا بهش خیانت میشه ! آتنا رو با فلان تمرین بیارید پایین مردو فراری می ده و .. 

آرتمیس ضد مرده ، این فمنیستای دیوونه چپکی آرتمیسن یا هرا حسوده ، هرا تملک طلبه ، هرا آویزونه ، هرا دیوونه است ! و .. 

من نمی دونم این جو آفرودیت پرستی یهو چطور به وجود اومد ولی این لگدهایی که به انرژی آتنا _ آرتمیس _ هرا می زنن خیلی برام عجیبه ، یجوری داره کم کم برای همه جا می افته و مثلا می گی آتنا تایپ می گن اوه اوه چه تیپ مزخزفی !  

لطفا اگه وقت کردید راجع بهش بنویسید 

 

 

می‌دانم چرا این روزها آفرودیت شدن، مد شده است و دلیل آن را به شما می‌گویم: در جوامع مذهبی، آفرودیت به‌شدت منفور است و سرکوب می‌شود. به همین دلیل این روزها تلاش می‌شود موهبت‌های آفرودیت نمایان و تشویق شود. این کار یک‌جور لجبازی با ارزش‌های مذهبی است. (در ترجمه فارسی کتاب انواع زنان یا الهه‌های درون یک زن، نوشته شینوا بولن، فصل هفتم که مربوط به آفرودیت است، به‌کلی حذف شده است! خب... ما نمی‌توانیم منکر وجود یکی از انرژی‌های مهم زنانه بشویم. می‌توانیم؟!) آفرودیت، جذاب، خلاق، قوی و شادمان است و انرژی آفرودیت، زندگی را درخشان می‌کند، ولی تکریم آفرودیت نباید به قیمت خوار شمردن سایر کهن‌الگوها انجام شود. در اینجاست که من دست کثیف مردان هوس‌باز را در کار می‌بینم.

 

همه دانشمندان خانم که به آن‌ها می‌نازیم و تاج افتخارشان را بر سرمان می‌گذاریم، مثل ماری کوری و مریم میرزاخانی، آتنا هستند. آن‌ها که جایزه نوبل صلح و ادبیات را گرفته‌اند، آتنا هستند. همه زنان مدیر و مدبری که مقتدرانه یک اداره یا یک مملکت و حتی جهان را اداره می‌کنند، مثل آنجلا مارکل، آتنا هستند. همه پزشکان زن و همه خانم‌های استاد دانشگاه، آن خوب خوبهاشون، آتنا هستند.

راستش همه آوازه‌خوان‌ها و رقاصان که به اوج و افتخار رسیده‌اند، علیرغم آفرودیت بودن، آتنای بسیار قوی دارند که با پشتکار حرفه‌شان را پیگیری کرده و توانسته‌اند به سرحد مهارت و شهرت برسند. 

ترکیب شخصیت آتنا و آفرودیت، چنان شخصیت جذابی می‌سازد که کمتر کسی می‌تواند در برابرش مقاومت کند: هتیرا

آتنا بد و نفرت‌انگیز است؟! چه حرف‌ها!

 

هرچه از برابری زن و مرد، مثل حق تحصیل و کار و سفر تنهایی و ... داریم از تصدق سر آرتمیس‌هاست. وکیل‌های خانم، آن خوب خوبهاشون که مثل شیر می‌جنگند، آرتمیس هستند، همانها که حق‌وحقوق زنان کتک‌خورده را از حلق شوهران نکبتشان بیرون می‌کشند. بدون آرتمیس‌ها، ما هنوز در اندرونی حبس بودیم و گرفتار بی‌سوادی و ناتوانی.

 

هر ازدواج موفقی که می‌شناسید و حسرتش را می‌خورید، به دست هرا شکل گرفته است: کیت میدلتون و پرنس ویلیام، میشل و باراک اوباما، ملانی ترامپ و همسرش و حتی مگان و پرنس هری.

 

متأسفانه در این روزگار فقط آتنا و هرا و آرتمیس مورد غضب نیستند، بلکه دیمیتر و هستیا هم مورد بی‌مهری و بی‌توجهی است و باکمال وقاحت پرسیفون را «احمق» می‌نامند. پرسیفون، معصوم و کنجکاو است، ولی احمق نیست! آن‌که پرسیفون را احمق می‌خواند، یک نره‌خر بی‌شعور است!

 

زنان باخدا و روشن‌ضمیر که بدون هیاهو، گوشه‌ای سر در مراقبه، نماز یا کتاب دعا دارند و قلب ما را از روشنایی معنویت روشن می‌کنند، هستیا هستند. مادران دلباخته و مهربان که عاشقانه از فرزندانشان مراقبت می‌کنند، دیمیتر هستند.

 

آنان که سنگ آفرودیت را به سینه می‌زنند آیا آرزو ندارند ازدواج موفقی داشته باشند و فرزندانشان را به مهر در آغوش بگیرند؟ آیا امید ندارند در شغل و حرفه‌شان بدرخشند و درآمد و شهرت خوبی به دست بیاورند؟ آیا نمی‌خواهند در هنگام سختی‌ها بتوانند مثل شیر غران، حقشان را از دهان شیطان بیرون بکشند؟ و زمانی که همه درهای امید بسته است، بتوانند به خدای مهربان رو بیاورند و به درگاهش دعا کنند؟ آیا تمام آمال و آرزوهایشان در ولنگاری‌های آفرودیت متمرکز شده و امیدشان به پیرمردان پولدار است و عشقشان به جوجه‌خروسان جنگی؟ آیا ازدواج، مادر شدن، پیشرفت شغلی، کسب درآمد بر اساس توانایی خود، اعتمادبه‌نفس به خاطر قدرت روحی و جسمی و معنوی... هیچ‌یک برایشان مهم نیست؟

 

مردان هوس‌باز آرزو دارند دنیا پر از آفرودیت های هوسناک باشد، ولی همان‌ها هم نمی‌خواهند مادرشان این‌گونه باشند. امیدوارند مادرشان هرا باشد و به ازدواجش مقید، چون اگر آفرودیت باشد، برای عشق مردی دیگر، خانه و خانواده را ترک خواهد کرد. آن‌ها امیدوارند مادرشان دیمیتر باشد تا با محبت و ازخودگذشتگی تر و خشکشان کند. آفرودیت با بچه‌ها بازی می‌کند، ولی حوصله ندارد ازشان مراقبت کند. مردان هوس‌باز از آتناها و آرتمیس‌ها می‌ترسند چون افسانه مرد توانا و زن ناتوان و محتاج کمک، به دست آتنا و آرتمیس نابود می‌شود. آن‌ها حوصله هستیا را ندارند، چون هستیا به زرق‌وبرق‌های ظاهری چنین مردانی اهمیت نمی‌دهد و به جلوه‌های ملکوت چشم دوخته است.

 

می‌دانید چه زنانی آرزو دارند آفرودیت باشند؟ پرسیفون ها و کشور ما پر است از پرسیفون. پرسیفون ها اعتمادبه‌نفس کمی دارند، نیازمند حمایت هستند و به‌راحتی همرنگ محیط می‌شوند. پرسیفون هایی از ضعفشان بیزار هستند و دلشان می‌خواهد ردای دیگر به تن کنند، به سراغ تقلید از آفرودیت می‌روند، زیرا چه ردایی بهتر از آفرودیت که از حمایت مردان برخوردار است. غافل از این‌که با تقلید از آفرودیت، نمی‌توانند قدرت بی‌چون‌وچرای آفرودیت را کسب کنند، بلکه بازیچه خوب و سرب راهی برای مردان هوس‌باز می‌شوند. پرسیفون برای ​قدرتمند شدن، باید آتنا و آرتمیس را قوی کند. برای جذاب شدن هیچ نیازی به آفرودیت ندارد، زیرا در ذات خود بشدت جذاب است.

 

پرسیفون های گرامی، لازم نیست آفرودیت باشید تا مردان را جذب کنید. پرسیفون ها از جذاب‌ترین زنان هستند و محبوب‌ترین‌ها برای خواستگاری. اودری هیپورن را که می‌شناسید؟ نمی‌دانم شخصیت واقعی او چیست، ولی او در فیلم‌ها همیشه نقش یک پرسیفون را بازی می‌کند. دوست‌داشتنی‌ترین هالیوودی دنیا! او از مرلین مونرو، اسطوره آفرودیت هالیوودی، خیلی خیلی خیلی جذاب‌تر و دوست‌داشتنی‌تر است. پرسیفون های گرامی، دلتان می‌خواهد کدام باشید؟ اودری هیپورن یا مرلین مونرو؟

 

 

 

 

بگذارید از اول شروع کنم. ابتدا کهن‌الگوها را تعریف می‌کنم و نقاط قوت و ضعفشان را می‌نویسم. چطور است اول بنویسم کهن‌الگو چیست و سپس به سراغ تعریف تک‌تک کهن‌الگوها بروم؟ خوب است؟ پس همراه من باشید:

 

  

کهن‌الگو چیست؟

در روانشناسی، نظریه‌های مختلفی برای شخصیت شناسی مطرح‌شده که هرکدام دسته‌بندی‌هایی را برای شخصیت انسان ارائه می‌دهند. شخصیت شناسی آرکتایپی یا شخصیت شناسی مبتنی بر کهن‌الگوها یکی از جذاب‌ترین و کاربردی‌ترین نظریات است.

آرکتایپ یا آرکی تایپ برگرفته از واژه یونانی آرکه تیپوس است. در واژگان یونانی به معنی الگو یا مدلی است که چیزی را از روی آن می‌سازند.

پیشوند Arch به معنای ریشه‌دار بودن، اصیل بودن، قدیمی بودن و مواردی ازاین‌دست به کار می‌رود. اگر Type  همان تیپ یا تایپ که در فارسی هم وارد شده را به‌عنوان الگو، مدل و قالب در نظر بگیریم. به همان معادلی خواهیم رسید که در فارسی برای اصطلاح آرکتایپ به کار می‌بریم، یعنی: کهن‌الگو.

در حوزه روانشناسی، آرکتایپ یا کهن‌الگو عبارت است از: تصاویر، الگوها و مدل‌هایی که از ناخودآگاه جمعی بیرون می‌آیند. در رؤیاها، اساطیر و افسانه‌ها ظاهر می‌شوند و در همه انسان‌ها طیفی از آن وجود دارد.

اولین فردی که شخصیت شناسی آرکی تایپی یا بر اساس کهن‌الگو را مطرح کرد، پروفسور کارل گوستاو یونگ است. او روان‌پزشک و فیلسوف بزرگ سوئیسی است که در کنار زیگموند فروید از پایه‌گذاران دانشِ نوین روانکاوی قلمداد  می‌شود.

 

خانم دکتر شینوا بولن

 

بعضی شاگردان یونگ به‌ویژه خانم دکتر شینوا بولن، تیپ‌های شخصیتی مردانه و زنانه را بر اساس اسطوره‌های یونانی و داستان زندگی آن ایزدان و ایزد بانوان تحلیل و تعریف کردند. به‌این‌ترتیب شخصیت شناسی آرکیتایپی یا شخصیت شناسی بر اساس کهن‌الگو به وجود آمد.

 

برای زنان هفت کهن‌الگو تعریف می‌شود:

 1. آتنا
 2. آرتمیس
 3. دیمیتر
 4. هرا
 5. آفرودیت
 6. هستیا
 7. پرسیفون

 

و برای مردان هشت کهن‌الگو:

 1. زئوس
 2. آپولو
 3. آرس
 4. پوزیدون
 5. هرمس
 6. هادس
 7. هفائستوس
 8. دیونوسوس

 

یکی‌یکی افسانه آن‌ها را تعریف و مشخصات شخصیتی‌شان را بیان می‌کنم، ولی پیش از آن لازم است نکات مهمی را خدمتتان عرض شود:

 

 • این پانزده تایپ و انرژی روانی در همه افراد در جریان است، ولی تیپ‌های مردانه بیشتر در مردان و تیپ‌های زنانه بیشتر در زنان بروز پیدا می‌کند؛ یعنی شما می‌توانید زن باشید و زئوس در وجودتان فعال باشد و یا می‌توانید مرد باشید و پرسیفون در روحتان جریان داشته باشد. البته در این ابر مقاله من فقط به کهن‌الگوهای زنانه می‌پردازم تا مطلب برایتان بهتر جا بیفتد.

 

 • هر فردی مجموعه‌ای از کهن‌الگوهاست.. معمولاً هریک از ما سه کهن‌الگوی فعال درون خود داریم. ممکن است هر سه کهن‌الگو به‌اندازه مساوی در ما فعال باشد و یا ممکن است یکی از کهن‌الگوها بیش از سایرین فعال باشد. اگر یکی از کهن‌الگوها خیلی خیلی خیلی فعال باشد، ما فرد را «...تایپ» می‌نامیم. برای مثال می‌گوییم فلانی آتنا تایپ است، یعنی آتنا در او خیلی خیلی خیلی فعال است. البته همان‌طور که در بالا نوشتم، ما معمولاً سه کهن‌الگوی فعال در خود داریم و معمولاً «... تایپ» نیستیم.

   

 • همه ما امکان فعال کردن همه کهن‌الگوها را در ضمیر پنهانمان داریم، یعنی همه ما هفت دست لباس در کمد ذهنی‌مان داریم و می‌توانیم در صورت لزوم هریک از رداها را به تن کنیم.

   

 • شیوه تربیتی و فرهنگ جامعه می‌تواند سبب شود بعضی کهن‌الگوها فعال‌تر شوند و غالب باشند و برخی دیگر سرکوب شوند. به همین دلیل در ایران «پرسیفون تایپ» ها زیاد هستند چون معمولاً دختران به‌گونه‌ای تربیت می‌شوند که حرف‌گوش‌کن، سربه‌زیر، منعطف و دنباله‌رو باشند. در ایران از دختران انتظار می‌رود شوهر کنند و اداره امور مالی خانواده را به دست توانا (یا ناتوان) شوهر بسپارند. به همین دلیل اوج جاه‌طلبی دختران، یافتن شوهر پولدار است و به پیشرفت شغلی و افزایش مهارت‌ها برای درآمدزایی توجه نمی‌کنند. معمولاً اگر دختران درس می‌خوانند و حتی مدرک دکترا می‌گیرند، برای افزایش مقبولیت و پیدا کردن شوهر پولدارتر است و بس. به همین دلیل کلی خانم لیسانسه و فوق‌لیسانس و حتی خانم دکتر بیکار در کشورمان وجود دارد.

   

 • خوشبختانه با شناخت و تمرین‌های لازم، می‌توانید کهن‌الگوها را به تعادل برسانید، یعنی سرکوب‌ها را تقویت و غالب‌ها را به نقطه تعادل نزدیک‌تر نمایید. وقتی کهن‌الگوها در شما به تعادل برسند، شما در همه جنبه‌های زندگی به تعادل و شادمانی دست پیدا می‌کنید.

 

  

قبل از ادامه کهن‌الگو، از شما دعوت می‌کنم این نوشته زیبا را بخوانید. یکی از شما عزیزان این مطلب را نگاشته است:

میگم گیس گلابتون جان خیلی جالبه انقدر شخصیت شناسی یونگ باب شده که بیشتر خانوما بهش آشنایی دارن، یطورایی خوبه مثلاً کسی ازدواجش به تاخیر افتاده براحتی متوجه میشه کهن الگوی هرا به واسطه تربیت یا اقتضای شرایط و ... در اون آسیب دیده و تاحدودی میفهمه مشکل از کجاست، بهتر نیست یه پست راجع بهشون بزارید؟ البته منظورم اطلاعات عمومی نیست برای اونا میشه راحت به کتاب انواع زنان ژاپن شینودابولن مراجعه کرد یا تو سایت ها کلی دربارشون خوند، منظورم کاریه که شما معمولاً می کنید یعنی مطالب رو با دیدگاه زنانه خودتون بومی سازی می کنید چون بیشتر مدرس ها آقا هستند از عدسی خاص خودشون کهن الگوهای زنانه رو می بینند و نقد می کنند و آموزش می دهند (مثلاً هرا چسبنده است، دیمیتر خفه کننده است، اتنا زنانه نیست! پرسفون احمقه، ارتمیس ضد مرده و ...) برای همین خیلی از زنا چه بسا از انرژی‌های قدرتمند زنانه خودشون استفاده نمی کنند و برای فرار از نقش زنانه به انرژی های مردانه متوسل میشن، این حرفهای مفت همش ناشی از نداشتن دیدگاه مردانه به زنانگیه، اتنا یک انرژی کاملاً زنانه است، بدون بعد اتنای زنان که مراقب، تیزبین و رام کننده طبیعته، شهر به وجود نمی آمد، شاید کودکان با اولین تهدیدات طبیعت از بین می رفتن! بدون ارتمیس زنان به عنوان ناقص العقل و ضعیفه هنوز در پستوی خونه ها پنهان بودند، هرا روابط افسارگسیخته امنیت اخلاقی از جامعه گرفته میگیره (خیانت های شدید امروز همه ناشی از سرکوب هرا به عنوان یک انرژی مزاحمه) بدون دیمیتر بچه ای در کار نیست، افرودیت برای گرم کردن کانون خانواده و افزایش محبت بین زن و شوهره نه ریختن تو خیابون و شواف کردن و...زنان باید همه ابعاد وجودشون رو تو جهان امروز زیست کنند، مثلاً کسی که میگه پرسفون احمقه نمی فهمه که اگه انرژی پرسیفونی در وجود یه نفر نباشه هرگز پتانسیل یادگیری نداره! حتی همین برنامه یکساله ملکه شدن نیاز به فعال بودن بعد پرسیفونی داره که بدون چون و چرا به فایل ها گوش بده و ایراد نگیره و با تمام وجودتمرینات رو انجام بده، اگه اتنا و ارتمیس نباشه ما شغل و تحصیلات رو نصفه رها می کنیم، دچار فقر و بی پولی میشیم، بیمه و سرمایه گذاری های هوشمندانه دوران بازنشستگی و پس انداز همگی در اختیار اتناست، بدون اتنا ما توانایی مدیریت هیجانات منفی خودمان را نداریم، مدیریت خشم، تصمیم گیری قاطعانه و... بدون هرا بدون درخواست وفاداری از مرد سالها جوانی، وقت انرژی مون صرف مردهای نالایق می کنیم و... واقعا کلم سوت میکشه وقتی می بینم مربی های مرد (اکثراً هم مجرد!) چطور زنان ما رو بیراهه میکشند تا ازشون سواستفاده بشه، ما واقعاً به یه مربی زن دلسوز احتیاج داریم تا بهشون تو دهنی بزنه!

 

این جمله آخرش «ما واقعاً به یه مربی زن دلسوز احتیاج داریم تا بهشون تو دهنی بزنه!» اونقده بهم چسبید که خیال دارم قشنگ کشیده رو بچسبونم رو صورت اون که درباره انرژی‌های زیبای زنانه حرف مفت بزنه!

 

 

 

کهن الگو پرسیفون:

یکی بود یک نبود. یه پری خوشگل و جوونی بود به اسم «پرسیفون» که از صبح تا شب وسط گل‌ها می‌رقصید و آواز می‌خوند. پادشاه مردگان، هادس، یک دل نه صد دل عاشق پرسیفون میشه، ولی جرئت نمی کنه بره جلو و باهاش حرف بزنه. هادس پولدار و قدرتمنده، ولی راستش قیافه اش تعریفی نداره، رفتار دلنشین و دلبری هم نداره. زیادی خشک و عصاقورت داده اس، یه خرده هم غمگین و حساسه. تا حالا از هر دختری خواستگاری کرده، دختره به ریشش خندیده. هادس تصمیم می گیره این بار به جای زبون خوش، از زور و اجبار استفاده کنه. او پرسیفون رو می دزده و با خودش به زیر زمین، به دنیای مردگان، یعنی قلمرو و پادشاهی خودش می بره. پرسیفون اولش گریه می کنه، ولی کم کم متوجه میشه عجب جایی اومده! چه ثروتی در اختیارشه، چه قدرتی داره! ملکه شده و برو بیایی داره و بریز و بپاشی داره! راستش حتی یه کم سر و گوشش می جنبه و با یه خوشگل پسر، آدونیس، تیک و تاک می زنه. هادس هم به روی خودش نمیاره چون خوشحاله ملکه جوون و خوشگلی داره.

مادر پرسیفون از این که دختر گلش را دزدیدند، خیلی غمگین میشه. اسم مادر پرسیفون، دیمیتر است. او الهه مادر و الهه کشاوررزیه. گیاهان به دستور او رشد می کنن، درختان به فرمان او میوه می دن، احشام با اجازه او باردار میشن. دیمیتر بقدری غمگینه که همه گیاهان و درختان و شیر همه احشام خشک میشن و قحطی همه جا رو فرا میگیره.

خدایان می بینن اینطور که نمیشه، میرن سراغ هادس و مجبورش می کنن پرسیفون رو پس بده. پرسیفون دلش برا مامانش تنگ شده، ولی خب... اوضاعش پیش شوهرش هم خوب بود. به همین دلیل قبل از ترک شوهر، شش دونه انار می خوره. همین شش دونه باعث میشه نمک گیر شوهر بشه. ازین پس قرار میشه پرسیفون شش ماه سال پیش مامانش باشه و شش ماه سال پیش شوهرش.

 

 

آنچه در بالا خواندید افسانه پرسیفون است. با توجه به این افسانه به‌راحتی می‌توانید مشخصات کهن‌الگوی پرسیفون را بشناسید:

 • پرسیفون بشدت دخترانه است، حتی در سنین میان‌سالی صورت جوانی دارد و روحیه شاد دخترانه.
 • پرسیفون کنجکاو و عاشق تفریح و بازیگوشی است.
 • پرسیفون عاشق یادگیری و تجربه‌های جدید است.
 • پرسیفون به مامانش وابسته است و گوش‌به‌فرمان او. خانم‌هایی که هفته‌ای هفت روز در خانه مادرشان بسر می‌برند، پرسیفون قوی دارند.
 • پرسیفون منعطف و پذیراست و با شرایط تطابق پیدا می‌کند. این مشخصه باعث می‌شود به‌راحتی با آدم‌ها کنار بیاید، ولی از طرفی این مشخصه می‌تواند سبب شود پرسیفون منفعل، بی‌هدف، مطیع، ضعیف و بی‌مسئولیت باشد و انتظار داشته باشد همیشه دیگران به کمک او بشتابند و کارهایش را انجام دهند.
 • پرسیفون حرف دلش را نمی‌زند. اظهار عقیده نمی‌کند. به‌جای ابراز خشم، خودخوری می‌کند. این ویژگی بعلاوه بی‌هدفی او و این‌که اجازه می‌دهد دیگران او را تحت کنترل قرار بدهند، او مستعد افسردگی و اضطراب می‌کند. (افسانه پرسیفون می‌گوید او خودش تصمیم نمی‌گیرد کجا زندگی کند، بلکه مادر و شوهرش بر سر او مرافعه می‌کنند، بعلاوه او شش ماه در نور آفتاب و شش ماه در تاریکی است، یعنی ممکن است از شادی فراوان به قعر غمگینی سقوط کند)
 • پرسیفون نرم و منعطف است و برای تصمیم‌گیری قطعی وابسته به دیگران. به همین دلیل همیشه در تردید و دودلی است. این وضعیت به‌ویژه خواستگاران آن‌ها را کلافه می‌کند چون تکلیف خود را نمی‌فهمند.
 • پرسیفون به‌راحتی به جنس مخالف جذب شده و از لحاظ جنسی مشتاق است. او در روابط عاطفی به دنبال ناجی است، به همین دلیل ممکن است با اساتید یا مردان بزرگ‌تر خود وارد رابطه شود. پرسیفون زود اغوا می‌شود و ممکن است وارد روابط موازی شود (افسانه پرسیفون و رابطه او با آدونیس را به خاطر بیاورید) ولی این وضعیت او را دچار عذاب وجدان می‌کند.

 

 

نقاط ضعف پرسیفون:

 • دودلی و تردید
 • وابسته بودن
 • پایین بودن اعتمادبه‌نفس

 

نقاط قوت پرسیفون

 • عشق به یادگیری
 • انعطاف‌پذیری و خوب کنار آمدن با آدم‌ها

 

 

توصیه به پرسیفون ها:

به خاطر داشته باشید شما جذاب هستید و برای بالا بردن جذابیت خود لازم نیست آفرودیت را در خود تقویت کنید. جذابیت شما از جنس جذابیت شکوفه‌های گیلاس است: صورتی، ملایم، معطر، دخترانه، معصوم. حیف است این جذابیت را با عطر تند آفرودیت آتش پرشراره او، تخریب کنید.

اما اگر پرسیفون در شما قوی است، برای بالا بردن اعتمادبه‌نفس و سلامت روحی پیشنهاد می‌کنم آتنا و هرا را در خود تقویت نمایید.

آتنا را در خود تقویت کنید تا برای رسیدن به هدف‌هایتان بتوانید روی خودتان حساب کنید. تا بتوانید برنامه‌ریزی خوب و پشتکار کافی داشته باشید. به‌این‌ترتیب در شغل خود مهارت و پیشرفت می‌کنید و درآمد کافی به دست می‌آورید. وقتی آتنا را در خود تقویت می‌کنید، میزان وابستگی شما به مادرتان کمتر شود و بتوانید به خرد خود تکیه کنید.

هرا را در خود تقویت کنید تا بتوانید خانه خود را به‌خوبی مدیریت کنید. متأسفانه خانم‌هایی که پرسیفون قوی دارند به‌قدری به شوهرشان وابسته می‌شوند که کوچک‌ترین کارهای خانه را بدون همسرشان انجام نمی‌دهند و این وضعیت شوهرشان را دل‌زده و آشفته می‌کند. خانم‌هایی که پرسیفون قوی دارند، شاغل نیستند و یا شغلشان را جدی نمی‌گیرند. تصور می‌کنند محل کار، جایی برای تفریح و خوش‌گذرانی است و اگر بهشان خوش نگذرد (معمولاً در محل کار خوش نمی‌گذرد! کار، کار است دیگه! تفریح که نیست!) شغلشان را رها می‌کنند و به سراغ شغل بعدی می‌روند. همین‌طور مرتب از این شاخه به آن‌یکی می‌پرند. بعلاوه خانه‌داری درست و درمانی هم انجام نمی‌دهند. پرسیفون نه یک خانم شاغل است با شأن و درآمد یک خانم شاغل و نه یک خانم خانه‌دار، با خانه‌ای مرتب و غذاهای خوشمزه. همین امر باعث نارضایتی و کلافگی همسرشان می‌شود.

 

پرسیفون های گرامی! شما همیشه جوان و معصوم به نظر می‌آیید و به‌راحتی با مردم کنار می‌آیید. این دو ویژگی بشدت جذاب است. اگر تصمیم‌گیری و مدیریت را در خود تقویت کنید، در زندگی بشدت موفق خواهید بود.

 

هشدار: زندگی پرسیفون دو مرحله دارد: مرحله ناپختگی که تحت کنترل دیگران است و مرحله ملکه شدن که قدرت و جذابیت عمیقی دارد. پرسیفون وقتی ملکه می‌گردد که مجبور شود روی پای خودش بایستد و مسئولیت زندگی خود را به عهده بگیرد. بعضی پرسیفون ها هرگز ملکه نمی‌شوند و همیشه مثل پیچک به دور تنه درختی می‌پیچند. اگر پرسیفون در شما قوی است، منتظر دست بی‌رحم روزگار نمانید تا شما را از حمایتگرانتان محروم کند و مجبور شوید درختی قوی تبدیل شوید. همین امروز تصمیم بگیرید آتنا و هرا را در خود تقویت کنید.

 

این محصولات آموزشی را به شما توصیه می‌کنم:

 

راستی... یادتان باشد هر چهار آموزش را هم‌زمان آغاز نکنید، بلکه یکی‌یکی پیش بروید. ابتدا فایل صوتی اعتمادبه‌نفس را گوش کنید. فقط یک ساعت است. بعد خداحافظ خشم را بشنوید و شش ماه این دو آموزش را تمرین کنید. سپس هدف‌گذاری را گوش کنید و اهداف خود را بنویسید، مثلاً ظرف یکی دو هفته و بعد نوبت مدیریت زمان است. یک سال آینده را ظرف این چهار آموزش کنید تا ببینید چه تغییر شگفتی خواهید کرد.

 

اگر شما مجرد هستید و دوست دارید ازدواج کنید، پیشنهاد می‌کنم یک سال آینده برنامه ملکه را اجرا کنید. به‌این‌ترتیب هرا و آتنا در شما بالا می‌رود، همچنین برای جذب خواستگار دلخواهتان آماده خواهید شد.

 

تقویت انرژی پرسیفون در خود 

آتنا و آرتمیس قوی دارند، لازم است پرسیفون را در خود تقویت کنند.

آتنا بدون پرسیفون به موجودی بی‌احساس، حسابگر و بشدت کنترل‌گر تبدیل می‌شود.

آرتمیس بدون پرسیفون به موجودی ستیزه‌گر و لجباز و یک‌دنده که تحملش خارج از توان دیگران است.

 

برای تقویت پرسیفون لازم است انعطاف‌پذیری را در خود بالا ببرید:

 • در درجه اول با خود مهربان باشید. به‌جای انتقاد و سختگیری نسبت به خودتان، به اشتباهات خود بخندید و با از جسم خود به‌خوبی مراقبت کنید.
 • در طول روز، دست‌کم یک ساعت هیچ کاری انجام ندهید. آرام بگیرید و فنجانی چای بنوشید، تلفنی با دوستی گپ بزنید، فیلم شاد و معمولی ببینید یا رمانی عاشقانه بخوانید.
 • از دیگران کمک بگیرید و زور نزنید همه کارها را به‌تنهایی و با جان کندن انجام دهید.
 • همچنین بدون قضاوت و راهنمایی و با همدلی به درد دل دیگران گوش کنید.
 • سعی کنید با جمع هماهنگ باشید و پیروی کنید. آتنا و آرتمیس به‌سرعت مدیریت جمع را به دست می‌گیرند و حاضر نیستند با روش دیگران پیش بروند و این کار به دلیل انعطاف‌پذیری کم آن‌هاست.

 

 

به یکی از شما دوستان گفتم: تو پرسیفون قوی داری. از موهبت‌های پرسیفون لذت ببر! و او با درماندگی گفت: مگه پرسیفون موهبت هم داره؟! پاسخ دادم: البته که داره! پرسیفون شیرین و جذاب و لطیفه. به‌راحتی با آدم‌ها کنار میاد و معاشرت می‌کنه. حضورش مثل باران بهاری، طراوت‌بخش و عزیز است. پرسیفون مشتاق یادگیریه. پرسیفون شهودیه و حس ششم قوی داره. وقتی ما بخواهیم شفای کودک دریافت کنیم، لازمه با پرسیفون پیش بریم. وقتی می‌خواهیم مدیریت هیجانات منفی رو یاد بگیریم، پرسیفون حاضر میشه به عمق تاریکی شیرجه بره و سرافراز برگرده. قدر پرسیفون را بدان دختر گلم.

 

 

 

میخوام برم سراغ کهن الگوی هرا

قبل ازون چطوره یادداشت یکی از دوستانتونو بخونید؟

این نوشته یکی از شما دوستان درباره پرسیفون است:

چقدرررر خوب بود، خیلی منتظر این پست بودم، فکر نمی کردم وقت کرده باشید ایمیل هایم را بخوانید چون پرمشغله هستید، هورررریا خوشحال شدم

فکر کنم این خشمی که مدتها در شکمم وول وول می خورد و من رو تشویق می کرد یه کاری کنم و حتماً بهتون خبر بدم آرتمیس کوچک درونم بود که تازگی ها بیدار شده (شاید برای همینه لحنم خیلی تغییر کرده و مثل یک شیر غران شدم) به عنوان یک پرسفون در حال تغییر چند تا از تجربیاتم رو به سایرین که اول راهن می کنم: تو دام آفرودیت شدن نیافتید، آفرودیت خالص بودن عاقبت خوشی نداره (حدود20% خوبه ولی غلو هرگز) وگرنه مراقب سوءاستفاده مردان شکارچی، خیانت و طلاق های چندباره، شکست عشقی های سنگین و... باشید، شاید یک آفرودیت تایپ براحتی از پس اینجور مشکلات بر بیاد ولی پرسفون نقاب آفرودیتی هرگزززز (بالاخره هر کس را بهر کاری ساختن!) برای متعادل کردن پرسیفونی: خواب زیاد ممنوع، بیکاری، ولو شدن رو کاناپه ممنوع، از این شاخه به اون شاخه پریدن ممنوع، پرخوری خصوصاً غذاهای چرب و شکلات و تنقلات ممنوع، فرار کردن از تصمیم گیری و اهمال کاری مطلقاً ممنوع! خیال پردازی های رویایی بیش از نیم ساعت کنسل، ولخرجی و خریدهای بی خودی کنسل، بیش تر از نیم ساعت با تلفن حرف نزنید و ... راه های تقویتشم گیس گلابتون جان میگه: هدفگذاری واقع گرایانه، یادگیری مدیریت زمان، تقویت مهارت تصمیم گیری، تقویت اعتماد بنفس و... بریم تاج گذاری کنیم تا ملکه بشیم

زنده باد هرا ملکه سیاست مدار، آفرودیت جذاب، آرتمیس جسور، آتنای بادرایت، دیمیتر سخاوتمند، هستیای آرامش بخش و پرسفون منعطف، زنده باد انرژی های زنانه!

 

 

 

 

 

کهن الگوی هرا، الهه ازدواج

یکی بود یکی نبود.این افسانه مال روزگاران قدیمه. اون موقعها  که مردم فکر می‌کردند چندین خدا وجود داره و اسم رئیسشون زئوسه: زئوس خدای خدایان. زئوس دخترای خوشگلو خیلی دوس داشت و دخترا وقتی ثروت و قدرت اونو میدیدین مث برگ خزون و با میل و رغبت، تو آغوشش می افتادن. زئوس لذاتوشو میبرد و وقتی شیکم دختره بالا می اومد، می رفت سراغ دختر بعدی! یه روز چشم زئوس به یه خانم جوان زیبا مییفته و مث همیشه یک دل نه صد دل عاشقش میشه، ولی این دختره با بقیه دخترا فرق داشت و به زئوس محل نمیداد. زئوس هزار ترفند میزنه که خودشو به این دختر نزدیک کنه، ولی راهی پیدا نمیشه. بالاخره یه روز خودشو به یه قوی زیبا تبدیل میکنه که توی توفان گیر افتاده و خیس و لرزان خود را به آغوش هرا پرت می کنه. هرا دلش برای قوی خسته و خیس میسوزه و اونو در آغوش می گیره و نوازش می کنه. زئوس که از آغوش هرا سرمست میشه، به شکل واقعیش تبدیل میشه. فکر می کنه حالا که هرا اونو به عنوان یه پرنده بغل کرده و داره می بوسه، اگر صورت زیبا و هیکل برازنده شو ببینه، چه میکنه؟! اما هرا تسلیم نشد. تا وقتی از زئوس قول ازدواج نگرفت، نذاشت زئوس بهش نزدیک بشه. اونا طی جشن عروسی مفصلی، ازدواج کردن و ماه عسلشون 300 سال طول کشید، ولی وقتی از ماه عسل برگشتن، زئوس هوسبازی هاشو از سر گرفت و خیانتهای مکررش، حسابی هرا رو اذیت می‌کرد. هرا هروقت می‌فهمید زئوس با یه خانومی گرم گرفته، به سراغ اون خانومه می‌رفت و پدرشو میسوزوند! هرا زن زیبایی بود و فرصتهای زیادی برای خیانت کردن و تلافی رفتار هوسبازانه شوهرش داشت، ولی هرگز چنین نکرد.

 

آنچه در بالا خواندید افسانه هرا است. با توجه به این افسانه به‌راحتی می‌توانید مشخصات کهن‌الگوی هرا را بشناسید:

 • هرا بشدت به ازدواج و داشتن همسر اهمیت می‌دهد.
 • او دوست دارد عروسی مفصلی داشته باشد.
 • او به جایگاهی که با توجه به ازدواجش کسب می‌کند، بشدت علاقه‌مند است.
 • او به همسرش وفادار است و متعهد می‌ماند. بدون وجود هرا، روابط کوتاه‌مدت و بی‌دوام است.
 • اگر همسرش به زنی دیگر توجه کند، او همسرش را مقصر نمی‌داند، بلکه آن زن دیگر را مقصر می‌شمارد و به هر ترفندی او را از سر راه برمی‌دارد.
 • هرا در هنگام ناکامی، خشمگین می‌شود و با کینه‌توزی و سیاست، رقیب را مورد هجوم قرار می‌دهد.

 

هرا انتظار دارد همسرش آسایش و رفاه او تأمین کند، به همین دلیل به مردان موفق و باکفایت توجه دارد. هنرمند آس و پاس و دانشمند فقیر هیچ جذابیتی برای هرا ندارد.

هرا زود ازدواج می‌کند. عاشق خرید جهیزیه و برگزاری جشن عروسی شکوهمند است.

هرا شیک‌پوش است. حلقه نامزدی نگین‌دار به دست دارد. پاشنه‌بلند می‌پوشد. لباس‌هایش شیک و درعین‌حال خانمانه است.

هرا طلاق نمی‌گیرد، حتی اگر ازدواج خوبی نداشته باشد.

هرا همیشه ازدواج خود را خوب و رابطه‌اش با همسر را صمیمانه نشان می‌دهد، حتی اگر واقعیت نداشته باشد. حفظ آبرو برای هرا بسیار مهم است و آبروی هرا، ازدواجش است.

فرزندان زن هرایی می‌دانند بهترین چیزها مال پدرشان است و مهم‌ترین فرد برای مادر، پدرشان است.

کلید اصلی شناسایی انرژی هرا: اگر مرد خیانت کند، هرا، زن دیگر را مقصر می‌داند و تنبیهش می‌کند.

 

هرا به‌صورت ذاتی می‌داند کجا دنبال همسر بگردد و بدون این‌که آویزان مردی شود، می‌تواند شوهر دلخواهش را بیابد. به این دو نمونه توجه کنید:

 • کیت میدلتون قرار بود همراه دو دوستش به دانشگاه ادینبرا درخواست بدهد، ولی وقتی معلوم شد پرنس ویلیام قرار است در دانشگاه سنت اندروز و رشته تاریخ هنر تحصیل کند، کیت بدون هیچ تردیدی دانشگاه و رشته‌اش را تغییر داد تا سر راه پرنس جوان قرار بگیرد. حتی مثل پرنس ویلیام یک سال دیرتر دانشگاه را آغاز کرد تا حتماً همکلاسی ولیعهد آینده انگلیس باشد!

   

 • مگان در سفری به لندن به دوستش، میشا نانو - طراح مد، می‌گوید مایل است با یک نجیب‌زاده انگلیسی آشنا شود. میشا موجبات آشنایی مگان و پرنس هری را فراهم کرد.

 

اگر دوست دارید ازدواج کنید از این دو دوشس سلطنتی پیروی کنید: بدانید چگونه شوهری می‌خواهید، تحقیق کنید کجا می‌توانید با او آشنا شوید، از دوستانتان بخواهید واسطه آشنایی شما با مرد دلخواهتان شوند و بابت جستجوی همسر آینده و پدر فرزندانتان احساس خجالت و شرمندگی نکنید. در این روزگار کرونایی، لازم است ترفندهایی تازه بکار ببرید، پیشنهاد می‌کنم در دوره رایگان عشق در دوران کرونا ثبت‌نام کنید.

 

نقاط قوت

 • تعهد و وفاداری
 • مقدس شمردن ازدواج و هرز نرفتن در روابط کوتاه‌مدت و متعدد
 • سیاستمداری
 • افتخار به همسر
 • بسیار باسلیقه و کدبانوگری درجه‌یک

 

نقاط ضعف

 • خشم
 • کینه‌توزی
 • زبان تلخ و انتقادگری
 • جاسوسی همسر و حسادت

 

برای هرا مهم‌ترین هدف زندگی، ازدواج و داشتن همسر است. اگر او به دانشگاه می‌رود، برای تحصیل علم نیست، بلکه برای آشنایی و تماس با مردان تحصیل‌کرده است تا بتواند خواستگار خوبی پیدا کند.

هرا وقتی با مرد مجرد مناسبی آشنا شود، می‌تواند او را به ازدواج بکشاند. اگر طرف مقابل قصد ازدواج نداشته باشد، به‌راحتی او را کنار می‌گذارد و به جستجوی خود برای همسر مناسب ادامه می‌دهد. هرا بازیچه مردان هوس‌باز نمی‌شود.

 

هرا، آفرودیت و پرسیفون، هر سه از نظر آقایان جذاب و دوست داشتنی هستند. تفاوت اصلی این سه کهن الگو در رابطه با مردان این است که:

 • هرا بازیچه مردان هوس‌باز نمی‌شود، چون دنبال رابطه متعهدانه است و به کمتر از آن رضایت نمی‌دهد.
 • آفرودیت بازیچه نمی‌شود، بلکه مردان را بازیچه خودش می‌کند. او از روابط کوتاه یا موازی احساس گناه نمی‌کند، بلکه لذت می‌برد.
 • متأسفانه پرسیفون بازیچه مردان هوس‌باز می‌شود. علیرغم میلش روابط کوتاه‌مدت و موازی دارد و بابت آن‌ها شرمنده و ناراحت است.

 

هرا در درجه اول خود را همسر و کدبانو می‌داند. ممکن است شاغل نباشد و اگر شاغل باشد، ساعات کاری خود را به نحوی تنظیم می‌کند که با همسرداری او تداخل پیدا نکند.

هرا اگر ازدواج نکند، حتی اگر تحصیلات بالا و شغل بسیار خوبی داشته باشد، ناراضی است و خود را شکست‌خورده و ناقص می‌داند.

هرا به متأهل بودن و به همسرش افتخار می‌کند. او ازدواج را مقدس می‌داند و به آن متعهد می‌ماند.

هرا هیچ دوستی غیر از همسرش ندارد و از هیچ معاشرتی به‌اندازه هم‌نشینی با همسرش لذت نمی‌برد.

برای هرا مهم‌ترین فرد، همسرش است. انتظار دارد همسرش هم او را مهم‌ترین بداند. اگر همسرش دیگری را مهم‌تر بشمرد، هرا بشدت حسودی می‌کند.

اگر هرا به همسرش مشکوک شود، او را تعقیب می‌کند، موبایلش را چک می‌کند، او را کنترل می‌کند. به‌این‌ترتیب او را کلافه می‌کند.

اگر هرا با بدرفتاری یا خیانت همسرش مواجه شود، طلاق نمی‌گیرد، ولی بشدت آزرده می‌شود و احساس بی‌ارزشی می‌کند. او پر می‌شود از خشم و کینه‌توزی. آن زن دیگر را پیدا کرده و بیچاره‌اش می‌کند.

 

در دهه هفتاد میلادی، هم‌زمان با موج دوم فمینیسم، حمله بزرگ به هرا و دیمیتر آغاز شد و تا امروز کمابیش ادامه دارد. در دوران مدرن، خانم‌ها تحت‌فشار قرار  می‌گیرند که به‌جای همسر و ازدواج و فرزند، به شغل خود اهمیت بدهند. همین مسئله سبب می‌شود دختران جوان هرا و دیمتیر را در خود پرورش ندهند یا سرکوب کنند و در میان‌سالی از تشکیل ندادن خانواده و نداشتن همسر و فرزند رنج بکشند.

 • با کمرنگ شدن انرژی هرا، آمار ازدواج پایین آمد و آمار طلاق بشدت بالا رفت.
 • همچنین با کمرنگ شدن انرژی دیمیتر، تمایل به فرزندآوری کاهش یافت و رشد جمعیت در کشورهای غربی منفی شد.

خوشبختانه هم‌اکنون موج سوم فمینیسم در جریان است و به زنان حق داده می‌شود که راه خود را انتخاب کنند، پس خانمی که دوست دارد ازدواج کند و صاحب فرزند شود، مورد سرزنش قرار نمی‌گیرد. همچنین دولت های مترقی برنامه های مدون و طولانی مدت برای تقویت انرژی هرا و دیمتیر اجرا کردند.

برای مثال ظرف 40 سال اخیر برنامه های فرهنگی حساب شده برای تحکیم ازدواج در آمریکا انجام شده است و آمار طلاق سال 2017 نسبت به چهل سال قبل 30% کاهش یافته است.

در بعضی کشورهای اروپایی برای تشویق زنان به فرزند آوری، به آن‌ها مرخصی زایمان طولانی داده می‌شود، همچنین بابت به دنیا آوردن هر فرزند، کمک‌هزینه خوبی دریافت می‌کند. پرداخت کمک‌هزینه تا وقتی فرزند 18 ساله شود، ادامه دارد. فرزند سوم که نگو و نپرس! در این کشورها به دنیا آوردن فرزند سوم مزایایی هنگفت دارد! (نکات مربوط به کمک‌هزینه فرزند آوری را در معرفی کهن‌الگوی دیمتیر تکرار خواهم کرد)

به خاطر داشته باشید هرگز اجازه ندهید کسی شما را بابت علاقه‌تان به ازدواج، تحقیر کند. هرگزززززز!

 

توصیه به هرا

باعجله و بدون مطالعه ازدواج نکنید.

مدیریت خشم را بیاموزید.

کدبانوگری را برای دل خودتان انجام بدهید.

دایره معاشرتتان را گسترش بدهید و دوستان بیشتری داشته باشید.

دست از کنترل و جاسوسی همسرتان بردارید. این رفتار، همسرتان را از شما دور می‌کند.

خوش‌زبان باشید. نیش نزنید.

انتقاد نکنید. اگر لازم است تذکری بدهید، سه تعریف کنید و یک انتقاد، تا آدم‌ها را از خودتان از خودتان فراری ندهید.

ازدواج فقط یکی از اهداف زندگی است. اهداف متعدد و جذاب برای خودتان بیابید تا تک‌بعدی نشوید و منبع رنج و لذتتان فقط همسرتان نباشد.

 

هرا عاشق همسرداری است، به همین دلیل از تمرینات زندگی مثل عسل و مدیریت زمان در شش روز و نصفی و کتابچه زن، مرد، پول لذت می برد.

 

  هرا باید مدیریت خشم را یاد بگیرد. به همین دلیل پیشنهاد می کنم خداحافظ خشم را تمرین کند.

 

آموزش های پیشنهادی برای هرا

خداحافظ خشم (خیلی مهـــــــــــــــــــم و ضروری)

زن، مرد، پول

زندگی مثل عسل

مدیریت زمان در شش روز و نصفی

 

 

پرورش هرا

اگر هرا در خانمی قوی نباشد، تا قبل از سی‌سالگی با انرژی آفرودیت، از روابط کوتاه‌مدت و بی تعهد لذت برده و یا با انرژی پرسیفون، از این شاخه به آن شاخه پریده و از مسئولیت و تعهد پرهیز می‌کند.

آتناها، سرگرم ساختن امپراتوری خود هستند و اهمیتی به مردان نمی‌دهند. معمولاً حوالی 40 سالگی به فکر ازدواج می‌افتند و اگر ازدواج کنند معمولاً وارد یک خانواده از پیش‌ساخته شده می‌شوند، یعنی ازدواج با مرد صاحب فرزند.

آرتمیس‌ها، درگیر مبارزات شخصی‌شان هستند و دستیابی به استقلال. به همین دلیل ازدواج برایشان بی‌اهمیت است.  آن‌ها معمولاً حوالی 40 سالگی به فکر ازدواج می‌افتند و اگر ازدواج کنند معمولاً وارد یک خانواده از پیش‌ساخته شده می‌شوند، یعنی ازدواج با مرد صاحب فرزند.

دیمیترها عاشق بچه‌دار شدن هستند و برای بچه‌دار شدن، در اولین فرصت ازدواج می‌کنند. آن‌ها اهمیت زیادی به همسرشان نمی‌دهند و ازدواج سردی دارند. ممکن است همسرشان معشوقه و دوست‌دختر داشته باشد، ولی دیمیتر حسودی نمی‌کند و سرش با بچه‌هایش گرم است.

هستیاها اگر ازدواج نکنند، هیچ دلخوری و ناراحتی ندارند. آن‌ها درگاه عبودیت خداوند را بیشتر دوست دارند تا تختخواب مشترک با همسر را.

 

 

اگر دوست دارید ازدواج  کنید و ازدواجتان را حفظ نمابید،

 لازم است انرژی هرا را در خود تقویت کنید.

 

 

اگر مجرد هستید و دوست دارید ازدواج کنید، به‌جای هوسرانی‌های آفرودیت و بازیگوشی‌های پرسیفون، لازم است انرژی هرا را در خود بالا ببرید.

به‌عنوان یک خانم مجرد چطوری انرژی هرا را در خود تقویت کنید؟

پیشنهاد می‌کنم ابتدا فوق سری را گوش کنید و سپس به مدت یک سال تمرینات راه ملکه را انجام دهید. در پایان یک سال انرژی هرا و آتنا در شما تقویت می‌شود.

 

اگر همین‌الان متأهل هستید، برای حفظ ازدواج خود به‌جای هوسرانی‌های آفرودیت و یا استقلال‌طلبی‌های آرتمیس، انرژی هرا را در خود تقویت کنید.

به‌عنوان یک خانم متأهل چطوری انرژی هرا را در خود تقویت کنید؟

تمرینات راه ملکه ویژه متأهلین را انجام دهید. یک برنامه 60 هفته‌ای. در پایان 60 هفته، هرا در شما تقویت شده، آن‌هم بدون نقاط ضعف دردناک هرا، یعنی یک هرای مثبت از آب درمی‌آیید.

 

این هم یک راهنمایی مختصر برای بیدار کردن هرا در شما: کهن‌الگوی هرا، الهه ازدواج

 

 

 

مطلب را تا اینجا داشته باشید تا من کم‌کم بقیه کهن‌الگوهای هفتگانه زنانه را معرفی کنم.

این ابر مقاله در طول چند ماه آینده کامل خواهد شد. متشکرم که صبور هستید.

 

 

 

 

ابر مقاله چیست؟

مقاله معمولی حدود 2 هزار کلمه است، ولی ابر مقاله بیش از 10 هزار کلمه است. درواقع ابر مقاله یک کتابچه کوچک است با اطلاعات جامع و کامل درباره یک موضوع.

در وب‌سایت گیس گلابتون سه ابر مقاله دیگر هم وجود دارد:

مهارت‌های زندگی برای خانم‌های تحصیل‌کرده

راهنمای کامل برای خانم‌های مجرد

راهنمای کامل برای خانم‌های متأهل

 

و ابر مقاله کهن‌الگوها، چهارمین ابر مقاله گیس گلابتون است. نوشتن ابر مقاله برای من بیش از سه ماه زمان می‌برد. سه ابر مقاله قبلی را کامل نوشتم و سپس منتشر کردم، ولی خیال دارم این ابر مقاله را کم‌کم بنویسم. سعی می‌کنم هر هفته یا هر دو هفته، بخشی را به آن اضافه کنم.

 

 

 

 

 

 

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
yosra

ممنون گیس گلابتون عزیز😍😍 چه بحث خوبی رو شروع کردین،منتظر ادامه این ابرمقاله هستیم با قلم زیبای شما

پاسخ
گیس گلابتون

سپاسگزارم از کلمات محبت آمیز شما و خوشحالم این مبحث را دوست داریدقلب

پاسخ
شایسته

سلام گیس گلابتون عزیزلبخند
خیلی خوشحال شدم که دیدم درباره ی کهن الگو ها یک ابر مقاله دارین می نویسین و واقعا ممنونم.
این موضوع جزء موضوعات مورد علاقه ی منه و دلم میخواد بیشتر دربارش بدونم.
مخصوصا قسمتی که درباره ی پرسیفون و اودری هیپورن نوشتین، خیلی برام جالب بود.
متشکرم بابت مقاله ی خوبتونگلقلب

پاسخ
گیس گلابتون

بله متاسفانه این روزها چنان پرسیفون را می کوبند که دلم ریش میشود. لازم است به پرسیفون یادآوری کنیم چقدر دوست داشتنی است.

پاسخ
animani
http://howtobehappy.blogfa.com

مرسی واقعا از این مقاله خوب
دوس داشتم یه چیزی رو بگم
من توی خیلی از این تست ها آفرودیت خیلی بالا تو شخصیتم نشون میده. نمی دونم هم این تست ها درست هستن یا نه.
ولی من نه اون مدلی که این آقایون از آفرودیت تعریف می کنن زندگی کردم نه اونطوری بهم مزه میده. من تا بحال با 2 تا آقا تو زندگیم آشنایی داشتم و خیلی هم نسبت به تصور هر کسی، دیر اقدام به آشنایی با آقایون کردم. ولی مثلا از بچگی عاشق رقص و نقاشی و قصه گویی و ....بودم!
جالبترین - و خنده دارترین - موضوعی که اینا میگن و خیال می کنن اینه که آفرودیت رو فقط با روابط زیاد داشتن می شناسن. در حالیکه واقعا ربطی نداره، و تا اونجا که من خوندم و دیدم! این تایپ بیشتر مربوط به "خلاقیت" داشتنه .
اینها خیال می کنن آفرودیت همینطوری میره با هر کسی ارتباط می گیره، درحالیکه اشتباهشون اینه که آفرودیت با هر کسی "خودش" ازش خوشش بیاد ممکنه تصمیم بگیره ارتباط بگیره، نه هرکسی که اون از آفرودیت خوشش بیاد! ولی آفرودیت هم از نارسیس و پاریس و امثالهم خوشش میومد نه یه آقای پیرپسر با طول و عرض اندازه هم و اخلاق و قیافه فلان!
متاسفانه الان روانشناسی های زرد وسیله خوبی برای درآمد شده و ملت ما هم یه آمادگی زمینه ای برای شنیدن تحقیر دارن که این روانشناس آبکی ها از این قضیه خیلی خوب استفاده می کنن. :(

پاسخ
گیس گلابتون

بله آفرودیت با هرکه که بخواهد رابطه برقرار می کند، نه با آنکه او را بخواهد. آنان که تن به رابطه می دهند بدون این که میلی داشته باشند، پرسیفون هستند. البته آفرودیت الهه س.ک.س است و رابطه مستقیم با لذت بردن از رابطه جنسی دارد. طبق نظر فروید، میل جنسی رابطه مستقیم با خلاقیت دارد.

پاسخ
yaldaaa_1400

تشکر از شما بابت این ابر مقاله.. لطفا اگه شرایطش فراهم بود با این قلم روان در مورد چاکراها هم برامون بنویسین... ممنون عزیز دل

پاسخ
گیس گلابتون

ممنونم. کهن الگوها مبحثی علمی است، ولی چاکراها نیستند. درباره متافیزیک مقاله خوبی دارم. اگر مایل بودید، به کمک جعبه جستجو سرچ کنید و مطالعه بفرمایید.

پاسخ
آهو۱۹۹۰

درود بر شما 🌹 دست
یه نکته رو دوست داشتم بگم.. تو جوامع سنتی مردسالار(مثل جامعه خودمون) بطور سنتی همیشه فقط کهن‌الگوهای هرا و دیمیتر که هویتشون وابسته به مرده تکریم میشده(و بعضا تو شهرای سنتی مثل اصفهان که من زندگی میکنم هنوز این مساله رواج داره ولو ناخودآگاه) و نهایتاً پرسیفون بعنوان دختری وابسته و مطیع! (من خودم گمون نمیکنم ذاتاً پرسیفون باشم.. و توی تستا آتنا و آفرودیت و آرتمیسم درصدر بودن همیشه و با این وجود اغلب ازم انتظارات پرسیفونی میره گویا)
ولی هیچ‌وقت فردیت و بی‌نیازی یک زن(هستیا)، اهداف و بلندپروازی‌هاش(آتنا و آرتمیس) به رسمیت شناخته نمیشه متاسفانه! آفرودیتم که شما اشاره داشتید بخاطر مذهب از همون دوران مدرسه تو دخترا سرکوب میکنن و جالبه از اون طرف موقع ازدواج یهو میگن واسه شوهراتون دلبر بشید!
میخواستم بگم اینم یکجور از ی طرف بوم افتادنه متاسفانه 😔

پاسخ
گیس گلابتون

بله. همین است که می فرمایید. متاسفانه

پاسخ
nazigh

سلام
مقاله خوبی بود، یه بخشی شو خوندنم تا سر پرسیفون. چون دغدغه م نبود گذاشتم سر فرصت بخونم.
من یه آتنا تایپم. به شدت عاشق درس خوندن، مطالعه، تحقیق، یادگیری، شرکت در وبینار، گوش دادن به سخنرانی و هر چیز آموزشی هستم. از ۲۴ ساعت روز ۲۵ ساعتش رو دوست دارم یاد بگیرم. اگه منو تو اتاق در بسته بدون هیچ امکاناتی و نیاز به خوراک، پوشاک، وسایل گرمایشی- سرمایشی و هر چیز دیگه جز امکانات آموزشی حبس کنند تمام مدت خودمو آموزش میدمو حال میکنم. از اون طرف هرای به شدت ضعیف و احتمالا آرتمیس پایینی دارم واسه این تو هیچ کدوم موفق نبودم نه تونستم همسرمو پیدا کنم نه پول و پله ای دارم ولی تا دلتون بخواد تو زمینه های آموزشی خودم مطلع. اگه ۲۰ سالم بود نه به ازدواج فکر میکردم نه شغل و درآمد ولی چه کنم که ثانیه شمار سنیم داره تیک تاک می‌کنه و به پایان ازدواج در وقت مقرر و ثبات شغلی و مالی نزدیک میشم. اگه سن ازدواج در ایران بالا نرفته بود یعنی تو زمان مادربزرگم زندگی میکردم جز دخترای .. محسوب میشدم و کلا خودمو باخته بودم ولی بازم جای خوشحالیش باقیه. هرا اونقدر در من پایینه که بعد از این همه آشپزی و انجام کارای خونه، رسیدگی به ظاهر و خانمی بودن هنوز نتونسته تو وجود من خودشو بالا بکشه، یه دلیل دیگه شم افسردگی پنهانه که با توجه به شرایط زندگی واسم پیش اومده.
به هر حال آگاهی از کهن الگوها باعث میشه تو فعالیت هامون از هر جنبه (ازدواج، کار، ثروت، تحصیل، ..) موفق باشیم. اگه گیس گلابتون حرفی از هرا نمیزد من متوجه نمی‌شدم ضعیف بودن این کهن الگو باعث بی احساسیم به ازدواج شده. البته موضوعاتی دیگه هم دخیلند مثل پایین بودن اعتماد به نفس، افسردگی خفیف، ... که من به کمک آموزش های گیس گلابتون در خداحافظ خشم، وبینار اعتماد به نفس در ۶۰ دقیقه، شادابی پایدار، هدف‌گذاری برای آدم های باهوش و کلی دیگه تونستم این ها رو تا حدود زیادی حل کنم.
دوست دارم علاوه بر اینکه از کهن الگوها های زنانه به تفصیل گفته میشه کهن الگوهای مردانه هم تا این اندازه بررسی شه تا من وجود اونا رو در خودمون کمرنگ کنیم و مردی که داریم باهاش زندگی یا کار میکنیم رو بهتر بشناسیم شاید هم در تعدیل کهن الگوهاش بهش کمک کنیم.

پاسخ
گیس گلابتون

فرناز جان، پرسیفون در شما قوی است. پرسیفون هم عاشق یادگیری است و دوست داره مطالب زیادی یاد بگیره. شخصی که آتنای قوی دارد فقط تحصیل نمی کند، بلکه شغلی دارد که در آن پیشرفت می کند. در واقع مهمترین افتخار و دستاورد آتنا، شغل رو به پیشرفت اوست. آتنا اعتماد به نفس بالایی دارد.
علاقه به یادگیری، نداشتن شغل یا عوض کردن متعدد شغل، پایین بودن اعتماد به نفس، افسردگی و اضطراب، همگی نشانه پرسیفون بالاست. حتی بی علاقگی به ازدواج هم یکی از نشانه های پرسیفون است.

پاسخ
nazigh

واااااااای من برم ببینم پرسیفون کیه اضطراب

پاسخ
گیس گلابتون

پرسیفون خوبه. من که انرژیشو در وجودم دوستش دارمقلب

پاسخ
nazigh

منم کمی دوسش دارم حالا که متوجه شدم کی هست و آزمون شو دادم گل

پاسخ
بهار

وای خیلی زیبا بود این ابر مقاله وخیلی پر پیمون مرسی که مینویسید.مرسی مرسی عزیزم.

پاسخ
گیس گلابتون

سپاسگزارم. لطف داریدگل

پاسخ
Mina azizi

سلام خانم دکتر
خیلی عالی بود ممنون از لطفتون ،من در مورد شخصیت خودم کاملا گیج شده بودم که چرا نه کارم رو خوب انجام میدم و نه خانه دار خوبی هستم. دقیقا هر ویژگی که برای پرسیفون ذکر کردید رو من دارم .

پاسخ
گیس گلابتون

پرسیفون شهودیه و همدل. من پرسیفون وجودم را دوست دارم.

پاسخ
شایسته

سلام گیس گلابتون عزیز
ممنون که ادامه ی مقاله رو می نویسید، امروز صبح با دیدن ایمیلتون سریع اومدم و ادامه ش رو خوندم و به پیشنهادتون میخوام اعتماد به نفس در 60 دقیقه رو تهیه کنم فقط یه سوال داشتم (البته با کمی خجالت!) آیا به زودی خبری از تخفیف برای این محصول هست؟

پاسخ
گیس گلابتون

بله. الان سی درصد تخفیف دارد.

پاسخ
sarafaramarzi

سلام گیس گلابتون عزیز
من حس میکردم این ارکتایپ ها و داستاناشون بیشتر جنبه ی افسانه و داستان هست ولی توضیح شما از پرسیفون باعث شد که جنبه های این ارکتایپ رو توی روان شناسی متوجه بشم .ولی هنوز هم فکر نمیکنم تمام ویژگی های پرسیفون تو کسی با ویژگی پرسیفون باشه .یعنی من اهل یادگیری هستم ، کنجکاو هستم اما مسئولیت پذیر هم هستم . و خب اینکه دو ویژگی کنجکاوی و بی مسئولیت بودن رو در اسمی به نام پرسیفون بگذاریم هنوز برای من سواله ...که چرا علم روان شناسی همچین دسته بندی داره ؟
خیلی ممنون بابت مقالتونگل

پاسخ
گیس گلابتون

متشکرم. در ابتدای این مقاله نوشتم هیچکس فقط یک کهن الگو در وجودش فعال نیست. ما الهه نیستیم که کاملا مشخصات الهه را بروز دهیم. ما انسان هستیم. معمولا دو سه تا از کهن الگوها در ما فعال است و بقیه سرکوب شده اند. من شما را نمی شناسم ولی اگر اهل یادگیری، کنجکاو و مسئولیت پذیر هستید، شاید آتنا در شما قوی تر از پرسیفون باشد. عرض کردم که شما را نمی شناسم و ممکن است بکلی در اشتباه باشم. به نظرم اجازه بدهید ابرمقاله و معرفی همه کهن الگوهای زنانه تمام شود تا شما شناخت بهتری درباره خودتان داشته باشید. در آخر پرسیدید چرا در روانشناسی چنین دسته بندی شخصیتی وجود دارد؟ یکی از کارهای مهم دانشمندان دسته بندی است. شیوه های متفاوتی برای دسته بندی وجود دارد و دسته بندی بر اساس کهن الگوها یکی از این شیوه هاست.

پاسخ
faazi

سلام گیس گلابتون جون، ممنون از مقاله بسیار زیبا و مفیدتون. من خیلی مشتاقم که محصولات شما رو تهیه کنم. افرادی که خارج از ایران هستند چطور می‌تونن این محصولات را خریداری کنند؟ من قبلان ازتون خرید کردم منتها از ایران برام پرداخت کردن ولی الان با توجه به شرایط مالی داخل کشور ،نمیتونم این درخواست رو داشته باشم. خیلی ما رو خوشحال می‌کنید اگر این امکان رو برای ما فراهم کنید.

پاسخ
گیس گلابتون

متشکرم. ممکنه خواهش کنم از طریق ایمیل با من مکاتبه داشته باشید. شاید بتوانیم راهی پیدا کنیم. این ایمیل من است:
gisgolabetoon0@gmail.com

پاسخ
nazigh

سلام به پرسیفونی های عزیز

اینم از مقدار انرژی پرسیفون در من:
- من جوانتر از سنم میزنم و روحیه شاد دخترانه دارم
- کنجکاوم ولی عاشق تفریح و بازیگوشی نه
- عاشق یادگیری و تجربه های جدید
- هیچ وابستگی به مادرم ندارم اصلا دوست دارم تا میتونم ازش دور شم
- انعطاف دارم و با شرایط تا حدودی تطبیق میدم خودمو. با آدم ها تا حدودی کنار میام ولی از طرفی کمی منفعل، بی هدف و ضعیف هستم ولی مطیع نه و مسوولیت پذیری خوبی دارم. برای احقاق حق دوست دارم دیگرانی که زورشون میرسه حمایتم کنند ولی اینکه کارهامو انجام بدن، نه.
- قبلنا هیچ حرفی نمیزدنم و اجازه میدادم تا میتونند ازم سو استفاده کنند و آسیب های زیادی از این بابت خوردم ولی از وقتی جسارت داشتن و مذاکره رو تو پکیج «خداخافظ خشم» آموختم شرایطم به کل تغییر کرد هر چند هنوز جای کار داره. به جای ابراز خشم خودخوری میکردم حتی یک کلمه از خودم با قدرت و جسارت دفاع نمی‌کردم و اجازه میدادم بازی رو به آدم های خودخواه و مستبد که تلاش میکنند منو مقصر و تحت کنترل خودشون درآرند ببازم، همیشه میباختم. تنها زمانی می‌بردم که طرف مقابل آدم خوب و منصفی بود. بی هدفی من که تحت علاقه و سلیقه دیگران شکل گرفته بود و اینکه اجازه میدادم منو تحت سلطه و کنترل خودشون درآرند از من موجودی بسیار باخته، غمگین و مضطرب ساخته بود طوری که فکر میکردم اگه اونا بخوان میشه نخوان هیچ وقت و هیج جا نمیشه. ولی الان یه آدم دیگه شدم با اعتماد به نفس و شاد ولی نه کامل. هنوز اون خلأ ها رو دارم واسه اینه که تو ازدواج، کار، ثروت، تحصیل و .. هنوز موفق نشدم. هنوز احساس سردرگمی و بی هدفی، بی انگیزگی و عدم اشتیاق رو دارم که باید حل کنم.
- نرم و منعطف تا حدی هستم ولی برای تصمیم‌گیری وابسته به دیگران نیستم. تردید و دو دلی در تصمیماتم ندارم و تکلیفم به طور کلی با خودم مشخصه.
- براحتی جذب جنس مخالف نمیشم اتفاقا آدم سفتی هستم و مشتاق روابط جنسی نیستم. دوست دارم با مردهای بزرگ تر از خودم زندگی کنم نه رابطه!! اونم به دلیل نیاز به ناجی نیست به دلیل پخته بودن آنهاست که میپسندم. نه اغوا میشم نه وارد روابط موازی.

اوه ه ه ه ه ه ه
آزمونمو دادم. مشخص شد بخشی از وجود من پرسیفونه. اون بخشی که مربوط به سردرگمی و بی هدفی، شاد نبودن، نیاز به حمایت و توجه، ... هست

نقاط ضعف پرسیفون:
دودولی و تردید ×
وابسته بودن ×
پایین بودن اعتماد به نفس ✓

نقاط قوت پرسیفون:
عشق به یادگیری. ✓
انعطاف پذیری و خوب کنار آمدن با آدم ها ✓×

جذابیت رو احساس میکنم تو خودم تا حدودی داشته باشم اینجوری که دیگران القا میکنند. هیچ گاه دوست نداشتم آفرودیت باشم و گاهی که تلاش کردم باشم شاید زیباتر و جذاب تر به نظر بیام کلا همشو پاک میکردم.

از اونجایی که مشخص شده کمی پرسیفون و آتنا هستم و هیچ هرا، برای تعادل انرژی لازم شده آتنا و هرا رو تو خودم بکشم بالا. آتنا شدن هنوز برام راحت تره تا هرا شدن! برای آتنا باید هم آموزش هم کارم رو توسعه بدم، برای هرا‌ مسوولیت پذیری زندگی متاهلی رو باید تقویت کنم.

در حال حاضر این تمرینات گیس گلابتون بیشتر به کارم میاد:
- مدیریت زمان در شش روز و نصفی
- هدف‌گذاری برای آدم های باهوش
- تمرینات بهترین سال زندگی
- شادابی پایدار
- محصولات ازدواج


متوجه شدم در مقوله ازدواج یه مقدار دیمیتر هم هستم یعنی شوهر رو به خاطر خودش نمی‌خوام بلکه واسه این که بهم بچه بده! تازه بچه رو هم واسه این می‌خوام که از خودم فرزندی داشته باشم... واااااااای من چقدر بدم آخه ارزش انسان ها برام باید اینقدر باشه! عاشق تحصیلم ولی ازدواج برام وسیله فرزند آوری!! از خودم بدم اومد باید این انرژی رو از بین ببرم. ازدواج مقدسه داشتن فرزند داشتن کاری الهیه چرا باید حس من به ازدواج در این حد باشه!! خدایا منو ببخش و اصلاحم کن.
باید هر جور شده هرا رو ببرم بالا. کاش مقاله بعدی گیس گلابتون در مورد هرا و به تفصیل باشه.

پاسخ
گیس گلابتون

فرنازجون، قرار نیست از خودمون بدمون بیادها. قرار است خودمان را بشناسیم و سپس خود را همانگونه که هستیم بپذیریم. در حال حاضر برای شما مرد به عنوان همسر اهمیتی ندارد، ولی دوست دارید بچه داشته باشید. این موضوع هیچ اشکالی ندارد. ممکن است ازدواج والدین شما ازدواج خوبی نباشد و به همین دلیل شما دوست ندارید متاهل شوید و از طرفی چون قلب مهربانی دارید دوست دارید فرزندی داشته باشید که او را مطابق بهترین ها پرورش بدهید. البته همانطور که نوشتم اینها فقط حدس است و ممکن است من بکلی در اشتباه باشم. در هر صورت هرگززززز از خودتان بدتون نیاد و همیشششششه خودتونو دوست داشته باشید. بعلاوه اصلا کی گفته شما حتما باید ازدواج کنید؟ اگر آتنا را به مجرای پولسازی برسانید می توانید مستقل زندگی کنید و شاید هرگز لازم نشود ازدواج کنید. پس لازم نیست خیلی به هرا گیر بدهید چون نسبت بهش مقاومت دارید. بچسبید به کار و درآمدزایی. اگر تا سال دیگر درآمد خوبی داشتید و دلتان خواست برگردید به بالا بردن هرا.

پاسخ
nazigh

چقدر دوست داشتم این حرف ها رو بشنوم بهم بگن هر موقع دوست داشتی ازدواج کن اصلا دوست نداشتی بی خیال شو.. چقدر خوبه کسی پیدا شده آدمو درک کنه به جای سرزنش کردن قوت قلب بده و حامی باشه.. بله، قبول دارم صحبت های شما رو ولی احساس میکنم یه ایرادی تو‌ کارمه که این حس رو گاهی دارم و جذب هایی میکنم و گاهی به کل ناپدید میشه و من میمونم و لذت دنیای مجردی. فکر میکنم ۲۰ سالم‌ بود میتونستم این موضوع رو بپذیرم ولی الان که بالای ۳۵ سالمه ب نظرم طبیعی نیست...
رابطه پدر و مادرم خوبه ولی هیچ زندگی ۱۰۰٪ کامل نیست. دارم کتابشو میخونم به زودی مطرح میکنم قضیه از چه قراره..
ممنونم که با حرفای سنجیده قلبمو‌ آروم کردید هر کس دیگه بود میزد تو ‌ذوقم. امید دارم با بالا رفتن آتنا، هرا هم در من متجلی شه

پاسخ
گیس گلابتون

درست میشه عزیزدل. انشالله زندگی بزودی به همان روالی می افته که شما دوست دارید.

پاسخ
nazigh

آمین گل

پاسخ
nazigh

آخ جوووووون هرااااا
دوست داشتم مقاله مفصل بعدی راجب هرا باشه ممنونممممم برم بخونم بغل

پاسخ
گیس گلابتون

امیدوارم براتون جالب باشه.

پاسخ
شایسته

سلام گیس گلابتون عزیز
من همچنان از اول تا الان که هرا رو مطالعه کردم، پیگیر این مقاله هستم. خدا میدونه چقدر منتظر بودم تا نوشتن این مقاله رو شروع کنینقلب
هنوزم جامعه به دخترا فشار میاره که به تحصیل و شغلشون بچسبن و تا اون جایی که میتونن اونو ارتقا بدن. به نظر من، موج بد تری که ایجاد شده اینه که انتظار دارن هم در زمینه ی تحصیل و شغل و هم در ازدواج و همسرداری و بچه داری نمونه و تک باشی!!!

پاسخ
گیس گلابتون

چنین چیزی امکان پذیر نیست. مهم نیست از ما چه انتظاری می رود. بلکه مهم است ما توانایی های خود را بشناسیم و به بهترین وجه از آن استفاده کنیم.

پاسخ
شایسته

راستی یه سوال داشتم:
به نظرتون اگه یه آفرودیت در خانواده ای مذهبی و بسته به دنیا بیاد، چه سرنوشتی براش رقم میخوره؟

پاسخ
گیس گلابتون

اگر آتنا را در خود پرورش بدهد، سرنوشتی بسیار خوب. اگر آتنا را پرورش ندهد، سرنوشت بدی دارد، حالا در هر جور خانواده ای که به دنیا بیاید.

پاسخ
Fateme.t

سلام ، اول کتاب نیمه تاریک وجود رو بخونید و تمریناتشو انجام بدید ، آفرودایتی که در خانواده مذهبی بزرگ شده معمولا خطرناکه ! چون اصطلاحا تو دهنی زیاد خورده ! مثلا وقتی خیلی بچه بوده آهنگی تو تلوزیون پخش شده ، این دختر کوچولو ی زیبا و دلبر شروع کرده رقصیدن و قر دادن ، یکهو صد نفر بهش حمله کردن ، سریع تلوزیون رو خاموش کردن و باهاش مثل یه مجرم توبیخ گرانه رفتار کردن ( صحنه ای که خودم به عینه دیدم ) ، یا زمانی که افرودایتی نوجوان بنا به خاصیتش دوست داشته زیباتر به نظر برسه ولی بابت تمیز کردن ابروهاش مورد توهین و قضاوت خانواده و مدرسه و .‌. قرار گرفته ، مادری که مدام بهش گیر میده چرا ده بار تو روز لباستو عوض میکنی ؟ چرا انقدر تنگ می پوشی ؟ چرا موهاتو اون مدلی بافتی ؟ این چه رنگ جلفیه می خوای انتخاب کنی ؟ و .. به مرور این دختر افرودایتی سرکوب کردن و انکار کردن ویژگی های بنیادین شخصیتشو یاد گرفته ، فکر میکنه دختر خوبی شده !!! اما قضاوتی که در مورد دیگران میکنه روحیه اش رو به شکل سایه نشون میده : مثلا میگه فلانی رو ببین چقدر جلفه ، عین ... ها رفتار میکنه ، چقدر اون دختره با قر راه می ره حتما خرابه ! چرا شوهر فلانی نمی زنه تو دهن زن ... اش و جمعش نمی کنه ؟! و ..
این زنای افرودیتی معمولا خطرناکن ، اینا همونایین که بعد ده سال زندگی وفادارانه یکهو به شوهرشون خیانت میکنن چون تحت تسخیر سایه شون قرار گرفتن

اول کتاب نیمه تاریک وجود رو بخونید
یاد بگیرید بر خلاف خانواده نسب به افرودایتی درونتون مهربان و حامی باشید ( کتاب شفای کودک درون هم کاربرد داره چون افرودیت عنصر شبه کودکه و با پرسفون قرابت زیادی داره )
سپس برید سراغ قوی کردن آتنا ، خلاقیت تونو به سمت هنر و جلوه های اون هدایت کنید مثلا ارایشگری ، معماری ، طراحی لباس و .‌.
کم کم مدار انسان های اطرافتون رو تغییر بدید


پاسخ
raha-gh

سلام خانم دکتر جان
بسیار مقاله‌ ی جالب و خواندنی بود. ممنون از وقتی که برای آگاهی بیشتر ما می گذارید. من به شخصه خیلی بیشتر با خودم آشنا شدم و به طور مثال فهمیدم که شخصیت من ترکیبی از آتنا، پرسیفون و هستیا هست. و جالبتر برام این بود که در برهه های خاصی از زندگی یکی از این شخصیت ها بیشتر بروز می کنه. کاش شخصیاتهای مختلف مردانه رو هم بررسی کنید. منتظر بقیه مقاله خوبتون هستیم.گل

پاسخ
گیس گلابتون

خوشحالم از مطالعه اش لذت بردید.

پاسخ
mamanak

خانم دکتر جان سلام
وقت بخیر
پیامم ربطی به این مقاله نداره، یه سوال کلی هست
چطور امکان داره من فایل هایی رو که قبلا خریدم با این اکانت رو ببینم
فکر کنم دوره پاکسازی روح رو خریدم...ولی دقیق خاطرم نیستش

پاسخ
گیس گلابتون

متشکرم. لطفا از طریق ایمیل مکاتبه بفرمایید. ممنونم

پاسخ
nikbin

سلام به خانم دکتر نازنین و اعضای محترم سایت گیس گلابتون.
یک سوال دارم. آیا صدای خوش و آوازه خوانی جز ویژگی های آفرودیت هست؟ یا به عبارت دیگر سوالم این هست که: بانوهای اواز که صدای خوش دارند مثل بانو پریسا، بانو شکیلا و... که آوازه خوان هستند (ولی از رقص به همراه آواز استفاده نمیکنند) هم آفرودیت تایپ هستند؟

پاسخ
گیس گلابتون

بله. بعلاوه توانایی قرار گرفتن در مرکز توجه برای ارائه هنر و جلوه گری، از توانایی های آفرودیت است.

پاسخ
rafa

خیلی جالب بود؛ متشکرگل.

گیس گلابتون عزیز، برام یک سئوال پیش اومد که ممنون میشم جواب بدید.
آیا ممکنه دختری همزمان پرسیفون و آفرودیتش با هم قوی باشن؟ مثلا یک دختر با آتنای قوی که توی هر جمعی برای مردان جذابه و مردانِ سنین مختلف دنبالشن ولی هیچوقت بازیچه مردان نمیشه و مردان رو دنبال خودش میکشونه، اعتماد به نفس بالایی هم داره و توی جمع ها به سرعت دیده و شنیده میشه، و وابستگیش به مادرش و بقیه خیلی کمه. ولی در عین حال روحیه و چهره و رفتارهای دخترونه داره و از روشهای دلبری کردن با جسم زنانه اش و آرایش مو و چهرۀ زنانه هم زیاد استفاده نمیکنه و زنانه رفتار کردن رو دوست نداره. چنین شخصیتی بیشتر آفرودیته یا پرسیفونه؟!! قبلا فکر میکردم که چنین ویژگیهایی مربوط به آفرودیته ولی الان با خوندن مطلب شما شک کردم که شاید پرسیفون باشه! متفکر
انگار روی کاغذ یک سری تناقضها دیده میشه در همزمانی آتنا+ پرسیفون+آفرودیت. درست میگم؟!

پاسخ
گیس گلابتون

متشکرم. به نظر میاد ترکیب خوب و مناسبی از آتنا و آفرودیت است که معجونی بشدت جذاب و کارا می سازد. البته فقط بر اساس نوشته های شما دارم نظر می دهم. ویژگی های پرسیفون که شما تشخیص دادید، کجاست؟ شما آنها را ننوشتید و یا من نتوانستم در نوشته شما تشخیص بدهم. ممکن است ویژگی های پرسیفونی این شخص را مجدد بنویسید؟

پاسخ
rafa

مرسی برای پاسختون.
در واقع چیزی که باعث شک شد برام، ویژگی هایی هستند که برای پرسیفونه نوشته شده اند:
1- پرسیفون دخترانه است، روحیه شاد دخترانه دارد و حتی در سنین بالاتر چهره جوانی دارد (و به جای رنگهای قرمز، عاشق صورتی هاست)
2- کنجکاو و عاشق تفریح و بازیگوشی است.
3- عاشق یادگیری و تجربه های جدید است.
بیشتر شماره 1 و 2 من رو به شک انداختن. چون چیزی که متوجه شدم اینه که آفرودیتها خیلی زنانه‌گون رفتار میکنن و سعی میکنن با جذابیتهای جنسیتی‌شون، مثلا انحناها و برجستگیهای زیبای بدنشون از همه مردها دلبری کنند، ولی مدل دلبری پرسیفونها گونه دیگه ایه.
(شاید هم من ویژگی ها رو به درستی برداشت نکردملبخند)

پاسخ
گیس گلابتون

متشکرم. من هنوز آفرودیته را معرفی نکردم. آفرودیتها همیشه جوانتر از سنشان به نظر می رسند. جذاب هستند، بشدت، ولی تلاش نمی کنند دلبری کنند. دلبری در ذاتشان است. آفرودیت عاشق تفریح و بازیگوشی است. من شما را نمی شناسم و نمی دانم آفرودیت هستید یا پرسیفون، ولی برداشت شما از آفرودیت درست نیست.

پاسخ
rafa

مرسی از توضیحتونگلگل
آفرودیت رو جاهای دیگه خونده بودم کمی. بر اساس توضیحات شما بله برداشتم اشتباه بوده، تصورم این بود که آفرودیتها برای دلبری تلاش میکنند و موفقند در این تلاش. ممنونملبخندگل

پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه