مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
نوجوان شاد
1395/11/16 12:13

شیک غذا بخورید!

 

 

از نوجوانی تمرین کنید "شیک" رفتار کنید. وقتی رفتار شما "شیک" باشد، اگر گونی به تن داشته باشید، خوش لباس به نظر می‌آیید. وقتی شیک رفتار می‌کنید، اگر از خانواده اسم و رسم داری نباشید، اصیل و درست و حسابی به نظر می‌آیید. البته اگر ثروتمند هستید و لباس‌های گران و مارک دار به تن دارید، ولی رفتار شما "شیک" نیست، تازه به دوران رسیده و ناخوشایند به نظر خواهید رسید. منظور من از رفتار "شیک"، با کلاس رفتار کردن است. طرز راه رفتن، نشستن، حرف زدن و غذا خوردن آدم‌های باکلاس و شیک را در با دقت بررسی کنید و از رفتار آنها تقلید کنید.

 

این مقاله در مورد "شیک" غذا خوردن است. بعضی‌ها لباس‌های گران به تن دارند، سوار ماشین‌های آن چنانی می‌شوند، بعد موقع غذا خوردن که می‌رسد، انگشت مبارکشان را وسط ساندویچ فرو می‌برند و میان سس غلیظ، بالا و پایین می‌برند تا یک دانه خیارشور پیدا کنند و دور بریزند. بعد چنان حریصانه ساندویچ را گاز می‌زنند که تمام سس روی چک و چانه‌شان راه می افتد. بعضی دیگر، هر بار می‌خواهند قاشق را به دهان بگذارند روی بشقاب شیرجه می‌زنند، دهانشان را به اندازه غار باز می‌کنند و حریصانه قاشقی که به اندازه یک ملاقه است به دهان خود فرو می‌برند. برخی دیگر، موقع غذا خوردن به اندازه یک بچه دو ساله ریخت و پاش می‌کنند. آن‌ها غذا در اطراف بشقاب و روی لباسشان پخش و پلا می‌کنند. یاد بگیرید از کارد و چنگال استفاده کنید. من هفده هجده ساله‌هایی می‌شناسم که بلد نیستند گوشت را قطعه قطعه کنند و باید مامان جونشان این کار را برای آن‌ها انجام بدهد.


رفتار این آدم‌ها که آخر فاجعه است، ولی از این رفتارهای فاجعه که بگذریم، کلاً ما ایرانی‌ها خیلی تند تند غذا می‌خوریم، انگار یکی دنبالمان کرده است! پختن غذاهای سنتی ایرانی مثل قورمه سبزی، خورش فسنجان و خورش قیمه، ساعت‌ها طول می‌کشد، بعد ما ظرف پنج دقیقه آن‌ها را می‌خوریم... این شیوه غذا خوردن (که متاسفانه شیوه من هم هست و دارم روی تغییر عادتم کار می‌کنم) علاوه بر نازیبا بودن، ناسالم است. ما بیست دقیقه پس از آن که به اندازه کافی غذا خوردیم، احساس سیری می‌کنیم. وقتی غذا خوردن ما فقط پنج دقیقه طول بکشد، با وجود این که به اندازه کافی خورده‌ایم، باز هم احساس سیری نمی‌کنیم. به همین دلیل بیش از اندازه می‌خوریم.

 

ما ایرانی‌ها قاشق را پر می‌کنیم و داخل دهان می‌گذاریم. بعد همانطور که داریم لقمه قبلی را می‌جویم، قاشق بعدی را پر می‌کنیم. لقمه را قورت داده و قورت نداده قاشق بعدی را به دهان فرو می‌بریم و به سراغ پر کردن قاشق سوم می‌رویم. وسط غذا خوردن نفس نمی‌کشیم! بدو بدو قاشق‌ها را پر می‌کنیم و به زور در حلقمان فرو می‌بریم.

 

فکر می‌کنم علت عجله ما برای بلعیدن غذا در این باشد که تا پنجاه شصت سال پیش، مردم یک سینی بزرگ وسط سفره می‌گذاشتند و همه سر همان سینی می‌نشستند و غذا می‌خوردند. به همین دلیل وقتی داشتند لقمه قبلی را می‌جویدند باید لقمه بعدی را در دست می‌گرفتند و گرنه دیگری آن را قاپ می‌زد! امروزه ما در بشقاب غذا می‌خوریم. معمولاً به اندازه کافی و یا حتی بیش از نیازمان، غذا سر سفره داریم، ولی انگار عادت اجدادمان در وجود ما حک شده است.

 

برای این شیک و سالم غذا بخورید، پیشنهاد می‌کنم به شیوه زیر غذا بخورید:

( اعتراف می‌کنم من هم دارم تمرین می‌کنم و هنوز این شیوه را بخوبی یاد نگرفته‌ام)

 

  • لقمه‌های کوچکی بردارید و به آرامی آن را بجوید.
  • قبل از اینکه غذای بیشتری را در قاشقتان قرار دهید، جویدن و بلعیدن هر لقمه را به اتمام برسانید.
  • قاشق و چنگالتان را در میان هر چند لقمه پایین بگذارید و قبل از اینکه دوباره، آن هارا بردارید تا ده بشمارید.
  • هر یک یا دو دقیقه، یک جرعه آب بنوشید.
  • موقع غذا خوردن از تماشا تلویزیون، خواندن کتاب، استفاده از کامپیوتر و موبایل خودداری کنید. حتی از صحبت با دیگران صرف نظر کنید و همه توجه خود را روی خوردن لقمه غذا متمرکز کنید.

 

این  هم چند نکته اضافی برای رعایت آداب غذا خوردن:

  • موقع غذا خوردن آرنجتان را روی میز نگذارید.
  • در طول غذا خوردن قاشق و چنگال را رها نکنید. در تمام طول غذا خوردن، قاشق و چنگال را به دست داشته باشید. وقتی دارید لقمه‌ای را می‌جوید، در حالیکه قاشق و چنگال را به دست دارید، آن‌ها را در بشقاب بی حرکت نگه دارید. اگر قاشق و چنگال را بکلی رها کنید و یا دست‌هایتان را زیر میز ببرید، کار نازیبایی است.
  • در حالیکه دهانتان پر است، حرف نزنید. بعضی‌ها فکر می‌کنند وقتی دارند دولپی غذا می‌جوند، اگر دستشان را جلوی دهانشان بگیرند، می‌توانند حرف بزنند. نه! شما نمی‌توانید با دهان پر حرف بزنید بدون این که حال آدم‌های دیگر را بهم بزنید!

 

بیایید شیک غذا بخوریم. اینطوری سالم‌تر و جذاب‌تر خواهیم بود.

 

 

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
شایسته

عالی بود گیس گلابتون،عــالیدست
خیلی نکات کاربردی و خوبی رو متذکر شدید. یاد خودم افتادم که با چه عجله ای غذا می خورم اون قدر که گاهی لقمه توی مری گیر می کنه و با کلی آب می فرستمش پایین.
ازتون متشکرم که این مطالب مفید رو با ما شریک میشیدگل

پاسخ
ghorbani

با سلام واحترام
واقعا ازخواندن اين پست كه كاملا باب ميلم بود خوشحال شدم.بسيار ممنونم از شما. با احترام

پاسخ
zj

سلام خانم دکتر عزیزم
به نکته ی خیلی خیلی خوبی اشاره کردید . دست

پاسخ
Maryam_b2003

سلام و ممنون از راهنمایی کاربردی، خوشحالم اگه هیچیم شیک نیست غذا خوردنم ناخوداگاه شیکه 😀😀 فقط جسارتا، من زیاد خوندم از نیم ساعت قبل تا یم ساعت بعد از غذا اب یا نوشیدنی سرد نخورید، این با یک جرعه اب بین هر چند قاشق تناقض نداره؟

پاسخ
گیس گلابتون

به طور کلی آب سرد خوب نیست. من در مورد آب سرد ننوشتم. یکی دو جرعه کوچک آب، وسط غذا خوردن هیچ اشکالی ندارد.

پاسخ
مامان گل

سلااااام خانومی بعد چن وقت اومدم اینجا . قبلنها آروم و با لذت و آرامش میخوردم یا به قول شما شیک ولی از وقتی دخترم بدنیا اومده وحشتناک میخورم و نمیفهمم چی میخورم سه ساله ....خنثی

پاسخ
amitis2017

یکی از دلایل تند غذا خوردنمون هم غذا خوردن عصبیه من خودم اینجوریم گهگاه انقدر عصبیم و جوری تند تند میخورم غذامو که اصلا نمیفهمم چی خوردم..... و اتفاقا این روزا همینجور داره افزایش پیدا می کنه....
ولی کلا غذا خوردنو چون خون رو از سمت مغز به سمت دستگاه گوارش سرازیر می کنه واقعا باعث میشه اون استرس و عصبیت آدم فوق العاده کاهش پیدا کنه.....

پاسخ
12599

چه خوب در روایات هم آداب جالبی برای غذا خوردن آمده شینده ام یکی از پزشکان غیر ایرانی چند سال پیش به ایران میآید و میگوید میخواهم بدانم چرا علمای اسلام طول عمر زیادی دارند در ابتدا به دیدار فکر میکنم آیت الله مرعشی یا آیت الله بروجردی میرود . کمی وقت ناهار میشود . میگویند بعد از ناهار پزشک خارجی خداحافظی کرد و رفت گفتند پس سوالت را نپرسیدی گفت جواب سوالم را گرفتم چون دیدم لقمه های غذایشان را خوب میجوند.

پاسخ
ال پیکاسو

عاااالی بود
اتفاقا دیروز سر ناهار داشتم به این موضوع فکر میکردم که چرا غذا خوردن بعضی ها این قدر باکلاس به نظر میرسد، تقریبا به این نتیجه رسیدم که آرام خوردن غذا و با دهان بسته جویدن باعث با کلاس نشان دادن فرد می شود.ممنون از مطلب

پاسخ
فرزان جونی محمدی

سلام.خیلی متن خوبی بود من فک میکنم چون ما الگوی تغذیه درستی نداریم مثلا صبحانه رو معمولا کامل نمیخوریم و یا وعده شام خیلی دیر صرف میشه برای همین خیلی گرسنه سر میز غذا حاضر میشیم و این باعث میشه غذا رو با عجله و سریع بخوریم.

یک سوال هم دارم خانم دکتر عزیزم با غذا آب بنوشیم برای بدن ضرر نداره؟
ممنونم از مطلب بسیار کاربردی و عالیتونماچ

پاسخ
گیس گلابتون

نه گلم. یکی دو جرعه آب چه ضرری داره؟

پاسخ
honooooo

این روش غذا خوردن شیک هست ولی خیلی مضرره
اخه هر دوتا قاشق یه جرعه اب در اینده طرف مبتلا ب سرطان میشه
از نظر پزشکی اصلا روش مناسبی برا معده و سلامتی نیس

پاسخ
گیس گلابتون

از نظر پزشکی؟ آیا شما پزشک هستید؟ دوست گرامی مطمئن باشید نوشیدن چند جرعه آب شما را مبتلا به سرطان نمی کند. اگر شما دوست ندارید آب بنوشید، هرجور صلاح می دانید، ولی تصمیم شما ارتباطی به سرطان ندارد. بعلاوه توجه بفرمایید تاکید من روی آهسته غذا خوردن و حریص نبودن است، نه روی آب نوشیدن. در هر صورت متشکرم نظرتان را نوشتید. در آینده هم مرا از خواندن نطرات خوب خودتان بی بهره نگذارید.

پاسخ
dibar

بسیار عالی.منم گاهی موقع غذا خوردن عجله می کنم.

پاسخ
برچسب ها : 
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه