مادرناتنی بودن دشوار است. مادران ناتنی همه زحمات یک مادر را به عهده دارند، بدون این که افتخارات یک مادر را داشته باشند. مادران ناتنی همه جا و در همه شرایط زیر ذره بین انتقاد همگان قرار دارند. ظاهرا بهشت زیر پای مادران ناتنی نیست. متأسفانه فرهنگ ما نسبت به مادران ناتنی بسیار بی‌رحم است و کار را برای مادران ناتنی دشوارتر می‌کند. ما با افسانه‌های سیندرلا، سفید برفی و اولدوز و کلاغ‌ها بزرگ شده‌ایم. نفرت و ترس از مادرناتنی از کودکی در وجود ما تزریق شده است. به همین دلیل هر مادرناتنی در خفا از خود می‌پرسد: "آیا من هم موجودی نفرت‌انگیز مثل زن باباهای افسانه‌ها هستم؟" مادران ناتنی دچار شرم و احساس گناه هستند، زیرا جامعه با آن‌ها به گونه‌ای رفتار می‌کند که انگار عفریته‌ای شریر می‌باشند. آمار طلاق در کشور ما بالا رفته است. در شهرهای بزرگ حدود نیمی از ازدواج‌ها به طلاق منجر می‌شود. پس هر روز تعداد کودکانی که با مادرناتنی بزرگ می‌شوند، افزایش می‌یابد. اگر طرز فکر ما و رفتار ما با مادران ناتنی عوض نشود، کودکان طلاق بیش از هرکسی از این موضوع آسیب می‌بینند. این بخش سایت به مادران ناتنی تقدیم می‌شود. کامنت دیگران حذف می‌شود. اینجا جایی است که مادران ناتنی می‌توانند با آرامش مشکلات خود را بیان کنند و جواب بسیاری از سؤالات خود را پیدا کنند. لطفاً با کلام محبت و احترام بنویسید. همان کلامی که شایسته شماست. ممنونم

مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی

برای خانم‌های تحصیل‌کرده

مربی رشد فردی

دکتر آناهیتا چشمه علایی

راهنما


برای باز شدن صفحات بصورت همزمان

کلید ctrl   را پایین نگه داشته

سپس روی لینک کلیک کنید!

ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه
مادران ناتنی
1393/03/12 12:56

یک) چرا تجربه‌های خودم به عنوان یک مادر ناتنی را با شما سهیم می شوم؟

می‌دانم تعدادی از خواننده‌های این سایت مادر ناتنی هستند و تعدادی از شما خیال دارید با مردانی ازدواج کنید که صاحب فرزند هستند. من تصمیم دارم تجربیات چندین ساله خود (از سال 1388 تا به حال) را با شما سهیم بشوم و توصیه‌هایی به شما بکنم که اگر چهار سال قبل مشاوری آن‌ها را به من می‌گفت، حجم عظیمی از دل شکستگی و غصه را تجربه نمی‌کردم.

 

آمار طلاق در ایران بالا رفته است. بسیاری از بچه‌ها با مادران ناتنی و پدران ناتنی زندگی می‌کنند. فرهنگی که به ما ارث رسیده، پر از داستان‌های ترسناک درباره "زن باباهای پلید" است. ما با قصه سیندرلا، ماه پیشونی، اولدوز و کلاغ‌ها بزرگ‌شده‌ایم. مادر ناتنی بودن خیلی خیلی سخت است و فرهنگ ما آن را بسیار سخت تر کرده است.

 

دلم می‌خواهد تجربه خود را به عنوان یک مادر ناتنی بیان کنم. به امید آن که با زنانی مثل من با مهر و محبت بیشتری رفتار شود. زیرا قضاوت و پیش‌داوری در مورد مادر ناتنی‌ها، کار آن‌ها را سخت تر می‌کند. کار آن‌ها که سخت بشود، فشار عصبی در خانه بالا می رود. کسی که بیش از همه از این وضع آسیب خواهد دید، فرزند است. پس خواهش می‌کنم برای صلاح و صواب فرزند هم شده با مادر ناتنی‌ها مهربان باشید.

 

در هر مهمانی که شرکت می‌کنم، همه روی رفتارهای من متمرکز هستند. متلک پشت متلک. اگر به خودم چیزی نگویند پبش شوهرم اظهارنظر می‌کنند. چند وقت پیش یک دوست نما (!) همسرم مورد مواخذه قرار داده بود که چرا پسر بشقاب غذای خود را به آشپزخانه برده است. می‌گفت شخصیت پسر خرد می‌شود، اگر بشقاب خودش را جمع کند. خوشبختانه همسرم با هشیاری جواب او را داده بود. ولی من متوجه شدم من برای ساده‌ترین مسائل از طرف دیگران قضاوت می شوم و سابقا این موضوع، تأثیر بدی در روحیه من و روابط ما با مردم می‌گذاشت.

 

از مشاور خود بسیار گله مندم که نه تنها مرا در ابتدای ازدواج در مورد سختی‌های مادر ناتنی بودن آگاه نکرد، بلکه با ترسیم یک "ابر مادر ناتنی" خیالی، انتظار مرا از خودم بالا برد و موجب حرمان زیادی در من شد.

 

مطالعه کتاب "کلیدهای موفقیت مادر ناتنی" را به همه مادر ناتنی‌ها توصیه می‌کنم. این کتاب، زندگی مرا نجات داد.

 

 

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید
کوه یخ

سلام دوست عزیزم.من یه زن 32 ساله هستم که با وجود اینکه یک بار ازدواج ناموفق داشتم ولی خواستگارای زیادی به لطف خدا دارم اما همه اونها رو به دلیلی که از ازنظر اخلاقی یا مالی مناسب نمیدونستم جواب کردم حالا یه خواستگار دارم که یه دختر 8 ساله داره جالب اینجاس که شب خواستگاری اومده بود پیشم و سرشو گذاشته بود رو سینم و اصلا ولم نمیکرد و مدام از پدرش تعریف میکرد و از اینکه چقدر پیش پدرش از من تعریف کرده ولی میترسم چون نمیدونم بعدا چی میشه بیشتر احساس میکنم شاید خجالت بکشم پیش دوستاو فامیل که این همه آدمای مختلف بودن بعد تو بخوای له له بچه مردم بشی کمکم کن

پاسخ
گیس گلابتون

لله بچه مردم؟ چه حرفها! اگر خواستگارت مرد خوبی است، بچه هم تو را دوست داره، قبول کن.
همانطور که مشاور به من گفت: بیش از همه به نفع بچه است.
مادرناتنی شدن شجاعت می خواد. من تو را می شناسم می دانم که شجاعی.

پاسخ
هیوا

به نظر من هم مادر ناتنی بودن خیلی سخته!مخصوصا اگه بچه نوجوان باشه. چون یک حس بلاتکلیف دو نفره بین مادر و فرزند ناتنی به وجود میاد.
البته این فرهنگ که مادران ناتنی بدجنس هستند مربوط به غربی هاست! همه ی فیلم ها و داستانهایی که گفتید غربی بودند من نمونه ی ایرانی از بد بودن مادران ناتنی سراغ ندارم!!

پاسخ
گیس گلابتون

اولدوز کلاغها و ماه پیشونی

پاسخ
کوه یخ

سلام گیسوی مهربون ازاینکه باشما وسایتتون آشناشدم خیلی ازخدامتشکرم اولین باره میبینم که یکی انقدر خالصانه وبدون هیچ چشم داشتی به همنوعاش کمک فکری میده برات آرزوی سلامت وموفقیت دارم هرروز ازاینکه این بخش رو راه اندازی کردی متشکرم دراولین فرصت بابت این موضوع مزاحمت میشم اگه وقت داشته باشی که بتونم یه مشاوره درست ازتون بگیرم چون اکثرمشاوره های خوب مامردهستن وخیلی چیزاروتجربه نکردن ولی شماچون خیلی ازمشکلات یه زن رو به خاطرزن بودنتون تجربه کردید خیلی راحت میشه ازکمکتون استفاده کرد روی مثل ماهتو میبوسم عزیزم حتمامزاحمت میشم

پاسخ
مامان آرین

سلام گیس گلابتون جان کجا تشریف داری آخه هرچی از شما مهربانم طلب راهنمایی واستمداد می کنم پاسخی دریافت نمیکنم.ناراحتناراحتناراحت

پاسخ
گیس گلابتون

جواب دادم که خانومی. مگه نخواندی؟

پاسخ
گیس گلابتون

جواب دادم که خانومی. مگه نخواندی؟

پاسخ
مامان آرین

سلام صبح قشنگت بخیر وشادی. گیسو جان پاسخ سوالم رو ندیدم که بخونم به کدوم بخش مراجعه کنم.قشنگم ای کاش میشد یه بحث کلی طرح بشه یه گروه تشکیل بدیم مثل گروههایی که تو واتس ولاین تشکیل میدن تحت عنوان مادران ناتنی وباهم تبادل نظر کنیم.[گلگلگل]

پاسخ
گیس گلابتون

سلام عزیز دل
شما در پست 5 نکته طلایی برای ازدواج با مردی که صاحب فرزند است این سوال را پرسیدید

من بخشی از سایت را برای سوالات مادران ناتنی اختصاص داده ام:
صفحه اول سایت دست راست بالا، لطفا موس را روی از گیس گلابتون بپرسید نگه دارید: ظاهر می شود: مادران ناتنی بپرسند.
پیدا کردی؟
متشکرم از پیگیری شما

پاسخ
nila

سلام گيس گلابتون عزيزم

خيلي خوشحال شدم كه نظر شما رو ديدم

من اون قسمتها رو حذف نكردم ، فقط رمزي كردم . نميدونم چطور با شما بطور خصوصى مكاتبه كنم و رمز مطالبمو بدم .
در ضمن ميتونين وب لاگ منو با تجربه ى ٥ سال مادر ناتني بودن با يك نوجوان با يك فرهنگ ديگه به مادران ناتني ديگه معرفى كنين .
حاضر به همه جور همكاري هستم .
دوستتون دارم .
ممنون ميشم اطلاعاتى كه خواستمو توى وبلاگم بطور خصوصى كامنت بذارين .

پاسخ
گیس گلابتون

نیلای عزیزم
شما بیشتر نوشته هایت در مورد شان را رمزی کرده ای. به همین دلیل شاید کسی نتواند آنها را بخواند. بهت حق می دهم چون بسیاری از ایرانی ها نسبت به مادران ناتنی بیرحم و بدرفتار هستند.
اگر مایلی از اینجا خواننده به سایت شما بیاید کافی است نام وبلاگ خودت را در کامنت بگذاری.

راستش این کار را توصیه نمی کنم. چون از سایت من تعداد بسیار زیادی آدم به سراغت خواهد آمد. همان اتفاقی که برای سایت چی نپوشیم افتاد و مطمئن باش عده ای آدم بیمار هم قاطی آنها خواهد بود.
الان آخرهای بارداری ات هست. جون مقابله با حرفهای زشت را داری؟
می بوسمت نازنین

پاسخ
nedaNP

با سلام و خسته نباشید...

پاسخ
گیس گلابتون

دوست عزیز، به نظر می آید تازه وارد باشید. به قلب من خوش آمدید. آیا لطف می کنید قبل از کامنت نوشتن راهنمای سایت را مطالعه کنید؟
http://www.gisgolabetoon.ir/fa/faq
سپاسگزار میشوم

پاسخ
bati1361

سلام ، از مطالب خوبتون متشکرم. من 37 سالمه و مدتیه که با مردی آشنا شدم که یه بچه داره که الان 17 سالشه ، بچه با مادرش کلا زندگی میکنه و این آقا تمام هزینه هاشو پرداخت میکنه ،من واقا نمیدونم ازدواج با مردی که این شرایط رو داره کاره درستیه یا نه ؟ این آقا 15 ساله که از زنش جدا شده و هر هفته پسرش رو یک شب میبره بیرون شام میخورن و گاها دعوا میکنن باهم و با مادره بچه هم در مورد مسایل پسرش فقط صحبت و مشورت میکنه ، من فقط تو این مدت متوجه شدم که پسرش باید هر چیزی که میخاد رو براش بخره که نکنه احساس بچه طلاق بودن بهش دست بده .
الان من واقعا نمیدونم میتونم با این آدم در آینده بخاطر زیاده خواهی های پسرش و دلسوزی پدرش کنار بیا یا خیر ؟
ممنون میشم منو راهنمایی کنید

پاسخ
گیس گلابتون

متشکرم. ازدواج امر بسیار مهمی است که نمی شود با چند جمله نوشتاری مشاوره دریافت کرد. حتم دارم خانم هوشمندی مثل شما این موضوع را به خوبی می داند. پیشنهاد می کنم قبل از ازدواج، مقاله های رایگان این سایت در مورد مادران ناتنی را بخوانید، کتاب کاش پیش از مادرناتنی شدن می دانستم را بخوانید (کتاب در فروشگاه سایت برای خرید ارائه شده است) و با من مشاوره دریافت کنید. به جای متمرکز شدن روی رفتارهای پسرخوانده تان، دقت کنید آیا خواستگار شما مرد مناسبی است یا خیر.

پاسخ
aidamp

سلام
من میخوام با مردی که دو دختر8 و 4ساله داره ازدواج کنم.هنوز بچه ها رو ندیدم.بخاطر آمادگی هایی که پدرشون بهشون داده منتظرن پدرشون ازدواج کنه و دوباره یک زن وارد خونشون بشه چون بچه ها از نبودن یک زن در خونه غذاب میکشن حتی بعضی اوقات با گریه از مادربزرگشون میخوان که شب پیششون بمونه.از طرفی روزهایی که میرن پیش مادرشون (هفته ای یک روز) مادرشون مدام ذهنشون رو خراب میکنه و از پدر و خانواده پدرشون بد میگه.
من خیلی میترسم که نتونم ناملایمتی بچه ها رو تحمل کنم.بچه های خوبی هستن و جز شیطنت های کودکانه رفتار بدی ندارن.
برای آشنایی با بچه ها قراره من به عنوان مربی ورزش دختر بزرگ وارد زندگیش بشم و کم کم نقش یک دوست و همراه رو براش بازی کنم به حدی که خودش به پدرش پیشنهاد بودن با من رو بده.
راهنمایی میخوام که بدونم چه چیزهایی در انتظارمه چون هیچ کس در اطرافم نامادری نیست و من کسی رو ندارم که ازش سوال کنم

پاسخ
گیس گلابتون

متشکرم. من چهل و چند مقاله رایگان در این سایت نوشته ام. بعلاوه یک کتاب. پیشنهاد می کنم ابتدا مقاله های رایگان را بخوانید. سپس کتاب را مطالعه کنید. در فروشگاه می توانید کتاب را پیدا کنید. سپس با هم مشاوره داشته باشیم.
در ضمن به نظرم خوب نیست به بچه ها کلک بزنید و به عنوان مربی ورزش وارد زندگی او بشوید. بچه ها خیلی باهوش هستند.
به نظر من با صداقت به عنوان دوست پدرشان وارد زندگی شان شوید. شیوه ملاقات با بچه ها را در سایت و در مقاله های رایگان نوشته ام.

پاسخ
ورود به سایت گیس گلابتون
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
ثبت نام در سامانه