مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
آدم‌های شاد و موفق
1395/10/17 10:38

آیا اوضاع قمر در عقربه؟

در سفر به کویر، وقتی برای رصد آسمان، روی پشت بام مهمانسرا بودیم، یک پسر جوان مربی را زیر رگبار سؤالات گرفته بود:

 

 • این که می گویند قمر در عقربه یعنی چی؟
 • قمر در عقرب واقعیت داره؟
 • یه ستاره شناس می تونه سرنوشت آدم را بخونه؟
 • فال بینی و طالع بینی واقعیت داره؟
 • این چیزهای که در مورد ماه تولد افراد و خصوصیات شخصیتی آنها میگن، راسته؟

   

  او پرسید و پرسید و پرسید و دست از سر مربی برنمی داشت. مربی می‌خواست در مورد صورت‌های فلکی و راه شیری بگوید، او باز هم در مورد ارتباط طالع بینی و ستاره شناسی می‌پرسید و جواب‌های مربی، او را قانع نمی‌کرد. وقتی دیدم پسر جوان دست از سر مربی برنمی دارد و مربی هم نمی‌تواند با جواب‌هایش او را متقاعد کند، سکوتم را شکستم و گفتم:

   

 • آسترولوژی با آسترونومی متفاوت است. در فارسی ما به هر دو ستاره شناسی می گوییم، ولی این دو با هم بکلی تفاوت دارند.

 

آسترونومی Astronomy یک علم است و در مورد ستاره‌ها، سیاره، کهکشان‌ها صحبت می‌کند. اطلاعات توسط تلسکوپ‌های قوی، ماهواره‌ها و سفینه‌ها جمع آوری شده است. آسترونومی چیزی است که ما الان به خاطر آن بالای این پشت بام هستیم.

 

 

آسترولوژی Astrology همان طالع بینی بر اساس وضعیت قرار گرفتن ستاره‌ها در آسمان است و یک شبه علم است. بعضی‌ها آن را خرافات می‌دانند، ولی من واژه "شبه علم" را بکار می‌برم، چون مطالبی هست که به نظر من با آسترولوژی مطابقت دارد، ولی به صورت علمی ثابت نشده است. شما  آسترولوژی را باور دارید یا نه؟ جواب این سؤال به جهان بینی شما بستگی دارد.

 

 به طور کلی ما دو جور جهان بینی داریم. بعضی‌ها معتقدند انسان با ارده آزاد دنیا آمده است و سرنوشت خود را می‌سازد. بعضی دیگر معتقدند انسان با سرنوشتی محتوم به دنیا آمده و نمی‌تواند از سرنوشت خود فرار کند. شما کدام یک از این‌ها را قبول دارید؟

 

اگر باور دارید شما می‌توانید سرنوشت خود را رقم بزنید، پس آسترولوژی را کنار بگذارید. اگر باور دارید شما بازیچه دست سرنوشت هستید و وضعیت قرار گرفتن ستاره‌ها در آسمان زندگی شما را می‌سازد، پس به آسترولوژی خیلی اهمیت بدهید. شما جوان هستید. خیلی خوب است هر چه زودتر تصمیم بگیرید کدام جهان بینی را قبول دارید چون زندگی‌تان بکلی تغییر خواهد کرد.

.

.

.

 

سکوتی عمیق بر جمع ما حکمفرما شد. سرم را بلند کردم و به ستاره‌های بی شمار آسمان خیره شدم. زیبایی آسمان کویر، نفسگیر بود…

 

حالا نوبت شماست. شما معتقد هستید با اراده آزاد دنیا آمده‌اید و می‌توانید زندگی خود را بسازید؟  یا معتقدید سرنوشت شما از پیش تعین شده و شما هیچ نقشی در ساختن زندگی‌تان ندارید؟

 

اگر ​معتقد هستید با اراده آزاد به دنیا آمده‌اید و تصمیم دارید خودتان حاکم به سرنوشتتان باشید، لازم است مهارت هدفگذاری، اولویت بندی اهداف و حفظ انگیزه تا زمان رسیدن به اهداف را بیاموزید. آیا عضو سایت گیس گلابتون هستید و هنوز هدفگذاری را نیاموخته‌اید؟ محصول هدفگذاری برای آدم‌های باهوش برای شما تهیه شده است.

 

 

 

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
najme55
http://gahyman.blog.ir

سلام گیس گلابتون عزیز! چندتا سوال برایم پیش آمد:‌آیا شبه علم تعریف مشخصی دارد؟ آیا اگر از استرولوژی قسمت سلب اختیار را جدا کنیم مفاهیم ارزشمندی در خود دارد؟ و آیا حوزه‌ی کهن الگوها هم جزو شبه علم به شمار می رود؟ ممنون میشم اگر جواب بدهید

پاسخ
گیس گلابتون

متشکرم. بله شبه علم تعریف مشخصی دارد که با جستجو در گوگل می توانید آن را پیدا کنید. مطلب علمی یعنی مطلبی که صحت آن با آزمایشات مکرر و دوبل بلایند ثابت شده باشد. البته همه حقایق، علمی نیستند، لازم هم نیست باشند. کهن الگوها، جزو مباحث روانشناسی هستند. اثبات علمی مطالب روانشناسی با علوم تجربی متفاوت است. راستی... من عاشق آسترولوژی، تاروت، فال، انرژی درمانی و خیلی از شبه علم های دیگر هستم. کلا چون آدم شهودی هستم، خیلی به این که چیزی علمی است یا نه گیر نمی دهم. به نام نامی علم، جنایت ها شده که حد و حصر ندارد. به نظر من پای علم چوبین است و نمی تواند پا به پای عشق راه برود. نمی دانم آیا توانستم منظور شما را بدرستی بفهمم یا منظورم را بخوبی برسانم یا خیر.

پاسخ
najme55

بله خیلی هم خوب...دستتون درست. من هم از غوطه وری در دنیای اسرارآمیز معنی لذت میبرم. بقول بریدا: شب تاریک یگانه راه رشد است!

پاسخ
گیس گلابتون

بله. شب تاریک یگانه راه رشد است...

پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه